X
تبلیغات
رایتل
قالب وبلاگ

هفته نامه صدای گلپایگان
مطبوعاتی

مقام والای معلم

سلام ای مهربان آموزگارم

چراغ روشن شبهای تارم

سلام ای منبع گفتار نیکو

تو هستی باعثِ رفتار نیکو

سلام ای چلچراغ عالم افروز

تویی خورشید و ماه دانش آموز

سلام ای منبع ایثار و ایمان

ز علم تو چراغ دل فروزان

چراغ زندگی از تو منوّر

نباشد نورِ تو،عالم مکدّر

ز درس تو شکوفا باغ و راغ است

فروزان از وجود تو چراغ است

دهی درس محبت کودکان را

دهی تعلیم جسم و هم روان را

مقامت بس رفیع و ارجمند است

کلام ره گشایت همچو قند است

تو می باشی ضیاء زندگانی

چنان خورشید و ماه آسمانی

کلید علم و دانش در پیامت

صداقت، مهرورزی در کلامت

دلت آکنده از مهر خدایی ست

ره آوردت فروغ روشنایی ست

تو هستی دشمن جهل و جهالت

تو هستی مظهر عدل و عدالت

زبان الکن ز ایثارت معلم

ز گفتار و ز رفتارت معلم

ترا تا بی نهایت دوست دارم

بهین سرمایه ام، آموزگارم

اگر این شعر را طالب سروده

ز زحمت ها و تدریس تو بوده

طالب گلپایگانی

 

شهید غلامرضا جمالی

فرزند: نعمت ا...

تاریخ تولد: 1350

محل تولد: گلپایگان- ورزنه

تاریخ شهادت: 66/3/31

محل شهادت: ماهوت عراق

یگان اعزام کننده: بسیج

سن در هنگام شهادت: 16 سال

قسمتی از وصیت نامه شهید:

شبهای جمعه دعای کمیل را فراموش نکنید، دعای توسل را فراموش نکنید و ما را نیز در این دعاها یاد کنید و امام را تنها نگذارید و هرگز دشمن را دست کم نگیرید که گذشته از آنکه بر خود ضربه می زنید اسلام نیز ضربه می خورد.

 

 

یک نکته از هزار نکته

شفاعت فقیران

امام صادق (ع) فرمود: در قیامت منادی از جانب خدا ندا می دهد: تهیدستان کجایند؟ آنگاه به آنان می فرماید: بنگرید و چهره های مردم را شناسایی کنید که هر کس به شما نیکی کرده دستش را بگیرید و او را به بهشت درآورید.

                         مجتبی نخعی مدیریت مؤسسه خیریه و دارالایتام گوگد

 

 

سکوت خدا

من در دنیایی زندگی می کنم که بوی تنهایی می دهد

افکارم مرا در دنیایی سفیدپوش که لباس برفی پوشیده می برد

راه می روم، قدم می زنم، هیچ کس نیست و هیچ صدایی به گوش نمی رسد

تنها خودم هستم و خودم، تنها صدایی به گوش می رسد صدای خش خش برف است

یا شاید هم صدای سکوت، صدای خدا، من، تنهایی، سکوت

می توان این کلمات را به دنیا ربط داد. افکارم مرا برد به چنین جایی همانجایی که درست مانند این دنیا بود. وقتی مشکلی داری هیچ کس نیست، هیچ صدایی به گوش نمی رسد جز صدای خدا

 

 

سفیران سلامت دانش آموزی

در تاریخ 95/2/1 همزمان با مراسم افتتاحیه تجهیز اتاق بهداشت در مدارس ،توزیع بسته های آموزشی سفیران سلامت دانش آموزی جهت مدارس حامی سلامت انجام گردید.همچنین مقرر شد تا مراقبین سلامت مدارس در خصوص انتقال آموزشهای دریافت شده از سوی کارشناسان مرکز بهداشت به سفیران و اولیا آنها اقدام نمایند.

 

 انسانیت

                                                              استاد اکبر افاضلی

قراردادن آیین قرون و اعصار از متون اخبار، حوادث و احادیث ثبت شده در تاریخ و آشنا کردن جامعه به خصوص زنان به هویت اصلی مقام انسان بودن، آن هم در دنیایی که اغلب به فکر مادیات، مقام و قدرت و معامله بر روی پوند، دلار، طلا، مارک، بن و اندوختن سرمایه های کلان نقدی و ارضی می باشند شاید مطالب جمع آوری شده وسیله ای برای تدبر و فکر کردن به حقیقت زندگی و پوچی هواهای نفسانی و پایبندی به اخلاقیات شود. به امید روزی که جهالت، نادانی، خودپرستی و کلاشی از جامعه انسانی رخت بربندد و خود را بشناسیم و مقام انسانی را درک کنیم تا خدا را بشناسیم.

قرآن کریم فقط برای اصلاح آداب و رسوم مردم عربستان و جاهلیت آن زمان نازل نشد بلکه برعکس قانونی ازلی و کامل برای جامعه بشری آورده است که در کلیه واقعیات زندگی بشری و نیازهای اجتماعی همیشه قابل اجراست.

اسلام هم به مردان و هم به زنان توجه دارد و با آنان به صورتی تقریباً برابر رفتار می کند. هدف مقدس شریعت اسلام حمایت است و تعریف های دقیقی از حقوق زن دارد و به تضمین آن توجه فراوان مبذول می دارد. قرآن کریم و سنن نبوی دستور می دهند که با زوجه به عدالت و مهربانی و حسن نیت رفتار شود و در مسأله ازدواج مفهوم اخلاقی تر را ارائه می کند و با اعطای بعضی مزایای حقوقی به اعتلای مقام زن مسلمان می پردازد. بنا بر حدیث نبوی حقوق زن مقدس است و ذاتاً مشتمل است بر برابری در مقابل قانون مالکیت شخص خصوصی و حق وراثت.

نظر حقوقدانان اسلامی این که در ارث مرد دو برابر زن می برد تبعیض بین زن و مرد نیست بلکه تنها یک امتیاز ظاهری است و در عین حال منطقی؛ زیرا تأمین نیازهای خانواده کاملاً برعهده مرد است در صورتی که زن حق استفاده مستقل از دارایی خود را دارد.

آیین اسلامی:

رعایت امتیازات خاص زن چنان اساسی تلقی شده است که یکی از بنیانگذاران عمده مکاتب فقه اسلام ابوحنیفه دستور دارد در هر یک از شهرهای اسلامی یک زن مسلمان باید قاضی شود تا رعایت حقوق زن رسماً زیر نظر او باشد چنین به نظر می رسد که نوشته های غربی عموماً این تصور را معتبر می پندارند که حقوق زن در نظامی حقوقی که تعدد زوجات و طلاق را ظاهراً به صورت یک جانبه مجاز می داند نظری واهی است.

مشاهده جامعه مسلمان معاصر به این تصور نیرو می بخشد. از این رو در این مرحله لازم است که به سه خصوصیت مفهوم اسلامی توجه خاص شود.

اول آنکه ازدواج که بی گمان اتحادی صمیمی و پیمانی بزرگ است به خصوص عملی کاملاً حقوقی یعنی یک قرارداد است و ازدواج به هیچ شکل پیوندی تقدس مآب و تغییر ناپذیر را ندارد (یعنی به اعتقاد کاتولیک ها اکتفا به یک روح خبیث او بر اثر همین ملعون شمردن زن است که کشیک های کاتولیک همسر اختیار نمی کنند) این درک اخیر غربی را که درباره تعدد زوجات کراهتی شبه مذهبی دارد و بیشتر از روی احساسات است تا از روی عقل، شاید هنوز هم به طور ناخودآگاه می آلاید. اگر تعدد زوجات در غرب استخفافی نسبت به زن به نظر می رسد بعضی از مسلمانان میاندیشند که برعکس اجبار به داشتن فقط یک زن مثلاً در آیین کاتولیک که وقتی ازدواج صورت گرفت جدایی زن و مرد دیگر تقریباً امکان پذیر نیست و زن و مرد در صورت عدم توافق تا پایان زندگی محکوم به بدبختی و اسیر یکدیگرند که از مفهوم مسیحی ازدواج تقدس مآبانه ناشی می شود هنوز هم نشانه تحقیر نسبت به زن است.

چرا باید در کشورهای اسلامی شیعه قبل از ازدواج تحقیقاتی منطقی و شناسایی کامل بین دو خانواده دختر و پسر صورت نپذیرد که کار به طلاق کشیده شود و برای نیروهای زحمتکش پلیس و دادگستری اسباب دردسر شود.

 

اعتیاد,بیکاری و مشکلات اقتصادی,توقعات بالا و... عوامل مهم طلاق

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا اسماعیلی در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان که با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و مدیران ذیربط در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شده بود، با بیان اینکه امسال باید همزمان با بحث اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل را در شورای فرهنگ عمومی نهادینه کرده و جدی تر کار را دنبال کنیم، اظهار داشت: امید است با اقداماتی که رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان در راستای مباحث ایراد شده در جلسه شورای فرهنگ عمومی نسبت به تشکیل کمیته ای در این راستا داشته اند تقدیر و سپاسگزاری کنیم و یادآور شوم چنین جلساتی می تواند ما را در رسیدن هر چه زودتر به اهداف خود نزدیک تر نماید.

وی با بیان اینکه باید موارد 16 گانه ای که در راستای مباحث تحکیم بنیان خانواده مطرح می شد حتماً ادارات، نهادها و دستگاه هایی که این موضوعات مربوط به آنان می شود توجه ویژه به آن داشته و آنچه ما از آن غافل هستیم بحث شرکت ها و کارخانجات است که توده ای از جمعیت خانوادگی ما در این شرکت ها و کارخانجات به فعالیت مشغولند و اگر مقدماتی فراهم شود این مباحث که به آنها نیز مربوط می شود به نحوی برنامه ریزی شود و افرادی که در این زمینه تبحر و تخصص دارند بتوانند در نشست حضوری با این افراد مطالب مورد نظر را به آنها منتقل کنند.

نماینده ولی فقیه در گلپایگان با اذعان به اینکه نمود برخی از این مسایل برای شهرستان تاریخی، فرهنگی و شهری که از سبقه دینی و مذهبی برخوردار است نگران کننده می باشد، افزود: آمار طلاق آن هم این قدر بالا مسایل و مشکلاتی به دنبال دارد که بروز آن می تواند اساس و پایه خانواده را از بین برده؛ لذا باید همگی دست در دست هم با کمک و یاری هرکس در حد توان خودش آستین ها را بالا بزنیم والا با مشکلات حادی در آینده اجتماع مواجه می شویم.

امام جمعه گلپایگان با اذعان به اینکه به اعتقاد من یکی از اهداف دشمنان برای ملت ایران اسلامی، ریشه کنی بحث بنیان های خانواده است که در صورت رسیدن به این هدف می تواند بنیان خانواده را متزلزل کنند و در زمانی که ما به دنبال حل مشکلات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کشور هستیم با از هم پاشیده شدن کانون خانواده ها به هیچ کدام از این اهداف نیز نخواهیم رسید.

وی با تأکید بر اینکه وارد شدن در امور مسایل اجتماعی به ویژه بحث تحکیم بنیان خانواده نیاز به همفکری و استفاده از توان اقتصادی در زمینه های فرهنگی دارد، تصریح کرد: طرح های زیادی برای ارائه در امور محکم کردن بنیان خانواده وجود دارد لیکن به لحاظ اینکه برخی از این طرح ها، لوازم و اعتباراتی نیاز دارد بر همین اساس برخی آنها بایکوت می شود، بدیهی است اگر مسئولین ذیربط به ویژه مدیران ارشد فرهنگ و ارشاد اسلامی با تدبیر و درایت و روحیه ای که دست اندرکاران این طرح دارند بتوانند ما را در پیاده کردن اهداف این بحث مهم همراهی و یاری کنند ما منتظر اقدام و یاری آنان نیز هستیم.

حجت الاسلام اسماعیلی با اشاره به بحث فضای مجازی در کشور اظهار کرد: ورود چنین مسایلی که دست شهرستان ها نیست و با موعظه و نصیحت هم کارساز نمی شود، لازم است در راستای برنامه ریزی و استفاده مطلوب از آنها که هم اکنون در حال آسیب رسانی جدی به کشور و اخلاق و آداب و رسومات همه دارد باید یک راهکاری از سوی مسئولین بالا در خصوص این معضل بشود.

امام جمعه گلپایگان افزود: وارد شدن جامعه مدنی و شهری به مباحث امکانات روز و دیجیتال ما را ملزم می کند که دست روی دست نگذاشته هر چند پیامدهای این امکانات را باید بپذیریم لیکن امیدواریم مسئولین ما با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشانند و در سالی که دردمندانه بحث اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل را مطرح می کنند ما هم گاهی با شعار و رنگ و لعاب با این مباحث برخورد می کنیم لیکن باید در اجرایی و نهادینه کردن آن در تمامی مراحل زندگی اقدام کنیم و آن گونه که حضرت امام راحل (ره) اقتصاد مقاومتی را در رفتار و منش زندگی حقیرانه خود به ما آموختند نیز سرلوحه امور خویش قرار دهیم.

در ادامه محمدرضا توسلی بخشدار گلپایگان طی تذکری کوتاه ضمن تقدیر از حضور مدعوین و مسئولین در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اظهار داشت: فرماندار شهرستان به علت جلسه ای که در استان داشتند از عدم حضور در این جلسه عذرخواهی کرده اند.

وی افزود: شهرستان گلپایگان با توجه به عدم تخصیص اعتبارات تملک دارایی مربوط به سال های گذشته با یکسری از مشکلات عدید مواجه است که از جمله آنها اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به فضای وسیعی که به منظور برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی که از آن استفاده می شود نیاز به تعمیرات اساسی و تجهیز مواردی از جمله جایگزینی صندلی های فرسوده و بحث امکانات گرمایشی و سرمایشی آن است که در محضر مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و معاونت ایشان حجت الاسلام معتمدی درخواست مساعدت داریم.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی وردنجانی رئیس دادگستری گلپایگان طی سخنانی در راستای بحث تحکیم بنیان خانواده اظهار داشت: در خصوص ضرورت پرداختن به موضوع مطرح شده من یک آماری از دعاوی دادگستری را در این راستا به استحضار می رسانم که لازم است وقتی ما بحث تحکیم بنیان خانواده را مطرح می کنیم به تبع آن باید نقطه مقابل را که تضعیف بنیان خانواده است مد نظر قرار دهیم و نهایتاً آنچه باعث این تضعیف می شود که بحث اختلافات خانوادگی و نهایتاً درصدی از این اختلافات منجر به طلاق خواهد شد را دریابیم.

وی افزود: لازمه وارد شدن در این بحث باید نگاهی به میزان دعاوی خانواده که در دادگستری مطرح می شود و نهایتاً آمار طلاق در شهرستان را داشته باشیم تا بفهمیم چه خبر است؟ و اگر راهکاری مطرح می شود حتماً راهکارهای واقعی و عملی و بعد هم جنبه اجرایی پیدا کند.

رئیس دادگستری گلپایگان تصریح کرد: برای من اصلاً قابل باور نبود که با پذیرفتن مسئولیت دادگستری شهرستان با این حجم از اختلافات خانوادگی و دعاوی خانواده و طلاق در این شهرستان مواجه شوم به گونه ای که ما در سال 94 طبق آمار دعاوی حقوقی خانواده به غیر از دعاوی کیفری حدود 2000 پرونده بوده که پیرامون مطالبه نفقه، مهریه، استرداد جهیزیه، مطالبه اجرت المثل و دعوای طلاق وارد شده است.

وی افزود: آنچه طی سال 94 با این حجم پرونده های خانوادگی منجر به طلاق شده است 330 حکم بوده و این در حالی است که یکسال قبل از آن (سال93) این احکام حدود 274 پرونده حکم طلاق بوده که با افزایش حدود 20 درصدی طی سال 93 نسبت به سال 94 مواجه بودیم.

حجت الاسلام حسینی خاطرنشان کرد: وقتی می گوییم 330 حکم طلاق یعنی 330 خانواده در این شهرستان متلاشی شده است و این دعاوی فقط مربوط به افرادی است که زوجه در گلپایگان ساکن و ممکن است زوج در گلپایگان نباشد و بدون شک باید اضافه کنیم دعاوی را که منزل مشترک اینها ممکن است در شهر دیگری باشد که ما از آن آمار نیز با توجه به اینکه دفتر طلاق در شهرستان نداریم بنابراین بهترین آمار در حال حاضر همین آمار مطرح شده است.

وی تصریح کرد: متلاشی شدن330 خانواده به این معناست که اعضای خانواده شامل مرد، زن، فرزندان پسر و دختر هر کدام به سویی و باید ببینیم با این وضع خانواده که مهمترین رکن ما در اجتماع است وقتی متلاشی شد آن وقت وضعیت اجتماع مشخص می شود که در این راستا عواملی که موجب تضعیف خانواده و نهایتاً طرح دعاوی در دادگستری می شود را باید مد نظر قرار دهیم که عبارتند از: اعتیاد که مهمترین این عامل بوده به ویژه اعتیاد به روانگردان ها که من نمونه ای از آن را برگرفته از مراجعه یکی از خانم ها به دادگستری بیان می کنم که اظهار می داشت: شوهر من اعتیاد به موادمخدر صنعتی یعنی شیشه دارد که در مواقع استفاده از این موادمخدر دچار توهم شده و با جوشاندن کلوخ ها در حیاط منزل ادعا دارد درون این کلوخ ها طلا وجود دارد و با این کار و مواردی از این قبیل زندگی را بر من و فرزندانم تلخ کرده است.

رئیس دادگستری گلپایگان با اشاره به اینکه پس از اعتیاد که مهمترین عامل اختلافات است دوم عامل دعاوی اختلافات خانوادگی بیکاری و مشکلات اقتصادی و درآمد کم و پایین زوج هاست و این در حالی است که اگر بخواهیم فقط طلاق های توافقی را رسیدگی کنیم که در روز به طور میانگین در گلپایگان حدود 3 تا 5 تقاضای طلاق توافقی داریم و مربوط به کسانی است که به خیال خودشان به نقطه نهایی رسیده و توافقاتشان را در خصوص همه مسایل کرده اند و آماده وارد دادگستری می شوند و منتظر این هستند که حکمشان رسیدگی و بروند طلاق بگیرند.

وی با اشاره به اینکه توقعات بالا، چشم و هم چشمی درد جامعه است، یادآور شد: فردی آمده می گوید ما مقدمات عروسی را فراهم کردیم خریدهایمان را هم انجام دادیم، خانمم آمد و دست روی سرویس طلای 80 میلیون ریالی گذاشت، به او می گویم من یک کارگرم، این مبلغ را ندارم در جواب من بعد از کلنجار می گوید: نداری!!! برو یک سال دیگر پول هایت را جمع کن و بعد بیا هر وقت توانستی مراسم می گیریم، سرانجام کارشان به دادگستری کشیده شد و طلاق توافقی!!!

حجت الاسلام حسینی یکی دیگر از مشکلات خانوادگی را نداشتن یا عدم اطلاع از مهارت های سازگارانه زندگی برشمرد و اظهار کرد: زندگی سرازیری و سربالایی های زیادی دارد و روحیه سازگارانه نیاز به اطلاع رسانی است که متأسفانه اغلب زوجین آماده زندگی مشترک نبوده و هنوز گرفتار همان بحث دانشگاه و عشق های خیابانی و ... هستند که این عوامل نشان می دهد برخی از زوجین هنوز نمی دانند زندگی چیست و در فضای دوران قبل از ازدواج هستند و فضاهای مجازی را پیشه خود ساخته اند.

آخرین نکته مورد اشاره رئیس دادگستری گلپایگان پیرامون دعاوی خانوادگی که منجر به اختلاف و نهایتاً طلاق می شود را بحث ناباروری برشمرد و اظهار کرد: یکی از عوامل تضعیف بنیان خانواده بحث ناباروری است که باید اطلاع رسانی شود و زوجین بدانند چگونه باید با این موضوع کنار آمده و طلاق را راهکار آخر و نه اول بدانند که در این راستا لازم است مراکز رسیدگی به مشکلات ناباروری بانوان در شهرستان فعال شود.

 

 گزارش مسئولین بهداشت و درمان شهرستان در مباحث غربالگری دیابت، فشارخون، قندخون و چربی خون، سلامت دهان و دندان و اقدامات جامعه ایمن

به مناسبت هفته سلامت که از یکم لغایت هفتم اردیبهشت ماه است، مسئولین برخی از مراکز بهداشت و درمان شهرستان در نشست خبری پیرامون مباحث غربالگری دیابت، فشارخون، قندخون و چربی خون، سلامت دهان و دندان و اقدامات جامعه ایمن شهرستان که در محل شبکه بهداشت و درمان گلپایگان صورت گرفت، ابتدا دکتر اسدا... وفایی مسئول امور بهداشت دهان و دندان شهرستان در راستای سلامتی دهان و دندان کودکان به ویژه دانش آموزان پیش دبستانی و ابتدایی اظهار داشت: همان طور که می دانید روش های پیشگیری از پوسیدگی و سلامت دهان و دندان با تکیه بر روش های درمانی و استفاده از روش هایی که از دیرباز در اروپا مورد استفاده قرار می گیرد وارنیش فلوراید است که به روش های مختلف به کار گرفته شده و در کشور ما ایران نیز در راستای سلامت دهان و دندان از سال 1377 این روش به کار گرفته می شود.

وی افزود: در روش وارنیش فلوراید که برای دانش آموزان دوره پیش دبستانی تا ابتدایی صورت می گیرد بر اساس مطالعاتی انجام می گیرد که نتیجه آن با توجه به سطح پوسیدگی بالا در دندان های این گروه سنی یعنی 5 تا 12 سال کارایی تر و جامع تر و سطح ایمنی بالاتری برای آنان فراهم می کند و کاربرد آن بیشتر و پذیرش آن برای این گروه به مراتب بهتر از دهانشویه بوده و به تبع تأثیرگذاری یک گام رو به جلو در جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان این افراد به شمار می رود.

دکتر وفایی با اشاره به اینکه در راستای بهره مندی دانش آموزان دوره ابتدایی از روش وارنیش فلوراید مربوط به سال تحصیلی جاری از آذرماه سال 94 با کمکی که از سوی وزارت بهداشت و درمان گرفتیم، کلینیک سیار دندانپزشکی را فعال کردیم و به ترتیب در سطح شهرستان و نقاط مختلف شهری و روستایی با همکاری اداره آموزش و پرورش و دیگر عوامل تمامی دانش آموزان مقطع پیش دبستانی تا ششم ابتدایی تحت پوشش قرار گرفتند.

مسئول امور بهداشت دهان و دندان گلپایگان یادآور شد: برای اثربخشی بیشتر در جلوگیری از پوسیدگی دندان افراد به ویژه در سنین 6 تا 12 سال روش وارنیش فلوراید باید دو تا چهار بار استفاده شود که در این راستا از طریق بخش خصوصی نیز می توان در راستای استفاده از این روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده کرد.

وی تعداد دانش آموزان دریافت کننده وارنیش فلوراید را در سال 94 بالغ بر 6700 نفر برشمرد و افزود: با توجه به اثرگذاری مؤثر وارنیش فلوراید که مدت زمان بیشتری نسبت به دهانشویه ها در دهان اثر ماندگاری دارد به همین لحاظ این امر باعث ایمنی بیشتری برای دندان خردسالان شده و مشکلی نیز برای آنان ایجاد نمی کند و با توجه به اینکه اثرگذاری وارنیش فلوراید در دندان های شیری و دندان هایی است که به تازگی رشد داشته اند، اثرگذاری بیشتری دارد و در سنین بالاتر هم می توان از این روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده کرد لیکن اثر آن کمتر خواهد بود.

دکتر وفایی در پایان یادآور شد: برنامه پیشگیری از پوسیدگی دندان (وارنیش فلوراید) برای 6700 دانش آموز در شهرستان گلپایگان حدود 400 میلیون تومان هزینه در برداشته که این رقم از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان اختصاص یافته است که با اقدامات انجام گرفته تمامی دانش آموزان مقطع پیش دبستانی تا پایان دوره ابتدایی شهرستان گلپایگان از این امکانات استفاده نموده اند.

در ادامه دکتر علیرضا عموهاشمی رئیس مرکز بهداشت گلپایگان با اشاره به برنامه های هفته سلامت در شهرستان اظهار داشت: برنامه هفته سلامت با شعار »غلبه بر دیابت« در سال جاری کار خود را شروع کرده است که در این راستا با توجه به اینکه دیابت از جمله بیماری هایی است که همه ساله منجر به مرگ می شود که بر اثر افزایش خون بوده و درمان قطعی نداشته و ممکن است مادام العمر باشد و از آنجایی که شایع ترین علت نابینایی در افراد بالغ و نارسایی مزمن کلیه و قطع عضو نیز می شود سالیانه حدود دو و نیم الی 15 درصد از بودجه بهداشتی کشور صرف این بیماری می شود.

وی با بیان اینکه علت این بیماری اختلال در تولید انسولین است، افزود: دیابت انواع مختلفی دارد که نوع دو آن غالباً بدون علامت بوده و نیمی بیش از بیماران دیابتی از وجود آن در بدن خود بی اطلاع هستند و در صورت وجود علائمی شبیه به دیابت نوع یک است که در سنین بالای 30 سال هم اتفاق می افتد که به عادات انسان ها و زندگی و عواملی بستگی دارد.

رئیس مرکز بهداشت گلپایگان سابقه ارثی و مادران دارای فرزند بیش از 4 کیلو و نیم در زایمان، استرس و افزایش فشار خون را از جمله موارد ابتلا به بیماری دیابت برشمرد و افزود: وزن بالا می تواند دیابت را تشدید و انسان را زودتر به این بیماری نزدیک کند که مهمترین راه های کنترل دیابت برنامه غذایی مناسب، اندازه گیری منظم قند و فشار خون، ورزش و تحرک است.

دکتر عموهاشمی پرنوشی، پرخوری و پرادراری را از موارد احتمالی بیماری دیابت برشمرد و بیان داشت: اگر بتوانیم زندگی سالم بدون استرس، دخانیات و الکل داشته باشیم و با تحرک و تغذیه مناسب و رژیم ترکیبی گیاهی را در خوراک روزانه خود بگنجانیم و استفاده از سبزیجات و میوه جات را در موادخوراکی خود افزایش دهیم کمتر به بیماری های مزمن مانند دیابت مبتلا خواهیم شد.

وی دیگر برنامه های هفته سلامت که همزمان با سراسر کشور در شهرستان صورت خواهد گرفت را عزم ملی برای تحقق اهداف مبارزه با بیماری های غیرواگیر، فعالیت بدنی و ورزشی، غلبه بر دیابت با تحرک و تغذیه سالم، نقش غذا و دارو در دیابت، اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در حوزه سلامت و آموزش خودمراقبتی نام برد و افزود: از اولین روز هفته سلامت کلید طرح غربالگری بیماری های غیرواگیر در شهر گوگد آغاز خواهد شد و تمامی افراد بالای 30 سال با انجام اندازه گیری فشارخون، قندخون و چربی خون آنان مورد ارزیابی و غربالگری قرار خواهند گرفت.

رئیس مرکز بهداشت گلپایگان تصریح کرد: طرح غربالگری افراد بالای 30 سال قبل از شهر گوگد در گلشهر انجام گرفت که در این طرح حدود 392 زن و 394 مرد با فشارخون بالا شناسایی شده اند همچنین تعداد افراد مبتلا به دیابت در این شهر 687 مورد بوده که عوامل خطر دیابت را دارند و باید سالیانه تحت کنترل قرار گیرند تا وارد مرحله دیابت نشوند و افراد دارای فشارخون نیز در گلشهر یک هزار و 32 مورد و کلسترول بالا نیز یک هزار و 200 مورد بودند.

وی هزینه هر نفر را در طرح غربالگری تا حصول نتیجه آزمایشات حدود 200 هزار ریال ذکر کرد و افزود: این مبالغ جدا از هزینه های بهداشت و درمان است که با اجرایی شدن آن در کشور و استان اصفهان افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی غیرواگیردار که دارای دیابت و فشارخون هستند می توانند با اصلاح روش زندگی، تغذیه سالم و تحرک نسبت به سلامت خود در جامعه اطمینان حاصل کنند.

دکتر عموهاشمی از جمله موارد رسیدن به جامعه سلامت را استفاده از مربیان در بحث های آموزشی ذکر کرد و افزود: در این راستا از مربیان سلامت آموزش و پرورش در بکارگیری آنان به آموزش دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در جهت مراقبت از سلامت افراد جامعه و بحث های ترافیکی مورد استفاده قرار گرفته است.

بحث غربالگری بیماری های سرطان، مادرزادی، معلولیت های ژنتیکی و اختلالات کروموزومی در جهت کاهش معلولیت ها را از جمله مباحث هفته سلامت برشمرد و افزود: بحث خودکشی و افسردگی و بهداشت و درمان با استفاده از مشاوره در مراکز سلامت جامعه را از دیگر برنامه های هفته سلامت در شهرستان گلپایگان نام برد.

در ادامه علی کریمی دبیر جامعه ایمن شهرستان گلپایگان با بیان اینکه جامعه ایمن در شهرستان گلپایگان به صورت پایلوت از سال 1383 همزمان با شهرستان لنجان در استان اصفهان فعالیت خود را آغاز کرد و امروز در کل استان اصفهان برنامه جامعه ایمن در حال اجراست.

وی افزود: از ابتدای فعالیت جامعه ایمن در سال 83 کل حوادث به ثبت رسیده بالغ بر یک هزار و 166 مورد بوده که تا پایان سال گذشته، یک هزار و 283 حادثه ثبت شده است و این در حالی است که با توجه به افزایش خودرو و وسایل نقلیه به میزان 15 درصد در شهرستان که بیشترین حوادث صورت گرفته و مطرح شده در جامعه ایمن حوادث ترافیکی بوده و در سال شروع برنامه جامعه ایمن از 756 مورد هم اکنون تا سال منتهی به پایان 94 این رقم به 735 مورد حادثه ترافیکی کاهش یافته است.

دبیر جامعه ایمن گلپایگان تلفات منجر به حادثه ترافیکی در سال 1383 را 80 مورد ذکر کرد و افزود: این رقم در سال 94 به 37 مورد کاهش یافته یعنی حوادث ترافیکی بالای 53 درصد کاهش فوت داشته است.

کریمی تصریح کرد: در حوادث ترافیکی از 67 مورد فوتی در سال 83 به 20 نفر در سال 94 کاهش یافته و در سال های اخیر نیز این رقم بین 18 تا 20 نفر فوتی بوده است.

وی با بیان اینکه جلسات جامعه ایمن از ابتدای فعالیت در سال 83 با ریاست فرمانداری و دستگاه های ذیربط در محل فرمانداری تشکیل شده است و هدف ما به منظور کاهش حوادث و جرح و معلولیت ها در شهرستان با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود می باشد.

دبیر جامعه ایمن گلپایگان گفت: جاده جدید کوچری، جاده تیکن، و پیچ گدار سرخ در جاده موته ـ گلپایگان، از محورهای مواصلاتی حادثه‌خیز نقاط برون‌شهری در شهرستان گلپایگان است که هر ساله موجب کشته شدن سرنشین خودروها می‌شود.

علی کریمی اظهار داشت: در سال گذشته یک هزار و 283 مورد حادثه در گلپایگان به ثبت رسیده است که از این تعداد 735 مورد حوادث ترافیکی بوده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد کاهش را نشان می‌دهد افزود: پارسال 9 موتورسوار، 3 عابر پیاده و 10 خودرو سوار در جاده‌های درون‌شهری و برون‌شهری شهرستان، جان خود را از دست دادند .

وی از مسئولان خواست برای رفع نقاط حادثه‌خیز شهرستان گلپایگان که هرساله تلفات جانی و مالی به همراه دارد تدابیر لازم را بیاندیشند.

کریمی خاطر نشان کرد: کمیته جامعه ایمن در قالب زیر کمیته‌های فرهنگی، حوادث ترافیکی، حوادث ناشی از کار و بهداشت مدارس، با همکاری کارشناسان ذی‌ربط در کاهش حوادث شهرستان فعالیت دارند.

بگفته دبیر جامعه ایمن گلپایگان سال گذشته بر اثر سقوط از بلندی سه کارگر ساختمان، غرق‌شدگی 2 نفر، خودکشی 7 نفر و بر اثر ضربه با جسم سنگین به سر یک نفر جان خود را از دست داده اند.

دبیر جامعه ایمن گلپایگان با اشاره به اینکه بیشترین حوادث ترافیکی منجر به فوت مربوط به حوادث موتورسواری بوده است که سال 94 در این حوادث 10 نفر فوتی در شهرستان داشتیم، افزود: در راستای کاهش حوادث منجر به فوت موتورسواران باید بیشتر تمرکز و کار کنیم و با اقدامات انجام گرفته در جامعه ایمن حوادث منجر به فوت خودرو و عابر پیاده کاهش داشته و در سال گذشته 3 نفر فوتی عابر پیاده گزارش شده است.

کریمی از دیگر حوادث منجر به فوت در شهرستان را مسمومیت، سقوط از ارتفاع، خودکشی، خشونت و غرق شدگی نام برد و بیان داشت: حوادثی از قبیل ضربه، سوختگی، برق گرفتگی و حمله حیوانات نیز در شهرستان به وقوع پیوسته که خوشبختانه هیچ کدام فوتی نداشته است.

وی در پایان یادآور شد: برنامه های جامعه ایمن به طور کلی مشارکت بخشی با سایر دستگاه های ذیربط به منظور کاهش حوادث بوده و اصلی ترین کار ما در حال حاضر پیوستن گلپایگان به جامعه جهانی ایمن است که پیش زمینه آن فراهم شده و منتظر ورود کارشناسان بهداشت جهانی برای بازدید از شهرستان هستیم تا گلپایگان به جامعه جهانی ایمن بپیوندد ضمن اینکه ما خود را ملزم به این می دانیم که کاهش حوادث چه از نظر تعداد منجر به فوت، جرح و معلولیت را در دستور کار داشته باشیم زیرا جامعه ایمن هدفش جلوگیری از تهدید مردم به حوادث و وارد شدن در این راستا است.

 

 

تلخک

همانطور که همه مردم و مسئولین می دانند پل ارتباطی بین آنها، اهالی رسانه و مطبوعات هستند که عملکرد آنان را به مردم و گرفتاری و مشکلات مردم را به مسئولان از طریق مطبوعات و رسانه بدون هیچ هزینه ای می رسانند.

ای کاش امروزه توقعات برخی از خبرنگاران با توجه به شغلی که دارند بالا نمی رفت تا مسئولان ادارات و ارگان ها با مطبوعات محلی بیشتر همکاری می کردند.

در اینجا جا دارد به این نکته اشاره کنم که خبرنگاران با توجه به جایگاه خود حق تهدید هیچ مسئولی را ندارند چه خاطی یا غیرخاطی باشد و خبرنگاران باید تمام حق و حقوق شهروندی مسئولان و قوانین آن را بدانند و خبرها را با توجه به مستند بودن بر روی سایت ها و مطبوعات انتقال دهند. همانطور که امام خمینی (ره) فرمودند: در باب نشریات، خودتان می دانید که نقش مطبوعات در رسانه ها از همه بالاتر است. 1360/3/10

پس چرا بعضی از اهالی قلم باید پاسوز اشتباهات فردی دیگران شوند، مسئولان باید دید باز و روشن به مطبوعات و خبرنگاران محلی داشته باشند همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: معتقدم اگر جامعه ای مطبوعات آزاد و دارای رشد و قلم های آزاد و  فهمیده را از دست بدهد، خیلی چیزهای دیگر را هم از دست خواهد داد. 1379/12/9

در اینجا از مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر خود این انتظار را داریم که کمی بیشتر به اهالی رسانه و مطبوعات توجه کند تا با نظم و انسجام بیشتری این عزیزان بتوانند در رفع مشکلات مردم همیار باشند و خبرها را بهتر به مسئولان و مردم برسانند.

دوستدار قلم های روشنفکر (تلخک)

کورش محسنی

 

 

با سلام و احترام

اینجانبان کسبه و اهالی خیابان آیت ا... العظمی خوانساری به استحضار می رسانند که خیابان فوق قسمتی از مغازه ها و خانه ها را تخریب کرده اند و عقب نشینی شده است و تعدادی هم جلو هستند که باعث دید بقیه کسبه شده و مانع اجرای کار هستند و در ضمن شهرداری نتوانسته است که پیاده روهای خیابان فوق را مرمت و تعمیر کند لذا اینجانبان درخواست تسریع در امور فوق را داریم و انشاءا... شورای اسلامی شهر، شهرداری و دیگر مسئولین نسبت به اتمام هر چه سریعتر مشکلات این خیابان اقدام نمایند.

                  جمعی از کسبه و اهالی خیابان آیت ا... العظمی خوانساری    

 

بهارانه دیروز و امروز چگونه بوده است؟

بهار شروعی دیگر است تا بهار هست، عمر بلند طبیعت را مرگی نیست، بهار بوی زندگی می دهد، بوی بقا و ماندگاری. شاید به همین دلیل باشد که شروع کارها و برنامه ها را هم به بهار موکول می کنیم، بهاری که دم از تازگی می زند به ما می گوید کهنه ها را به دور کنم خاطرات کهنه و غم انگیز لباس و وسایل کهنه و ناگرفته و حتی دغدغه های نم کشیده که باعث آزارمان می شد در این بین آنچه به ما کمک می کند تا کهنگی را از خود دور کنیم تازگی بهار است در سال های دور مردمان مهربان و باصفایی بودند که بهار دور هم جمع می شدند شعر می خواندند و شادی می کردند قصه می گفتند بعدها که تعدادشان زیاد شد شادی ها را به گروه های چند نفره بردند و فوج فوج در روزها و شب های بهاری دور هم می نشستند و از هر دری سخن و شادی می کردند و خاطره می ساختند. کمی بیشتر گذشت و مهمان دیگری به این جمع های کوچک باصفا اضافه شد. جعبه ای سخنگو که او را (رادیو) نامیدند حالا جعبه حرف می زد و جعبه می خندید و می خنداند کمی جلوتر بیاییم جعبه بزرگتر شد صدای جعبه که از لحن و صدای گرمش شادی را روانه قلب ها می کرد به تصویری خندان تبدیل شد که لبخندش دیده می شد و چشم در چشم مردمانی که مقابلش می نشستند عیدانه می خواند.

این جعبه بزرگ حالا با قاب خاکستری اش عضو ثابت از خانه های ماست عید و نوروز بدون آن معنی ندارد تلوییون با هر شکل و اندازه ای باید در لحظه های تحویل سال روشن باشد موسیقی های شاد ویژه برنامه ها فیلم های طنز با آدم های اتوکشیده به جمع های نوروزی تبدیل شده است آری امروزه و این دوره و زمانه طوری شده که هر کس وقتی به دید و بازدید همدیگر می روند صفحه ای کوچک جیبی به نام تلفن (گوشی) همراه با خود دارند اما قدیم ها وقتی دور هم جمع می شدند همه گوش به فرمان بزرگتر خانواده بودند و سراپا صحبت پدربزرگ و مادربزرگ را می شنیدند و از آن بهره و پند می گرفتند که در مجالس آداب مجالست و نشست و برخاست و صحبت کردن را چکونه رعایت کنیم و حرمت یکدیگر را چطور حفظ نماییم اما امروز هر کسی که به عنوان بزرگ خانواده است چنانچه مطلبی بگوید نه اینکه گوش نمی دهند شاید طوری دیگر برخورد نمایند زیرا هر کس با همان گوشی همراه که دارد صحبت و گفتگو می کند و این انگشت سبابه بیچاره آنقدر باید حرکت کند واین پیامک آن پیامک کند که عصب آن از کار می افتد و حتی هیچ یک از آنها که دور هم جمع شده اند حرف و کلامی نمی زنند و هر کس سرش توی گوشی و کار خودش است و مشغولیتی برای خود درست کرده است باید گفت: چنان محیط جامعه و جوانان را درگیر فضای مجازی نموده است که همه از خود بیخود هستند به طوری که اگر کسی در آن مجلس دید و بازدید عید نوروز دچار حمله قلبی یا بیماری شود دیگران و حتی اطرافیان اصلاً متوجه آن شخص نمی شوند.

چقدر خوب است برای حرمت نگه داشتن همدیگر و بزرگترها و جمعی که در بین آنان مسن ها نشسته اند ابتکاری انجام دهیم و بیاییم که وقتی به مهمانی دعوت می شویم میزبان یک سبد کوچک دم درب خانه بگذارد و بگوید همانطور که کفشهایتان را برای ورود به اطاق جلو درب درمی آورید و وارد می شوید گوشی های خود را هم در این مدت یکساعت کمتر یا بیشتر در آن سبد قرار دهند تا با گفتن و شنیدن و شادی کردن مثل گذشته ها یاد و خاطره های دوران قدیم و پیشین را زنده و یک سنت حسنه بدین منظور پایه ریزی شود که هم قدر یکدیگر را داشته و هم حرمت ها را که از دست رفته است با این طریق حفظ نماییم و عشق به بازدید را در دور همنشینی ها پررونق سازیم و عاشقانه همدیگر را ببینیم نه مثل امروزی.

باید یادمان نرود که همین ارتباطات (گوشی ها) فاصله ها را به جای کوتاه زیادتر کرده است و گاهی زندگی ها را به ویرانی و تباهی کشیده است و یا با استفاده از    موجب نجات صدها انسان می شود باید گفت: طوری شده که بعضی ها وقتی واردخانه می شوند بدون سلام و علیکم انگار نه انگار که بزرگتری در خانه هم نشسته گوشه ای را برای خود انتخاب و می نشینند و چنان در این جعبه غوطه ور است که همه را نادیده و مثل اینکه کسی دور و برش نیست و سرگرم کار خود است و به قول قرآن کریم: (صم بکم عمی فهم لا یرجعون)  مثل اینکه کر و گنگ و کورند و به خود برنمی گردند و به اطراف نگاه نمی کنند حال متوجه می شویم که دشمن خبیث با قراردادن همین و بال ها... چگونه با تهاجم فرهنگی افکار جوانان را ربوده و به سوی ناکجاآباد می برد یا به قول معروف به کجا چنین شتابان، گون از نسیم پرسید. در حرکتند درست است عصر ارتباطات و اینترنت است... ولی با چه قیمتی به جان جوانان افتاده است. آری به یاد دوران قدیم که همه دور کرسی می نشستند و با لبخند، تخمه، کشمش و نخودچی با شادی دائم الوصفی نوروز را به پایان می رساندند با آنچه مطرح شد امیدواریم خدا عاقبت همه جوانان ما را ختم به خیر و به آنان آگاهی و بینایی عنایت فرماید تا از شر اجانب در امان باشند. آمین یا رب العالمین

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

                                                                      سید عطاء عبدالمنافی

 

 

تشکیل اتاق فکر شورای استان با حضور نماینده شوراهای روستایی

مهندس عیسی بهمنی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری استان اصفهان که بنا به دعوت فرماندار و بخشدار شهرستان به منظور بازدید از روستاهای شهرستان و دیدار با اعضای شوراهای اسلامی روستایی در گلپایگان حضور یافته بود، ضمن تقدیر از پیگیری های فرماندار و بخشدار شهرستان در رسیدگی به امور روستاها اظهار داشت: در حاشیه بازدید از روستاهای شهرستان یک جلسه هم با رؤسای شوراهای اسلامی غرب استان داشتیم که این امر با توجه به نزدیکی روز شوراها و برنامه هایی که به این مناسبت در هر بخش برگزار خواهد شد، تصمیماتی اتخاذ گردید.

وی افزود: با توجه به تعداد 170 نفر در شوراهای اسلامی روستا و حدود 30 نفر دهیار که تعداد آنها به 200 نفر خواهد رسید ممکن است این اعضا مراسم روز شورا را به طور جداگانه در مراکز و بخش های خود برگزار نمایند و یا به طور مشترک با اعضای شوراهای شهری و روستایی برگزار خواهد شد.

بهمنی هدف از برگزاری این مراسم و جشن ها را تمرین دموکراسی برشمرد و افزود: مردم باید بدانند شوراها برنامه های جامعی دارند و مفید به حال جامعه هستند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری استان اصفهان تصریح کرد: به مناسبت روز شوراها همچنین برنامه ویژه ای با حضور ریاست جمهوری در روز پنج شنبه و رؤسای شوراهای شهری و روستایی بالای 200 هزار جمعیت در تهران برگزار خواهد شد که این امر در دو سال گذشته نیز در دولت تدبیر و امید با حضور رئیس جمهور برگزار شده است و امسال فراتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه بنا به تصمیماتی که در استان گرفته شد مقرر گردید شوراهای استانی به پنج منطقه تقسیم و هر منطقه یک نفر را به عنوان نماینده خودشان معرفی که این جمع پنج نفره در راستای تشکیل اتاق فکر دفتر امور روستایی استانداری فعال خواهند شد که قدم اول آنان در این راستا، بازنگری قانون شوراهای روستا و بخش خواهد بود.

مهندس بهمنی ضمن تشریح بازدید از روستاهای شهرستان اظهار کرد: با توجه به تخصیص اعتبار در راستای طرح های هادی به روستاها که سال قبل پرداخت شده بود،  بازدیدی از طرح های انجام شده صورت گرفت که با توجه به مشکلات عدیده ای هم که در شهرستان گلپایگان و در روستاهای آن است خصوصاً نقاط حادثه خیز جاده ای روستا هزینه های هنگفتی برای رفع آنها باید صرف شود که در این راستا یکی دو مورد در سال گذشته اصلاحاتی صورت گرفته لیکن برخی از آنها نیاز به همکاری بیشتر مردم دارد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری استان اصفهان یادآور شد: برخی از امور با پول هم گره گشا نخواهد بود و اگر در راستای آزادسازی برخی از مناطق مالکین همراهی و همکاری نکنند، فرماندار، بخشدار، راه و شهرسازی و مسئولین دیگر هم کاری از دستشان برنمی آید لیکن برخی از افراد که زمین های آنان موانعی برای آزادسازی جاده ای است با درنظر گرفتن تسهیلات رفت و آمد و زدودن از مشکلات جاده ای برای واگذاری با مسئولین همکاری لازم را داشته باشند.

وی بابیان اینکه در بازدید از روستاهای شهرستان گلپایگان نقاط حادثه‌خیز در جاده‌های روستایی مشهود بوده است، تصریح کرد: تنها با رضایت مالک زمین‌ها می‌تواند آزادسازی‌ها برای رفع نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای در روستاها انجام شود.

وی ماندگار بودن مردم در روستاها را نوعی جهاد دانست، و گفت: در سال گذشته اعتباراتی که از سوی دولت به روستاهای استان پرداخت‌شده نسبت به مشابه سال قبل سه برابر افزایش داشته است.

بهمنی بابیان اینکه نظارت حاکمیتی بر روستاها و همکاری با دهیاران روستایی از جمله وظایف دفتر امور روستایی استانداری اصفهان است، تصریح کرد: سالیانه بودجه‌ای به دهیاری‌ها بر اساس سرانه هر روستاها واریز می‌شود، همچنین اعتباری برای پروژه‌های که برای آبادانی روستاها انجام شود در اختیار دهیاران روستایی قرار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری اصفهان گفت: امروز بزرگترین مشکل روستاها عدم تکمیل طرح‌های هادی است که البته کمبود اعتبارات را می‌توان از مهمترین دلایل به تاخیر افتادن اجرای این طرح‌ها دانست.

وی با اذعان به اینکه در حال حاضر در دولت تدبیر و امید با کمبود بودجه مواجه هستیم، تصریح کرد: تحریم های ظالمانه و پایین بودن قیمت فروش نفت مشکلات عدیده ای برای کشور به وجود آورده که امیدواریم با اجرایی شدن برجام بتوانیم برای طرح های عمرانی به ویژه در روستاهای کشور قدم های مهمی برداریم تا از این راه مشکلات روستاییان کاهش یافته و کمتر شاهد مهاجرت آنان به مراکز حاشیه شهری که خود مشکلات و معضلات عدیده ای برای کشور دارد.

بهمنی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید از بدو شروع فعالیت خود نگاه ویژه ای به روستاها داشته است، افزود: دولت با ایجاد طرح ها و اختصاص وام اشتغالزایی برای روستاهایی که بتوانند طرح مشارکتی داشته باشند آنان را از وام با بهره 3 درصد برخوردار خواهد کرد و در این راستا دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری به تعاونی هایی که به تعداد 40 الی 50 تا 200 نفر تشکیل شوند این وام را در جهت ایجاد اشتغال پرداخت خواهد کرد.

وی در پایان تصریح کرد: دکتر روحانی رئیس جمهوری بارها فرموده اند اگر روستایی آباد داشته باشیم شهرهای آباد خواهیم داشت و این امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه بتوانیم مهاجرت را از روستاها به شهرها متوقف و در قدم دوم مهاجرت معکوس با راهکار ایجاد اشتغال در روستاها را فراهم کنیم که موجب ماندگاری آنان و اطمینان بیشتر به زندگی در روستاها خواهد شد.

 

                  آسم و .....

در فصل بهارهستیم  و یکی از بیماری هایی که در این فصل بسیار عود میکند ،آسم است.میخواهیم نکاتی را در رابطه با دارودرمانی این بیماری بیان کنیم.به امید به اینکه برای شما همشهریان عزیز مفید واقع شود .

آسم یک بیماری جدی ومزمن ریه است که غالبا با التهاب مجاری هوایی همراه است وممکن است سبب مشکلات تنفسی شود. مزمن به این معنا است که بیماری همیشه وجود دارد حتی زمانیکه بیمار احساس ناخوشی ندارد، درصورت تحریک مجاری هوایی در فرد مبتلا به آسم علائم خس خس سرفه تنگی نفس و فشردگی قفسه سینه ظاهر میشود و تنفس طبیعی و راحت برای بیمار دشوار میگردد

بیمارمبتلا به آسم دچار التهاب مزمن در مجاری هوایی است . این مسئله سبب بروز علائم حمله آسم یعنی سرفه خس خس تنگی نفس عدم تحمل ورزش واحساس فشردگی قفسه سینه میشود. علائم آسم برگشت پذیر هستند و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشند.

 حملات آسم ممکن است خفیف یا شدید وگاه کشنده باشند. مراقبت های پزشکی غالبا برای حملات شدید لازم است.

آسم اغلب درخانواده هایی که سابقه ی ابتلا به آسم را داشتند رخ میدهد. این بیماری میتواند در هرسنی بروز کند.

دارو درمانی آسم:

داروهای موثر و متنوعی در زمینه آسم وجود دارند که با نظر پزشک و بر اساس نوع و شدت بیماری انتخاب میشوند. برخی از داروهای جدید گران هستند ولی درعوض به دلیل تاثیر خوب آنها سبب پیشگیری از بستری بیمار در بیمارستان که هزینه بیشتری دارد میشوند

اطلاعاتی برای پدران و مادران

1-بیماری آسم غیر واگیر است

2-بیمار مبتلا به آسم در شرایط کنترل بیماری منعی برای انجام ورزش ندارد. داروهای ضد آسم اعتیاد آور نیستند وعمل به توصیه پزشک معالج و استفاده از وسایل و داروهای تجویز شده برای موفقیت درمان ضروری است.

3-استفاده از داروهای ضد سرفه برای بیماران مبتلا به آسم مضر است و اصرار بیمار در تجویز و مصرف آنها صحیح نیست.

دارودرمانی در آسم

تا چند سال پیش درمان آسم با داروهایی مثل تئوفیلین و آمینوفیلین که مجاری هوایی تحتانی ریه را گشاد می‌کردند، بود ولی از دو دهه پیش تا‌کنون که مشخص شده التهاب و تورم مخاط راه‌های هوایی عامل ایجاد این بیماری است، سنگ بنای درمان بیماران آسمی تجویز داروهایی با اثرات ضد ‌التهابی مثل کورتون است اما چون این بیماران نیاز به تجویز طولانی مدت دارو دارند، باید از کورتونی استفاده شود که تا حدامکان حائز اثرات موضعی باشد ولی جذب سیستمیک و عارضه جدی نداشته باشد.

برای همین به جز در موارد خاص که در دوره‌های کوتاه ‌مدت به بیماران در زمان حمله، کورتون به ‌صورت خوراکی یا تزریقی توسط پزشک مجرب تجویز می ‌شود، بیماران هیچ ‌گاه نباید اقدام به مصرف کورتون خوراکی یا تزریقی به ‌صورت دوره ‌ای یا مستمرکنند. به همین جهت تجویز داروهای کورتون ‌دار استنشاقی که غالبا جذب نمی ‌شوند و دردوزهای متعارف کم ‌ترین میزان عوارض جانبی را دارند، باید بدون تجویز داروهای طویل‌الاثرگشاد‌کننده مجاری هوایی تحتانی ریه، توصیه می ‌شود

یکی از مهم‌ترین نکات در مورد بیماران آسمی این است که این بیماران حتی درزمانیکه علائم بیماری با مصرف دارو فروکش می‌کند یا قطع می ‌شود، به هیچ عنوان نباید بدون نظر پزشک اقدام به کم کردن میزان دارو یا قطع اسپری تجویز شده کنند و اجازه دهند که پزشک با سؤالات منطقی در ویزیت‌های دوره‌ای و درصورت نیاز تکرار اسپیرومتری تصمیم بگیرد که در زمان مقتضی دوز دارو را کاهش دهد

آسم خارج ازکنترل:

مهم ‌ترین عامل درکنترل نشدن آسم بیماران، عدم ‌تعهد بیمار به مصرف پیوسته و منظم داروهای استنشاقی است و مهم ‌ترین نکته که در قریب به 30 تا 50 درصد از بیماران دیده می ‌شود، ابتلای همزمان به رینیت (التهاب مخاط بینی) و سینوزیت آلرژیک (التهاب سینوس) است

درصدقابل ‌توجهی نیز با یا بدون علامت دچار برگشت اسید از معده هستند. دراین موارد غالبا پزشک با بررسی‌های مختلف می ‌تواند به تشخیص این بیماری‌ها برسد و با تجویز داروهای مناسب ودرمان این بیماری‌ها شانس کنترل آسم هم بالاتر برود

داروهایی که برای درمان آسم به کار میروند، به دودسته تقسیم میشوند

اسپری

داروهای زود اثر

داروهای زود اثر : به محض شروع اولین علائم آسم مصرف میشوند. اثرات این داروها را درعرض چند دقیقه احساس خواهید کرد هر فرد آسمی به یک داروی زود اثر یا " خلاص کننده"، برای توقف علائم آسم، قبل از اینکه بدتر شود نیازدارد.

بتاآگونیستهای استنشاقی کوتاه اثر، داروهای کوتاه اثر ارجح هستند. این داروها متسع کننده مجاری هوایی تحتانی ریه هستند. این داروها سریع عمل میکنند تا عضلات منقبض اطراف راههای هوایی شما را گشاد کرده، طوریکه راههای هوایی بیشتر باز شده واجازه دهند هوای بیشتری عبورکند.

باید داروهای زود اثر خود را به محض احساس علائم آسم، مثل سرفه ، خس خس، فشارسینه یا نفس تنگی مصرف کنید. اسپری زود اثرتان را همیشه به منظورحمله آسم همراه داشته باشید

پزشک تان ممکن است توصیه کند داروی زود اثر خود را در مواقع دیگر، مثلا قبل از ورزش مصرف کنید

داروهای کنترل درازمدت:

این داروها هر روز و برای مدت زمان طولانی خورده میشوند تا از علائم و حملات یا دوره های آسم پیشگیری کنند. اثرات کامل این داروها را بعد از مصرف شان برای چند هفته خواهید  دید. بیماران دچار آسم پایدار به داروهای کنترل طولانی اثر نیازمند هستند

موثرترین داروی کنترل درازمدت برای آسم یک کورتیکواسترویید استنشاقی است، زیرا این دارو تورم راههای هوایی را که درحمله ی آسم شایع است کاهش میدهد

کورتیکواستروییدهای استنشاقی، یا به اختصار استرویید، داروی ارجح برای کنترل آسم خفیف، متوسط، وشدید پایدار هستند. این داروها اگر با راهنمایی پزشک مصرف شوند عموما ایمن هستند

دربرخی بیماران، قرص یا شربتهای استروئید برای مدت کوتاهی از زمان استفاده میشوند تا آسم را کنترل کنند. شکل قرص یا شربت ممکن است برای کنترل آسم شدید هم مصرف شوند

استفاده از پیکفلومتر

پزشک شما ممکن است توصیه کند که   به  عنوان بخشی  از برنامه      روزانه ی مراقبت از خود، یک وسیله ی دستی به نام پیکفلومتر (peak flow meter) درخانه برای کنترل میزان کارآیی ریه هایتان به کاربرید

شما پیکفلومتر را با انجام یک نفس عمیق به داخل و سپس دمیدن هوا به طور محکم درون دستگاه به کار میبرید. پیکفلومتر سپس به شما بیشترین عدد جریان نشان میدهد که به شما میگوید با چه سرعتی هوا را بیرون داده اید

شما به دانستن حداکثر مقدارجریان " مناسب خود " نیازدارید. اینکار را با ثبت روزانه عدد ماکزیمم جریان برای چند هفته تا وقتی آسم تان کنترل شود، انجام دهید. بالاترین  عددی که در طول این زمان به دست می آورید بیشترین جریان مناسب شما است. سپس میتوانید اندازه های حد اکثر جریان آتی را با حداکثر جریان شخصی خود مقایسه کنید و این امر نشان خواهد داد آیا آسم تان هنوز تحت کنترل است

پزشک تان به شما خواهد گفت چگونه و کی پیکفلومترتان ر ا استفاده کنید و چگونه داروهای تان را براساس نتایج به دست آمده مصرف نمایید. ممکن است به شما توصیه شود پیکفلومتر خود را هر روز به منظور پیگیری میزان کیفیت تنفستان انجام دهید

پیکفلومترتان میتواند کمک کند از یک حمله آسمی احتمالی حتی قبل ازاین که متوجه علائم باشیدآگاه گردید. اگر پیکفلومترتان نشان دهد که تنفستان بدتر شده است باید برنامه عملیاتی اورژانسی آسم خود را پیگیر باشید. داروهای زود اثر یا سایر داروهای توصیه شده توسط پزشکتان را مصرف کنید. سپس میتوانید پیکفلومتر را جهت رؤیت میزان پاسخ دهی راههای هوایی تان به دارواستفاده کنید

ازپزشک خود در مورد چگونگی مراقبت از آسم خود بپرسید. شما باید بدانید

چه چیزهایی تمایل به بدترکردن آسمتان دارند و چگونه از آنها پرهیز کنید

چگونه و کی پیکفلومتر خود را استفاده کنید

چه داروهایی مصرف کنید، چقدر مصرف کنید، کی آنها رامصرف کنید و چگونه آنها را صحیح مصرف کنید

چه وقت با پزشک خود تماس بگیرید یا او را ببینید

آسم کودکان

درمان آسم درکودکان

کودکان مبتلا به آسم مانند افراد بالغ آسمی باید یک پزشک را برای درمان آسم شان انتخاب کنند. درمان شامل تست حساسیت، یافتن راههای کاهش مواجهه با موادی که آسم را ایجاد می کنند و دریافت دارو می باشد

کودکان کم سن به کمک والدین و سایر افراد خانواده برای کنترل آسم شان نیاز خواهند داشت. کودکان بزرگتر میتوانند یاد بگیرند از خودشان مراقبت کنند و برنامه خودمراقبتی شان را با نظارت کمترانجام دهند

داروهای آسم برای اطفال شبیه انواعی است که بالغین مصرف می کنند ولی مقادیرکمتراست.

اطفال مبتلا به آسم ممکن است به یک اسپری زود اثر یا " رهابخش " برای حمله ها و درمان روزانه برای کنترل آسم شان نیازمند باشند. کودکان با آسم متوسط یا شدید باید استفاده از یک پیکفلومتر را جهت کمک به کنترل کردن آسم شان یاد بگیرند. استفاده از یک پیکفلومتر میتواند بسیار مفید باشد زیرا کودکان اغلب برای توصیف علائم خود مشکل دارند

والدین باید نسبت به علائم احتمالی آسم دراطفال مانند سرفه شبانه سرماخوردگی مکرر، خس خس یا سایرمسائل تنفسی هوشیار باشند. اگرحدس میزنید کودک شما آسم دارد یا آسم کودکتان خوب کنترل نشده است، او را برای معاینه و آزمایش به دکتر ببرید

پزشک داروهایی براساس علائم و نتایج آزمایش برای کودکتان انتخاب می کند. اگرکودکتان آسم دارد نیاز دارید برای پیگیری مرتب و اطمینان از اینکه او داروها را صحیح مصرف می کند به دکتر مراجعه کنید

درمان آسم در بالغین مسن

افراد مسن ممکن است نیازمند تنظیم درمان آسم شان به علت سایر بیماریهای امسائلی که دارند باشند. بعضی داروها(مثل بتابلاکرهای مصرفی در درمان پُرفشاری خون و افزایش فشار داخل چشم، آسپرین و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی) میتوانند باداروهای آسم تداخل کنند یا حتی سبب حملات آسم شوند. مطمئن شوید درباره همه ی داروهایی که مصرف می کنید به دکتر خودگفته اید، حتی انواع بدون نسخه مصرف استروئیدها ممکن است روی تراکم استخوان دربالغین اثرگذارد، لذا از پزشکتان در مورد مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین

وسایر راههای کمک به حفظ قدرت استخوانها سوال کنید

 

بیماری دیابت

بیماری دیابت شایع ترین بیماری ناشی از اختلالات متابولیک بدن است که به دنبال تغییر شیوه ی زندگی انسان ها و گسترش زندگی شهرنشینی و کم تحرکی و تغذیه ی  نامناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.

دیابت به دو نوع دیابت نوع یک و دیابت نوع دو تقسیم میشود. نوع یک آن یک اختلال خود ایمنی است و ما در این مطلب به بحث پیرامون نوع دو می پردازیم.

این نوع دیابت شایع ترین نوع دیابت در جهان می باشد. خود را در سنین بالا و به صورت آرام و مزمن نشان می دهد. شیوع آن در افرادی است که در یک زمینه ی ژنتیک مساعد، چاق باشند و تحرک کافی نداشته باشند و رژیم پر کالری داشته باشند.

بیماری دیابت و علایم و عوارض آن به دلیل میزان بالای قند داخل خون است. افزایش حجم و دفعات ادرار، تشنگی، ضعف و خستگی، گرسنگی و ولع غذا خوردن و تاری دید از شایع ترین علایم دیابت هستند.

در صورت مزمن شدن دیابتی که درمان نشده است عوارض قلبی و عروقی ، بیماری های کلیوی و چشمی، اختلالات عصبی و در نتیجه زخم پای دیابتی شکل می گیرد.

نظرات مختلفی برای تشخیص دیابت تعریف می شود اما رایج ترین آن بدین گونه است که هر فردی که در دو نوبت قند خون ناشتا بیش از 126mg/dl داشته باشد به عنوان یک بیمار دیابتی شناخته می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده در ایران، به طور کلی شیوع دیابت نوع دو در جمعیت بالای 30 سال بین 6.5-10.6 بوده است. در این بین بیش از نصف مبتلایان از بیماری خود اطلاع نداشته اند که همین امر سبب ایجاد عوارض دیر رس در آنها می شود. برای مثال احتمال بیماری های قلبی و عروقی و شانس سکته قلبی و مغزی در بیماران دیابتی 4 برابر بیشتر از افراد عادی است. همینطور شانس بروز اختلالات کلیوی  و در نتیجه نیاز به دیالیز در دیابتی ها 3 برابر بیشتر از جمعیت عادی است. اختلالات حسی و عصبی نیز در 60 درصد  دیابتی هایی که درمان مناسب نداشته اند دیده شده است که می تواند منجر به زخم پای دیابتی و قطع عضو گردد.

با توجه به اینکه دیابت بیماری مزمنی است و بار زیادی را بر بیمار تحمیل می کند، باید به فکر غربالگری دیابت باشیم تا از ایجاد عوارض جلوگیری کنیم. اما این غربالگری برای همه ی افراد جامعه توصیه نمیشود و برای افرادی که پر خطر برای ابتلا هستند توصیه می شود. افراد پر خطر برای ابتلا به دیابت نوع دو شامل موارد زیر میشوند:

1-     هر فرد بالای 30 سال که یکی از علایم زیر را داشته باشد:

·        افراد چاق که نمایه توده ی بدنی بیش از 25 دارند

·        فشار خون بیش از140/90

·        سابقه دیابت در پدر یا مادر یا خواهر یا برادر

·        اختلالات چربی که تشخیص آن بر اساس آزمایش و نظر پزشک است

2-    همه ی خانم های در سن باروری که دارای یکی از شرایط زیر باشند:

·        سابقه تولد نوزاد بیش از 4 کیلوگرم

·        سابقه ی دوبار سقط بدون علت

·        سابقه دیابت بارداری

3-    همه ی خانم های باردار

چنانچه مبتلا به دیابت نمی‌باشید ولیکن دارای یکی ازعوامل خطر ابتلا به دیابت می‌باشید، چه کارهایی بایستی انجام دهید؟

1      ) ورزش منظم : حداقل روزانه 30 دقیقه ورزش نمایید (بسیاری ازافرادپیاده‌روی سریع را انتخاب می‌نمایند)

 2      ) کاهش وزن : باکاهش مصرف چربی‌ها،فعالیت بدنی وکاهش دریافت کالری‌های اضافی

3      ) درمان مناسب فشارخون بالا شامل: مصرف منظم دارو‌های ضد فشارخون تجویزی توسط پزشک و پرهیز از قطع یا تغییر دوز مصرفی بصورت خودسرانه، کاهش مصرف نمک، کاهش استرس، ورزش روزانه، کاهش وزن ورعایت الگوی غذایی مناسب.

4      ) مشاوره تغذیه بایک متخصص تغذیه

5      ) کاهش چربی‌های خون و افزایش HDL شامل : ورزش روزانه، کاهش وزن و رعایت الگوی غذایی مناسب و مصرف منظم داروهای تجویزی توسط پزشک

6      ) درصورت حاملگی حتما ًتحت کنترل پزشک و مامای مرکز بهداشتی درمانی قرارگیرید. در هفته های 28 –- 24 حاملگی غربالگری دیابت در زنان حامله انجام می‌شود.

َ

رئیس اداره تبلیغات اسلامی گلپایگان خبر داد:

دبیرخانه اعتکاف در شهرستان گلپایگان فعال می شود

 رئیس اداره تبلیغات اسلامی گلپایگان:  به منظور برنامه ریزی بهتر مراسم اعتکاف در سال های آینده، در نظر داریم دبیرخانه ستاد اعتکاف سازمان تبلیغات اسلامی را در شهرستان گلپایگان فعال سازیم.

حجت الاسلام والمسلمین یزدان بخش قاسمی رئیس اداره تبلیغات اسلامی گلپایگان با بیان اینکه 11 مکان در نقاط مختلف شهرستان در راستای مراسم اعتکاف سال جاری در نظر گرفته شده بود، اظهار داشت:  آیین سنت حسنه اعتکاف در شهر گلپایگان ویژه برادران به تعداد بیش از 160 نفر در مسجد جامع و در مسجد مرحوم حجت الاسلام که ویژه خواهران بود تعداد 470 نفر و در مسجدالنبی (ص) واقع در منطقه عمران که برای اولین بار ویژه دانش آموزان مقطع دوره اول متوسطه در نظر گرفته شده بود تعداد 50 نفر معتکف شدند که 35 نفر از آنان دانش آموز و 15 نفر طلبه به عنوان سرگروه های این جمع قرار گرفتند.

وی افزود: در این راستا معتکفین در شهر گوگد و در مسجد جامع تعداد 150 نفر از خواهران استقرار یافتند و 60 نفر از برادران نیز در مسجد مدرسه مرحوم آیت الله وحید مستقر بودند و در گلشهر نیز که در سه محل معتکفین استقرار داشتند تعداد 40 نفر از برادران در مسجدجامع و 77 نفر از بانوان در مسجد حاج علی و در منطقه فیلاخص نیز 19 نفر از خواهران در مراسم اعتکاف حضور یافتند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی گلپایگان در راستای اعتکاف در روستای زرنجان نیز بیان داشت: در این روستا 24 نفر از بانوان و در روستای سعیدآباد 92 نفر از بانوان و روستای رباط سرخ نیز 12 نفر از برادران و 39 نفر از بانوان در این مراسم شرکت داشتند که در مجموع شهرستان گلپایگان به تعداد 871 نفر از بانوان و 328 نفر از برادران سنت حسنه اعتکاف را برگزار کردند که تعداد آنها به یک هزار و 199 نفر رسید.

حجت الاسلام قاسمی با تقدیر از مسئولین، مدیران و دستگاه های ذیربط که در برگزاری آیین اعتکاف سال جاری در شهرستان گلپایگان با معتکفین تشریک مساعی و همراهی داشته اند، افزود: از مدیریت و مجموعه شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان که در تأمین اقلام مورد نیاز لبنی معتکفین همکاری و مساعدت بی دریغ داشتند، تقدیر و سپاسگزاری داریم.

وی تصریح کرد: برنامه ریزی در راستای معتکفین سال جاری از 16 فروردین با حضور دستگاه های ذیربط برگزار شد و در این خصوص همکاری ها و مساعدت های بی دریغ از سوی ائمه جماعات و مسئولین شهرستان شد که جا دارد از مدیریت حجت الاسلام امامی که با دعوت از اساتید سرکار خانم دکتر روح افزا و حاجیه خانم فیروزی جلسات بسیار خوبی در مسجد مرحوم حجت الاسلام برگزار کردند، تقدیر و سپاسگزاری داشته باشیم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی گلپایگان با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار با یک آمار قابل توجهی اعتکاف در این شهرستان برگزار شد، افزود: تعداد شرکت کنندگان در مراسم اعتکاف سال گذشته شهرستان بالغ بر 862 نفر بودند که با مقایسه آماری، امسال با رشد حدود 40 درصدی شرکت کنندگان مواجه بودیم.

وی افزود: با توجه به استقبال دانش آموزان پسر که مراسم اعتکاف آنان در مکان جداگانه از بزرگسالان برگزار شد، بنا داریم به پیشنهاد دانش آموزان دختر در سال آتی مراسم اعتکاف ویژه این گروه را در یکی از مساجد شهرستان برگزار کنیم که این امر با توجه رویش جوّ معنوی در بین معتکفین بزرگسال، بتواند به منظور آشنایی دانش آموزان با مسایل شرعی وارد عمل شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی گلپایگان با اشاره به اینکه بنا داریم برای برنامه ریزی بهتر مراسم اعتکاف دبیرخانه ستاد اعتکاف سازمان تبلیغات اسلامی را فعال سازیم، تصریح کرد: این دبیرخانه به منظور برنامه ریزی اعتکاف سال های آینده فعالیت خواهد کرد.

وی در پایان ضمن درخواست از افرادی که خواستار شرکت در مراسم اعتکاف هستند در زمان یک هفته و حداکثر 3 الی 4 روز مانده به ایام برگزاری اعتکاف مراحل ثبت نام و اعلان حضور خود را نهایی کنند، یادآور شد: مهمترین برنامه های معتکفین در سال جاری، برگزاری نماز جماعت در سه وقت و برنامه های مداحی جشن میلاد حضرت علی (ع) و مراسم شهادت حضرت زینب (س) با حضور سخنرانان و مبلغین از شهر مقدس قم و جلسات مشاوره حلقه های معرفت و پرسش و پاسخ برای معتکفین بیان کرد.

 

افتتاح و بهره برداری از اتاق فرمان اورژانس 115 گلپایگان

 پانزدهمین اتاق فرمان اورژانس 115 حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان در شهرستان گلپایگان با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و اعتباری بالغ بر 700 میلیون ریال افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 دکتر غفور راستین مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان در آیین افتتاح و بهره برداری اتاق فرمان اورژانس 115 شهرستان گلپایگان که  با حضور مسئولین و جمعی از خیرین بهداشت و درمان در محل این پایگاه صورت گرفت، اظهار داشت: با الهام از وعده خداوند مبنی بر اینکه نجات یک انسان از مرگ ثواب نجات همه انسان ها را دارد که این امر با هیچ چیز در دنیا قابل مقایسه نیست و اقدامات ما در تجهیز و بهره برداری از امکانات اورژانسی در همین راستا قرار دارد که بتوانیم یک نفر را از مرگ نجات دهیم.

وی افزود: در سطح استان اصفهان اورژانس 115 دارای 125 واحدهای فعال بوده و دارای 15 اتاق فرمان نیز در مجموعه شهرستان های استان هستیم و امروز با بهره برداری از اتاق فرمان اورژانس 115 گلپایگان که اولین اتاق فرمان افتتاحی طی سال جاری در استان است با توجه به کمبود منابع مالی به احتمال فراوان دیگر اتاق فرمانی امسال در سطح استان افتتاح نخواهیم کرد چون هزینه های آن معادل آماده سازی یک پایگاه خواهد بود.

دکتر راستین با اذعان به اینکه بهره برداری از اتاق فرمان در اورژانس ها به منظور پاسخگویی به تمام تماس گیرندگان خواهد بود، افزود: در مواقع اضطراری و نبود خودروهای اورژانسی همکاران ما در اتاق فرمان می توانند با راهنمایی ها و مشاوره های پزشکی، بیمار را برای مراحل بعد آماده نگه داشته و در صورت نبود آمبولانس وی را به سوی بیمارستان هدایت کنند.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه طی 24 ساعت در سطح استان 6000  امدادخواهی صورت می گیرد، تصریح کرد: حدود 10 الی 15 درصد از امدادخواهی ها منجر به مأموریت خواهد شد که به طور متوسط روزانه 600 اعزامی به بیمارستان های سطح استان صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در کنار 125 پایگاه اورژانسی در استان یک پایگاه اورژانس هوایی داریم که در صورت نیاز می توانیم سرویس دهی نیز برای بیماران خاص گلپایگانی را به مراکز درمانی و بیمارستانی داشته باشیم و قول داده اند که از طریق وزارت بهداشت و درمان یک بالگرد دیگر برای اعزام بیماران اورژانسی خریداری کنند که این امر می تواند برای کل کشور کمک کننده باشد.

دکتر راستین در پایان یادآور شد: از پیگیری های مسئولین به ویژه دکتر ناصر رستمی مدیر شبکه بهداشت و درمان گلپایگان که تجربه طولانی مدت در مدیریت شبکه داشتند و پیگیری های فراوانی در راستای آماده سازی این اتاق فرمان که یکی از بهترین مراکز ما در استان است تقدیر و سپاسگزاری داریم و امیدواریم این مرکز بتواند شهرستان های خوانسار و منطقه را نیز تحت پوشش داشته و ما هم جهت کمک آمادگی داریم.

در ادامه حسین فراست فرماندار گلپایگان با تقدیر از انجمن خیرین و مدیریت شبکه بهداشت و درمان گلپایگان اظهار داشت: امیدواریم خدمات خیرین و مدیریت دکتر ناصر رستمی که برگرفته از مدیریت جهادی و دارای ارزش و جایگاه ویژه است بتواند در راستای خدمات دهی مطلوب و رضایتمندی مردم مفید واقع شود.

وی افزود: در حصول از پروژه های مورد نیاز در شهرستان انتظاری غیر از این برای مردم بافرهنگ، خوب و نوع دوست نمی رود و پیگیری های مدیریت شبکه بهداشت و درمان که با اهتمام، شهامت و دل و جرأت خوبی که دارند و من یک دهم آن را نیز ندارم توانسته در کوتاهترین مدت نسبت به ساخت و بهره برداری از پروژه های بهداشتی و درمانی در شهرستان اقداماتی انجام دهد که امید است این اقدامات سرلوحه دیگر مدیران در دستگاه های مختلف قرار گیرد.

در ادامه دکتر ناصر رستمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گلپایگان با تقدیر از حضور خیرین و مسئولین اظهار داشت: از زمان بهره برداری از اورژانس گلپایگان که حدود 10 سال می گذرد تنها یک خط تلفن 115 پاسخگوی نیازمندان و شهروندان حادثه دیده بود که در زمان اعزام به مأموریت کسی دیگر در پایگاه قادر به پاسخگویی نبود.

وی افزود: با توجه به گلایه و شکایت شهروندان از عدم پاسخگویی اورژانس 115 تمهیداتی در این راستا اندیشیده شد از جمله اقدام به رله خط 115 به گوشی های همراه همکاران ما در اورژانس شد اما این امر به علت نبود آنتن دهی تلفن همراه در بعضی مناطق و عدم پاسخگویی به موقع راه حل مناسب و علمی نبود به همین لحاظ مقدمات ایجاد ساخت اتاق فرمان در کنار خط 115 پیش بینی شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گلپایگان با بیان اینکه به منظور ساخت مکان اتاق فرمان محل پارکینگ پایگاه اورژانس درنظر گرفته شد، افزود: با تغییر کاربری و هزینه ای بالغ بر 700 میلیون ریال که از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان پرداخت شد امروز شاهد افتتاح و بهره برداری از اتاق فرمان اورژانس 115 در گلپایگان هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه افراد حاضر در اتاق فرمان باید بتوانند یک ارتباط پزشکی و کمک پزشکی به تماس گیرنده بدهند که این امر قبلاً صورت نمی گرفت و هم اکنون با مشاوره که صورت می گیرد  وی توجیه شده که نیاز به آمبولانس نداشته و با استراحت و یا اعزام به مراکز درمانی مشکل او مرتفع خواهد شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گلپایگان تصریح کرد: طی دو سال گذشته با توجه به ضبط تماس های گرفته شده هیچ موردی بدون پاسخ همکاران ما در اورژانس وجود نداشته و با بهره برداری از اتاق فرمان امیدواریم دیگر هیچ شهروندی شاکی از عدم پاسخگویی همکاران ما در اورژانس نباشد.

دکتر رستمی اظهار کرد: در حال حاضر تنها یک نقطه از جاده تیکن نقطه کور بوده و ممکن است از این منطقه امکان تماس با اتاق فرمان 115 فراهم نشود که در این راستا مقرر شده تجهیزات و یک آنتن مناسب با اعتباری بالغ بر 250 میلیون ریال نصب و مورد بهره برداری قرار گیرد که این امر در صورت بهره برداری دیگر هیچ نقطه کوری در شهرستان نخواهیم داشت.

وی در پایان یادآور شد: در حاضر ناوگان 115 شهرستان گلپایگان دارای 4 آمبولانس است که یکی از آنها با اقدامات و پیگیری های سید محمدحسین میرمحمدی نماینده شهرستان در مجلس به این ناوگان اضافه شده و بسیار مجهز و دارای تجهیز کافی است و سه دستگاه دیگر نیز علیرغم اینکه چند سال کار کرده اند لیکن آماده و جهت سرویس دهی به نیازمندان شرایط برای آنها فراهم است.

 

مراسم روز زمین پاک

قاسم حسومی  در مراسم روز زمین پاک که در مدرسه دخترانه عمید گلپایگان برگزار شد، با اشاره به اینکه روز جهانی زمین پاک 22 آوریل مصادف با دوم اردیبهشت است اظهار کرد: درختان برای زمین و درختان در زمین عاری از زباله شعار امسال روز جهانی زمین پاک است.

وی افزود: متأسفانه امروزه مسئله آلودگی محیط زیست یکی از دغدغه‌های دست‌اندرکاران محیط زیست در سراسر دنیا است.

رئیس اداره محیط زیست گلپایگان با بیان اینکه در جامعه به مسئله  محیط زیست در حوزه اکولوژی و اقتصاد توجه جدی نشده است، تصریح کرد: تنها با مشارکت آحاد مردم، زمین پاک و عاری از هرگونه آلودگی ممکن است.

وی تاکید کرد: رها کردن زباله در زمین‌های شهرستان یک زنگ خطری برای محیط‌زیست گلپایگان است؛ احداث کارخانه بازیافت شهرستان عزم همگانی مسئولین ذی‌ربط را می‌طلبد.

حسومی اذعان کرد: دفع غیربهداشتی زباله موجب به وجود آمدن جانوران موذی است و همین امر سبب گسترش انواع بیماری در انسان است.

در ادامه محمد امین جمالی شهردار گلپایگان با اشاره به اینکه توجه ویژه به محیط زیست شهری و ارتقاء سطح آموزشی دانش‌آموزان دوره ابتدایی از اهداف این مراسم است، افزود: امروز به مناسبت روز زمین پاک و با همکاری آموزش و پرورش، محیط زیست و انجمن سرزمین سبز با حضور مسئولان و دانش‌آموزان فضای بوستان پارک شهر به صورت نمادین نظافت شد.

وی نهادینه شدن فرهنگ شهرنشینی و حقوق شهروندی در بین کودکان را از اهداف دیگر این برنامه دانست و بیان داشت: کتاب 5 جلدی شهردار کوچولو با موضوع آپارتمان‌نشینی، فضای سبز، مدیریت پسماند و زباله، آتش‌نشانی و 125، حمل و نقل و ترافیک برای سنین کودک و نوجوان در بین دانش‌آموزان مدرسه دخترانه عمید و مدارس دوره ابتدایی شهر گلپایگان توزیع می‌شود.

در ادامه جلسه نیز حبیب‌ا... جمالی مدیر آموزش و پرورش گلپایگان گفت: دانش‌آموزان سفیران پاکیزگی و حامیان محیط زیست هستند؛ دانش‌آموزان در حفظ محیط زیست که جزء لاینفک زندگی انسان است کوشا باشند.

 

گلپایگان عهد قجر ی

ابراهیم خان میرزا بنویس ملقب به مورخ الممالک هستم ودر سنه یک هزار و دویست و شصت و پنج هجری شمسی روزگار میگذرانم در روزگاری که مدت زمانی است ناصر الدین میرزا که لقب شاهی به نامش چسبیده واورا ناصر الدین شاه خوانند بر اریکه قدرت تکیه کرده و اسب چموش سلطنت را لگامی محکم زده و سرو سامانی به این دیار بحران زده و غارت شده داده است البته سلطان صاحبقران ازملازمان و مشاوران خبره و کارآزموده ای چون میرزا محمد تقی خان امیر کبیر سودها برده  اگر نه او را چه به این حرف و نقلها

البته روزگار آنچنان خوب و خوشی هم نیست وآنچه در خزانه بلاد بوده  خرج خوشگذرانی حضرات و عیش و نوش ایل و تبارشان شده وخزانه مملکت همچون جیب فقرا خالی و تهی گردیده وشپشک در ته آن معلق میزند .ولی با این اوصاف خدا را شکر که سه چهار قرآنی در آمد دارم و عمر می گذرانم و ای روزگارم بدک نیست.

شبی بعد از انجام فریضات و مستحبات و لباس گشاده  بر تن کردن با اهل و عیال بر سر سفره طعام نشستم وچون شکم راتهی دیدم و سفره را پر بار شروع به خوردن کردم ولقمه هایی به اندازه کله ام گرفتم .شکمم را چنان پر کردم از آنچه در سفره بود که دیگر شکمم جای نفس کشیدنی نداشت وتوانی برای تکان خوردنم نماند همان جا کنار سفره طعام سر بر بالین نهاده و خوابم برد لحظه ای خفتم و صدای خر وپوفم بر آسمان رسید که دیدنی بود و تماشایی به خوابی رفتم عمیق و به یاد ماندنی

در عالم خواب خود را درمیان دیاری نا آشنا یافتم . با مردمی نا آشنا و غریب و عمارتهایی عجیب تر از آنچه تا به حال نظاره کرده بودم مات و مبهوت مانده وتماشا می کردم وسرگردان و متحیر به آدمهای دور و برم چشم دوخته بودم وبا خود میگفتم پروردگارا اینها کیستند اینجا کجاست و چه بلایی بر سرم آمده .

دیدگانم بر پیر مردی فرتوت افتاد و ناخداگاه لب به سخن گشودم پدر جان عذر تقصیر دارم اینجا کجاست من کیستم پیر مرد خنده ای کرد و گفت پسر جان من خودم را هم به زور میشناسم چه دانم تو کیستی اینجا هم گلپایگان است در آخر هم با همان لبخندی که بر لب داشت برایم دعایی کرد و راهی شد خدا شفایت دهد .

بر تحیرم افزوده شد باز هم مثل همیشه درگل ماندم آیا این همان شهر من است آیا هنوز زمان ناصر الدین میرزا است پس چرا حال و روزش چنین است اصلا الان چه سالی است پیرمرد هنوز دور نشده بود که دوباره فریاد زدم پدر جان در چه سالی هستیم پیر مرد خندان با صدایی که پر از خنده بود گفت هزارو سیصد و نود وپنج وگفت پسر جان یه سری به طبیب بزن

من دانستم که نا خداگاه به چند  سال جلوتر از زمان خودم در شهر خودم سفر کرده ام و در عهدی غیر از زمان خودم قرار دارم

علی حال جبر است و اختیاری در کار نیست و باید گیوه در پای سفت کرد و راهی شد حال که از زن و فرزند راحت شده ام و خیالی راحت دارم بهتر است در این شهر گشتی بزنم وببینم مردم این دوره و حال و هوای این روزگار با روزگار من چه فرقی دارد هم فال است و تماشا

آرام آرام با عبا و ردای بلندی که بر تن داشتم راهی کوچه پس کوچه های شهر شدم کوچه های شهر از خاک و خلی بودن درامده است و جعده های شهر دیگر خاکی نیست کف تمام کوچه ها را با کف پوشهای سیاه پوشانده اند ولی چاله چوله هایش هنوز هم مثل قدیم است البته یک سری بلندی هم خودشان در جاده ها ساخته اند واتولهایی که از رویشان رد میشوند یا درون چاله ها می افتند گاهی اتول سوارها سر از اتول بیرون میاورند و جملاتی میگویند ای لعنت بر .......

راستی مناره قدیمی شهر راهم دیدم حالش بد نیست البته کمی کج شده وخبری از میرزا جعفر سلمان باشی که پاتوقش زیر مناره بود نیست یکی از شیرهای سنگی هم سر جایش نیست شاید به دارالوحوش بردنش که راحت باشد .

پای مناره دیگر شلوغ پلوغ نیست خبری هم از لات و لوتهای پای منار نیست همانهایی که برای دعوا وعده پای منار را میدادند (اگه مردی بیا پا منار )

سری هم به اداره بلدیه زدم حالش بهتر شده ولی آنچنان تغییر نکرده میرزا بخشی احتساب الملک هم رفته وخبری ازش نیست و به جایش بنده خدای دیگری آمده که تمام امور شهر را دردست دارد و امروزی ها او را اقای شهردار گویند .

ازخرو گاری های جمع آوری زباله ها هم خبری نیست و جایشان را به اتولهای گنده رنگ و وارنگ داده اند ای کاش آقا محمد خان عکاس باشی را باخودم اورده بودم وعکسی یادگاری میگرفتم .

ولی خدا پدرشان را بیامرزد خیابانهای شهرهنوز مثل قدیم است و هیچ تغییری نکرده همان طور کج و معوج البته اینها انقدر به معماری قدیم پایبندند که خیابانهای جدیدشان را هم کج و معوج میسازند و حتی یک خیابان صاف وبزرگ دراین چند ساله ساخته نشده و هر چه هست از زمان ماست خدا راشکر

تازه انقدربه نظر گذشتگانشان احترام می گذارند که جعده های ورودی شهر را بدونه هیچ تغییری حفظ کرده اند و یک خروگاری به راحتی در آنها میتواند حرکت کند و هرسال هم وکیل الممالک قول تغییرشان را می دهد ولی فقط قول میدهد  از این قولها هم زمان ما میدادند .جعده میان شهر ما با کمره ( خمین ) که کلنگش زمان میرزا محمد تقی خان امیر کبیر زده شد هنوز هم مثل زمان ما ناتمام مانده خیلی خوشم امد چقدر احترام به قدیمی ها

مریض خانه دولتی هم که به فرمان سلطان صاحبقران توسط ناظم الاطبا ساخته شده هنوزهم پا برجاست و تغییر زیادی نکرده البته مردمان دیار گویند یکی دوسالی است بهتر شده نمی دانم شاید اینطور باشه

همان اطبا قدیمی هنوزهم هستند و شکر خدا طبیب کارآزموده جدیدی نیامده و مردم در انتخاب اطبا مجبورند و اختیاری در کار نیست و هر روز صفهای طولانی در جلوی محکمه اطبا دیده میشود این صفها زمان ما هم بود آخ یادش بخیر ولی مردم گویند حق المعالجه ها بر خلاف همه چیز که تغییر زیادی نکرده خیلی تغییر یافته و سر به فلک گذاشته .

راستس زمان ما قرار بود میرزا ابراهیم خان عکاس باشی به فرنگ برود و دانش سینما توگراف را فرا بگیرد و برگردد و در این شهر سینما بسازد ولی گویا در فرنگ به او خیلی خوش گذشته و حال که دویست و اندی سال می گذرد هنوز برنگشته و مردم هنوز چشم انتظار اویند .و مردم هر روز خودشان را با عکسهایی که در روزنامه های وقایع اتفاقیه گلپایگون هست مشغول میکنند نمیدانم خداکند بیاید تا چشم این مردم هم به جمال سینما روشن شود .

در سفر کوتاه چند ساعته ام سری هم به دالفنون امروزی ها زدم البته اسمش را تغییر داده اند وگویا ان را دارالپیام می نامند یادم هست در سنه 1234 بود که وزارت علوم راه اندازی شد و به دستور ناصر الدین شاه علیقلی میرزا اعتضاد السلطنه به سمت وزیری آن گماشته شد البته دارالفنون های شهر تعدادشان زیادتر شده جای شکرش باقی است در ان زمان هم اینجا را با نام شهر علم و ادب می شناختند و شاید یکی از میراثهای خوبی است که اینها از ما به ارث برده اند .البته اهالی دارالفنون وکسانی که اهل علمند روزگار خوشی ندارند واز بی تفاوتی ها و ستمهایی که بر اهل علم رفته سخت نالانند.

اما درست است که این روزگار بهتر از روزگار من است و رفاه بیشتر شده و زرق و برق شهر زیادتر و دسترسی به همه چیز آسان ولی انگار همه اینها را مردم به بهایی گزاف به دست آورده اند که خیلی سنگین است بهایش خوش بودن بهایش  ساده بودن بی شیله پیله بودن است .

درست است  که در این روزگار مردم برق را بر چوله کردند و آب را درلوله ولی کاش فکری به حال قلبهای زنگار گرفته شان میکردند ای کاش من هم بر میگشتم به دوره خودم . واز این خواب بیدار می شدم اینجا خیلی بده خیلی بد.............

باآرزوی سلامت و سعادت

ابراهیم ابراهیمی

[ سه‌شنبه 21 اردیبهشت 1395 ] [ 22:25 ] [ . ]

بازگویی یک واقعه تلخ از زبان شاهد واقعه
 اینجانب محسن یاوری متولد 1344 که توفیق داشته ام دوران هشت سال دفاع مقدس چندین مرحله داوطلب در جبهه های مختلف جنگ حضور پیدا کنم.
بخشی از خاطرات خود را در زمینه جنگ تحمیلی جمع آوری نمودم و پس از جنگ تحمیلی توفیق حاصل شد در رشته کوهنوردی فعالیت نمایم و در این مسیر به لطف خداوند موفق به صعود اکثر قله های معروف و بلند ایران شدم که از این قله های شاخص و آبشارها و دیگر مناطق طبیعی بخشی را انتخاب و به عنوان خاطرات تلخ و شیرین و تجربیات 25 ساله کوهنوردی به سمع و نظر خوانندگان گرامی می رسانم.
تلخ ترین و اولین گزارش مربوط به تلاش جهت پیداکردن فرد ناپدید شده در کوه های اطراف می باشد که در این شماره در اختیار خوانندگان گرامی قرار می گیرد انشاءا... دیگر گزارشات مربوط به صعودها را در شماره های آینده صدا خواهید دید.
خاطرات مربوط به جنگ را هم در آینده نزدیک در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد.
گزارش جستجو برای نجات جان کوهنورد احمد نائب الصدری                  در تاریخ 90/1/2
هنگام عصر یکی از اقوام زنگ زد و گفت: یک نفر از بچه ها به نام احمد نائب الصدری به کوه رفته ولی برنگشته، پرسیدم: با چه کسی؟ گفت: خودش تنها، پرسیدم: کوهنورده گفت: تازگی شروع کرده پرسیدم: تلفن همراه داره؟ گفت: داره ولی جواب نمی دهد پرسیدم: می دانید کدام مسیر رفته؟ گفت: آری ماشینش در فلان مزرعه است. گفتم: پس هر چه سریعتر تا شب نشده بیایید برویم.
به سرعت آماده شدم و رفتم جلوی دانشگاه چند نفری دیگر هم آمدند به محل رسیدیم همزمان نیروی انتظامی هم رسیدند.
جلوی برف پاک کن ماشین خطاب به صاحب باغ نوشته بود: »از اینکه ماشین سر راه است ببخشید من می روم کوه زود برمی گردم!«
به دوستان گفتم: عجله کنید. برخی می گفتند: اجازه بدهید گروه های امدادی برسند.
وقت تنگ بود و هوا رو به تاریکی می رفت. به اتفاق آقای حمید ذنوبی و آقای حسین رزاقی به راه افتادیم. به دوستان گفتم: چون احمد کوهنورد حرفه ای نبوده احتمالاً قله روبرو را هدف قرار داده و مستقیم به طرف قله رفته. آقای ذنوبی گفت: مسیر سمت راست است به مسیر سمت راست می رویم.
پیش بینی بنده درست بود و حرف آقای ذنوبی هم منطقی؛ چون در شب خارج از مسیر حرکت نمودن کار صحیحی نمی باشد و ممکن است دیگران هم دنبال ما بیایند. به نظر آقای ذنوبی احترام گذاشتم و حرکت کردیم آفتاب از پشت کوه گذشته بود و هوا به تاریکی می رفت. به سرعت سمت راست را ادامه دادیم، برادر احمد پشت سر ما می آمد و مرتب صدا می زد: »احمد... احمد...« لحظه به لحظه که هوا تاریک تر می شد نگرانی ما هم بیشتر می شد.
سعی می کردیم برادر احمد را از ادامه مسیر منصرف کنیم و به او امید و دلجویی بدهیم.
گروه های امدادی و انتظامی با خودرو و برخی پیاده با چراغ قوه در دامنه کوه می چرخیدند. هر چه صدا می زدیم: »احمد...«  فقط صدای خودمان در کوه می پیچید و پاسخ می داد: »احمد...« به یال که رسیدیم جایی که از سمت شمال مشرف می شد به دره شهیدان (شهدای گمنام) و از سمت چپ جنوب به گلپایگان و محل شروع حرکت.
روی یال کوه را گرفتیم و گاهی به سوی چپ و گاهی به سمت راست می رفتیم و صدا می زدیم: » احمد...« هیچ پاسخی دریافت نمی شد. ما سه نفر بر فراز کوه تا پاسی از شب چرخیدیم و صدا زدیم نتیجه ای حاصل نشد.
تصمیم گرفتیم به پایین برگردیم و پس از تجدید قوا و با نفرات بیشتر برگردیم.
نیمه های شب به چند نفر از دوستان زنگ زدم و جریان را گفتم، آقای علی اصغر توسلی اعلام آمادگی کرد قرار بر این شد به منزل برگردیم پس از نماز صبح سریع به محل حادثه برویم.
خانواده احمد و نزدیکان در محل ماندند و بسیار نگران و مضطرب بودند به آنها امید و دلداری دادیم و به شهر برگشتیم از نقطه شروع حادثه تا شهر حدود پنج کیلومتر می باشد. به منزل آمدم اما از نگرانی آرام و قرار نداشتم به خصوص خانواده احمد را که با آن حال دیده بودم. پس از انجام فریضه نماز صبح بلافاصله به اتفاق آقای علی اصغر توسلی به محل حادثه مراجعه کردیم اقوام و دوستان احمد همه در محل حضور دارند و نگران.
در این مرحله مسیر را که حدس می زدیم به طور مستقیم از روبرو به قصد جستجو به طرف قله حرکت کردیم. تقریباً با فاصله کمی از نزدیک مفقود گذشته بودیم ولی چیزی متوجه نشدیم.
به خط الرأس رسیدیم حدوداً همان مسیر شب گذشته و به سمت غرب به طرف قله اصلی حرکت می کردیم هر چه جستجو می کردیم نتیجه ای حاصل نشد، از پایین مرتب تماس می گرفتند خبری نیست؟ خیر.
خسته و مستأصل شدیم نشستیم و فکر کردیم به این نتیجه رسیدم که چون ساعت 10 صبح خانواده با احمد تماس گرفته و او جواب نداده بنابراین باید احمد از نقطه شروع حدوداً دو ساعت فاصله گرفته باشد و در آن محدوده اتفاقی افتاده باشد و بایستی به محلی که تا شروع حرکت حدود دو ساعت فاصله دارد برویم و جستجو کنیم.
دیگر افراد امدادی هم در همان نزدیکی های محل حادثه در حال جستجو بودند و برخی از فاصله نزدیک از کنار احمد گذشته بودند؛ اما متوجه نمی شوند در حالی که به طرف نقطه حادثه حرکت می کردیم ناگهان صدای »پیدا شد، پیدا شد« را شنیدم، به نقطه ای که دیگران می دویدند رفتیم، حدود پنج شش نفری آنجا بودند متأسفانه با جسد بی جان و به شدت آسیب دیده احمد مواجه شدیم.
جسد را با کمک افراد گروه امدادی و دیگران به پایین انتقال دادیم.
اما اینکه چگونه احمد از ارتفاع دو متری سقوط کرده و این همه آسیب دیده و اینکه یکی از افراد چوب دستی و کلاه احمد را بالاتر پیدا کرده بود ماجرا برایم مبهم و قابل تأمل بود و هر چه به آقای توسلی و دیگران راجع به این موضوع بحث می کردیم بنده قانع نمی شدم تا اینکه تصمیم گرفتیم روز جمعه به اتفاق آقای توسلی و آقای حقیقی و چند نفر دیگر به محل حادثه مراجعت کنیم و محل را مجدداً بررسی کنیم.
کمی بالاتر از محل سقوط احمد، آثار چند قطره خون پیدا شد. مسیر خونها را به طرف بالا ادامه دادیم، حدود سی متر بالاتر آثار خون بیشتری پیدا شد و حدود دو متر بالاتر از خون ها زیر یک پرتگاه تکه سنگی ب
ه وزن حدود 70 کیلو سقوط کرده و به درخت کوهی گیر کرده بود، آثار سقوط سنگ کاملاً مشهود بود.
حدود سه متر بالاتر از دیواره پرتگاه جای سنگ که تازه کنده شده کاملاً مشخص است.
ظاهراً احمد هنگام بالارفتن از دیواره دست خود را به سنگ می گیرد و چون سنگ لغزنده و آماده سقوط بوده به وی برخورد می کند و هر دو سه چهار متر به پایین می افتند، سنگ زیر دیواره کنار درخت کوهی قرار می گیرد و آثار خون یک متر پایین تر از سنگ موجود بود.
ظاهراً احمد با سقوط اول مجروح شده و از جای خود بلند می شود و به طرف پایین حرکت می کند از آنجایی که آسیب دیده و وحشت کرده کسی هم همراه او نبوده تعادل خود را از دست می دهد و به طرف پایین حرکت می کند که پس از چند متر ادامه مسیر به طرف پایین با پرتگاه دوم که حدود 2/5 متر بود مواجه و سقوط دوم صورت می گیرد و بدین ترتیب جان به جان آفرین تسلیم می کند.                                              روحش شاد و یادش گرامی
بنده تا مدتها با وجود اینکه صحنه های خیلی دلخراش تری را در جبهه ها دیده بودم از فکر آن جوان بیرون نمی آمدم و تجربه و درس بزرگی یاد گرفتم، با خود فکر می کردم خداوند چقدر به ما لطف داشته چون تاکنون ریسکها و ماجراجویی های زیادی انجام داده و خطرات بسیاری از بغل گوشمان گذشته، از آن پس بیشتر احتیاط می کردم.
 
نقدی بر شیوه ساختمان سازی جدید
حاشیه ای بر مقاله » نوسازی دبیرستان امام خمینی (ره) یا بازسازی هویت فرهنگی«
با مطالعه مطالب ارزشمند جناب آقای دکتر جعفری در هفته نامه صدای گلپایگان بر آن شدم که مراتب سپاس و تشکر خود را از این طریق به جنابعالی و متولیان امور بازسازی دبیرستان امام خمینی (ره) اعلام نمایم. از طرفی دغدغه های شخصی چندین ساله خود را به عنوان شهروند به سمع و نظر مسئولین مربوطه در خصوص صنعت ساخت و ساز اعلام نمایم.
اینجانب بر اساس مطالعات و شاهدات و شنیده ها دریافتم که در گذشته دور، ایران از نظر معماری و ساختمان سازی حرف اول را در دنیا می زده و از نقاط مختلف دنیا هرگاه استادان و یا معمارانی می خواستند به ایرانی ها مراجعه می کردند.
بناهای تاریخی و باستانی خود گواه و شاهد زنده این ادعاست؛ به عنوان مثال در همین شهر گلپایگان بنای مسجدجامع مربوط به 800 سال قبل است و مجری و بانی این بنای با عظمت آن زمان با فکری باز و آینده نگری خود توانسته علاوه بر ارائه خدمات ارزشمند 800 سال قبل تاکنون به خلق و مذهب و فرهنگ این مردم پرداخته است و هم اکنون این بنا به عنوان بزرگترین مجموعه مذهبی، فرهنگی، تاریخی در این شهر محسوب می شود و از نظر گنجایش جمعیت هنوز هم پاسخ گوی مراسمات بزرگ است در حالی که مساجد و ساختمان هایی در سال های اخیر با امکانات و تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته فعلی ساخته شده که همان سال های اول با مشکل مواجه می شوند و در بناهای تازه احداثی (مساجد) جهت 200 نفر و اجتماع کوچک جا کم است.
نقل قول شنیده ام از یکی دوستان صاحب نظر که می گفت متوسط عمر ساختمان در برخی کشورهای اروپایی 150 سال است در حالی که به گفته مسئولین مسکن میانگین عمر مفید ساختمان در ایران 30 سال می باشد به عنوان مثال در منطقه جدید گلپایگان (عمران) اکثر ساختمان هایی که 25 الی 30 سال قبل ساخته شده خود شهرداری این نوع بناها را فرسوده محسوب می کند و بسیاری از این ساختمان ها را خراب کرده و تجدید بنا نموده اند که بر کسی پوشیده نیست و چنانچه گذری به ابتدای ورودی راه ارتفاعات کوه الوند گلپایگان واقع در بالادست چهارصد دستگاه و هواشناسی داشته باشید با تپه های نخاله و انباشته های انبوه زباله های ساختمانی روبرو می شوید که با کمال تأسف علاوه بر تخریب جدی محیط زیست سرمایه بسیار عظیمی هم نابود شده است.
بنده این مقایسه عمر حداکثری و حداقلی 150 و 30 سال را سرانگشتی حساب کرده ام در یک دوره 150 سال 5 بار بایستی کلیه ساختمان های احداثی در کشور تخریب شده و از نو بنا شود، چنانچه این آمار صحیح باشد حالا را ببینید که چه سرمایه عظیمی نابود شده و چقدر به محیط زیست و سرمایه ملی خسارت وارد گردیده!
بنده به عنوان نقاش ساختمان قریب 30 سال است در ساختمان های این شهر کار می کنم بسیاری از ساختمانی های جدید الاحداث را دیده ام که انصافاً فرسوده محسوب می شوند و حتی قابل بازسازی و نوسازی هم نیستند و باید از بیخ و بن خراب شوند. از طرفی ساختمان هایی را در این شهر دیده و گاهی در آنها کار کرده ام که بیش از نیم قرن قدمت آنهاست و با کمترین هزینه نگهداری بیشترین بازدهی را داشته و دارند به عنوان مثال ساختمان بانک ملی مرکزی که در سال 1346 ساخته شده و بنده یک بار آن را کامل با کمترین هزینه رنگ آمیزی نمودم دوبار هم قبلاً رنگ شده و هیچ گونه هزینه اضافی هم در بر نداشته تمامی مصالح همان مصالح اولیه است با کیفیت بسیار عالی و یک ترک در آن آن دیوارها و سقف ها دیده نمی شود در حالی که همین ساختمان بانک در شهر بیشترین خدمات بانکی را به شهروندان ارائه می دهد و چنانچه مقایسه ای داشته باشید با دیگر شعبات همین بانک یا سایر بانک ها که در سال های اخیر ساخته شده به راحتی متوجه می شوید که ما در صنعت ساختمان چقدر عقب هستیم.
شعبات جدید به ترتیب ضعیف تر از قبلی است به همین ترتیب ساختمان بیمارستان امام حسین (ع) ساختمان هتل جهانگردی- ساختمان بانک سپه- ساختمان دبیرستان امام خمینی (ره)- ساختمان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان- هنرستان و ...
و همچنین ساختمان های خشت و گلی که در سررباطان و یا حسن حافظ مشاهده نموده ام که برخی بیش از 80 سال قدمت دارند و هنوز هم سرپا و از نظر گرمایشی، سرمایشی و ایمنی معتبر می باشند و چنانچه روزی آنها خراب شوند مصالح آنها به محیط زیست آسیب نمی رساند در حالی که ساختمان های دولتی هم در شهر ساخته شده و قدمت آنها به 30 سال هم نرسیده که به کلی ویران شده مانند مدرسه رازی واقع در بلوار سلمان فارسی و بسیاری دیگر از ساختمان ها، برج ها و پروژه های عمرانی مانند بلوار، پل، جاده و ... در شهر و روستا که امروز می سازند و فردا دیگری می آید آن را خراب می کند و بدین ترتیب سرمایه ملی نابود می شود.
 
جد و طنزی در رابطه با ثبت اسناد
طولِ عمرم نصفه کرده رنج بیداد ای خدا
با که گویم دردِ دل، با قلب ناشاد ای خدا
می زنم پا بر دوچرخه بسکه بهر یک سند
بادِ لاستیک دوچرخه، گشته کم باد ای خدا
بس که طی کردم مسافت با دوچرخه این مسیر
دل گمان کرده رسیدم در گناباد ای خدا
همچو زندانی گرفتارم به دام یک سند
می رسد روزی که گردم بنده آزاد ای خدا؟
گر که ماه بهمن آید یک کسی یا ماه دی
می زند نوبت برایش ماه خرداد ای خدا
این سند آخر نصیبم می نماید سکته ای
چونکه نتوانم نمایم داد و فریاد ای خدا
دردِ دل را با تو می گویم که هستی مطلع
نیمه شب این دل وامانده را بنما تو ارشاد ای خدا
(بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد)
سوزد این دل از برای رنجِ فرهاد ای خدا
با وجودی که گروهی جیره خوارِ دولت اند
توپِ بعضی کارمندان هست پر باد ای خدا
بادِ بعضی را تو خالی کن به پشت میزها!
مهرورزی را نما در ثبت، ایجاد ای خدا
من که راضی نیستم از این عملکرد ای دریغ
آشنایی تو رسان از بهرِ امداد ای خدا
می نمایم خودکشی روزی ز بالای منار
یا که از آن پشتِ بامِ برج میلاد ای خدا
با ورثه این وصیت کرده ام در زندگی
مُردنم شاید شود از ثبت اسناد ای خدا
جانِ من بر لب رسیده بسکه سگدو می زنم
تا سرو کارم در این بیغوله افتاد ای خدا
طنز (طالب) یک تلنگر بهر بعضی ها بوَد
خوش به حال آنکه مردم را کند شاد ای خدا
طالب گلپایگانی
» هر کس مطیع و پیرو خدا باشد از قهر و کارشکنی دیگران باک نخواهد داشت«
امام هادی (ع)، بحار جلد 50 ص 177
 

 سجاده
مامان من، صبح زود
از خواب مرا بیدار کرد
با گل لبخند خود
صبح مرا بهار کرد
یواش تو گوش من گفت
وقت نماز رسیده
وقت نیایش و هم
راز و نیاز رسیده
نماز اول وقت
ثواب خوبی داره
گل های مهربانی
تو باغ دل می کاره
مامان می گفت، دخترم
سجاده ات مهیاست
نماز اول وقت
بدون که خیلی زیباست
زینب السادات امامیه- 12 ساله
کلاس ششم (ج)      مدرسه: محمدمعین       غالب شعر: مثنوی
همایش شوراها با مباحث زکات, تب برفکی و آفات گیاهی
حسینعلی رحیمی  در حاشیه بازدید از مزارع گندم و جو شهرستان گلپایگان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هرساله آفت سِن گندم خساراتی جبران‌ناپذیری را به کشت محصول گندم و جو استان وارد می‌آورد که پیشگیری از طریق سم‌پاشی بهترین شیوه مبارزه با این آفت است.
وی با بیان اینکه شهرستان گلپایگان از جمله مناطقی است که در فصل بهار سِن غلات در مزارع گندم و جو شیوع پیدا می‌کند، تصریح کرد: سِن غلات از مهم‌ترین آفت گندم و جو است که با نفوذ یک عدد سِن در یک متر زمین زیر کشت گندم تا 126 کیلو گندم در هکتار را از بین می‌برد.
این مسئول تصریح کرد: مبارزه علیه سِن گندم و جو عزم همگانی را می‌طلبد چراکه گندم و جو از منابع ملی کشور محسوب می‌شود و باید نسبت به حفظ منابع ملی کشور تلاش مضاعف را انجام دهیم.
رحیمی با بیان اینکه کاهش نزولات آسمانی خشک‌سالی‌های اخیر را در استان به همراه داشته است، تصریح کرد: برای تولید یک کیلوگرم گندم باید 2.5 لیتر آب صرف شود به همین جهت کشاورزان باید در هنگام مشاهده سن گندم کارشناسان جهاد کشاورزی را مطلع کنند.
وی تأکید کرد: خسارت این آفت نه‌تنها موجب کاهش محصول می‌شود بلکه مراکز خرید نسبت به محصول آفت‌زده اجتناب کرده، و در نتیجه محصول گندم و جو برگشت خواهد شد، به همین سبب اقدام جدی و به موقع توسط کشاورزان در مبارزه با آفت سن باید صورت پذیرد.
مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان اصفهان تأکید کرد: مبارزه علیه علف‌های هرز یکی از راه‌های مقابله با آفت‌های گیاهی است چنانچه علف هرز با گیاهان دیگر به کود تبدیل شود به نوعی موجب بروز آفت و پایین آمدن عملکرد محصول در مزرعه‌ها خواهد شد.
 فرماندار در جلسه همایش شورای زکات شهرستان ضمن خیرمقدم افزود: در بسیاری از امور مربوط به روستاییان و کشاورزان که عمده آنان روستایی و روستانشین هستند اگر دهیاران و شوراها مبلغ باشند کارها بهتر صورت می گیرد و اهالی مربوطه بهتر می توانند مسایل را با توجه به بیان و نقطه نظر شما بپذیرند.
وی افزود: بنده هم روستازاده و روستایی هستم و این را درک می کنم که ما روستاییان یک لجاجتی با خودمان و نفس خود داریم که اگر بتوانیم با آن کنار بیاییم خیلی کارها حل می شود.
فرماندار با تأکید بر اینکه کارها باید بر اساس علم، تجربه و تخصص در تمامی زمینه ها صورت گیرد، افزود: در قدیم مقیدبودن و اعتقادات پایه های قوی تر در جامعه و به ویژه جوامع روستایی داشت به همین لحاظ در اصول و رفتاری که داشتند پایبندی بیشتری به رعایت مسایل دینی، عرفی و ... می شد به این صورت که مردم در جمع آوری محصولات کشاورزی و باغی همیشه سهمی برای عابران پیاده و همسایگان در نظر می گرفتند که این امر موجب برکت محصولات آنان می شد.
وی با تشریح اقداماتی که در دوران های گذشته و در زمان جمع آوری محصولات کشاورزی از سوی مردم صورت می گرفت تصریح کرد: همیشه در ایام جمع آوری محصولات کشاورزی سهمی برای نیازمندان در نظر گرفته می شد و این امر برکت را در سر سفره های همه افزون می کرد و به همین لحاظ برکات الهی نیز نصیب جامعه می شد و به شکرانه این اقدامات هیچ گاه کمبود آب و بارندگی در هیچ مکانی احساس نمی شد.
حسین فراست در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی بلایا و مصیبت هایی که امروز در جامعه نمودار شده نتیجه بی توجهی خودمان به مسایل دینی و شرعی و حتی اجتماعی است، افزود: بر اثر بلایای طبیعی مانند خشکسالی، سرمازدگی محصولات باغی و کشاورزی و شیوع بیماری تب برفکی عمده خسارات به کشاورزان جزء و کسانی که چند گاو و گوساله و یا گوسفند داشته اند وارد شده است و در مراکز دامداری صنعتی و نیمه صنعتی با توجه به رعایت اصول بهداشتی و دیگر موارد کمتر شاهد خسارت های وارده به دامداری هستیم.
فرماندار با تأکید بر اینکه با رعایت اصول فنی و بهداشتی در نگهداری دام و بهینه مصرف آب کشاورزی شاهد کمتر شدن ضرر و زیان خواهیم بود تصریح کرد: عدم رعایت یکی از موارد درخواستی از سوی مسئولین ذیربط در فعالیت های کشاورزی ودامداری سرانجامی جز پذیرش خسارت در روند فعالیت و نتیجه گرفتن از تلاش چندین ماهه نخواهد داشت لذا هم اکنون که فصل سم پاشی مبارزه با سن در محصولات کشاورزی است اگر در یکی از مزارع این امور یعنی مبارزه موردنظر انجام نگیرد باعث سرایت به دیگر مزارع خواهد شد در این صورت است که شاهد عدم نتیجه گیری و در نهایت خسارت به منابع ملی هم خواهیم بود.
وی بر لزوم استفاده از دانش های نوین در تمامی امور به ویژه کشاورزی و دامداری یادآور شد: به دنبال گرایش به استفاده از تکنولوژی های روز باشید و آنگونه که امامان معصوم (ع) ما فرمودند: همزمان با زمانه پیشرفت و حرکت کنید و با استفاده از تمهیدات و تسهیلات که در جبران خسارات برای امور کشاروزی و دامدارای در اختیار شما قرار می دهند مانند بحث بیمه محصولات کشاورزی و دامداری که با مبالغ بسیار پایینی خواهد بود از عمق خسارات وارده به خود و خانواده بکاهید.
فراست ضمن انتقاد از برخی افراد که در خصوص استفاده از ساعت رسمی کشور دربرخی امور بویژه کشاورزی کوتاهی می کنند با غیراصولی بر شمردن این امر تصریح کرد: با این اقدام چه چیزی را می خواهید اثبات کنید؟ با توجه به اینکه تغییر ساعات رسمی در 6 ماهه ابتدای سال که در جهت پیشبرد امور جامعه و صرفه جویی در انرژی و ... می باشد متأسفانه نتوانستیم این امر را در سطح جامعه به صورت گسترده مورد استفاده قرار دهیم و برخی افراد هنوز در این امر وسواس به خرج می دهند و تداخل در امور ایجاد می کنند که ضرر آن متوجه بسیاری از کارها می شود.
فرماندار در ادامه با مطرح کردن بحث آب و کمبود آن در بخش کشاورزی تصریح کرد: عزیزان و کشاورزان محترم احساس خطر کنید با کمبود آب مواجه هستیم و فکر نکنید با سرریزی آب در سد قدیم تمامی آن متعلق به این شهرستان است, بدانید ظرفیت آبی که از این سد متعلق به شهرستان می شود حدود 60 درصد آن است و مابقی متعلق به سد کوچری است که برای آب شرب چندین شهرستان مرکز کشور باید مورد استفاده قرار گیرد لذا بدیهی است با توجه به کمبود منابع آبی و خشکسالی که چندین سال است گریبان بخشی از کشور و از جمله این منطقه را گرفته است بیایید صرفه جویی در آب و استفاده از امکانات مکانیزه کردن آّبیاری در مزارع را سرلوحه کار خود در سال جدید قرار دهیم تا با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کرده اند ما هم بتوانیم با این اقدام قدمی مثبت در این جهت برداریم.
وی افزود: با پیگیری های و اقدامات انجام گرفته و دیدارهایی که با مسئولین ذیربط در امور آّب شده است بنا داریم از آبرزیها و سهمیه هایی که در بین دو سد گلپایگان داریم برای روستاهاییکه در حال تخلبه هستند بتوانیم رونقی به این روستاها بدهیم تا از مهاجرت بی رویه و حاشیه نشینی در اطراف شهرها جلوگیریکنیم که این حاشیه نشینیها عواقبی بد برای جامعه دارد بدیهی است در صورت استفاده بهینه از آب کشاورزی می توانیم از همین مقدار آب تا دورترین منطقه شهرستان را زیرکشت ببریم.
حجت الاسلام رنجبر مدیریت امور زکات استان اصفهان: در جلسه شورای زکات که با همت جهادکشاورزی، اعضای شورای زکات شهرستان امام جمعه و فرماندار تشکیل شد.
گلپایگان با توجه به داشتن پتانسیل خوب و کافی برای دامداری و کشاورزی به حق در زمینه زکات باید مورد توتجه خاص قرار گیرد الحمدا... اقداماتی در این زمینه شروع شده که امیدواریم شهرستان گلپایگان هم حرکتی در شأن و در خور این شهرستان عالم پرور، شهرستانی که یک جایگاه فرهنگی و دینی خاص در کشور دارد.
در سراسر استان امسال قریب به 90 میلیارد ریال جمع آوری زکات شده است و اغلب زکات جمع آوری شده در زمینه فقرا هزینه شده است و بعضی از شهرستان ها از جمله نجف آباد، اردستان در استان تلاش بیشتری داشتند و با تلاش وافرتر حائز رتبه هایی در زمینه زکات شدند.
انتظار ما این است که شهرستان گلپایگان هم با توجه به جایگاه رفیعی که عرض شد در خصوص عالم پروری و تدین ویژه اهالی آن از قدیم الایام داشته اند حرکتی زیبنده تر و بهتر در این زمینه داشته باشد و یک جهاد فقرزدایی در منطقه و کمک به فقرا و احیای این فرضیه بزرگ الهی زکات را در این شهرستان نمودتر داشته باشیم.
استان اصفهان با توجه به خشکسالی های پیاپی که دربرگیرنده مرکز کشور داشته و این استان نیز با آن مواجه بوده است و حدود 15 سال است که این استان گرفتار در وضعیت خشکسالی است لذا با توجه به این خشکسالی و سطح زیر کشت محصولات کشاورزی از استان های برتر در زمینه جمع آوری زکات محسوب می شود منتها برخی از استانها مانند استان فارس و گلستان که کشاورزی ان در رده بسیار بالایی قرار دارند و قابل مقایسه با استان اصفهان نیستند وضعیت بالایی از لحاظ جمع آوری زکات در زمینه محصولات کشاورزی دارند.
محمدیان کمیته امداد امام خمینی (ره):
در کل شهرستان مقدار زکاتی که جمع آوری شده حدود 1750 میلیون ریال در سال 94 بوده است که مبلغ 1100 میلیون ریال آن صرف پروژه های عام المنفعه و 650 میلیون ریال آن در قالب زکات محرومین و به صورت سبد کالا بین محرومین هزینه بیماران صعب العلاج و تهیه 3 قلم جهیزیه محرومان شده است همچنین بخشی از آن در جهت پرداخت به خانواده نیازمند زندانیان شده است و در سال 93 مبالغ زکات به طور 100 درصد در بخش پروژه های عام المنفعه شده بود اما امسال بخشی از آن همانگونه که که اشاره شد همکاری لازم از سوی دهیاریها نشد و از مبلغ 175 میلیون تومان 10 میلیون متعلق به روستاها و مابقی به صورت کمک هزینه سبد کالا و ... شد.
دکتر غفاری در جلسه همایش زکات:
همان طور که مستحضرید وضعیت فعلی در شهرستان استان و کشور درگیر بیماری تب برفکی دام سبک و سنگین است؛ لذا در راستای آشنایی علل این بیماری در بین دام در جهت شناسایی بیشتر این بیماری برای شما اطلاع داده می شود.
بیماری تب برفکی دام یک نوع بیماری است و مشابه بیماری سرماخوردگی در انسان می باشد و عامل آن ویروس است، ویروس هایی که در شیوع آن دخالت دارد مسری و شدید است و دومین مشابهت آن با سرماخوردگی تغییر چهره ویروس است و علت آن مقابله با عوامل و ایمنی است که در محیط علیه آن به کار برده می شود.
ویروس تب برفکی مقاومت بسیار بالایی دارد و در شرایط محیطی و مدفوع دام حدود دو ماه در رطوبت باقی می ماند و به این لحاظ توصیه می شود محیط های دامداری باید سم پاشی و قرنطینه شود و نزدیک به 15 روز در محیط خشک پایدار است و در درجه حرارت بین صفر تا 4 درجه پایداری این ویروس را به همراه دارد و هر چه درجه حرارت پایین و سرما وجود داشته باشد ماندگاری ویروس پایدارتر است برعکس در هوای گرم شدت ویروس کاسته می شود.
این ویروس با جهش باد به طور سریع جا به جا می شود یعنی مطمئن باشید اگر یک دامداری به این بیماری درگیر باشد منزل و دامداری جنب آن علیرغم رعایت همه اصول بهداشتی در امان نیست و این بیماری به آن دامداری نیز سرایت می کند.
نژادهای بومی و اصیل در برابر این بیماری ایمن تر هستند و نژادهای دیگر حساسیت بیشتری نسبت به این بیماری دارند معمولاً دام های جوان بره، بزغاله و گوساله ها به لحاظ حساسیت و سطح پایین ایمنی بیشتر در معرض این بیماری هستند و تلفات بیشتری دارند، کوچکترین ویروس شناخته شده در دام همین ویروس تب برفکی است که به شدت تکثیر پیدا می کند و احتیاج به موجود زنده دارد.
نوک یک سوزن که با این ویروس برخورد کند می تواند میلیون ها از این ویروس را با خود حمل کند و مرتب تغییر چهره می دهد جایگاه این بیماری به لحاظ اهمیت آنقدر بالاست که در مبارزه با آن به صورت جهانی وارد عمل می شوند و هم اکنون این اتفاق افتاده و اکیپی از سازمان جهانی بیماری های واگیر به ایران آمدند و ایران را به عنوان مرکزیت کشورهای منطقه در نظر گرفتند و در صدد شناسایی و کنترل بیماری به صورت جهانی هستند و در این راستا اقداماتی صورت داده اند.
وقتی بحث خسارت پیش می آید عدد و رقم ها را که نگاه کنید فقط شامل تلفات دام نمی شود بلکه ما در مجموعه شهرستان صحبت از کاهش شیر 30 الی 40 درصدی نیز مطرح است گوشت نیز به همین صورت دچار کاهش می شود و تلفاتی که با آمدن این بیماری به وجود آمده است و در کنار آن هزینه های زیادی که دامداران در مبارزه و پیشگیری با این بیماری پرداخت می کنند مجموعه اینها جایگاه و امنیت این بیماری را برای ما مشخص می کند لذا توصیه های داده شده در این زمینه و در جهت پیشگیری از شیوع آن اهمیت زیادی دارد.
در کنترل بیماری با توجه به خصوصیاتی که این ویروس از طریق دام به دام، علوفه و آب، محصولات دامی گوشت، شیر وسایل آلوده خودروهای محل علوفه و شیر افراد تماس با دام آلوده باد و حتی اسپرم آلوده حیوانات وحشی و پرندگان این همه عوامل در نقل و انتقال این بیماری نقش بسزایی دارند محل هایی که انتشار ویروس در بدن گاو را به دنبال دارد شامل پوست، ادرار و مدفوع تاول هایی که به پا شیر و ترشحات بزاق و بینی دهان و دم و بازدم از تمامی اجزا بدن آن سرایت می کند و نشانه های آن بافت پستان و ...  این ویروس به قلب دام نیز وارد شده و آن را از حالت عضلانی به شکلی جدید تغییر می دهد و مشابه اتفاقی است که انسان ها را دچار سکته می کند و این ضایعه در دام بسیار شدید است.
کنترل بیماری توسط یک دستگاه، تشکیلات و مجموعه اجرایی در شهرستان میسر نمی شود و جلوگیری و کاهش آن فقط بستگی به شما دامداران دارد.
 
 
دورهمی علاقه مندان موسیقی سنتی در فرهنگسرای ارسباران
تهران- ایرنا- نشست «فروردین گاه هنرمندان موسیقی» شنبه، 28 فروردین ماه، ساعت 18 با حضور هنرمندان و علاقه مندان هنر موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.
دیگر برنامه های نشست «فروردین گاه هنرمندان موسیقی» نیز از این قرار است:
گروه نوازی موسیقی دستگاهی ایرانی در دستگاه همایون با هنرمندی گروه صبا از گلپایگان، با نوازندگی ناصر اسدی (ویلون)، وحید طالبی (تار)، مصطفی قربانی (سنتور)، مهدی میرزایی (دف و تنبک) و محمدرضا محرابی (آواز)؛
 
حجاب دلتنگی
لحظه ای قیامت کن، در کتاب دلتنگی
با سکوت خود بشکن، اضطراب دلتنگی
از جنون نمی پرسی، عاشقانه ما را
این سؤال دلتنگی، این جواب دلتنگی
واژگان پر از خموش، غرق خستگی اما
جمله گشته آماده، ز انقلاب دلتنگی
بودن و نبودن را، واژه ها نمی فهمند
پس چرا غم آگینی، زین خطاب دلتنگی
با کسی نمی گویم، چون کسی نمی فهمد
غصه های رنگین را، زین عذاب دلتنگی
با همه تکاپوها، زین همه هیاهوها
گفته ام به هر سوها، من جواب دلتنگی
خنده های شیرینم، وصف غصه ای تلخ است
جنس آن ز خاکستر، با طناب دلتنگی
از جنون سخن گفتن، غرق خاک و خون گفتن
غصه درون گفتن در حباب دلتنگی
آشیانه دل را، بهر غم مهیا کن
شد قیامتی برپا در کتاب دلتنگی
فانیا رها کن دل، زین حجاب نفسانی
تا که جان جان بینی، زین حجاب دلتنگی
سراینده: حسین حبیبی تخلص فانی
 
 شهید محمدحسن ذنوبی
فرزند: محمدمهدی
تاریخ تولد: 1344
محل تولد: گلپایگان
تاریخ شهادت: 1361/1/2
محل شهادت: منطقه شوش
یگان اعزامی: بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سن در هنگام شهادت: 17 سال
قسمتی از وصیتنامه شهید:
خدایا من از تو 17 سال عمر خواستم و روی بقیه آن خط قرمز کشیدم چرا که می بینم متجاوزین به اسلام و قرآن ما تجاوز کردند. آنها را می کشم و حاضر هستم در این راه کشته شوم و با خونم دشت را رنگین کنم ولی متجاوزین به مرز و بوم اسلامی مان ضربه نزنند.
و ای برادران وصیتی برای شما دارم که در انجام وظایف دینی خود سستی نکنید و برای شما اجر عظیم و توفیق مبارزه در راه اسلام از خدای متعال خواستارم.
 
 
یک نکته از هزار نکته
پاداش همسران صبور:
پیامبر (ص) فرمود: خدا عذاب قبر را از سه دسته از زنان برمی دارد و در روز قیامت با فاطمه دختر رسول خدا (ص) محشور خواهند شد.
زنی که بر غیرت شوهرش شکیبایی کند و زنی که در برابر بداخلاقی شوهرش صبر پیشه کند و زنی که مهریه اش را به همسرش ببخشد، خدا به هر یک از آنان ثواب هزار شهید می دهد.
                          مجتبی نخعی مدیریت مؤسسه خیریه و دارالایتام گوگد
 
 شرحی در مورد نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)
شخصیت اقدس و اعلای حضرت علی (ع) بالاتر از زبان و قلم ماست زیرا کتاب مستطاب نهج البلاغه با همه عظمت و اعتلایی که در ادب و فقه و سیاست و علم الاجتماع و حکمت و موعظه دارد باز هم کتاب فضل علی (ع) نیست، کتاب فضل علی (ع) در این چند سطر و کلمه نمی گنجد. آن سخنگویی که این سخن گفت راست گفت:
کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست
که تر کنند سر انگشت و صفحه بشمارند
این علی (ع) همان رمز ابدی همان سرّ مکتوم است که در برابر حقیقت خود علوم و افکار را خیره کرده و شافعی، امام سنت و شیخ جماعت را در پای جلال و جمال خود به رکوع و سجود واداشته است بنابراین نهج البلاغه هر چه عالی و هر چه عظیم باشد جز سایه مبهمی از شخصیت شامخ حضرت علی (ع) نخواهد بود باید گفت در گذشته علمای ما (ره) که علاوه بر فقه و تفسیر دستی هم به قلم داشتند به ترجمه این کتاب پرداختند و تا آنجا که می توانستند نهج البلاغه را از لغت عربی به فارسی انتقال دادند و به نوبت خود این جهاد ادبی سعی بلیغ مبذول داشتند، شکرا... سعیهم و اعلی ا... درجاتهم
تعریف نهج البلاغه: نهج البلاغه به معنای زیبا سخن گفتن است از این روست که تمام خطبه ها، سخنان، حکمت ها، اندرزها، اندیشه ها و نامه های مولا را جمع آوری و نهج البلاغه نامیده اند.
یادآوری می شود که علماء اعلام و دانشمندان پیشین (ره) کتاب نهج البلاغه را اخ القرآن (برادر قرآن) تعبیرنموده اند یعنی همانطور که قرآن عظیم کتاب آسمانی است و خدای عزوجل آن را به زبان پیغمبر اکرم (ص) بیان فرموده نهج البلاغه هم کتابی است که سخنان آن از منبع علم الهی تراوش کرده به زبان باب مدینه علم امیرالمؤمنین (ع) جاری گردیده است.
باید گفت از عصر سید رضی (رضوان ا...) مؤلف کتاب نهج البلاغه متوفی سال 486 قمری، روزگار ما جز علما و خواص از مردم کسی نمی دانست که این کتاب جامع همه حقایق دین مقدس اسلام و مذهب شریف جعفری بوده و افراد بشر را به سیادت و سعادت جاودانی راهنماست زیرا نهج البلاغه همه مسایل علمی- ادبی- دینی- اجتماعی- اخلاقی- تاریخی و سیاسی آن را به اختصار ساده و روان که همه بهره مند گردند، بیان کرده اند.
تا اینکه به همت و به قلم مرحوم حاج سیدعلی نقی (فیض الاسلام) (ره) شرح کامل و مفید و پرمغز نهج البلاغه ترجمه و در دسترس همگان قرار گرفت.
توصیف کیفیت نهج البلاغه به واسطه ویژگی های منحصر به فردش از توان بیرون است. بی شک نهج البلاغه را می توان از برگزیده ترین آثار نشر جهان ادب محسوب کرد. در قسمتی از نهج البلاغه نکاتی حاوی نامه های مولاست بر تنی چند از بستگان، یاران و دشمنان دور و نزدیک که نوشته شده است از این جهت برداشت از وجوه اجتماعی، فلسفی، مذهبی و اخلاقی نهج البلاغه برداشتی آگاهانه می باشد.
اگر از مبالغه و پیرایه به اندرز مولا بپردازیم بی گمان نهج البلاغه اعجاز است در عین آنکه عزت نفس و تقوا و فروتنی می آموزد. ایستادن و جنگیدن و جان باختن را به حق، پند می گوید.
اما آنچه درباره نهج البلاغه بیان شد:
نهج البلاغه دفتری در شرح مجاهدات مولای متقیان است و موهبتی است که این کتاب عزیز دیگربار یعنی نهج البلاغه که از قرن چهارم یکی از پرخواننده ترین کتابها بوده است خداوند توفیق درک و استفاده این کتاب عظیم را به همه ما عنایت فرماید.
در پایان بگویم:
علی زیباترین نام جهان است
اگر الگو شود دنیا بهشت است
منابع: نهج البلاغه فیض الاسلام- جواد فاضل- داریوش شاهین
سید عطاء عبدالمنافی
 
 حوادثی پس از رحلت رسول گرامی اسلام (ص)
استاد اکبر افاضلی
بعد از به خلافت نشستن ابوبکر عده ای از قبایل بدوی از دادن زکات سرباز زدند، دسته ای نیز به کلی از اسلام برگشتند که آنها را اهل رده یا مرتدان گویند. پیغمبران دروغی چون مسیلمه کذاب و طلحه و سجاح پیدا شدند. بعد از کشته شدن عمر اختلاف درباره شورای جانشینی وی به وجود آمد که سرانجام به خلافت عثمان انجامید. اعمال عثمان در مورد بخشش های بیجا از اموال عمومی و واگذار کردن مشاغل مهم به افرادی مانند مروان بن حکم اختلافات دیگری را به وجود آورد، پیدایش فرقه عثمانیه بعد از کشته شدن وی و تحریکات آنان بر علیه مولای متقیان علی بن ابیطالب (ع) و حوادث جنگ های جمل و صفین، موضوع حکمیت بر پایه بند و بست به نفع معاویه بن ابی سفیان به وسیله ابوموسی اشعری که نتیجه این حکمیت علاوه بر تضییع حقوق مسلمین و حق علی (ع) باعث تشدید اختلاف بین مسلمین گردید؛ زیرا بعد از ناکثین (عهدشکنان) که اصحاب جمل بودند، قاسطین که بازگردانندگان مردم از حق و همان لشکریان نیمه راه حضرت علی (ع) در جنگ صفین به شمار می رفتند، گروه مارقین که خوارج جنگ نهروان بودند به وجود آمدند. خوارج، حضرت علی (ع)، عثمان و معاویه را و همچنین حکمین را کافر می دانستند. آنان می گفتند خلیفه و جانشین پیغمبر (ص) لازم نیست که از اعراب قبیله قریش باشد و خلافت غیرعرب حتی غلامان را هم جایز می دانستند (1) مرجئه می گفتند ما از عقیده باطنی مردم خبر نداریم و نمی دانیم چه کسی در دل مسلمان و مؤمن است و حضرت علی را بعد از ابوبکر و عمر و عثمان خلیفه چهارم می گفتند (یعنی درست خلاف فرمان خدا) زیرا حضرت علی (ع) جانشین رسول خدا (ص) بود.
به قول شهرستانی مرجئه به چهار صنف تقسیم می شدند: خوارج، قدریه، جبریه و مرجئه خالص که پیروان یونس نُمیری- عُبیدیه پیروان عبید- غَسانیه پیروان غسان کوفی- بوئوبانیه پیروان ثوبان و صالحیه پیروان صالح بن عُمر (2) محمدبن عبدالکریم شهرستانی می نویسد که مجتهدان سنت و جماعت به دو دسته اصحاب حدیث و اصحاب رأی که چند فرقه بودند آنها که احکام شرعی را مبتنی بر نص قرآن و حدیث می دانند (3) دولت عباسی برای سهولت امر قضا و اجرای آن بر آن شدند که از میان همه مجتهدان فقط چهار نفر، ابوحنیفه- مالک- شافعی- حنبل را به رسمیت بشناسند (4) توابین کسانی بودند که از شهادت امام حسین (ع) سخت اندوهگین بودند. کیسانیه طرفداران مختار ابوعبیده ثقفی بودند فرقه های کیسانیه را دوازده گروه نوشته اند، فرق زیدیه را شانزده گروه نام برده اند. معتزله در زمان بنی امیه طرفدار قدرت و آزادی انسان بودند. شیعیان عباسی پیرو عموی پیغمبر (ص) بودند و 15 فرقه از آنان را نام برده اند (5) غُلات شیعه فرقه هایی از شیعه هستند که افراط در تشیع نموده و درباره ائمه (ع) گزافه گویی کرده اند (6) با توجه به سالها تدریس در دانشگاه ها و به جهت شناسایی اسلام حقیقی چنین مقاله ای را برای تحقیق دانشجویان عزیز رشته های علوم انسانی و معارف عرضه داشتم امیدوارم با لطف خدا پذیرا باشید.
منابع:
(1)   تاریخ جامع ادیان/ جان ناس/ ترجمه حکمت
(2)  الملل و النحل شهرستانی
(3) الملل و النحل ج اول
(4) تاریخ شیعه مشکور ص 150
(5) تاریخ شیعه مشکور
(6)  تاریخ شیعه و فرق آن/ مشکور از ص 151 به بعد
 
 
 با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان:
اولین خانه دیجیتال غرب استان در گلپایگان افتتاح شد
رضوان زمانی: اولین خانه دیجیتال غرب استان اصفهان عصر شنبه با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان, معاونت مالی اداری این اداره, امام جمعه, مسئولین و اهالی هنر و رسانه شهرستان گلپایگان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
دکتر حبیب رضا ارزانی در حاشیه افتتاح و بهره برداری خانه دیجیتال شهرستان گلپایگان در گفتگو با خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن اظهار توفیق نسبت به حضور در گلپایگان بیان داشت: امروز ابتدا در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان حضور یافتیم که مصوبات خوبی در راستای مسائل خانواده در آن مطرح و پیرامون آن بحث شد که رویکرد این مباحث در حوزه آسیب هایی که در خانواده و راه های مقابله با آن نیز مورد تبادل نظر اعضاء قرار گرفت.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به افتتاح و بهره برداری خانه دیجیتال شهرستان در مجتمع فرهنگی اداره قرهنگ و ارشاد اسلامی گلپایگان افزود: این مجتمع یک مرکز فرهنگی بسیار مهمی است و جایگاه بسیار ارزشمندی در این منطقه از استان دارد که با توجه به فضای رسانه ای و دیجیتالی یک ضرورت است که در جهت استفاده از فضای موجود یطور تخصصی به آن پرداخته بشود.
وی با اذعان به اینکه وجود امکانات در مجتمع فرهنگی در گلپایگان می تواند نیاز فرهنگی آحاد جامعه را به نرم افزارهای مختلف تامین کند, تصریح کرد: امید است با کمک فرهیختگان و اندیشمندان شهرستان این امور در جهت افزایش توان فرهنگی در این منطقه صورت پذیرد.
دکتر ارزانی با تاکید بر اینکه فضاهای بسیار خوب و ارزشمندی در مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد که بلااستفاده مانده, تصریح کرد: باید تلاش کنیم با ارتباطی که با بخشهای مختلف در آینده صورت می گیرد بتوانیم در جهت استفاده از تمامی فضاهای موجود در این مجتمع که بیت المال محسوب می شود, داشته باشبم
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در پایان یادآور شد: سینمای دیجیتال مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گلپایگان بنابر تصمبماتی که اتخاذ شده است در نیمه دوم سالجاری مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
 
تجلیل از 400 دانش آموز نخبه شهرستان گلپایگان در جشن ستارگان
در آیین جشن ستارگان که به همت مدیریت اداره آموزش و پرورش شهرستان در محل تالار اندیشه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گلپایگان و در دو مقطع صبح ویژه دانش آموزان دختر و عصر ویژه دانش آموزان پسر برگزار شد از دانش آموزان برتر در 10 عنوان با اهدای لوح و هدایا تجلیل و تقدیر به عمل آمد.
از نکات مهم و برجسته این آیین می توان به حضور پیشکسوت فرهنگی استاد علی اکبر جعفری و تنی چند از دیگر پیشکسوتان نام برد که حضور پررنگ آنان یادآور تلاش اساتیدی است که در جهت گسترش علم و دانش در جامعه سر و رویشان به سپیدی گراییده و فرسودگی قامتشان را با مشاهده آموختگان برتر از یاد می برند.
حضور اولیایی که کسب رتبه های برتر فرزندانشان را افتخاری برای خویش و جامعه می دانند
در آیین جشن ستارگان از 400 دانش آموز نخبه دختر و پسر دوره اول و دوم متوسطه شهرستان گلپایگان که موفق به کسب رتبه های برتر در گروه های ده گانه شده اند با حضور مسئولین و مدیریت آموزش و پرورش گلپایگان با اهدای لوح و هدایا تقدیر به عمل آمد.
حبیب اله جمالی مدیریت اداره آموزش و پرورش شهرستان گلپایگان در جشنواره جشن ستارگان دانش آموزان فرهیخته و نخبه که در دو نوبت صبح ویژه دختران دانش آموز و عصر ویژه پسران دانش آموز امروز شنبه در محل تالار اندیشه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور دانش آموزان و اولیاء آنان برگزار شد، ضمن تقدیر از مدیران، دبیران، اولیاء و دانش آموزان مقاطع دوره متوسطه اظهار داشت: آموزش و پرورش یک فرایند است که از تلاش تمامی دست اندرکاران از دوران مهدکودک، پیش دبستانی ها تا پایان تحصیلات مقدماتی زمینه های این فرایند را به وجود می آورند، تقدیر و تشکر می شود.
وی افزود: در راستای ارتقاء دانش و شکوفایی آن ضمن اینکه باید از دبیران، معلمان، مدیران و تمامی دست اندرکاران آموزش تقدیر و سپاسگزاری داشت از خیرین والامقام که در خصوص فراهم کردن زمینه های ایجاد مراکز آموزشی دست یاری ما را کوتاه نمی کنند و همواره در این زمینه یاریگر و همراه ما هستند تشکر و قدردانی داریم.
مدیریت آموزش و پرورش گلپایگان در آیین جشن ستارگان با اظهار خرسندی از برگزاری این جشنواره خطاب به دانشجویان و دانش آموزان بیان داشت: توصیه من به شما عزیزان که آینده سازان آتی این مرز و بوم خواهید بود و با کسب علم در پایه های والاتر به درجات و مقامات عالیه خواهید رسید آن است که همیشه قدردان زحمات و تلاش پدران و مادران خود کسانی که آسایش و راحتی خود را در جهت فراهم کردن رشد و شکوفایی شما فدا کرده اند.
جمالی افزود: شما دانش آموزان و دانشجویان که عهده دار مسئولیت های بزرگ خواهید شد، قدردان زحمات اساتید و معلمان خود باشید و آنان را فراموش نکنید، بدانید زمانی شما نیاز به کمک و راهنمایی آنان برای رسیدن به این درجات را داشتید و روزی خواهد رسید که شما باید دست آنان و پدران و مادران خود را بگیرید و فراموش شان نکنید.
مدیر آموزش و پرورش گلپایگان با اشاره به اینکه شما آینده سازان این مرز و بوم در هر سمت و مکانی بودید و خواهید رفت، بدانید که گلپایگانی هستید و نسبت به شهر و مردم این دیار، دِین دارید، تصریح کرد: در آینده به هر صورت که توانستید به فکر شهرتان و تمامی آحاد جامعه باشید زیرا جامعه اسلامی ما نیازمند نتیجه فرایند آموزش و تحصیلات شما برای ارتقاء و رشد جامعه هستند.
وی با تشریح بازسازی و نوسازی دبیرستان حضرت امام خمینی (ره) که قدمتی 80 ساله دارد، اظهار کرد: در ارتباط با ساخت و نوسازی این دبیرستان خیرین مدرسه ساز شهرستان که دانش آموخته همین مرکز بودند، کمک های بسیار ارزنده ای در این امر داشتند و وقتی با ندای پیشکسوت و استاد فرزانه علی اکبر جعفری نسبت به این امر فراخوانده می شدند، لبیک گفته و در این زمینه کمک کردند، بدیهی است شما که در آینده توانمند خواهید شد، کمک کنید و در هر پست و سمتی که هستید خدمت به شهر و دیارتان را فراموش نکنید.
در ادامه حسین آلی گرم معاون آموزش و نوآوری آموزش و پرورش گلپایگان با بیان اینکه با توجه به دغدغه ای که مدیریت این اداره در راستای عدم برگزاری جشن ستارگان طی چهارسال گذشته داشته اند، اظهار داشت: این معاونت مصمم شد تا با به کارگیری رهنمودها، حمایت ها و همکاری معاونین، کارشناسان دوره اول و دوم متوسطه موفق به برگزاری این جشن در مدت کوتاهی شویم.
وی افزود: یکی از بهترین راه هایی که ما می توانیم در راستای خدمت به جامعه اقدام کنیم، راه علم و دانش است که باعث سرافرازی، سربلندی، قدرت و اقتدار برای هر کشوری است و می تواند با پرورش نخبگان علمی، پرورشی و ورزشی که امروز در این مراسم مورد تقدیر قرار می گیرند نسبت به اشاعه ترویج و توسعه پرورش نخبگان با استفاده از توان و تجربیات آنان اقدام شود.
معاون آموزش و نوآوری آموزش و پرورش گلپایگان با اذعان به اینکه شأن این شهرستان در وجود استعدادهای درخشان بسیار بالاست، افزود: ما همه دانش آموزان گلپایگانی را نخبه و نمونه می دانیم و انتظار داریم که دست یاری ما را در راستای کمک به پرورش دیگر نخبگان بفشارند.
آلی گرم با اشاره به اینکه در این آیین دانش آموزانی که از سال تحصیلی 91-90 تا 95-94 طی چهار سال متوالی در کسب رتبه های برتر حائز مقام و افتخاراتی در شهرستان شده اند بالغ بر 400 نفر هستند، تصریح کرد: از تعداد 400 نفر نخبگان دانش آموز طی چهار سال گذشته در شهرستان گلپایگان تعداد 225 نفر از آنان دانش آموزان دختر و 175 نفر نیز دانش آموزان پسر هستند که تسری تعداد دختران بر پسران علامت خطری برای دانش آموزان پسر در شهرستان محسوب می شود.
وی با بیان اینکه جامعه هدف ما برای تقدیر از ستارگان نخبه در شهرستان گلپایگان 10 گروه است، افزود: این گروه ها عبارتند از: رتبه های زیر 1000 در کنکور سراسری- دیپلم های برتر امتحانات نهایی که برای رشته تجربی معدل 20 و رشته ریاضی معدل 5/19- رتبه های اول تا سوم آزمون پیشرفت تحصیلی دوره دوم متوسطه (رشته نظری)- حائزین مسابقات علمی هنرستان های فنی و حرفه ای- حائزین المپیادهای ریاضی و فیزیک، زیست، شیمی، ورزشی و فرهنگی- حائزین مسابقات آزمایشگاهی در سطح استان اصفهان (نفرات اول تا سوم)- حائزین جشنواره نوجوان خوارزمی- حائزین مسابقات علمی کاربردی هنرستان های کار و دانش و حائزین طرح دخت ایران اسلامی که سه نفر از دانش آموزان دختر گلپایگانی در این طرح بسیار مهم مایه افتخار شده و در استان اصفهان موفق به کسب رتبه های اول تا سوم شدند که امروز در نوبت صبح دانش آموزان دختر و عصر از دانش آموزان پسر با اهدای لوح و هدایا تقدیر به عمل می آید.
معاون آموزش و نوآوری آموزش و پرورش گلپایگان در پایان یادآور شد: برای اولین بار در اردیبهشت ماه سال جاری جشنواره برترین های ابتدایی در شهرستان گلپایگان برگزار خواهد شد.
 
رونمایی دو تابلو به نام مراجع در خیابان های گلپایگان و خوانسار
رضوان زمانی: با حضور مسئولین شهرستان های گلپایگان و خوانسار از دو تابلوی نامگذاری شده به نام مراجع معظم تقلید حضرات آیات عظام گلپایگانی و خوانساری در گلپایگان و خوانسار رونمایی شد.
سید محمدحسین میرمحمدی نماینده مردم شهرستان های گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی عصر امروز پنج شنبه در آیین رونمایی از دو خیابان در این دو شهرستان که به نام حضرات آیات عظام گلپایگانی (سیدجمال و سیدمحمدرضا) و خوانساری (سیداحمد و سیدمحمدتقی) نامگذاری شده است، ضمن تبریک سال نو و تقدیر از حضور مسئولین دو شهرستان اظهار داشت: امروز به این منوال و بر اساس برنامه ریزی که به واسطه علایق شهرستان های گلپایگان و خوانسار وجود داشته و دارد و اقداماتی که در راستای این هم افزایی عملیاتی شده است در آیین پرده برداری از نامگذاری دو خیابان حضور به هم رسانده ایم.
وی افزود: تدبیر این عمل بنا بر پیشنهاداتی که اعضای شورای اسلامی شهر گلپایگان داشتند و اقداماتی که در این زمینه انجام داده بودند، پیگیری و عملیاتی شد که امیدواریم با توجه به علاقمندی که در توسعه همه جانبه دو شهرستان و مسئولین آن وجود دارد  با نامگذاری سمبولیک دو خیابان به نام دو تن از مجتهدان و فقیهان بزرگ جهان تشیع که منتصب به این منطقه هستند، حرکت های وحدت آفرین تحقق عینی پیدا کند.
میرمحمدی با اشاره به اینکه امروز همزمان با سالروز رحلت عالم جهان تشیع حضرت آیت ا... العظمی حاج سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی (ره) این امر محقق شد، افزود: لازم است در این زمینه از اعضای شورای اسلامی شهرستان های گلپایگان و خوانسار تقدیر و تشکر داشته باشیم که در راستای وحدت، همدلی و وفاق در بین مسئولین دو شهرستان قدم ها و اقدامات پررنگ تر و عملیاتی تر صورت گیرد و بنابر پیشنهادی که شده بود بلواری مرتبط بین این دو شهرستان به صورت نمادین با چراغ های روشنایی بتوانند نماد اسلامی و همدلی بین دو شهرستان را تحقق بخشند.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین رسول خواجه کریمی امام جمعه شهرستان خوانسار با اشاره به بُعد فرهنگی منطقه مرکزی کشور و شهرستان های گلپایگان و خوانسار اظهار داشت: این منطقه از ابتدای گرایش مردم به دین اسلام مهد تشیع بوده که با نگاهی به کتب تاریخی وجود این منطقه که از ابتدا در احاطه مکتب تشیع بوده و اهل سنت در آن هیچ گاه وجود نداشته است کاملا پیدا و هویدا خواهید دید.
وی با اذعان به اینکه منطقه گلپایگان و خوانسار همیشه منشأ آثار بسیار در جهت حفظ مکتب تشیع بوده است، تصریح کرد: افراد کثیری به نام فرزانگان اهل تشیع در این منطقه و شهرستان های گلپایگان و خوانسار به عنوان محور و رکن برای پرورش بزرگان اسلام بوده است.
امام جمعه خوانسار با اشاره به اینکه وجود آیات عظام بزرگ مرجع تقلید شیعه مختص به دوران معاصر در این منطقه نبوده، افزود: از حدود چهار قرن گذشته به این سو، مکتب شیعه به همین روش در این منطقه برقرار بوده و در این خطه پرورش فقهای بزرگ شیعه و علمای بزرگ افرادی که مبانی فکری تشیع را در حوزه اصول و فقه تدوین می کردند.
نماینده ولی فقیه در خوانسار با تأکید بر اینکه هم اکنون نیز در دروس سطوح عالی حوزه علمیه قم که محل اجرای نظرات فقهای تشیع است هیچ گاه نام شهرستان های گلپایگان و خوانسار خارج از آن نیست، تصریح کرد: همه روزه در این حوزه ها نام علمای این دو شهرستان و نظریه آنان از دوره ها و صده های گذشته تاکنون مطرح بوده است.
وی با اشاره به وجود علمای بزرگ جهان تشیع عصر حاضر در منطقه گلپایگان و خوانسار بیان داشت: افرادی را نیز در این عصر و در اصول مکتب تشیع داریم که بسیاری اشراف اطلاعاتی از آنها ندارند و عالمانی بزرگ از جهان تشیع در این منطقه بوده اند که همیشه در مهد مکتب تشیع و اصول مبانی آن گام های بلندی برداشته که آن حیات معنوی در استمرار تشیع داشته اند و روز به روز از گذشته تجلی آن بیشتر بوده است.
حجت الاسلام خواجه کریمی با اذعان به اینکه این دو شهرستان یکی از ارکان های رشد مکتب تشیع هستند، افزود: امیدواریم با تعامل و اقداماتی که در راستای شناخت و گسترش اسلام در این دو شهرستان با همت مسئولین آن صورت می گیرد، شاهد توسعه و تکامل آن باشیم و مردم بزرگوار شهرستان های گلپایگان و خوانسار که هم متدین بوده و سر سفره فقها و علمای اسلام نشسته اند استفاده به جا و لازم از آن ببرند.
وی در پایان یادآور شد: اسلام در راستای زیباسازی شهرها و مهندسی اسلامی سفارش اکید دارد و به اندازه اسلام به محل زندگی انسان ها از شکل ظاهری و معنوی پرداخته نشده است؛ لذا قطعاً ما می توانیم با استفاده از این توصیه ها و با بهره گیری از مهندسی اسلامی، شهرهایمان را نمونه برای دیگر مناطق دنیا کنیم زیرا به مانند مردم ایران اسلامی نظیری وجود ندارد.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سیدعباس سجادی رئیس شورای اسلامی شهرستان خوانسار در این آیین با تقدیر از اقدام و حضور مسئولین دو شهرستان اظهار داشت: همانگونه که هدف از این جلسه رونمایی از دو تابلو در خیابان های گلپایگان به نام حضرات آیات عظام خوانساری و در خوانسار به نام حضرات آیات گلپایگانی به صورت همزمان انجام و عملیاتی خواهد شد، امیدواریم دیگر اقدامات دو شهرستان نیز در راستای همفکری و تعامل پیشرفت کند.
وی افزود: اقدامی که از سوی شورای اسلامی شهر گلپایگان پیشنهاد آن صورت گرفته بود بسیار فکر جالب، صائب و خوب و مفیدی بود که در جهت رشته های محبت، مودت و همکاری بین دو شهرستان را استحکام می بخشد و لازم است از پیگیری های نماینده شهرستان در مجلس نیز که در این راستا داشتند و یکی از عوامل مهم تحقق این امر بودند نیز سپاسگزاری و تقدیر شده و امیدوار به این باشیم که تحقق چنین اموری بتواند فعالیت های دو جانبه را در شهرستان های گلپایگان و خوانسار در راستای رفاه مردم تحکیم بخشد.
حجت الاسلام سجادی در پایان یادآور شد: دیگر نباید شهرستان های گلپایگان و خوانسار را مجزای از هم نامید بلکه باید با اقدامات و همکاری های صورت گرفته و در حال انجام پیوستگی این دو شهرستان در رسیدن به اهداف مشترک و بهره مندی مردم این دو خطه از آن سرآغاز حرکت های رشد و بالندگی منطقه بدانیم.
در ادامه مسعود اسکندری رئیس شورای اسلامی شهر گلپایگان با تقدیر از اقدامات انجام گرفته اظهار داشت: در راستای نامگذاری خیابانی در گلپایگان و خوانسار به نام حضرات آیات عظام و مراجع تقلید شیعه گلپایگانی و خوانساری که امروز با حضور تنی چند از مسئولین ذیربط دو شهرستان انجام می گیرد اقداماتی از بدو فعالیت شورای اسلامی دوره چهارم در سال 1392 و بنا بر تقاضای شهردار وقت و ارسال نامه ای به رئیس شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر نامگذاری خیابانی در تهران به نام حضرت آیت ا... العظمی گلپایگانی (ره) صورت گرفت.
وی با اذعان به اینکه علیرغم پیگیری ریاست شورای اسلامی شهر گلپایگان در آن دوره و مکاتباتی که انجام گرفت نتیجه ای در راستای نامگذاری خیابانی در تهران به نام حضرت آیت ا... العظمی گلپایگانی (ره) به سرانجام نرسید، افزود: با هماهنگی که با اعضای شورای اسلامی شهر خوانسار و پیگیری هایی که نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی داشتند، مقدمات نامگذاری دو خیابان در شهرستان های گلپایگان و خوانسار به نام مراجع معظم حضرات آیات عظام گلپایگانی و خوانساری محقق شد.
اسکندری با اشاره به اینکه تنها ملاک ما نامگذاری خیابان ها نبوده بلکه هدف نهایی تفاهمی است که در راستای نزدیکی بیشتر و همکاری در زمینه های مختلف بین دو شهرستان در جهت افق آینده منطقه و عمران و آبادانی آن با همکاری و اخوت بین مسئولین و مردم صورت پذیرد.
رئیس شورای اسلامی شهر گلپایگان با بیان اینکه امید است با انجام این کار شاهد یک نزدیکی عمیق و فشرده تر بین دو شهرستان باشیم و این اقدام نقطه عطفی در فرایند این همکاری باشد، افزود: مسیر نامگذاری انجام شده در شهرستان گلپایگان به نام حضرات آیات عظام خوانساری از میدان فردوسی تا میدان ولیعصر (عج) بوده و در شهرستان خوانسار نیز از مبدأ امامزاده باباسلطان تا ابتدای بلوار باران به نام حضرات آیات عظام گلپایگانی خواهد شد.
 
 بیش از یک تن عسل تقلبی و 200 قلم لوازم آرایشی- بهداشتی در گلپایگان معدوم شد
رضوان زمانی: به دستور مقام قضایی شهرستان گلپایگان بیش از یک تن عسل تقلبی با برند "عسل کرانه خوانسار" و "عسل آرتین خوانسار" و 200 قلم انواع لوازم آرایشی- بهداشتی غیراستاندارد و تاریخ مصرف گذشته در گلپایگان معدوم شد.
مرضیه سلطانی کارشناس غذا و داروی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گلپایگان در حاشیه معدوم سازی بیش از یک تن عسل تقلبی و غیراستاندارد و 200 قلم مواد آرایشی- بهداشتی تاریخ مصرف گذشته و غیراستاندارد که ظهر امروز دوشنبه صورت گرفت، در گفتگو با خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار داشت: طی بازرسی های انجام گرفته در سال گذشته از مراکز مختلف توزیع مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی در سطح شهرستان گلپایگان، همکاران ما در بازرسی از یک مرکز تولید عسل، موفق به کشف بیش از یک تن عسل تقلبی با برند "عسل کرانه خوانسار" و "عسل آرتین خوانسار" شدند که تولید عسل در یک کارگاه زیرزمینی و تحت شرایط کاملاً غیربهداشتی بسته بندی می شد.
وی افزود: در این راستا با سرکشی های انجام گرفته از مراکز مختلف عرضه و فروش لوازم بهداشتی و آرایشی بیش از 200 قلم انواع لوازم آرایشی و بهداشتی غیراستاندارد و تاریخ مصرف گذشته در این مکان ها جمع آوری و با دستور مقام قضایی امروز اقدام به معدوم سازی این اقلام شد.
همچنین در این خصوص مهدی جمالی کارشناس حقوقی شبکه بهداشت و درمان گلپایگان اظهار داشت: از همشهریان محترم درخواست می شود نسبت به خرید اقلام مواد غذایی و فرآورده های آرایشی- بهداشتی غیراستاندارد و تاریخ مصرف گذشته که از سوی فروشندگان در سطح شهرستان توزیع و به فروش می رسد، دقت لازم داشته باشند.
وی افزود: همشهریان گرامی نسبت به خرید اقلام و فرآورده هایی اقدام کنند که دارای تأییدیه مجاز از سوی وزارت بهداشت و درمان و مراکز مجاز عرضه این محصولات است و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی مراتب را سریعاً به کارشناسان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اطلاع رسانی کنند.
 
رئیس شبکه بهداشت و درمان گلپایگان خبر داد:
وجود آرد آلوده در گلپایگان قطعی نیست
رضوان زمانی: رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گلپایگان گفت: با توجه به کشف آرد آلوده در منطقه شهرستان فریدن که متعلق به یکی از شرکت های تولید آرد در اصفهان بود از دیگر آردهای موجود این شرکت در نانوایی های شهرستان که بالغ بر 270 کیسه 40 کیلویی و تاریخ مصرف آن هنوز نگذشته است،  نمونه برداری صورت گرفته که تا مشخص شدن وضعیت آن از استفاده آردهای متعلق به این شرکت در شهرستان جلوگیری شده است که به محض کسب نتایج نمونه گیری به استحضار همشهریان خواهد رسید.
دکتر ناصر رستمی در گفتگو با خبرنگاران  اصحاب رسانه شهرستان که صبح امروز دوشنبه صورت گرفت، با بیان اینکه در ایام تعطیلات نوروز با توجه به حضور بیشمار مسافران نوروزی در شهرستان بودیم، اظهار داشت: به لحاظ حضور جمعیت کثیر مسافران خدمات بهداشت و درمان نیز افزایش دوبرابری داشت و شیفت اورژانس این شبکه از 29 اسفند 94 لغایت 14 فروردین 95 را با دو پزشک فعالیت داشت.
وی با اشاره به اینکه در این ایام هر روز به طور متوسط 400 نفر به اورژانس بیمارستان امام حسین (ع) و دیگر بخش ها مراجعه حضوری داشتند، افزود: بالغ بر 6000 نفر طی ایام تعطیلات نوروز با مراجعه به اورژانس بیمارستان تحت درمان و فوریت های پزشکی قرار گرفته که آمار آن دو برابر روزهای عادی سال بود.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گلپایگان تعداد مأموریت های اورژانس 115 شهرستان را در ایام تعطیلات نوروز بالغ بر 168 مورد اعلام کرد و افزود: در این راستا درخواست ها عمدتاً اورژانسی و برخی از آنها نیز جهت رسیدگی بیشتر به بیمارستان اعزام می شدند.
دکتر رستمی تصریح کرد: اکیپ های بهداشتی این شبکه در طرح بسیج سلامت نوروزی که از اول اسفند ماه تا 15 فروردین شروع می شود باید در راستای ارائه خدمات ضربتی فعالیت کنند که تعداد مأموریت های این اکیپ در ایام تعطیلات نوروزی و مراکز تهیه توزیع مواد غذایی بالغ بر یک هزار و 374 بازدید بوده که از این تعداد بازدید به علت تخلفات صورت گرفته سه نفر به دادگاه معرفی و تعداد 392 کارت بهداشتی صادر و نمونه گیری از موادغذایی توزیع شده نیز از مأموریت های مهم این اکیپ بوده است.
وی افزود: در راستای رسیدگی به امور ارائه خدمات در مراکز توزیعی طی سال گذشته، 9 مورد بازرسی از موادغذایی، 5 مورد صنعتی، 81 مورد نمونه برداری میکروبی آب شرب و 10 مورد آب استخر صورت گرفت و از کلرسنجی آب شرب مناطق مختلف شهرستان نیز یک هزار و 849 مورد نمونه برداری شده است که 25 مورد آن نامطلوب بود و در این راستا مداخلات خاص در جهت برطرف شدن نامطلوبی آب شرب صورت گرفت.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گلپایگان به کشف 385 کیلوگرم انواع موادغذایی فاسد در طی سال 94 اشاره کرد و افزود: در این ایام میانگین تعداد پرسنل فعال بازرسین بهداشت 5 نفر بوده و در ایام تعطیل دو نفر می باشند و واحد پیشگیری از بیماران نیز فعال بوده و در ایام تعطیل نیز خدمات ارائه می دهند.
دکتر رستمی به اهم فعالیت های صورت گرفته در شبکه بهداشت و درمان در راستای ارائه خدمات بهداشتی به شهروندان اشاره کرد و افزود: تعداد نمونه گیری برای غربالگری تیروئیدی برای نوزادان 120 مورد، بیماریابی ایدز 7 مورد، هپاتیت B 4 مورد، سل 14 مورد، اسهالی 25 مورد، پیشگیری هاری 22 مورد، واکسیناسیون اطفال بدو تولد 210 مورد و 700 مورد واکسیناسیون اطفال یک ساله صورت گرفته است.
وی با اشاره به مراجعات دیالیزی در ایام تعطیلات نوروز به بیمارستان امام حسین (ع) گلپایگان تصریح کرد:  به غیر از افراد دارای پرونده بخش دیالیز 13 مورد مربوط به افراد میهمان نیز در این امر ارائه خدمات شده و حدود 30 مراجعه به بخش CCU و 7 مورد مراجعه به بخش ICU بیمارستان امام حسین (ع) انجام گرفته و از تعداد 37 مورد بروز تصادف در این ایام 9 نفر به مرکز استان اعزام و متأسفانه در این حوادث یک نوزاد 9 ماهه نیز فوت کرد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گلپایگان مراجعه به بیمارستان امام حسین (ع) در سال گذشته بر اثر حوادث را حدود 187 مورد اعلام کرد و افزود: در حوادث چهارشنبه سوری دو مورد مراجعه داشتیم که به صورت سرپایی مداوا شده است.
دکتر رستمی در راستای شایعه کشف آرد آلوده در برخی نانوایی های شهرستان اظهار کرد: با توجه به کشف آرد آلوده در منطقه شهرستان فریدن که متعلق به یکی از شرکت های تولید آرد در اصفهان بود از دیگر آردهای موجود این شرکت در نانوایی های شهرستان که بالغ بر 270 کیسه 40 کیلویی و تاریخ مصرف آن هنوز نگذشته است،  نمونه برداری صورت گرفته که تا مشخص شدن وضعیت آن از استفاده آردهای متعلق به این شرکت در شهرستان جلوگیری شده است که به محض کسب نتایج نمونه گیری به استحضار همشهریان خواهد رسید.
وی در پایان به ادامه طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و بیان داشت: امیدواریم این طرح همچنان با اصلاح  نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت آن در راستای ارائه خدمات به مردم و بیماران ادامه یابد.
 
          کاربرد درمانی گیاهان دارویی  - دکتر امیر حسین شایسته
                  آلوئه ورا
نام علمی:Medicine aloe
گیاهی گوشتی و آبدار ، بدون ساقه ، به رنگ سبز مات یا سبز زیتونی است . دارای تیرک گل به ارتفاع 90 تا 135 سانتی متر و گل ها لوله ای یا استوانه ای می باشند . برگ ها کوتاه و در حاشیه خاردار بوده و گیاه در اسفند تا اردیبهشت ماه گل می دهد.این گیاه بومی ایران نبوده و در سراسر سواحل و جزایر خلیج فارس در مزارع و در منطقه گلپایگان به صورت گلخانه ای کشت می شود و به صورت گل زینتی در گلدان نیز کاشته می شود.
از برگ های آلوئه ورا دو ترکیب متفاوت به دست می آید یکی از آن ها ژل آلوئه ورا می باشد و دیگری شیرابه تلخ مزه و زرد رنگ گیاه است.
موارد مصرف:
تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل سرماخوردگی ، آنفولانزا ، تبخال و آفت و بیماری های ویروسی
درمان زخم ها ی سطحی
مرطوب کننده پوست
درمان سوختگی ها
آنتی رفلاکس
ضد باکتری
ملین و مسهل
درمان درماتیت
پایین آورنده قند خون
موارد منع مصرف:
ژل گیاه در بیماران مبتلا به اختلالات تیروئید و بیمارانی که به گیاهان خانواده لاله حساسیت دارند منع مصرف دارد.
اثرات جانبی:
اسپاسم های شکمی و درد
به ندرت احساس سوزش پوستی
میزان مصرف:
دوز روزانه بزرگسالان از ژل یا فراورده آن یک قاشق غذا خوری صبح ناشتا و در اطفال بالای 2 سال 5 میلی گرم صبح ناشتا می باشد و جهت درمان رفلاکس این مقدار مصرف شب قبل از خواب تکرار می شود.
مصرف ژل و شیرابه در دوران بارداری و شیردهی و قبل از بارداری مجاز نمی باشد.
 
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان خبر داد:
ایجاد 4 وقف جدید به ارزش یک میلیارد ریال در گلپایگان
گلپایگان- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان گفت: در سال 95 و اولین روزهای سال به شکرانه خدا چهار موقوفه جدید در گلپایگان با نیات کشاورزی، زراعی، قرآن، روضه خوانی وترویج فرهنگ غدیر به ارزش یک میلیارد ریال به ثبت رسیده است.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین مهدی طاهری رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گلپایگان در گفتگو با خبرنگار مهر که صبح امروز دوشنبه صورت گرفت، با بیان اینکه یکی از وظایف اداره اوقاف و امور خیریه در کشور که از وظایف مهم آن نیز محسوب می شود، ایجاد وقف ها و موقوفات جدید است، اظهار داشت: به لحاظ اهمیتی که ایجاد وقف های جدید دارد سازمان اوقاف کشور برای هر اداره اوقاف در شهرستان ها سهمیه ای مشخص کرده است که این میزان در سال 94 در شهرستان گلپایگان هفت سهمیه موقوفی بوده است.
وی افزود: به لحاظ این امر اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان نیز موظف است در کنار سیر امورات متداول خود نسبت به ایجاد موقوفات جدید به میزان تعیین شده از سوی سازمان اوقاف کشور اقدام کند، بدیهی است اگر در این زمینه بتواند موقوفاتی بیشتری ایجاد کند و مردم را در این راستا تشویق و سوق دهد جایگاه بهتری خواهد یافت.
حجت الاسلام طاهری تصریح کرد: با توجه به هفت سهمیه تعیین شده این اداره مربوط به سال 94 با اقدامات و پیگیری هایی که در این راستا صورت گرفت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان موفق شد افزون بر تعداد سهمیه مورد نظر سازمان به لطف خدا و یاری مردم تعداد 23 موقوفه جدید در این شهرستان ثبت شد که این امر نشان دهنده اعتقاد بالای مردم این خطه به موقوفات و وقف و آثار موقوفات است که برگرفته از روش ائمه اطهار (ع) به ما رسیده است.
وی راهکارهای اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان در راستای ایجاد موقوفات جدید و بالا بردن انگیزه در بین آحاد جامعه را تبادل نظر با روحانیت فعال در مساجد برشمرد و افزود: بروز این امرکه مردم نسبت به آثار موقوفات و ایجاد وقف و آگاهی از برکات آن به ویژه در بین روستاییان و در مساجد مختلف سطح شهرستان آشنایی بیشتری پیدا کنند موجب گرایش این افراد شد
طاهری یکی دیگر از راه های ترویج فرهنگ وقف جدید را نمود آثار موقوفات در زندگی روزمره واقفین برشمرد و افزود: مشاهده برگزاری روضه خوانی ها و دیگر امور از برکت موقوفات، مشوقی برای ایجاد وقف جدید در افرادی می شود  که با حضور در این مراسم ها و در روضه خوانی ها تمایل به وقف نمودن بخشی از مال خود می شوند.
وی از دیگر مورد ایجاد وقف های جدید را اعتمادسازی و شفاف سازی بین آحاد جامعه نام برد و نصریح کرد:  موقوفاتی که از سوی مردم انجام می شود در همان محل صرف امور خیر و وقف مورد نظر آنان خواهد شد و آنان شاهد برگشتن این موقوفات در شهر و روستای خود خواهند شد. که بروز این امر موجب اعتماد و اطمینان بیشتر بین  افرادی شده است که مال و ثروت خود را در جهت ترویج فرهنگ اهل بیت (ع) صرف می کنند.
مدیریت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان با اشاره به اینکه: در سال 95 و اولین روزهای سال به شکرانه خدا چهار موقوفه جدید با نیات کشاورزی، زراعی، قرآن، روضه خوانی وترویج فرهنگ غدیر که یکی از عیدهای مهم ما می باشد به ارزش حدود یک میلیارد ریال به ثبت رسیده است.
وی واقفین چهار وقف جدید در سال جاری و موقوفه آنان را به شرح ذیل اعلام کرد: خانم زهرا رمزعلی 200 متر زمین زراعی به نیت روضه خوانی و ترویج قرآن
خانم ربابه شمسعلی 1500 متر زمین مزروعی به نیت ترویج قرآن و فرهنگ عید غدیر
آقای علی اکبر عبدالمنافی یک هزار و 273 متر زمین مزروعی به نیت ترویج قرآن و فرهنگ عید غدیر
آقای علی اکبر عبدالمنافی 1000 متر زمین مزروعی به نیت ترویج قرآن و فرهنگ عید غدیر
روستای شادگان به مبلغ حدود 100 میلیون تومان
حجت الاسلام مهدی طاهری به معرفی یکی از واقفین بنام محمدمهدی محب محمدی پرداخت که در سال 93 و 94 بیش از 5 وقف در شهر گوگد و روستای اسفرنجان داشته است, و افزود: محمدمهدی محب محمدی یکی از واقفین که از اهالی روستای اسفرنجان شهرستان گلپایگان هستند, در سال های 93 و 94 پنج وقف جدید را در جهت ترویج فرهنگ وقف و راه اهل بیت (ع) به انجام رسانده اند.
محمد مهدی محب محمدی نیز در این گفتگو با بیان اینکه حقیر با توجه به دیدگاهی که مرحوم پدرم عباس محب محمدی در راستای امور خیر و موقوفات در جهت رفاه مردم و خشنودی اهل بیت (ع) داشت من نیز با توجه به این دیدگاه لازم دیدم در این امر خطیر اقداماتی را سرلوحه زندگی خود قرار دهم به همین لحاظ طی 5 وقفی که در سال های 93 و 94 را با نظر و نظارت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان انجام داده ام که عبارتند از زمینی به مساحت 150 مترمربع در شهر گوگد ودر خیابان مرکز این شهر با ارزشی بالغ بر دو میلیارد و 250 میلیون ریال یک باب منزل مسکونی به مساحت حدود 240 مترمربع در روستای اسفرنجان وقاع در جنب امامزاده سیدالسادات این روستا و دوباب مغازه تجاری که هر کدام 50 مترمربع وسعت دارند و زمینی که در آن حسینیه ایجاد شده است با احتساب زمین های اطراف آن که وقف شده است بالغ بر 1000 مترمربع می باشد.
وی افزود: از تمامی افرادی که در امر خطیر وقف در جهت استفاده عموم مردم با من همکاری داشته اند به ویژه مرحوم شادروان حاج علی اکبر شایسته، هیئت امناء امام زاده  سید السادات و دو فرزندم (ابوالفضل و وحید محب محمدی) که در احداث حسینیه، مسجد و دو باب مغازه مساعدت فراوان داشته اند و دیگر خیرین گرانقدر تقدیر و سپاسگزاری دارم.
محب محمدی هدف خود از وقف قسمتی از املاک خود در جهت استفاده عموم و اشاعه فرهنگ دینی در جامعه گفت: من توصیه ام به افرادی که توانایی دارند این است که در جهت سرمایه گذاری اخروی خود در امر خطیر وقف شرکت کنند و مقداری از اموال خود را در این جهت پشتوانه آخرت خویش کنند چون از این امر وقف من حتی در دنیا نیز نتایج بسیار خوبی به دست آورده ام.
وی در پایان یادآور شد: هر کسی که در امر وقف پیشقدم باشد و به غیر از اموالی که برای بازماندگانش باقی می گذارد اموالی را که در جهت وقف قرار داده یک باقی الصالحات برای خودش خواهد ماند.
 
حوادث طبیعی راههای پیشگیری و کاهش خسارات
حوادث طبیعی راههای پیشگیری و کاهش خسارات حوادثی مثل سیل و زلزله که در سطح کشور از احتمال وقوع بالاتر برخوردارند از طریق ساخت سدها، سیل بندها و بندهای انحرافی و آبخیزداری مناطق کوهستانی و شیبدار و نیزبا ساخت منازل مسکونی مقاوم در سطح قابل ملاحظه ای کاهش می یابند
هر یک از عناصر جوی به تنهایی می تواند بلایای مهمی مانند افزایش دما وگرمازدگی، سرعتهای زیاد باد و وقوع توفان، بارشهای تندری و وقوع تگرگ، یخبندان و سرمازدگی و ... را ایجاد کند. اما بیشترین خسارات جانی و مالی براثر پدیده های جوی ترکیبی و خطرات ثانویه ناشی از آنها می باشد، مانند توفان، رعد و برق، خشکسالیها، سیل، آتش سوزی و ... تأثیرگذاری بلایای جوی بر جوامع با توجه به وضعیت توسعه اقتصادی و آسیب پذیری آنها متفاوت است. به طوری که رویدادهای جوی بیشترین خسارات جانی را در کشورهای کمتر توسعه یافته و بیشترین خسارات مالی را درکشورهای بیشتر توسعه یافته ایجاد می کنند.
بررسی اطلاعات و آمار طی سالهای 92-1963 نشان می دهد که مرگ و میر ناشی از سیل بعلت مشکلات پیش بینی روبه افزایش بوده در حالی که مرگ و میر ناشی از توفانهای حاره ای به دلیل موفقیت نسبی در پیش بینی در پیش بینی و هشدار طرحهای تخلیه مناطق در خطر کاهش یافته است.
در سالهای  مذکور وقوع خشکسالیها نیز افزایش قابل ملاحظه ای را نشان داده اند. کاهش اثرات سیلاب با روش هایی مانند مقاومت در مقابل خطر توسط طراحی و ساخت دیواره های مناسب یا ساخت های دفاعی در مقابل سیل قابل حصول است.
کاهش خسارات ناشی از رویدادهای جوی اقلیمی با اجرای برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت مانند اعلام خطربهنگام و استفاده مناسب از زمین ممکن می باشد.
در سالهای اخیر نگرانی دانشمندان در مورد تغییرات اقلیمی ناشی از دخالتهای بی رویه بشر در طبیعت و افزایش آلودگی های جوی بیشتر شده است. افزایش دمای سطح زمین که از نیمه دوم قرن اخیر شتاب بیشتری به خود گرفته است، معلول عواملی چون افزایش فعالیت های صنعتی و تولید روزافزون گازهای گلخانه ای است.
یکی از نتایج افزایش دما که تغییراتی را در روابط متقابل بین اقیانوسها و سیستم گردش عمومی به وجود می آورد بروز خشکسالی در برخی از نقاط جهان و رخداد توفان و سیلاب در نقاط دیگری از زمین می باشد.
خشکسالی با کاهش آب قابل دسترسی می تواند به شکل های گوناگون مانند کمبود بارش، کاهش دبی رودخانه ها و یا پایین رفتن سطح آبهای زیرزمینی مشاهده گردد.
طبقه بندی بلایای طبیعی
پدیده های ناهنجار عبارتند از:
الف: پدیده های ناشی از عواملی تحمیلی بر طبیعت: (آلودگی هوا، بارانهای اسیدی، افزایش گاز کربنیک و آلاینده ها در جو و اثرات گلخانه ای ناشی از آنها، نازک شدن لایه ازن و ...)
ب: پدیده های ناشی از مکانیزم و ساختار عوامل طبیعی (زلزله، سیل، خشکسالی، بیابان زایی، پیشروی آب دریاها در خشکی و...) هر چند که برخی از این پدیده ها می تواند به علت تداخل هر دو عامل فوق که درواقع تشدیدکننده پدیده ها محسوب می شود نیز رخ دهد. از دیدگاه دیگر پدیده های ناهنجار طبیعی را می توان به صورت زیر طبقه بندی نمود:
حوادث طبیعی ناشی از عوامل زمین ساختی، بلیه تدریجی مثل آتشفشان، بلیه ناگهانی مثل زلزله، حوادث طبیعی ناشی از عوامل آب و هوایی مثل خشکسالی و سیل.  برخی از بلیه های طبیعی با فشار آب و هوایی (بارشها، طوفان، خشکسالیها و...) و نیز با منشأ زمین ساختی (آتشفشان، بهمن و ... ) با روشهای خاص و با درصد احتمال قابل پیش بینی اند که با توسعه علوم و فنون و ارتقای  علمی بشر روزبه روز ضریب اطمینان چنین پیش بینی هایی بیشتر خواهد شد.
پیش آگاهی
پیش آگاهی و پیشگیری در کلیه امور بهتر از مبارزه و درمان است، در بسیاری از مواقع پیشگیری صدمات و خسارات
جانی و اقتصادی ناشی از این گونه بلایا را به حداقل ممکن رسانده و این مهم نیازمند آگاهی و شناخت آحاد جامعه است و باید در سطح جوامع انسانی بسط و گسترش بیشتری پیدا کند.
به طور مثال، حوادثی از قبیل زلزله، سیل، کاهش سطح جنگل ها و مراتع، گسترش بیابانها و ... با ساخت منازل مسکونی مقاوم، ممانعت از کندن بوته ها و درختان جنگلی، جلوگیری از چرای مفرط مراتع، احداث سیل بندها وسدها و... قابل پیشگیری است. به طور کلی پیش آگاهی و پیشگیری در تقابل با بلاهای طبیعی از نظر زمانی دارای سه مرحله پیش از وقوع، هنگام وقوع و بعد از وقوع است.
مرحله قبل از وقوع نیازمند تمهیداتی شامل پیش بینی های مورد لزوم بر مبنای اطلاعات درست در امورهواشناسی، زمین شناسی و زیست محیطی، استفاده از سازه های موثر در کاهش بلیه و آماده سازی اذهان عمومی در راستای تقابل با چنین رخدادهایی می باشد.
تخصیص اعتبارات در جهت موارد پژوهشی و اجرایی در مراحل سه گونه فوق نیز باید مد نظر قرار گیرد.
هنگام وقوع حادثه وجود امکانات لازم برای کمک رسانی به خسارت دیدگان و جلب مشارکت عمومی از طریق رسانه های گروهی ضروری است.
در مرحله بعد از وقوع به کارگیری روشهای مقابله با پدیده های ثانویه و احتمال صدمات مجدد ناشی از حادثه، درخوراهمیت است. مهمترین روش برای مقابله با بلایای طبیعی، علمی نمودن و اجرای درست برنامه های مقابله از طریق برنامه ریزیهای جامع منطقه ای، ملی و فراملی است.
افزایش خسارات
براساس آمارهای بین اللملی در 27 سال گذشته 3/6 میلیون نفر بر اثر بلایای طبیعی جان باخته اند و بیش از سه میلیارد نفر آسیب دیده اند و بیش از 240 میلیارد دلار خسارت مالی وارد شده است.
آمار نشان میدهد که بلایای طبیعی رو به افزایش اند. بر پایاه یافته های آماری بین سالهای 1990-تا 2002 شدت بلایا 4/1 برابر شده است نسبت جان باختگان 6/9 و آسیب دیدگان 5/2 و خسارت مالی 38 برابر شده است و به طور متوسط در هرسال از هر 31  نفر یک نفر از بلایا اسیب دیده و از هر 31000 نفر یک نفر در اثر بلایای طبیعی جان خود را از دست داده است.
انسان به تعبیری موجودی گیرنده، فرستنده و حساب کننده قلمداد شده و با هوشمندی خود قادر است بسیاری از وقایع را که گاه بلیه به نظر می رسند به رحمت مبدل کند یا حداقل از میزان خسارات وارده بکاهد.
بلایای طبیعی اصولاً ماهیتی پیچیده دارند و در شرایط کنونی بسیاری از آنها خارج از کنترل انسان به نظر می رسند. اما میزان آسیب پذیری نتیجه عملکرد عوامل انسانی است و همانطوری که واقفیم پیشگیری از حادثه بهتر از واکنش در مقابله حادثه است، لذا ارتقای دانش و آگاهیهای عمومی خود عامل مهمی در کاهش اثرات بلایای طبیعی محسوب می گردد.
به عنوان مثال، حوادثی مثل سیل و زلزله که در سطح کشور، از احتمال وقوع بالاتر برخوردار است از طریق ساخت سدها، سیل بندها و بندهای انحرافی و آبخیزداری مناطق کوهستانی و شیبدار و نیز با ساخت منازل مسکونی مقاوم در سطح قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
روشهای پیش بینی و پیشگیری
ترس از ناشناخته ها در انسان فطری است، ترس از تاریکی نیز معلول همین علت است آنچه ناشناخته ها را به آگاهی تبدیل می کند دانش است. ارتقای روز افزون توان علمی و فناوری انسان در دنیای معاصر هر چند که معضلاتی را که ناشی از بعضی راهکارهای نادرست است در عرصه زندگی و محیط پیرامون او در پی داشته، اما موفقیتهای ناشی از این پیشرفت ها قابل کتمان نیست و این توانایی در پیکار با حوادث ناگوار و زیانبار طبیعی هر روزچشمگیر تر می شود.
بنابراین درک درست وقایع و پدیده های طبیعی منجربه پیش بینی، پیشگیری و تقابل منطقی و درست با آنها خواهد شد. به عبارت دیگر، به حداقل رسانیدن خطرات ناشی از رخدادهای طبیعی و غیرطبیعی که گاه خود ساخته انسان و تحمیل او بر طبیعت و محیط پیرامون خویش است با انتخاب راهکارهای مؤثر ممکن می باشد.
در جهان معاصر دو گونه معضل طبیعی صدمات جانی و مالی شدیدی را بر جوامع انسانی وارد می سازند که هر چند هر دو ناشی از طبیعت اند اما منشأ ایجاد یکی ازآنها طبیعت و دیگری ناشی از تحمیل آگاهانه وناخودآگاه انسان بر طبیعت می باشد.
ساختارهای اساسی جهت کاهش بلایای طبیعی به صورت زیر قابل جمعبندی و تعریف می باشد:
1- برقراری سیستم هشدار واخطاریه های به موقع جوی.
2- آماده سازی نیروهای انتظامی و راهداری.
3- ایمن سازی نقاط وقوع بلایای طبیعی.
4- تمهیدات علمی و مهندسی.
5- طراحی پروژه های عظیم مطالعاتی در فازهای شناسایی.
6- اجرا و نظارت وارتقای سطح آموزش عمومی و تخصصی برای مقابله کاهش آثار بلایای طبیعی.
7- تقویت نیروی انسانی متخصص و گروههای پژوهشی کارشناسی جهت مطالعه بلیه های طبیعی در مسیرهای اصولی و صحیح و با درک همه جانبه از کلیه روابط علت و معلولی موجود.
بحران:
بحران رخدادی نابهنگام وگاه غیرقابل پیش بینی است که شدت و میزان آن از حد معمول بیشتر است. بحران بر دو گونه می باشد: بحران طبیعی و بحران انسان ساخت.
بحرانها یا بلایای طبیعی هر ساله خسارات عمده جانی و مالی فراوانی به جوامع بشری وارد می سازد؛ به طوری که دهه 90 میلادی، از سوی سازمان ملل متحد و سازمان هواشناسی جهانی دهه کاهش بلایای طبیعی اعلام و از تمامی ملل جهان برای دستیابی به این هدف دعوت به همکاری شد.
این فراخوان بین المللی اولین اقدام متمرکز و جامع نهادهای بین المللی در معرفی و آموزش انسانی در تمامی ابعاد پژوهشی، برنامه ریزی و اجرایی در راستای کاهش اثرات بلیه های طبیعی بود.
اما تغییر شکل رفتارهای کنونی که تماماً معطوف به امداد و کمک رسانی پس از وقوع حادثه می باشد به پیشگیری قبل از وقوع بلایا که خود مستلزم مدیریت خاص و آموزش و تشریک مساعی همگانی است نیاز دارد.
بنابراین در استراتژی کاهش اثرات بلایای طبیعی تاکتیک یا راهکارها به سوی آگاه سازی عمومی و تأکید بر امراطلاع رسانی به مردم در راستای اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع حوادث نابهنجار تغییر کرده است و این تغییر روش خود از اهداف اساسی برنامه کاهش اثرات بلایای طبیعی در دودهه اخیر بوده است. با امید اینکه این امر مقبولیت عام یافته و فراگیر شود
           زهرا سلامی کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گلپایگان
 
 نمک بی‌تدبیری بر زخم ابریشم/ابنیه عربستانِ گلپایگان در معرض خطر
 بخشی از جاده ابریشم در محدوده عربستانِ گلپایگان قرار دارد که این روزها به دلیل بی‌تدبیری مسئولان در معرض نابودی قرار گرفته است.
«عربستان» منطقه‌ای در شهرستان گلپایگان است که به مجموع تعدادی از روستاهای این شهرستان به نام‌های تیکن،‌ دُر،‌ رحمت‌آباد و شورچه به دلیل کوچاندن و اقامت تعدادی از قبایل عرب در این منطقه گفته می‌شود. این منطقه در مسیر راه ابریشم قرار دارد و جاده ابریشم باستانی نیز از آنجا گذر کرده است.
اما این روزها و با توجه به تاکیدات کارشناسان برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در استان اصفهان برای بهبود شرایط اقتصادی و جذب گدشگر برخی از بی‌توجهی‌های مسئولان نسبت به وضعیت آثار و بناهای تاریخی که می‌تواند بهترین ابزار جذب گردشگر باشد نمکی است که هر روز بر زخم‌های بخشی از جاده ابرایشم در عربستانِ گلپایگان پاشیده می‌شود.
همچنین باید توجه داشت که جاده دُر - تیکن با توجه به فرسوده بودن و نبود زیرساخت‌های مناسب زمینه ساز تصادفات زیادی شده است و هر روز وضع این جاده بدتر از روز قبل می‌شود.
بی‌توجهی‌ها نَشان از تاکید بر فراموشی تاریخ هزار ساله دارد
اما بهروز فاضلی، یکی از دوستداران و فعالان میراث فرهنگی و محیط زیست که نسبت به روند توجه مسئولان نسبت به وضعیت بناهای تاریخی و همچنین جاده ابریشم در منطقه عربستانِ گلپایگان شاکی است، می‌گوید: بر اساس گفته‌های مردمان و پیشینیان روستای تاریخی تیکن هزاران سال است که به این منطقه رسیدگی نشده است و ارائه خدمات و احیای بافت‌های تاریخی این منطقه به فراموشی سپرده شده است.
او از رها شدن کاروانسرای سلجوقی و کاروانسرای جلودار که در حوزه استحفاظی جاده ابریشم نیز قرار دارد سخن به میان می‌آورد و اضافه می‌کند: تاکنون هیچگونه اقدامی برای اصلاح و دوبانده کردن این جاده و همچنین بازسازی این دو کاروانسرا انجام نشده است.
فاضلی که معتقد است عدم توجه به شرایط فعلی جاده ابریشم در این منطقه با توجه به جایگاه و اهمیتی که دارد بیانگر به فراموشی سپردن تاریخ هزار ساله است، ادامه می‌دهد: به دلیل وجود پیچ‌های تند در برخی از نقاط این جاده هر هفته یک تصادف در این جاده اتفاق می‌افتد و این در حالی است که تامین روشنایی مسیر آن نیز با ابتدایی‌ترین وسایل انجام شده است.
وی ساماندهی این مسیر و دوبانده کردن آن را در کاهش 30 کیلومتری مسافت اصفهان - گلپایگان تاثیرگذار می‌داند و می‌افزاید: این در حالی است که با بی‌تدبیری مسئولان مسیر روستای موته - اصفهان - تهران به عنوان مسیر اصلی انتخاب شده است.
این دوستدار میراث فرهنگی و محیط زیست با تاکید بر اینکه مسیر فعلی تعیین شده برای تردد مسافران اصفهان - تهران که از روستای موته انتخاب شده از دل منطقه حفاظت شده می‌گذرد، ادامه می‌دهد: همچنین باید توجه داشت که دوبانده کردن جاده موته برای تردد مسافران از اصفهان به تهران در منطقه حفاظت شده موته در حال انجام و تاکنون 70 درصد رشد فیزیکی داشته است.
وی که معتقد است اگر جاده تیکن - دهق و علویجه دوبانده شود مسیر اصفهان - گلپایگان - اراک - همدان و کرمانشان نیز در همین جاده تعریف خواهد شد، بیان می‌کند: همچنین با این اقدام احیای جاده باستانی ابریشم نیز انجام خواهد شد و زمینه ساز رونق گردشگری منطقه خواهد بود.
«جعده شاهی» بخشی از جاده ابریشم هست، نیست؟!
مهدی نوبخت، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان گلپایگان نیز در این باره با تاکید بر اینکه هنوز ما تحقیق در خصوص اینکه آیا جاده معروف به «جعده شاهی» بخشی از جاده ابریشم است یا خیر اطلاع دقیق نداریم و در این باره نیز تحقیق صورت نگرفته است، می‌گوید: تاریخ شفاهی عنوان شده از سوی اهالی این منطقه همه اطلاعاتی است که ما در رابطه با این جاده داریم است.
وی همچنین در پاسخ به چرایی عدم رسیدگی به این جاده و آثار تاریخی اطراف آن در حالی که این بار بخشی از جاده ابریشم بودن «جعده شاهی» را رد و یا تاکید کند، می‌افزاید: باید توجه داشت که جاده ابریشم راه جهانی است و باید مدیریت کلان کشور برای ساماندهی آن برنامه‌ریزی داشته باشد و ساماندهی این امر بر عهده ما نیست.
ساماندهی جاده دُر - تیکن در دستور کار است/90 درصد راه‌های روستایی استان فاقد روشنایی هستند
فرزاد دادخواه، مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان ساماندهی جاده دُر - تیکن را در دستور کار اداره راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان می‌داند و با اشاره به انجام روکش آسفالت در 10 کیلومتر از این جاده، می‌گوید: همچنین برای ساماندهی هشت کیلومتر باقیمانده از این جاده منتظر تامین اعتبار هستیم.
وی اضافه می‌کند: ساماندهی جاده‌های درون روستایی این منطقه نیز بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که باید در دستور کار ساماندهی قرار گیرد.
مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان نیز در خصوص تامین روشنایی محور دُر - تیکن ادامه می‌دهد: اعتبارات روشنایی در استان اصفهان و در همه کشور تنها به نقاط پرحادثه اختصاص می‌یابد و در این زمینه اعتباری برای این منطقه پیش‌بینی نشده است.
وی بیان می‌کند: باید توجه داشت که در حال حاضر 90 درصد از راه‌های روستایی استان اصفهان فاقد روشنایی است.
دادخواه که معتقد است بازسازی جاده دُر- تیکن می‌تواند در کاهش بُعد مساحت اصفهان - گلپایگان - تهران تاثیرگذار باشد، می‌افزاید: این در حالی است که حجم ترافیک و میزان تردد مناسب این جاده نیست و شبکه راهی کشور در مسیر سه راهی موته که به نام سه راهی «ورکان» نامگذاری شده، تعریف و قابل استفاده است.
ساماندهی راه‌‌های درون روستایی در انتظار قیر رایگان
در این میان، غلامحسین خانی، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام آسفالت جاده روستاهای منطقه عربستان را در انتظار تامین قیر رایگان از سوی وزارت نفت می‌داند و می‌گوید: اخیراً مجلس مصوبه‌ای را در خصوص تامین قیر رایگان و آسفالت راه‌های روستایی داشته که در صورت تخصیص این میزان قیر راه‌‌های این روستاها نیز ساماندهی خواهد شد.
منبع: مهر
 
 خود مراقبتی چیست وچه اهدافی را دنبال می کند
با توجه به گذار بیماری‌ها از واگیر به غیر واگیر و حرکت از درمان قطعی بیماری‌ها به مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضای خانواده برای سالم زیستن، مدیریت ناخوشی‌‌های جزیی، مدیریت بیماری‌های مزمن و حاد روز به روز در حال افزایش است به گونه‌ای که طبق برآوردها 65 تا 85 درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتی است.
«خودمراقبتی» شامل اعمالی است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار که مردم برای خود، فرزندان و خانواده شان انجام می‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود حفاظت کنند، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بیماری ها یا حوادث پیشگیری کنند، ‌بیماری‌های مزمن خود را مدیریت کنند و نیز از سلامت خود بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان، حفاظت کنند.
حیطه‌های خودمراقبتی شامل ارتقای سلامت، اصلاح سبک زندگی،‌ پیشگیری از بیماری، خود ارزیابی،‌ حفظ سلامت،‌ مشارکت در درمان و توان بخشی است.
    خودمراقبتی موجب ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، منطقی شدن استفاده از خدمات (نیاز کمتر به مشاوره ارایه دهندگان خدمات در مراکز بهداشتی،کاهش ویزیت بیماران سرپایی و کاهش استفاده از منابع بیمارستانی) و نیز کاهش هزینه های سلامت می شود
 ?فواید واهداف اجرای برنامه ملی خودمراقبتی
با اجرای این برنامه انتظار می‌رود که:
o سبک زندگی مردم سالم‌ترشود؛
o کیفیت زندگی مردم افزایش یابد؛
o رضایت مردم ازخدمات بهداشتی ودرمانی افزایش یابد؛
از بیماری ها پیشگیری اولیه شود وبهره‌وری افراد وقدرت تولیداقتصادی اجتماعی فرهنگی مردم افزایش یابد؛
 کمیت وکیفیت مشارکت مردم درسلامت ومراقبت ازبیماری‌ها افزایش یابد؛
o موقعیتهای زندگی/ تحصیل وکارسالم درکشورافزایش یابد؛
 اقدام جامعه برای سلامت افزایش یابد؛
 شماربیماران مبتلا به بیماری‌های واگیروغیرواگیرکاهش یابد؛
 مرگ ناشی از بیماریهای واگیروغیرواگیرکاهش یابد؛
 عوامل خطرمدیریت بهینه شود ورفتارهای مخاطره آمیزکاهش یابد؛
تعریف سفیر سلامت:
سفیر سلامت عضوی از اعضای یک خانوار است که حداقل 8 کلاس سواد خواندن و نوشتندارد و به صورت داوطلبانه مسوولیت انتقال مطالب آموخته شده در حوزه سلامت و مراقبت فعال از سلامت خود و اعضای خانواده و جامعه را بر عهده دارد.
 سفیر سلامت فعال
فعالیت سفیر سلامت از نظر وضعیت عملکرد به سه سطح تقسیم می‌شود:
- فعال از نظر فردی: گذراندن دوره‌های آموزشی و تکمیل زیج خودمراقبتی برای خود
- فعال از نظر خانوادگی: تکمیل زیج خودمراقبتی برای اعضای خانوار و انتقال آموزش‌ها به آنها
- فعال از نظر اجتماعی: عضویت در شوراهای محلی/استانداریوفرمانداری/ تشکل‌های مردمی و گروه‌های خودیار
·  سفیر سلامت افتخاری
فردی است که علاوه بر خانوار خود، چند خانوار بدون سفیر سلامت را تحت پوشش قرار می‌دهد.
برای دستیابی به اهداف ارتقائ سلامت با مراکز بهداشتی  درمانی در جذب سفیر سلامت همکاری نماییم
مژگان پورخطیبی-کارشناس مسئول آموزش سلامت شبکه بهداشت ودرمان گلپایگان
 
همیار محیط زیست در مدارس
به گزارش اداره محیط زیست شهرستان بمنظور اشاعه فرهنگ و آموزش های زیست محیطی در بین دانش آموزان، معلمان و مربیان و همچنین اجرای طرح مدارس جامع محیط زیستی و همیار محیط زیست این اداره در خصوص اجرای طرح مذکور همراه با آموزشهای زیست محیطی در مدارس شهرستان گلپایگان اقدام نمود.
 قاسم حسومی  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گلپایگان در این راستا افزود:  دانش آموزان از طریق فیلم، اسلاید، عکس و انجام پرسش و پاسخ با مفاهیمی همچون محیط زیست، اجزای محیط زیست، آب، هوا، خاک، تنوع زیستی، مدیریت سبز، پسماند ها، انرژی های پاک، آلایندگی های زیست محیطی، مناطق تحت مدیریت سازمان آشنا گردیدند .
 
 
 خلاصه عملکرد امور برق شهرستان گلپایگان در سال1394
 مدیر امور برق گلپایگان، از جذب بیش از 30 میلیارد ریال از ردیف اعتبارات شهرستان و شرکت توزیع برق استان اصفهان در سال1394 برای اجرای 28 طرح برقرسانی و بهینه سازی شبکه برق گلپایگان خبر داد.
"شاپورحدادی پور" افزود طرحهای احداث شبکه و نصب پست جهت متقاضیان جدید، جابجایی پایه و رفع نقاط خطرساز، تعویض کنتورهای معیوب، بهینه سازی شبکه و تعمیرات (جاری و سرمایه ای)،
–  حوادث و اتفاقات، روشنایی مسکن مهر، نصب ترانس و احداث شبکه بلوک 62 مسکن مهر، نصب یکدستگاه ریکلوزر فیدر 5 کنجدجان، تبدیل شبکه به کابل خودنگهدار شهرک الونداز طرح های اجرا شده در این مدت است.وی بهینه سازی روشنایی معابر، بهینه سازی و رفع حریم شبکه و پست وداغ محله خوشاب، احداث شبکه و نصب ترانس رباط سرخ، تبدیل شبکه به کابل بنیاد گوگد، بهینه سازی و جابجایی شبکه محله مهرآباد، نصب ترانس گلشهر جنب شعبه برق، احداث شبکه ، نصب ترانس و بهینه سازی فشار ضعیف روستای کلوچان، بهینه سازی شبکه های فشار ضعیف ورزنه کوچه دماوند، خ فروردین ک19 و دم آسمان، احداث شبکه و نصب ترانس شهرک الوند، تبدیل شبکه به کابل خودنگهدار، بهینه سازی شبکه و پست محله رباط پیر علی، نصب ترانس و کابلکشی مصلی، احداث شبکه 20 کیلوولت جهت رینگ و افزایش قابلیت اطمینان، نصب سکسیونرهای موتور دار،25% هزینه اجرای روشنایی در بلوار امام رضا(ع)، 25% هزینه اجرای روشنایی در بلوار شهید مطهری، روشنایی ابتدای خ سید السادات، نصب یکدستگاه ریکلوزر فیدر 3 گلپایگان، نصب چراغ محدوده برق شهرستان،را از دیگر طرح ها عنوان کرد.
مدیر امور برق گلپایگان همچنین از جذب مبلغ6940میلیون ریال جهت تعمیرات وپروژه های اجرایی در واحد بهره برداری این امور خبر داد که مبلغ فوق جهت تعمیرات ساختمانهای پست،پستهای زمینی،تعمیرات خطوط هوایی تعمیرات خطوط زمینی تعمیرات پست هوایی ،شاخه بری درختان به روش خط گرم،و....هزینه گردیده است ،همچنین اداره بهره برداری در سال1394 جهت مصرف بهینه انرژی ومدیریت مصرف برق  اقدام به جایگزینی تعداد207مورد چراغ ال ای دی 50 وات با چراغهای 125وات و همچنین تعویض تعداد 455 دستگاه چراغ 250 با چراغ 150وات گازی نموده است.
حدادی پور همچنین خلاصه اقدامات انجام شده در زمینه مدیریت مصرف برق را در سال1394 برگزاری همایش مدیریت مصرف ویژه بانوان شهرستان  گلپایگان  در اسفند ماه ،ارسال اطلاعیه جهت مصرف بهینه در ساعات اوج بار، ارسال اطلاعیه از طریق جراید و روزنامه ها ، برگزاری جشنواره ها و مسابقات ویژه دانش آموزان و ، ممیزی ساختمان مدارس ،چاپ و توزیع اواع بروشوورهای ارائه دهنده راهکارهای بهینه سازی مصرف در خانه جهت توزیع در میز خدمات مشترکین ، نمایشگاهها ، راهپیمایی ها و مراکز تجمعات مردمی،جمع آوری لامپ های پرمصرف ( گازی و قلمی و سری ها) موجود در فضای باز مغازه ها و تحویل 3 عدد لامپ کم مصرف جایگزین و رایگان ، کنترل تعداد لامپ های کم مصرف،اطلاع رسانی و جلب همکاری مشترکین صنعتی در طرح تعطیلات و تعمیرات تابستانی از طریق نصب بنر در مناطق صنعتی و چاپ آگهی در مطبوعات محلی و نامه به هیئت امنا صنعتی  عنوان نمود.
مدیر امور برق شهرستان گلپایگان از عملکرد ورزشی این امور نیز ابراز رضایت کرده  وعنوان کرد در دهه فجر سال 94  این امور اقدام به برگزاری مسابقات والیبال،فوتسال،وتنیس با عنوان جام دهه فجر انقلاب اسلامی بین نواحی غرب استان نمود که در ورزش والیبال مقام سوم را در بین کلیه شهرستانهای نواحی غرب استان کسب نمود."حدادی پور"اظهار کرد: در این مدت، تعداد یک هزارو 216 مشترک جدید به مشترکین برق شهرستان گلپایگان افزوده شده و تعداد مشترکین این شهرستان به 49 هزار و 739 مشترک رسیده است.
 
 
بازدید معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از تصفیه خانه آب گلپایگان
به گزارش  روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، حمیدرضا تشیعی روز یکشنبه در بازدید از پروژه تصفیه خانه آب گلپایگان اظهار کرد: همراهی مردم در مصرف بهینه آب موجب می شود تا آب شرب این استان در فصل گرم سال با مشکل مواجه نشود.
وی خواستار اعمال مدیریت فشار شبکه توزیع، استفاده از منابع کیفی تمام بخش ها اعم از خصوصی و دولتی و بهره گیری از تمام ظرفیت های آبی شرکت آبفا استان اصفهان برای تأمین آب شرب این استان شد.
معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور میزان ذخیره آبی سد زاینده رود را 17 درصد اعلام کرد و افزود: در این شرایط سد زاینده رود از لحاظ ذخیره آبی در وضعیت بحرانی قرار دارد.
وی در باره تصفیه خانه آب شهرستان گلپایگان نیز گفت : این پروژه بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد بطوریکه بخش اعظم قسمت مکانیکی و الکترونیکی آن انجام شده است.
تشیعی با اشاره به اینکه شهرستان گلپایگان از لحاظ کمی با مشکل تأمین آب مواجه نیست، اظهارکرد: از آنجایی که این تصفیه خانه یکی از بزرگترین تصفیه خانه های استان اصفهان محسوب می شود اجرای کیفی این پروژه از اهمیت بسزایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه اجرای طرح تصفیه خانه آب گلپایگان برای برخورداری مردم از آب گوارا و کاهش میزان سختی آب، در دستور کار قرار گرفت ، تصریح کرد: آب شرب این منطقه تا قبل از به بهره برداری رسیدن فاز یک تصفیه خانه گلپایگان از نظر بهداشتی هیچ گونه مشکلی نداشت و سالم بود.
معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین در بازدید از پروژه تصفیه خانه آب خوانسار از به بهره برداری رسیدن فاز اول این پروژه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با بهره برداری از مرحله اول تصفیه خانه آب خوانسار مشکل کمبود آب شرب این شهرستان برطرف و آب شرب این منطقه بصورت پایدار تأمین می شود.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و 7 درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
این رودخانه بعنوان بزرگترین جریان آبی منطقه مرکزی ایران در سال های اخیر با پدیده خشکسالی، افزایش برداشت و سوء مدیریت منابع آب مواجه و در محل پائین دست در بیشتر ماه های سال با خشکی مواجه شده است.
طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در سال 93 با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصویب شورای آب کشور رسید.
 
 
 با حضور مراجع و فضلای حوزه
مراسم ارتحال آیت‌الله گلپایگانی در قم برگزار شد
مراسم بزرگداشت بیست و سومین سال ارتحال آیت‌الله محمدرضا گلپایگانی در مسجد اعظم قم برگزار شد.
 مراسم بزرگداشت این مرجع تقلید که از زعمای بزرگ جهان اسلام در دوره خویش محسوب می‌شد و از جمله مراجعی است که اولین دارالقرآن به شیوه جدید را در قم ایجاد کرد شامگاه پنجشنبه با حضور چندتن از مراجع برگزار شد.
آیات عظام سیدمحمدعلوی گرگانی و نوری‌همدانی همچنین بیت آیت‌الله صافی گلپایگانی، داماد آن مرحوم همچنین نمایندگان بیوت مراجع، آیات حسینی بوشهری، صلواتی، گرامی، علوی بروجردی، خاتمی و امینی در این مراسم حضور داشتند.
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام فرخ فال، مدیر حوزه علمیه استان قم، دبیر مجمع عالی تفسیر حوزه، رئیس موسسه موضوع شناسی احکام فقهی، استاندار قم و ... از دیگر حاضران در مراسم بیست و سومین سال ارتحال این مرجع تقلید بودند.
در این مراسم که با قرائت قرآن و مداحی آغاز شد حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) در سخنانی به تشریح و تبیین مقام عالم از منظر آیات و روایات پرداخت و گفت: بقا و جاودانگی عالم همانند بقا و جاودانگی عمر عالم است و دلیل آن خدمات علمای اسلام به دین و حفظ مرزهای آن است.
در این مراسم همچنین یاد صبیه این مرجع تقلید که چهلمین روز ارتحال ایشان بود گرامی داشته شد.
آیت‌الله‌ سیدمحمدرضا گلپایگانی در نهم ذیقعده سال 1316 ه. ق در شهر گوگد واقع در پنج کیلومتری شهرستان گلپایگان متولد شد. وی زمانی که دو سال و نیم بیشتر نداشت، مادرش را از دست داد و در سن 9 سالگی در سوگ از دست دادن پدر نشست. او در هجدهم آذر 1372 ه. ش برابر با 24 جمادی الثانی 1414 ه. ق در شهر قم درگذشت و مقبره آن مرحوم در جوار بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) قرار دارد.
ایشان علاوه بر عهده داربودن مرجعیت شیعیان جهان در دوران خویش اقدامات فرهنگی و عمرانی زیادی از جمله ساخت دارالقرآن الکریم، مراکز درمانی و بهداشتی از جمله بیمارستان آیت‌الله گلپایگانی در شهر قم و شهر گوگد، خانه عالم در نقاط مختلف، مدرسه و کتابخانه آیت‌الله گلپایگانی، مرکز معجم المسائل الفقهیة، بیمارستان زنان و زایشگاه حضرت ولی عصر (عج)، دارالایتام، مؤسسه خیریه حضرت ولی عصر و چندین مدرسه علمیه را انجام داده‌اند.
 آیین بزرگداشت بیست و سومین سالگرد ارتحال مرجع عالیقدر حضرت آیت الله محمد رضا گلپایگانی پنجشنبه شب با حضور علما، شخصیت ها، مردم قم و زائران کریمه اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در مسجد اعظم قم برگزار شد.
 در این مراسم حضرات آیات و مراجع عظام تقلید حسین نوری همدانی، محمدعلی علوی گرگانی، گرامی، سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، ابراهیم امینی، سید احمد خاتمی، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سید مهدی صادقی استاندار و برخی دیگر از شخصیت های حوزوی حضور داشتند.
نماینده بیوت و دفاتر برخی مراجع تقلید، نماینده علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجج الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی امام جمعه موقت قم و تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) از دیگر شخصیت های حاضر در این آیین بودند.
عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در این مراسم با تجلیل از شخصیت مرحوم آیت الله گلپایگانی گفت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب، مرحوم آیت الله گلپایگانی در میان مراجع عظام تقلید یکی از موفق ترین و سعادتمندترین افراد و از استوانه های اسلام و انقلاب بودند.
حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی افزود: اولین مدرسه علوم دینی جدید وموسسه بزرگ قرآنی، اولین فهرست بزرگ فقهی و حدیثی با استفاده از دانش بشری و صدها مدرسه، مسجد و موسسه تبلیغی را در سراسر ایران و کشورهای دیگر، توسط آن مرجع فقید تقلید تاسیس شد.
وی گفت: صدها شاگرد از فقه عمیق مرحوم آیت الله گلپایگانی پرورش یافته و به مدارج بالای علمی دست یافتند.
رفیعی یادآورشد: حضرت امام راحل علاقه فراوانی به مرحوم آیت الله گلپایگانی داشتند و ارتباط زیادی بین امام راحل به عنوان رهبر کبیر انقلاب اسلامی و آن مرجع تقلید برقرار بود.
وی ادامه داد: ما در هر زمانی نیاز به عالم دینی داشتیم و اگر قرآن و آیات و روایات باشد ولی عالم دینی برای تفسیر و شرح آن برای مردم نباشد این کارساز نیست.
رفیعی گفت: متاسفانه فرهنگ غرب خصوصا سبک زندگی غرب در جامعه ما در حال پیاده شدن است و ما در کشور اسلامی نباید با این وضعیت طلاق و سبک زندگی مواجه باشیم.
 در 19سالگی وارد مدرسه آقا سیدضیاءالدین اراک به تکمیل سطوح عالیه پرداخت. وی 1337 (ه.ق) به درس آیت‌الله عبدالکریم حایری یزدی وارد شد و سال 1341 (ه.ق) در قم به مدت هشت‌ماه از محضر آیات عظام، میرزای نائینی و سیدابوالحسن اصفهانی استفاده کرد.
آن عالم ربانی ازمحضر بزرگانی مانند محمدرضا مسجدشاهی اصفهانی، ابوالقاسم کبیر، سیدحسین بروجردی، آقاضیاء عراقی و محمدحسین غروی اصفهانی کسب فیض کرد.
وی از آیت‌الله حائری، اجازه اجتهاد و از شیخ عباس محدث قمی و آقا شیخ محمدرضا اصفهانی، اجازه نقل روایت اخذ کرد.
مرکز معجم فقهی، اولین مرکز کامپیوتری است که به دست آیت‌الله گلپایگانی راه‌اندازی و بسیاری از نرم‌افزارهای قرآنی در این مرکز تولید شد. ساختن مدارس امام مهدی(عج)، ستیه، حاج غضنفر، حاج ملامحمدصادق، مدرسه الوندیه، مدرسه موسی‌بن‌جعفر(ع) و مدرسه امام مهدی(عج) در اراک و در گلپایگان به عنوان یادگارهای این مرجع فقید می باشد.
ساختن کتابخانه عمومی که نزدیک به یکهزار جلد از کتب خطی نفیس و عالی از علمای اسلام و مذاهب دیگر در این کتاب‌خانه نگه‌داری می‌شود از دیگر خدمات مرحوم آیت الله گلپایگانی می باشد.
 
 
* عملیات هوایی مبارزه با علف های هرز در گلپایگان:
با استقرار یگان هوایی عملیاتی شرکت هواپیمایی خدمات ویژه در شهر گلپایگان  مبارزه هوایی با آفات و علف‌های هرز مزارع گندم، جو، ذرت، کلزا و... این منطقه در سطح قریب به هزار هکتار آغاز شده وهمچنان ادامه دارد.
با آغاز فصل بهار، شرکت هواپیمایی خدمات ویژه با استقرار چند فروند هواپیمای چند منظوره کشاورزی در دشت ناز ساری، مرکز استان مازندران، عملیات هوایی کود پاشی و محلول پاشی بر سطح بیش از هزار هکتار از مزارع گندم و کلزا در این منطقه آغاز شده است و طی چند مرحله بصورت متناوب ادامه خواهد داشت.
بر اساس این گزارش شرکت هواپیمایی خدمات ویژه طی قراردادی با سازمان حفظ نباتات، حد اقل 10 فروند هواپیمای چند منظوره خود را به منظوره انجام عملیات متنوع هوایی کشاورزی، نظیر کودپاشی، محلول پاشی، اطفاء حریق جنگل ها، گشت زنی هوایی و ... در استان های مختلف کشور مستقر کرده و آماده خدمات رسانی در عرصه های گوناگون هوایی کشاورزی بر حسب نیاز است.
"زنگ" بیماری خطرناک گندم است که در صورت  شیوع خسارات زیادی به گندمزارها وارد می‌کند، در سالهای گذشته هر زمانی این بیماری در کشور رواج پیدا کرده تولید گندم را به شدت کاهش داده است.
رطوبت بالا در زمان رشد عامل اصلی بروز این بیماری است، کارشناسان درباره شیوع بیماری زنگ گندم در چند استان هشدار داده‌اند.
 
منتخب مردم گلپایگان و خوانسار در مؤسسه کشوری مهد قرآن عنوان کرد؛
لزوم حمایت مجلس دهم از بودجه فعالیت های قرآنی در ردیف اصلی
علی بختیار از حافظان و مربیان قرآن مؤسسه کشوری مهد قرآن و منتخب مردم شهرهای گلپایگان و خوانسار در دهمین دوره انتخابات مجلس با حضور در مؤسسه مهد قرآن، با مدیر و معاون آموزش دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، علی بختیار ضمن اظهار خرسندی از حضور در این مرکز پیشکسوت کشوری آموزش و حفظ کلام وحی بعنوان خانه دوم خود، موفقیت‌های فردی، اجتماعی و اقبال آرای مردم ولایت مدار و قرآن یاور گلپایگان و خوانسار به خویش را مدیون انس با قرآن کریم دانست و تصریح کرد: قرآن کریم پر محتواترین کتاب آسمانی برای بشریت است و تمام آسودگی‌ها، خیر دنیا و آخرت در سایه قرآن و عترت پیامبر(ص) می‌باشد.
بختیار حافظ قرآن و نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در دهمین مجلس شورای اسلامی با  اطلاع از برگزاری هشتمین دوره آزمون سراسری حفظ، تدبر و تفسیر قرآن کریم «ترنم وحی» ویژه حافظان کل قرآن عضو مؤسسه کشوری مهد قرآن از سراسر کشور در سال 95 اظهار امیدواری کرد تا با همکاری همه نهادهای دولتی و سازمان‌های مردم نهاد امکان برگزاری این رویداد بزرگ قرآنی کشور در شهرهای گلپایگان و خوانسار فراهم گردد.
وی همچنین لزوم حمایت خود و سایر نمایندگان مجلس دهم از قرار گرفتن بودجه فعالیت‌های قرآنی در ردیف اصلی و عدم موازی‌کاری در تصمیم‌گیری‌های کلان قرآنی در بین نهادهای متولی امور قرآنی کشور را مورد تأکید قرار داد.
 
 تلخک
ای کاش تصفیه خانه زودتر راه اندازی می شد تا حداقل مردم شهر آب تصفیه شده مصرف می کردند و از اینکه هر دفعه اعلام می کنند که اول سال راه اندازی می شود یا سه ماه اول و بعد دهه فجر سال گذشته را به مردم وعید دادند برای افتتاح و راه اندازی ولی هنوز آب تصفیه شده در لوله های شهر جریان ندارد اداره آب و فاضلاب می گوید 90 درصد کار انجام شده ولی من نمی دانم این گیر 10 درصد کجاست که بعضی از مردم باید پول دوا و دکتر بدهند برای مریضی های مربوطه با آب که اکثر دکترها و مسئولان این مورد را به خوبی می دانند و هنوز هیچ گونه عملی را صورت نداده اند.
ای کاش میراث فرهنگی اقدام به ساخت یک موزه برای شهر را انجام می داد و مغازه های نیمه کاره را که در نمای مسجد جامع قرار دارد و برای زیبایی شهر اقدامی سریعتر انجام می داد یک سال گذشته نه تخریب شده و نه ساخته هر چند از مشکلات آن با خبریم ولی حرکت انجام کار به دستور رهبری که سال را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامیده صورت گیرد تا شهری زیبا داشته باشیم.
و ای کاش مدیریت در بعضی از امور فرهنگی بیشتر به چشم می خورد و ادارات و ارگان های مربوطه با برنامه و تدبیر قدم برمی داشتند تا در شهر فرهنگ ها بیشتر به چشم آیند و همین طور هنرهایی چون برگزاری شب شعرها و نمایش ها و اجرای کنسرت ها همچون شهرهای اطراف ما.
مسئولین با کمی دقت متوجه خواهند شد که شهرهای اطراف ما چه رشد چه در ساخت شهر و چه در امورات فرهنگی داشته اند ولی ببینید ما با تاریخ و قدمت زیاد چه حرکتی را داشته ایم و چرا در بن بست هستیم و از شهرهای دیگر عقب افتاده ایم مسئولیت مسئولین یعنی چه؟!
دوستدار مسئولیت طلبان (تلخک)
کورش محسنی
 
 سخنان استاد علی اکبر جعفری در جشن ستارگان آموزش و پرورش
با عرض سلام به کلیه حضار در جلسه و با اذعان و اعتراف به اینکه فقط یک معلم کوچک و حقیر و خدمتگزارم و هیچ امتیاز دیگری در من وجود ندارد سپاسگزاری از مدیریت محترم اداره آموزش و پرورش آقای جمالی و همه همکارانشان که در برپایی این جلسات افتخار وعلمی زحمت می کشند.
سپاسگزارم از اولیاء محترم دانش آموزان که با تشویق فرزندان خود و عرض ادب نسبت به آموزش و پرورش و معلمین در اینجا حضور پیدا کرده اند و به آنها می گویم برای مقام و ارزش دانش آموزان ارجمند و عزیز برخود لازم دیدم که چند دقیقه ای را مزاحمت داشته باشم.
من از مدیریت آموزش و پرورش درخواست کردم که به احترام دانش آموزان ممتاز گلپایگان با آنها صحبت داشته باشم. با احترام و عرض ادب نسبت به آینده سازان ایران بزرگ دانش آموزان بزرگی که افتخار آفرین کشور ما هستند.
آماری که معاونت محترم آموزشی دادند بسیار جالب بود از 400 نفر بیش از 50 درصد دختران و نزدیک به 50 درصد را دانش آموزان پسر در کسب رتبه های مختلف شهرستان به دست آورده اند این در حالتی است در زمانی که من دانش آموز بودم فقط شاید مجموعه دخترانی که در گلپایگان به دبیرستان آمده بودند از 100 نفر نبودند بسیاری از خانواده ها تحصیل را برای دختر منع کرده بودند بسیاری از خانواده ها پسرانشان هم از ادامه تحصیل محروم بودند جوی که حاکم بود اینگونه بود نظام نوین آموزشی زیان آور است آنها را از خداشناسی دور می کند و حتی با نهایت تأسف الان افردی هستند که در این خصوص درست نمی اندیشند و من حتی در سخنان رسمی برخی از آنها شنیدم که می گفتند دختر لازم نیست انتگرال بداند آنها فقط باید یک مقدار عددها را یاد بگیرد تا بتواند فرزندانش را بشمارد بسی تأسف.
در کشوری که این اندازه عظمت بالندگی است تاریخی و فرهنگی دارد چنین سخنانی شایسته نیست بنابر به مسئولین آموزش و پرورش تبریک می گویم به تمامی کسانی که از جلسات همراهی وهمکاری می کنند و این جلسات را زنده نگه می دارند.
من یاد دارم که در زمان مدیریت آقای عباس خرمی هم این جلسات مرتب برگزار می شود همانگونه که مدیریت و معاونت محترم اداره آموزش و پرورش گزارش دادند تجلیل از ستارگان برتر دانش آموزی چهارسالی به هر دلیلی وقفه داشت و امروز شاهد شکل گیری این جلسات هستیم که باعث تشویق خانواده ها، دانش آموزان عزیز و دانشجویان ما می شود کسانی که باید در آینده ای نزدیک خدمتگزار ملت ایران، مردم ایران و مردم حق شناس گلپایگان باشند و من این توصیه را می کنم عزیزان من در هر پست و مقامی که رسیدید گلپایگان را فراموش نکنید این مردی که قد و بالای شما را نگاه کردند تا روزگاری دستشان را بگیرید و از جنود و جهل و خرافات نجات بدهیم و آنها را به سرچشمه های زلال علم و دانش راهنما بشوید.
گفتم دانش من دانش را می گویم و بعد معلم را توضیح می دهم و دانشمند را معرفی کنم دانش به مجموعه ای از اطلاعات و آگاهی های ما گفته می شود که یک نوع قانونمندی را بپذیرد. بنابراین دانش قانونمند است دانش به مجموه ای از آگاهی ها گفته می شود که نوعی قانونمندی را پذیرا باشد بنابراین دانش را می توان به کمک مشاهده، تجربه و استدلال و آزمایش هم یاد گرفت هم یاد داد و به این دلیل کسانی که دانش آموز هستند و کسانی معلم هستند ارزش پیدا می کنند ارزش یک معلم به ارزش دانش است ارزش یک دانش آموز به ارزش فراگیری دانش است این دانش چه می کند؟
دانش دو رسالت دارد:
 مسایل لاینحل قدیم را تا زمان خود حل کند و پاسخی مناسب به این مسایل ارائه بدهد.
من با ذکر یک مثال می خواهم مطلب را روشن کنم:
سه مسئله لاینحل در جهان ریاضیات از یونان قدیم تاکنون بود مسئله تکلیف زاویه یعنی به قسمت مساوی کردن زاویه، سوال این بود که چگونه می توان با یک پرگار و یک خط کش غیرمدرج هر زاویه را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم. هزار سال، دوهزار سال این مسئله در گیتی علم دانشمندان و بزرگان و اندیشمندان با آن به کلنجار رفتند.
 ترقیح دایره: چگونه می توان ضلع یک مربع را پیدا کرد که مساحت آن با مساحت یک دایره مساوی باشد.
تکلیف مکعب: چگونه می توان ضلع یک مکعب را پیدا کرد که حجم آن دو برابر حجم یک مکعبی که از اول در اختیار ماست شود این سه مسئله لاینحل دنیای قدیم بود.
شما یک زاویه را به راحتی می توانید با خط کش و پرگار به دو قسمت مساوی کنید بعضی از زوایا را هم می توانید به سه علم و دانش بود تا اینکه تئوری گروه ها و نظریات کلبا آمد و ثابت کرد این مسایل راه حل ندارد و این خودش یک راه حل است همین که ما اثبات کنیم این مسئله حل نمی شود خود یک راه حل است.
اینگونه مرزهای دانش جلو می رود دانشمند کسی است که مرزهای دانش را می شناسد اطلاعات قبلی را می داند مرزها را می شکافت و به جلو می رود یعنی سنت شکنی می کند گام به جلو برمی دارد در مقابل دانشمند عالمی که فقط علوم زمان را بلد است وجود دارد که او هم قابل احترام است اما از چارچوب و دایره علوم زمان تجاوز نمی کند چیزی بر آنها نمی افزاید دانشمند زنبور عسل است که شهد وشیرین گلها را می مکد و بر آنها می افزاید و عسل تحویل می دهد اما عالمی که فقط در چارچوب علوم موجود می ماند مانند مورچه است که تمام غلات را ذخیره می کند استفاده می کند ولی چیزی بر آن نمی افزاید بنابراین رسالت شما دانشجویان و دانش آموزان با این مقدمه ای که من گفتم روشن است در راه دانش و شکافتن مرزهای دانش و به جلو رفتن باید تلاش کرد بلافاصله هدف و نتیجه صحبت من این می شود دانش مشتی مهذونات است آن بخشی از آگاهی است دانش فقط و فقط تقویت حافظه نیست آن بخشی از آگاهی است دانش یعنی روحیه پرسشگری، چراها نه چگونه ها، یک دانش آموزی که در وادی علم و دانش قدم می گذارد دائم باید بگوید چرا و معلمی که به علوم روز خودش را مجهز می کند بحمدا... مانند تمامی معلمان گلپایگان و اکثریت قریب به اتفاق آنان، او (معلم) هم خود را به دانش روز مجهز می کند تا جواب چراها را بدهد هدف آموزش و پرورش این است (مغز علت یاب تربیت کن) مغزی و انسانی تربیت کند که در مقام هر فرضیه ای بگوید چرا؟ و به این چرا فکر کند و برای حل پاسخ این معما راهی بیاندیشد شما دانش آموزان و دانشجویان عزیز من که افتخارآفرینان بزرگ این شهر علمی هستید به شما توصیه می کنم به دنبال راه اول بروید
راه دوم شما را در محدوده گزاره ها نگه می دارد اما راه اول سنت شکنی می کند و به جلو می برد.
یک مثال ساده: شعر کلاسیک ما را در ادبیات با شعر نو و نیمایی مقایسه کنید. عزیزان و شاعرانی که پیرو مکتب نیما هستند آنان ضمن احترام به شعر کلاسیک و آگاهی کامل از آن وزن و قافیه را از بین بردند و شکستند و شاهکارهایی تحویل دادند وقتی حمید مصدق میگوید: »گیرم که آب رفته به جوی آید« ، » با آبروی رفته چه باید کرد« این را نمی شود در قالب کلاسیک گفت این را با شعر نو باید گفت: وقتی فریدون مشیری می گوید:  » گفته بودی زندگی مجموعه ای از اشک و لبخند است« ، » این سخن بیهوده نیست زندگی مجموعه ای از اشک و لبخند است« » خنده زیبای فروردین بازتاب گریه پر بار اسفند است« این هم عامیانه پسند است و هم خاص و خواص می خوانند و به این ترتیب می بینند عزیازن من زندگی مانند جاده هراز است زندگی باد را هم بار می کند گاهی گریه دارد گاهی لبخند دارد ولی در پس هر گریه و نامیلایماتی لبخند آینده را شما د رنظر بگیرید در شب سیاه و ظلمت به صبح روشن فکر کنید به آینده درخشان فکر کنید نکند ناامیدی هایی که بعضی زمزمه نمی کنند شما را نگه دارد نکند متأسفانه تبلیغات شومی که درس برای چی بخوانیم به کچه درد ما می خورد بیکاری و از این صحبت ها دانش خمیر مایه شرافت انسان است و به این دلیل معلم شریف ترین عضو جامعه است و به این دلیل امام بزرگوار ما علی ابن ابیطالب (ع) در نهج البلاغه می فرماید: دانش برترین شرف آدمی است شرافت انسان ها به خیلی چیزهاست ولی علی (ع) می فرماید: دانش برترین شرف ها را دارد بنابراین از خود منزوی کردن از اینکه بدون آگاهی عمیق و درس تشریحی به جلد فقط توجه کردن و خیال کنید که این مسایل راهگشاست بپرهیزید.
کتابها را عمیق بخوانید اولین ملاک مطالعه تان کتاب درسی باشد و بعد کتاب های کمک درسی و جزوه زیرا کتاب درسی از فیلتر هزاارن معلم گذشته نظرات معلمین سراسر کشور در این کتابهاست و اگرعیبی هم دارد که هیچ چیز بی عیب نیست خیلی اندک است خیلی بالاتر از کتابی است که من بنویسم یک نفری
اول ملاکتان کتاب درسی باشد در کنکور دانشگاه کتاب درسی است که ورق می زنند و سؤال طرح می کنند در امتحانات نهایی پارسال جناب آقای فانی در یک مصاحبه تلویزیونی فرمودند یکی گفته بود سوالات حسابان فلان شکل است ایشان گفتند ما ملاکمان جزوه آموزشگاه ها نیست ما ملاکمان کتاب درسی رسمی وزارت آموزش و پرورش است به کتاب های درسی توجه کنید به معلمین ارزشمندتان که مثل شمع می سوزند تا برای شما روشنی بخش باشند توجه کنید در تلگرام عکسی دیدم به خدا قسم ساعت ها گریه کردم چندین معلم مانند مانند یک نردبان دستشان را به هم داده بودند و پله نردبان درست کرده بودند و یک دانش آموز در حال بالا رتفن از آن بود و برگشته بود و به آنها گفته بد از همه تان ممنونم.
معلمین شما پدر و مادر اینگونه اند و در نهایت تلاش و فداکاری در حال زحمت هستند دست پدر و مادر را ببوسید و در مقابل آنان احترام کنید و تا پایان زندگی خدمتگزارشان باشید و معلم را احترام زیرا احترام به معلم احترام به دانش به فضیلت است.
در پایان یک نکته را بگویم یک مطلب علمی را مطرح می کنم که عزیزان دانش آموز روی آن فکر کنند.
که بدانند همه چیز فرمول نیست: 10 کیسه مشابه داریم و شبیه هم در 9 کیسه 10 گلوله 10 گرمی یکی از کیسه ها که نامعلوم است 10 گلوله 9 گرمی در آن است یعنی در گلوله یک گرم کمتر از دیگر گلوله های کیسه هاست یک ترازوی دو کفه ای داریم می خواهیم با یک بار توزین کیسه ای که گلوله 9 گرمی دارد را از بین کیسه ها جدا کنیم یعنی فقط یک بار این ترازو در حال تعادل قرار می گیرد آیا ممکن است فقط با یک بار توزین با این ترازوی دو کفه ای آن کیسه ای که گلوله های 9 گرمی است را از بقیه کیسه ها چگونه باید جدا کنیم.
 
 تقدیر، سپاس و تشکر از یک خدمتگزار جامعه
با تماس های مکرر و پی در پی و متواتر که با آقای اسماعیل خدارحمی سرپرست نانوایی ممتاز واقع در جنب مسجد چهارده معصوم (ع) داشته واقعاً کلمه ممتاز به حق و صحیح و بجا نامگذاری شده است.
آقای اسماعیل خدارحمی فردی با حقیقت، با صداقت و سداد، درستکار و با حسن اخلاق در کار و پیشه خود شرافت نفس و کرامت انسانی را مرعی داشته و از همه مهمتر مرغوبیت نان ایشان از هر حیث زبانزد خاص و عام و مورد پسند و رضایت همگان است.
وظیفه حکم می کند به قدر توان در این برهه از زمان از این شخص وظیفه شناس، با حقیقت، درستکار، مردمدار و خدوم جامعه تقدیر و سپاس را بنماییم و تقاضا داریم عنایت شود سازمان های ذیربط برای دقت و انتباه دیگران پس از بررسی و پژوهش ضمن مکتوب نمودن در این زمینه نسبت به نصب لوح تقدیر و تشویق و سپاس از کلیه کارکنان مغازه » نانوایی ممتاز« اقدام و در صورت امکان و به هر طریق ممکن و شایسته، کمک و مساعدت و پاداش را مبذول دارند.
عبادت به جز خدمت خلق نیست
به تسبیح و سجاده و دلق نیست
                      جمعی از اهالی خیابان شهید قرنی
 
مَنْ لَمْ یشْکُرِ الْمُنْعِمَ مِنَ الْمَخْلُوقِینَ لَمْ یشْکُرِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَل‏
هر کمالی که ز دنیاست همه نقصان است
سود کز محض نکویی نبود خسران است
یک دل غمزده را گر ز کرم شاد کنی
به ز صد مسجد ویرانه که آباد کنی
جناب آقای دکتر محمد سلیمانی فرزند خلف و عطیف حق شناس و حق گزار گلپایگان
با سپاس بی حد و حصر از حق سبحان که انسان های مؤمن و نیک سرشت را جهت خدمت به خلقش آفرید.
کل یعمل علی شاکلته
ما مردم این شهرستان به ویژه فرهنگیان با نهایت قدردانی و تشکر از جنابعالی که آگاهانه و ایثارگرانه که غرق در عشق به احسان با اخلاص تمام رنج و خطر سفر را بر خود هموار نموده و هر چند روز یکبار فرصت را غنیمت دانسته و به زادگاه خود آمده و فراغت و آسایش خویش را صرف مداوای بیماران کلیوی نموده و به طور رایگان ویزیت و با نهایت حسن اخلاق و رفتار و تکریم بیماران این شهرستان را پذیرا می باشید و چنین ایثار ارزشمندی جز با بهره مندی از فضل و موهبت الهی، تهذیب نفس، جمال روح، رقت احساس و روشنی ضمیر از تفضل پروردگار نصیب کسی نمی گردد که در این جایگاهی والا از آدمیت و فداکاری قرار بگیرد.
لذا همشهریان شما به حکم وظیفه با تقدیر و تشکر از حضرتعالی از خداوند می خواهند که خود شما در سلامت کامل با موفقیتی روزافزون و بیش از پیش در این شیوه خداپسندانه در یاری و احسان به بیماران مورد عنایت و تقرب خالق متعال قرار بگیرد.
و این احسان و ایثار و کار خیر شما برای کلیه پزشکان همشهری الگو و سرلوحه برنامه هایشان باشد تا با توفیق در مسیر معنویت و رضایت خداوند و عنایت به قرآن ( ان ا... لایضیع اجرالمحسنین) و با تأسی به شما در مداوا و معالجه بیماران این شهرستان محروم موجبات تسکین آلام مریضان و دعای خیر مردم و کسب تقرب الهی را برای خودشان فراهم نمایند.
از طرف جامعه فرهنگیان و کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شهرستان گلپایگان
 
[ دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 ] [ 10:52 ] [ . ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 7216

  • paper | ماه موزیک | راه بلاگ