قالب وبلاگ

هفته نامه صدای گلپایگان
مطبوعاتی

فرماندار: شرایط آموزش اعضای شورای مبارزه با موادمخدر شهرستان در استان
.
فراهم شود
در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با اعتیاد که با حضور مسولین ذیربط در فرمانداری تشکیل شد کارشناس مسوول دفتر اعتیاد بهزیستی استان اصفهان اظهار داشت: اعتیاد به عنوان معضلی که پیامدهای اجتماعی فراوانی را در تمامی کشورها دارد بودجه هر کشوری را در راستای مبارزه با آن تحت تأثیر قرار می دهد و چون کسانی که وارد ترک اعتیاد می شوند بیشتر جوانان هستند که نیروهای مستعد کار و اشتغال می باشند بنابراین لازم است که ما به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم.
وی افزود: خوشحالم که در شهرستان گلپایگان مسئولین ذیربط نسبت به این موضوع اهمیت ویژه دارند کارهایی که می توانیم در این راستا انجام دهیم امر پیشگیری است که باید بیشتر از سوی خانواده ها صورت گیرد و ادارات می توانند در این راستا آموزش را برای خانواده ها فراهم کنند و اعضای خانواده را در جهت فراگیری این آموزش ها ترغیب کنیم به این علت که افزایش آمار معتادین از سن نوجوانی است که خانواده ها باید در این امر آموزش لازم را دیده باشند تا بتوانند چگونه رفتار کنند چرا که پیشگیری همیشه از درمان بهتر است و هزینه های کمتری نسبت به درمان برای خانواده ها خواهد داشت.
علی اکبر ابراهیمی پیرامون ماده 16 قانون مبارزه با اعتیاد بیان داشت: یک کارکرد اقامت اجباری برای معتادین متجاهر در سطح شهر و پرخطر است که با شکایت نسبت به جمع آوری آنان اقدام و در اصفهان به این مرکز هدایت می شوند و بین 1 تا 3 ماه اقامت خواهند داشت.
وی افزود: تعداد آمار معتادین با توجه به تعداد شهروندان، بیکاری ابتلا بیشتری را در پی خواهد داشت.
آنچه مهم است اینکه پیشگیری پیشرفت محسوسی در این امر داشته که ما در تمامی مراکز آموزشی و مساجد در راستای آموزش به دانش آموزان و خانواده ها برنامه داریم ما هم در زمینه کمک های فکری به افراد در جهت فراگیری آموزش آماده هستیم و برای امر پیشگیری بودجه ای نیز در استان داریم.
در ادامه فرماندارشهرستان اظهار داشت: آنچه من حس کردم ما که می خواهیم برای جامعه گلپایگان تصمیم بگیریم در راستای اینکه گرایش به مواد مخدر را مانع شویم باید زمینه های مطالعاتی را داشته باشیم تا بتوانیم به عنوان شورای مبارزه با موادمخدر شهرستان تصمیم گیری کنیم و لازمه این کار فراگیری آموزش لازم به دست اندرکاران و اعضای شوراست هر چند برابر قانون و مقررات اگر بخواهیم امور را به پیش ببریم باید از تخصص لازم برخوردار باشیم لذا پیشنهاد می شود این خواسته در استان مطرح شود تا نسبت به فراهم نمودن شرایط آموزش اعضای شورای مبارزه با موادمخدر شهرستان ها ترتیب اتخاذ شود تا اثربخشی بهتری عملکرد این مجموعه داشته باشد.
وی افزود: چون موادمخدر مسئله ای نیست که مختص به کشور ما باشد و به لحاظ اینکه در موقعیتی قرار داریم که موادمخدر از کشور ما به کشورهای اروپایی ترانزیت می شود به نظر می رسد باید شرایطی فراهم شود مانع از ریزش این مواد در کشور شویم چنانکه در قبل از انقلاب این کار صورت می گرفت و موادمخدر به ویژه تریاک سالم را به افراد بالای سن 45 سال می دادندکه به عارضه اعتیاد دچار شده بودند و به نظر می رسد برای جلوگیری از روی آوری معتادین به موادمخدر صنعتی که عوارض بسیار بدتری نسبت به تریاک دارد باید فکر جدی و اساسی کرد مانند دوران قبل از انقلاب که به معتادین دارای سن بالا تریاک برای مصرف به آنها داده می شد و امروز هم شاهدیم با پی بردن به این امر که سرنگ های الوده را معتادین مورد استفاده قرار ندهند سرنگ رایگان به معتادین داده شود.
حسین فراست تصریح کرد: تمامی این موارد نشان میدهد باید هوشیاری خود را در راستای ایجاد تصمیماتی برای وارد شدن تخصصی در این امر بیشتر کنیم.
وی با ذکر مواردی در خصوص عدم وجود امکانات در شهرستان برای نگهداری افرادی که به لحاظ مشکلات اجتماعی از خانواده رانده شده اند، افزود: بسیاری از موارد مشابه مانند جمع آوری متکدیان نیز در شهرستان ها به عنوان یک معضل مشکلاتی را برای مسئولین به وجود آورده و متأسفانه برخی از آنان عامل توزیع موادیا فساد نیز محسوب می شوند لذا اگر در برخورد با چنین مواردی در ساعات اداری موفق به اقدامی موثر نشویم این افراد روی دست ما خواهند ماند. بدیهی است باید در راستای این معضل تصمیمات جدی در مرکز استان اتخاذ شود تا با ایجاد بستر و راهکاری شرایط را برای آسایش در جامعه فراهم کنیم.
برگزاری همایش قانون شهروندی و تجلیل از اساتید دانشگاه
.
جامع علمی کاربردی گلپایگان
.
حسین فراست فرماندار شهرستان در آیین تجلیل از اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان و اعیاد شعبانیه اظهار داشت: امیدواریم جوانان به ویژه قشر تحصیل کرده و دانشجو فرصت جوانی را غنیمت شمرده و با سحرخیزی در جهت داشتن بدنی سالم پیاده روی و ورزش صبحگاهی را ضمیمه برنامه های روزانه خود کنند.
وی عامل کم تحرکی، استرس بیش از حد و غذای ناسالم را سه عنصر جامعه امروز برشمرد و افزود: به تجربه عمر خود پی برده ام که جامعه امروز گرفتار در این پروسه شده است و از این بابت خسارات و لطمات جبران ناپذیری به جامعه وارد می شود.
حسین فراست ضمن تأکید بر استفاده از تمامی اوقات شبانه روز در جهت برنامه ریزی های فردی و اجتماعی تصریح کرد: تحرک و برنامه از جمله اهداف جوانان در حیطه زندگی آنان باید قرار گیرد و فرهنگ استفاده از امکانات نیز باید اولویت ما باشد که در غیر این صورت متضرر خواهیم شد.
فرماندار با اشاره به وضعیت سکونت افراد جامعه در مکان های آپارتمانی افزود: رعایت حقوق شهروندی یکی از واجبات افراد جامعه است که عدم توجه به این امر اخلال در نظم و موجبات بروز ناهنجاری در زندگی اجتماعی خواهد شد و متأسفانه زندگی های آپارتمان نشینی موجب عدم دستیابی افراد جامعه به یک زندگی سالم مانند گذشته که منازل دارای گل و گل کاری، حوض و محیطی نشاط آور بود را پدید آورده است.
وی با اذعان به اینکه در زندگی های امروزی شرایط زیست متغیر شده است، افزود: متأسفانه فرهنگ این شرایط زندگی در جامعه پدید نیامده و سرآمد آن مشکلات حقوق شهروندی را فراهم کرده، بدیهی است کشور ایران با دارابودن این تمدن چندین هزارساله که از بسیاری کشورهای غربی در رده بالاتری قرار دارد نباید مردمی کم توجه و بی اهمیت به مسایل اجتماعی داشته باشد، لازم است با نگاهی به زندگی گذشتگان در تاریخ اجتماعی این کشور به این موضوع واقف شویم که اگر بخواهیم و توجه داشته باشیم فرهنگ ما از خیلی دیگر کشورها بالاتر است.
فرماندار با اذعان به اینکه تمدن یک ابزار تزریقی نیست که بتوان با تزریق آن افراد را متمدن کرد، تصریح کرد: تمدن یعنی احترام به حقوق دیگران و رعایت کردن قانون در همه موارد، بدیهی است در جامعه ای که همه به نوعی مرتکب یکسری خلاف های ناخواسته می شویم باید توجه به امور را در جامعه بیشتر کنیم.
وی مزاحمت های صوتی را از دیگر مصائب جامعه امروز برشمرد و با اشاره به اینکه رعایت نکردن حق و حقوق همسایگی و شهروندی در این موارد ضمن آزار رسانی موجب نابسامانی اجتماعی خواهد شد، افزود: با نادیده گرفتن حق و حقوق شهروندی در بسیاری از موارد که منشاء دینی نیز دارد، رعایت آن برای همه لازم و ضروری است.
فرماندار برخی از قانون گریزی ها را پیچ و خم های اداری برشمرد و تأکید کرد: برخی از قوانین در کشور دارای پیچیدگی است که مجبور می کند ما قانون را دور بزنیم که این امر نادیده گرفتن قانون را در پیش دارد.
وی در پایان مطالب خود روز معلم و استاد را به اساتید این دانشگاه تبریک گفت.
دکتر تاجداری مدیریت دانشگاه جامع علمی کاربردی شهرستان در سخنانی ضمن تبریک به اساتید این مرکز اظهار داشت: همانطور که در جریان هستید قرار بود مراسم تجلیل از اساتید گرانقدر دانشگاه را همزمان با ایام هفته معلم و استاد برگزار کنیم که به لحاظ فراهم نبودن شرایط مقرر شد با اجرای جشن روز جوان و ولادت حضرت علی اکبر (ع) تقدیر از اساتید این مرکز نیز توام انجام گیرد.
وی خطاب به اساتید این مرکز دانشگاهی در شهرستان اظهار داشت: ما هر روز به یاد شما دوستان هستیم و برای ما هر روز روز استاد و معلم است و اگر ما کوتاهی و قصوری در این امور داشتیم امیدواریم به بزرگواری شما ارجمندان بر ما ببخشید.
تاجداری تصریح کرد: ما امروز دو مراسم به صورت ترکیبی داریم و در همایش حقوق شهروندی سخنرانی دو تن از اساتید را و در ادامه تجلیل از مدرسان را خواهیم داشت که محور اصلی همایش حقوق شهروندی است به این لحاظ در برنامه گذاشتیم که با توجه به دیدگاه ها و نظرات متفاوت در این راستا است که هر کدام برای خودش جای احترام دارد. یکی از دلایل مهمی که از دیدگاه بنده می تواند داشته باشد این است که ما در جامعه ای زندگی می کنیم که در حال رشد و توسعه هستیم و از حالت سنتی به حالت مدرنیزه در حال پیشرفت است و لازم می باشد یکسری مقررات و قوانین را رعایت کنیم و به حقوقی که باید داشته باشیم و حقوق متقابل اغلب ما هست آشنا باشیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گلپایگان افزود: ما اگر نگاهی به شهرستان خودمان گلپایگان داشته باشیم دوستانی که عمری گذرانده اند مطلعند که زندگی در ادوار گذشته به صورت آپارتمان نشینی امروزی نبود و مردم در منازل ویلایی با دارابودن محوطه های بزرگ (حیاط) زندگی می کردند و شاید صدای همسایگان را هم نمی شنیدند، اما امروز چطور؟
دکتر تاجداری با اشاره به اینکه متأسفانه زندگی آپارتمان نشینی با توجه به سطح رشد جامعه که امروز شاهد آن هستیم ناچاریم قبول کنیم و خود را با این جریان همراه کنیم و ضمن فراگیری آموزش های لازم آن را به دیگران نیز بیاموزیم که نمونه آن فرهنگ ترافیک است.
وی تصریح کرد: خیابان هایی که ما در حال حاضر در آن تردد می کنیم از قدیم با همین مشخصات و عرض نموده و آنگونه که پیداست همین عرض را خواهند داشت اما چیزی که باید رعایت شود فرهنگ صحیح رانندگی است و فرهنگ حقوق شهروندی است موردی که لازم است در این امر صورت گیرد دستیابی به یک حکومت مردم سالاری با تکیه بر اینکه جامعه ما و مردم آن علاوه بر بلوغ دمکراتیک نسبت به حقوق و تکالیف شهروندی خودشان در زمینه های حقوق سیاسی اجتماعی و مدنی آنان به خوبی واقف و آگاه باشند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی شهرستان در ادامه با ارائه پیشنهادی در راستای رعایت حقوق شهروندی اظهار کرد: در این راستا رعایت قانون 12 گانه حقوق شهروندی که مواردی از آن عبارتند از: برگزاری همایش ها، سخنرانی ها و جلسات علمی و تخصصی است که دستگاه های مختلف اجرایی و خدماتی بتوانند به فراخور فضایی که در اختیار دارند بتوانند این مباحث را در این مراکز برگزار کنند که کلید آن امروز در این همایش زده شد.
تاجداری با بیان اینکه اینگونه نشست ها و سخنرانی ها می تواند کمک حال زیادی برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی و تخلفات اداری محسوب شود افزود: اطلاع رسانی از دیگر مواردی است که می تواند نسبت به بهبودی رعایت حقوق شهروندی تأثیرگذاری داشته باشد که در قالب کتابچه،  سی دی و در دانشگاه ها در قالب واحدهای درسی مورد استفاده گیرد و بعد از آن هم می توانیم توسعه و بهینه سازی خدمات الکترونیکی و شفاف سازی قوانین را داشته باشیم که اگر قوانین روشن تر باشد کمتر شاهد بروز مشکلات در جوامع خواهیم بود.
وی در پایان با تقدیر از برگزارکنندگان و عوامل اجرای همایش حقوق شهروندی تقدیر و قدردانی کرد.
در ادامه این همایش دو تن از اساتید حجت الاسلام عارفی نیا و سرکار خانم صفایی در راستای حقوق شهروندی مطالب مبسوطی برای دانشجویان و افراد حاضر در همایش ایراد نمودند.
آخرین برنامه این مراسم اهداء لوح و هدایا به اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی شهرستان بود که توسط مسئولین به آنان اعطاء شد.
برپایی نمایشگاه با هدف مهارت آموزی و کسب مهارت ، ایجاد اشتغال
.
 در جامعه و آموزش مهارت فنی به افراد
.
شهبازی مدیریت آموزش فنی و حرفه ای گلپایگان در حاشیه بازدید از نمایشگاه آثار صنایع دستی و در گفتگو با خبرنگار این هفته نامه اظهار داشت: بر پایی این نمایشگاه بیشتر با هدف شناخت رشته های نوین در آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای است که در بخش غیردولتی و زیر نظر سازمان آموزش فنی و حرفه ای اداره می شود.
وی افزود: شناخت رشته هایی که به روز شدند و اکثر مردم و علاقمندان از وجود این آموزش ها بی اطلاع هستند در این آموزشگاه ها آموزش های کوتاه مدت صورت می گیرد و حداقل یک هفته هنرآموز می تواند آموزش مورد علاقه خود را در این مراکز آموزش ببیند و ضمن اینکه مدرک آموزش فنی و حرفه ای هم به افراد داده می شود.
شهبازی تصریح کرد: این مراکز زیر نظر سازمان آموزش فنی و حرفه ای بوده و بر عملکرد آنان نظارت از سوی این سازمان صورت می گیرد و از اهداف دیگر برپایی این نمایشگاه اینکه بخش خصوصی در این راستا بتواند ضمن اینکه کار هنرآموزان این مراکز را در عرضه نمایش قرار می دهد نسبت به جذب هنرآموز نیز اقدام کند.
در حال حاضر در این آموزشگاه رشته نمد که کار جدید است و برای اولین بار است که در این شهرستان این هنر به آموزش عمومی گذاشته می شود رشته میناکاری از جمله دیگر رشته های آموزشی در این مرکز است که با خلاقیت افراد آموزش دیده می توان بر روی لوازم و اجناسی که در منزل دچار کهنگی شده با این فراوری آن را به یک ابزار نو و بی بدیل جهت تزیین یا استفاده به کار برد و با کمترین هزینه شیک ترین وسایلی از این ابتکار به وجود می آید که از آن در سفره آرایی ها به ویژه هفت سین مورد کاربرد قرار می گیرد.
رییس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان با بیان اینکه در حال حاضر32 آموزشگاه در سطح شهرستان داریم که در سال گذشته 169 نفر ساعت در بخش های غیردولتی این آموزشگاه آموزش دیده اند، افزود: بیش از                        200 دوره در بخش آموزشگاه های آزاد برنامه اجرا شده است در سال 94 نزدیک به 170 ساعت آموزش دیده اند. هدف سوم فعالیت های آموزشگاهی، پرکردن اوقات فراغت افراد به ویژه با توجه به تعطیلات تابستانی مراکز آموزش و پرورش قشر دانش آموزان هستند که می تواند از امکانات این آموزشگاه ها در فراگیری هنرهای مورد نیاز خود در بحث اشتغال و خانواده از آن بهره مند گردند ضمن اینکه یک سرگرمی برای دانش آموزان خواهد بود و یادگاری نیز برای آنها می ماند در زمینه های مختلف هنر بیاموزند.
 وی تصریح نمود: بیشتر مراکز آموزشی ما در دو نوبت صبح و عصر مورد استفاده هنرآموزان چه مردان و چه زنان قرار می گیرد و حدود 60 درصد هنرآموزان را بانوان و 40 درصد آنان را آقایان تشکیل می دهند.
شهبازی تأکید کرد: در این اموزشگاه ها بیشتر رشته های خدماتی آموزشی داده می شود چون بخش خصوصی توان وارد شدن به بخش های غیرخدماتی را ندارد در بیشتر این آموزشگاه ها در رشته هایی شامل کامپیوتر- خیاطی- شیرینی پزی و سفره آرایی فعالیت دارند.
هدف اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای به خانواده ها که کمتر به آن توجه دارند مهارت آموزی و کسب مهارت است که باعث اشتغال در جامعه و هم مهارت فنی را به افراد یاد دادن که امید است خانواده ها با توجه به استعداد و توان فرزندان خود نسبت به هدایت آنان حداقل یک بار هم شده به عنوان امتحانی به این مراکز بیایند و نتیجه کار خود را با پیگیری که از مراحل آموزش فرزندان طی می کنند حداقل در هر سال یکی از این هنرها را به فرزندانشان بیاموزند.
خانم عظیمی متصدی این مرکز آموزشی با بیان اینکه در این آموزشگاه رشته های پخت انواع غذا، شیرینی جات، سفره آرایی، خیاطی و بیشتر الان کارهای جدید در بخش تزیینی مانند چهل تکه دوزی- قابهای 3 بعدی و ...آموزش داده می شود، تصریح کرد: صنایع غذایی 25 مورد آموزش داده می شودو در حال حاضر یک گروه 8 نفره آموزشی با 3 مربی داریم.
 
تجلیل از دانشجویان برتر سال 95 دانشگاه آزاد اسلامی واحد گلپایگان
.
تشویق دانشجویان همواره می‌تواند موجب انگیزیش و ارتقای شالوده‌ی علمی، معنوی و فرهنگی دانشگاه باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گلپایگان، دکتر حمیدرضا خدایی سرپرست واحد گلپایگان، گفت: » بالا نگه داشتن روحیه‌ی دانشجویی و نمایش جلوه‌ی "من می توانم" بخصوص در والدین مهمترین هدف برگزاری چنین مراسمی بوده است.«
سیدعلیرضا بنی‌طبا معاون آموزشی و پژوهشی واحد، گفت: » شاخص‌هایی توسط حوزه‌‌های مختلف دانشگاه جهت مشخص نمودن دانشجویان برتر در نظر گرفته شد و دانشجویان با مقیاس و شاخص‌های علمی سنجیده شدند و از افرادی که شایسته‌ی تقدیر شناخته شدند، تجلیل شد.«
دراین جلسه که به همت حوزه‌ی معاونت آموزشی و پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و با حضور خانواده دانشجویان در سالن اجتماعات واحد گلپایگان برگزار شد، از اعضای تیم بتن دانشگاه که در مسابقات ملی موفق به افتخار آفرینی شده بودند به نام‌های سروش غزنوی، امیدبیگدلی، هادی اسدی، حمیدرضا شهیدی، امیرحسین نوری، محمدحسین معمار باشی، مهرداد معصمی، پوریا جمشیدی، احمد محمودی، مریم رحمانی، مهسا خوبان، آذر معانی و زهرا حاجی شریفی، دو دانشجوی مخترع به نام‌های نجمه توانا و رضا مدنی، دانشجویان فعال فرهنگی به نام‌های سعید قانونی، علی محمدکریمی، عماد علایی، سینا سمیعی و مریم یاوری، دانشجویان منتخب علمی به نام‌های علیرضا جنت، محسن ربیعی، محمدرضا حیدری، مهدی پارسائیان، هادی نیرومند، خالق زورآوند، محسن خوشنویسان، مهدی وندادی، سیدمحمد میرصانعی، مریم شجاعی، مرضیه خدابخشی و منصوره طالاری، دانشجویان برگزیده مسابقه‌های قرآن و عترت به نام‌های امیرمخلصی، خیراله شعیب، مجید پیروی، حسین ابریشمی، مریم کفایتی، سمیه پرخان، معصومه بابااسماعیلی، فرزانه بابا اسماعیلی، فاطمه تعالی، مرضیه میرسالاری، زهراحاجی شریفی و از قهرمان وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد استان اصفهان سید مجتبی قائم‌مقامی تجلیل شد.
آگهی هیأت موضوع قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند
.
رسمی شهرستان گلپایگان 
آگهی موضوع ماده 3 قانون و ماده 13 آیین نامه قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی و اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی شهرستان گلپایگان به منظور اطلاع عموم مراتب در دو نوبت به فاصله 15 روز آگهی می شود در صورتی که اشخاص نسبت به صدور سند مالکیت متقاضی اعتراضی داشته باشند می توانند از تاریخ انتشار اولین آگهی به مدت دو ماه اعتراض خود را به این اداره تسلیم و پس از اخذ رسید، ظرف مدت یک ماه از تاریخ تسلیم اعتراض، دادخواست خود را به مراجع قضایی تقدیم نمایند. بدیهی است در صورت انقضای مدت مذکور و عدم وصول اعتراض طبق مقررات سند مالکیت صادر خواهد شد.
1-     رأی شماره 7587- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای علی یزدانپرست فرزند قدرت ا... به شماره شناسنامه 210 صادره از اهواز یک باب عمارت به مساحت 135/38 مترمربع پلاک 96 اصلی واقع در بخش یک گلپایگان خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی عبدا... یزدانپرست محرز گردیده است.
2-    رأی شماره 7582- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای عیدی محمد هاشمی میرزایی فرزند حسن به شماره شناسنامه 520 صادره از الیگودرز یک باب عمارت به مساحت 201/87 مترمربع پلاک 7 فرعی از 1870 اصی واقع در بخش یک خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
3-    رأی شماره 6966- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم اکرم علی احمدی فرزند اسد... به شماره شناسنامه 6 صادره از خوانسار و حسن رمضانی دره بیدی فرزند یوسف به کد ملی 1150146826 از فریدن بالسویه در ششدانگ یک باب عمارت به مساحت 234/03 مترمربع پلاک 216 فرعی از 1870 اصلی واقع در بخش یک خریداری از مالکان رسمی وراث یوسف رمضانی محرز گردیده است.
4-    رأی شماره 7581- تصرفات مالکانه بلامعارض آقای محمدرضا اکرمی فرزند عبدالجواد به شماره شناسنامه 92 صادره از گوگد در یک باب عمارت به مساحت 248/31 مترمربع پلاک 1165 فرعی از 5 اصلی واقع در بخش 4 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی عبدالجواد اکرمی محرز گردیده است.
5-    رأی شماره 7878- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای محسن تدین فرزند جواد به شماره شناسنامه 14984 صادره از گلپایگان در یک قطعه زمین مزروعی به مساحت 524/06 مترمربع پلاک 261 از 4 اصلی واقع در بخش 2 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی جواد تدین و فاطمه میرمهدی محرز گردیده است.
6-    رأی شماره 7873- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای مصطفی اعجازی فرزند علی اکبر به شماره شناسنامه 4 صادره از گلپایگان و خانم فهیمه جلالی موخر فرزند مرتضی به شاسنامه 1060 از گلپایگان بالسویه در ششدانگ یک باب عمارت به مساحت 190/50 مترمربع پلاک 4852 اصلی واقع در بخش 1 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
7-    رأی شماره 7877- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای سید علی موسوی فرزند سید سیف ا... به شماره شناسنامه 251 صادره از الیگودرز در یک باب عمارت به مساحت 157/70 مترمربع پلاک 467 فرعی از 1 اصلی واقع در بخش 2 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی سیف ا... موسوی محرز گردیده است.
8-    رأی شماره 7871- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم رقیه محسنی فرزند کریم به شماره شناسنامه 966 صادره از گلپایگان و مجید ناعمی فرزند محمد به شناسنامه 1 از گلپایگان بالسویه در یک باب عمارت به مساحت 96/02 مترمربع پلاک 5 فرعی از 218 اصلی واقع در بخش 1 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
9-    رأی شماره 7870- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای محمدرضا شهبازی فرزند حسن به شماره شناسنامه 13 صادره از گلپایگان در یک باب مغازه به مساحت 25 مترمربع پلاک 1 فرعی از 3255 اصلی خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
10-  رأی شماره 7869- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای علی اکبر صبایی فرزند رضا به شماره شناسنامه 33 صادره از گوگد در یک باب عمارت به مساحت 663/16 مترمربع پلاک 1023 فرعی از 5 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
11-  رأی شماره 7868- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای سید حسن طهماسبی فرزند سید مهدی به شماره شناسنامه 1008 صادره از داران در یک باب عمارت به مساحت 249 مترمربع پلاک 15 اصلی واقع در بخش 1 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
12- رأی شماره 7902- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای محمدرضا نجاری فرزند ولی ا... به شماره شناسنامه 88 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 197/31 مترمربع پلاک 253 فرعی از 5 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
13- رأی شماره 7905- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای مصطفی عادلی فرزند محمد اسماعیل به شماره شناسنامه 4426 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 171/04 مترمربع پلاک 1039 فرعی از 5 اصلی واقع در بخش 4 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی محمد اسماعیل عادلی محرز گردیده است.
14- رأی شماره 7926- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای داود سلکی فرزند اسفندیار به شماره شناسنامه 427 صادره از خوانسار در یک باب عمارت به مساحت 140/36 مترمربع پلاک 1749 اصلی واقع در بخش 1 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی قربانعلی محمدشریفی محرز گردیده است.
15- رأی شماره 7927- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای مجتبی مسلمی فرزند حسین به شماره شناسنامه 73 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 240/97 مترمربع پلاک 1052 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
16- رأی شماره 7893- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای مهدی طارقلی فرزند عزت ا... به شماره شناسنامه 3 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 130/64 مترمربع پلاک 4412 اصلی واقع در بخش 1 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی فاطمه طارقلی محرز گردیده است.
17- رأی شماره 7894- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای محمدرضا قانونی فرزند نگهدار به شماره شناسنامه 30820 صادره از تهران در یک باب عمارت به مساحت 140/11 مترمربع پلاک 3 فرعی از 4429 اصلی واقع در بخش 1 گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
18- رأی شماره 7606- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای مصطفی توکلی فرزند حاجی آقا به شماره شناسنامه 260 صادره از گلپایگان در یک باب کارگاه و سوله و مغازه به مساحت 1564/2 مترمربع پلاک 303 اصلی مکرر 3 واقع در بخش 1 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
19- رأی شماره 7895- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای غفار میری فرزند رسول به شماره شناسنامه 670 صادره از الیگودرز در یک باب عمارت به مساحت 97 مترمربع پلاک 1 فرعی از 1763 اصلی واقع در بخش یک خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
20- رأی شماره 7896- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای مجتبی یزدانپرست فرزند حسین به شماره شناسنامه 11654 صادره از خوانسار در ششدانگ یک باب عمارت تجاری و مسکونی و انباری به مساحت 44/79 مترمربع پلاک 1450 فرعی از 5 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
21- رأی شماره 7892- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای مسعود نوبخت فرزند نصرا... به شماره شناسنامه 575 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 189/40 مترمربع پلاک 502 اصلی واقع در بخش 1 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
22- رأی شماره 845- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای اسماعیل صالحی فرزند رسول به شماره شناسنامه 37 صادره از الیگودرز در ششدانگ یک باب عمارت به مساحت 113/23 مترمربع پلاک 4233 اصلی واقع در بخش 1 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
23- رأی شماره 1423- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای محمدعلی حیدری فرزند محمدصادق به شماره شناسنامه 73 صادره از گلپایگان در یک باب مغازه به مساحت 11/91 مترمربع پلاک 4760 اصلی واقع در بخش 1 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
24- رأی شماره 7906- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای حسین مسلمی فرزند مجتبی به شماره شناسنامه 690 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 112/09 مترمربع پلاک 1052 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 خریداری طبق قولنامه عادی از مالکان رسمی شوکت و معصومه میرهندی محرز گردیده است.
25- رأی شماره 7875- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای علی تناسان فرزند غلامرضا به شماره شناسنامه 313 صادره از گلپایگان و خانم زینب خراسانی فرزند حسین به شناسنامه 8 از گلپایگان بالسویه در ششدانگ یک باب عمارت به مساحت 924/10 مترمربع پلاک 355 فرعی از 42 اصلی واقع در بخش 3 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
26- رأی شماره 7884- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم اشرف طلائی فرد فرزند ماشاءا... به شماره شناسنامه 17 صادره از خوانسار در یک باب بهاربند به مساحت 362/22 مترمربع پلاک 523 فرعی از 9 اصلی واقع در بخش 2 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی غلامعلی استکی محرز گردیده است.
27- رأی شماره 7867- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای محمدرضا منصوری فرزند محمدجواد به شماره شناسنامه 672 صادره از گوگد در یک باب عمارت به مساحت 167/84 مترمربع پلاک 743 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
28- رأی شماره 7882- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای ابراهیم حاجی نوروزی فرزند مجتبی به شماره شناسنامه 48 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 125/47 مترمربع پلاک 1520 فرعی از 5 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی مجتبی حاج نوروزی محرز گردیده است.
29- رأی شماره 7883- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای علی هدایتی فرزند محمد حسین به شماره شناسنامه 685 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 54/67 مترمربع پلاک 10 فرعی از 67 اصلی واقع در بخش 1 خریداری برابر قولنامه عادی از مالک رسمی غلامحسین تشیعی محرز گردیده است.
30- رأی شماره 7885- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای علی اصغر بهمنی فرزند رضا به شماره شناسنامه 371 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 106/80 مترمربع پلاک 67 فرعی از 2033 اصلی واقع در بخش 1 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی رضا بهمنی محرز گردیده است.
31- رأی شماره 7886- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای عبدا... یزدان پرست فرزند اسدا... به شماره شناسنامه 18 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 128/87 مترمربع پلاک 191 اصلی واقع در بخش 1 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
32- رأی شماره 7887- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای سید تقی حسینی فرزند سید کریم به شماره شناسنامه 1904 صادره از فریدن در یک باب عمارت به مساحت 120/36 مترمربع پلاک 514 اصلی واقع در بخش 1 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی محمد فرجی نژاد محرز گردیده است.
33- رأی شماره 7888- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای سید عباس بطحایی فرزند حسین به شماره شناسنامه 122 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 562/32 مترمربع پلاک 734 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
34- رأی شماره 7889- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای حسن معراجی فرزند ابوالفضل به شماره شناسنامه 5959 صادره از گوگد در یک باب عمارت به مساحت 178/70 مترمربع پلاک 4 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 خریداری طبق قولنامه عادی از مالک رسمی ورثه فاطمه معراجی محرز گردیده است.
35- رأی شماره 7890- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای علی آقابراتی فرزند ابوالفضل به شماره شناسنامه 5860 صادره از گوگد و ناهید آزادی فرزند محمد به شناسنامه 12 از گلپایگان بالسویه در ششدانگ یک باب عمارت به مساحت 139/50 مترمربع پلاک 916 فرعی از 5 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
36- رأی شماره 659- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای روح ا... خوبخت فرزند ولی ا... به شماره شناسنامه 9 صادره از خوانسار در یک باب عمارت به مساحت 120/39 مترمربع پلاک 4252 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی می باشد محرز گردیده است.
37-رأی شماره 665- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای حسین اتحادی فرزند محمدعلی به شماره شناسنامه 5980 صادره از گلپایگان در یک باب مغازه به مساحت 30/05 مترمربع پلاک 495 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی می باشد محرز گردیده است.
38- رأی شماره 668- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم مریم عنایتی فرزند محمدحسن به شماره شناسنامه 5737 صادره از گوگد و محسن کمانی فرزند محمد ابراهیم به شناسنامه 13 از گوگد بالسویه در ششدانگ یک باب عمارت به مساحت 213/35 مترمربع پلاک 2058 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی می باشد محرز گردیده است.
39- رأی شماره 662- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم زهرا تائبی فرزند سیف ا... به شماره شناسنامه 3972 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 220/40 مترمربع پلاک 1089 فرعی از 5 اصلی واقع در بخش 4 خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
40- رأی شماره 660- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای حمید اسعدی فرزند محمدرضا به شماره شناسنامه 101 صادره از گوگد در یک باب عمارت به مساحت 138/47 مترمربع پلاک 747 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
41- رأی شماره 928- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای مهدی عظمتی فرزند محمدعلی به شماره شناسنامه 8 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 191/70 مترمربع پلاک 4159 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری طبق قولنامه عادی از مالکان رسمی محمدعلی عظمتی و فاطمه بخشایش محرز گردیده است.
42- رأی شماره 1884- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم رقیه اشراقی فرزند محمدباقر به شماره شناسنامه 15029 صادره از گلپایگان در یک باب مغازه به مساحت 22/07 مترمربع پلاک 509 فرعی از 6 اصلی واقع در بخش 4 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
43- رأی شماره 760- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای خیرا... محمدی فرزند اسدا... به شماره شناسنامه 201 صادره از گلپایگان در یک باب مغازه به مساحت 18/97 مترمربع پلاک 4 فرعی از 859 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی طاهره امینی محرز گردیده است.
44- رأی شماره 765- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای حسن شهبازی فرزند عباسعلی به شماره شناسنامه 14 صادره از گلپایگان در یک باب مغازه به مساحت 183/65 مترمربع پلاک 1 فرعی از 153 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
45- رأی شماره 7881- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای حمید صالحی فرزند رسول به شماره شناسنامه 14560 صادره از الیگودرز در یک باب عمارت به مساحت 120/66 مترمربع پلاک 4233 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
46- رأی شماره 667- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم مریم مرجانی فرزند ابوالفضل به شماره شناسنامه 7 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 121/39 مترمربع پلاک 5 فرعی از 485 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
47- رأی شماره 761- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای یحیی بیاتی فرزند نصرا... به شماره شناسنامه 643 صادره از مرکزی در یک باب عمارت به مساحت 193/01 مترمربع پلاک 4277 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
48- رأی شماره 717- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم مرضیه فرخی فرزند محمدباقر به شماره شناسنامه 204 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت و باغچه متصل به آن به مساحت 1012/71 مترمربع پلاک 2710 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
49- رأی شماره 699- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم رضوان نوروزی فرزند محمدرضا به شماره شناسنامه 57 صادره از گلپایگان در یک باب مغازه به مساحت 14/54 مترمربع پلاک 906 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
50- رأی شماره 666- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی خانم فاطمه نوری فرزند حیدر به شماره شناسنامه 16761 صادره از گلپایگان در یک باب مغازه به مساحت 9/96 مترمربع پلاک 4 فرعی از 906 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.
51- رأی شماره 936- تصرفات مالکانه بلامعارض متقاضی آقای حسن شاهپری فرزند محمدعلی به شماره شناسنامه 107 صادره از گلپایگان در یک باب عمارت به مساحت 212 مترمربع پلاک 9 فرعی از 1026 اصلی واقع در بخش 1 ثبت گلپایگان خریداری از مالک رسمی محرز گردیده است.                      مهدی صادقی وصفی                    سرپرست ثبت اسناد گلپایگان
 
تقدیر استاد علی اکبر جعفری از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گلپایگان
.
.
همانطور که در شماره قبلی نشریه اشاره شد موسسه پیام گلپایگان در جلسه ای میزبان اساتید دانشگاه و مدیران دوره متوسطه دوم دبیرستانهای شهرستان های گلپایگان و خوانسار بود.
دکتر ابراهیمی مدیریت این موسسه در این نشست گزارشی از روند فعالیت آنرا به استحضار حضار در جلسه رساند  که گزارش مشروح آن در شماره قبل به استحضار همشهریان ارجمند رسید.
در این شمار اشاره ای داریم به مطالب مبسوطی که استاد علی اکبر جعفری پیرامون مسائل مختلف آموزش علمی برای حاضران بیان نمود.
استاد جعفری مطالب خود را با شعری آغاز کرد و در ادامه افزود:
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه برنگذرد
با سلام خدمت حضار محترم، اساتید بزرگوار، مسئولین گرانقدر شهرستانهای گلپایگان و خوانسار، دبیران، معلمین، مسئولین ادارات آموزش و پرورش و همه عزیزانی که در این جلسه حضور دارند.
گزارشی که مدیریت مؤسسه غیرانتفاعی پیام دادند و مطالبی که ملاحظه شد، واقعاً غرورآفرین بود، من که در خود واقعاً بالیدم.
خاطراتی که من در باب آموزش دارم شاید بسیاری از عزیزان نداشته باشند و اگر این خاطرات را مطرح کنم ارزش و اعتبار دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گلپایگان برای همه ما روشن می شود.
شاید برخی از این خاطرات به اندازه کتاب ها در روحیه ما تأثیر داشته باشد که ارزش آن نعمتی که داریم را واقعاً بیش از پیش داشته باشیم. من جا دارد در مقدمه صحبتم از اینکه مسئولین این شهرستان اکثراً بومی هستند، فرماندار گرانقدر و دانش پرور ما آقای فراست که من به وجود ایشان افتخار می کنم و این سعادت را داشتم که سال های پیش در کلاس رشته ریاضی در خدمتشان بودم، واقعاً سپاسگزارم از اینکه در مسایل فرهنگی این اندازه یاری می کنند و یار و یاور دانش پژوهان و فرهنگ دوستان و مسایل تعلیم و تربیت این شهرستان هستند، از مسئولین اداری آموزش و پرورش گلپایگان و خوانسار و کادر این ادارات، رؤسای محترم دبیرستان ها و به ویژه از دبیران ارزشمند و استادان بزرگواری که به تعلیم و تربیت نسل جوان مشغول هتسند، سپاسگزاری و تشکر می کنم، از همه مسئولینی که در همه دوایر دولتی به نوعی به آموزش و پرورش یاری می رسانند و همراه و همدل بنیانگذاران تعلیم و تربیت کشور هستند، صمیمانه سپاسگزارم.
من به قدری تحت تأثیر آمار و ارقام ارائه شده قرار گرفتم که آنچه فکر می کردم در این جلسه صحبت کنم یک مقدار مسئله را تغییر داد.
یاد و خاطره مرحوم دکتر ابراهیمی و مرحوم حجت الاسلام نوربخش را هم گرامی می دارم، امیدوارم روحشان شاد باشد و برای بقیه مسئولین این مرکز آموزش عالی از خدای بزرگ آرزوی موفقیت و پیروزی بیشتر در این زمینه را دارم.
در حدود 40 سال قبل وقتی دانش آموزان دبیرستان های گلپایگان می خواستند در کنکور دانشگاه شرکت کنند ناچار بودند یا به اصفهان عزیمت کنند یا به تهران و امکانات امروز در اختیار آنان نبود، حتی وسایل عبور و مروری که به اصفهان و تهران می رفت مانند امروز ساعت به ساعت نبود یک ساعت مشخص و معینی اتوبوسها یا مینی بوسها به اصفهان و تهران می رفتند حالا شما تصور کنید فردا قرار است در اصفهان جلسه کنکور برگزار شود دانش آموزان عزیز ما پسر و دختر با چه مشقات و مشکلاتی به اصفهان می رفتند، و این در حالی بود که امکان هتل ها و مسافرخانه ها محدود بود.
من به خاطردارم نه یک بار و دوبار که بسیاری از عزیزان پسر ما که داوطلب کنکور بودند می بایست روز قبل به اصفهان می رفتند ساعت یک بعدازظهر از اینجا حرکت می کردند ساعت 5 الی 6 عصر به اصفهان می رسیدند بسیاری از آنها تا صبح کنکور در پارک ها فقط نشسته بودند یا راه می رفتند که خوابشان نگیرد و با این مشقت در کنکور شرکت می کردند. عده ای هم خبر دارم که در حمام ها می رفتند و از مسئول حمام خواهش می کردند که به ما اجازه بدهید که شب را در حمام بمانیم صبح زود می رویم. ببینید چه رنجی را متحمل می شدند، آن وقت در کنار دانش آموزان خود استان اصفهان یعنی شهر اصفهان در جلسه کنکور شرکت می کردند و می خواستد 4 ساعت به سوالات کنکور پاسخ بدهند آیا چنین شرایطی برای آنان مناسب بود؟
ولی من به شما بگویم با همه این مشکلات و نابسامانی ها ممتازترین شاگردان ما در گلپایگان تربیت شدند. در اثر همدلی، وحدت و یگانگی همه مسئولین این جوانان ما رشد کردند، پیروز شدند و امروز در سراسر مملکت وحتی خارج از کشور ما جزو درخشان ترین استعدادها و نبوغ کشور هستند با این مشکلات مبارزه کردند در مقابل سر خم نکردند پیروز شدند به مملکت خود خدمت می کنند این نتیجه همدلی و همیاری مسئولین آن زمان ،آموزش و پرورش، سایر دوائر دولتی ،  معلمین و فداکارترین افراد خیربود یعنی همه اینها دست به دست هم دادند تا این عزیزان پرورش پیدا کردند.
برای یادگیری، دانش معلم یک رکن قضیه است که بحمدا... گلپایگان از وجود معلمین ارزشمند و والامقامی همیشه برخوردار بوده و هست و شما نتیجه کار را که نگاه کنید به صدق گفتار من پی می برید. این معلمین با مسئولین دبیرستان همدل بودند این خیلی مهم است یعنی معلم برای خودش یک ساز نمی زد و مسئولین دبیرستان یک طور دیگر عمل می کردند.
دانش آموز می دید مسئول مدرسه، معاون مدرسه، کادر دفتری مدرسه و معلم یک چیز می گویند، سعادت دانش آموز بر اثر این همدلی بود که مدارس ما رشد کرد بنابراین الان هم توصیه می کنم عزیزانی که در این جلسه شرف حضور دارند اکثراً مسئولین دبیرستان ها هستند و با نسل جوان امروز سر و کار دارند، نسلی که به آینده فکر می کند نسلی که به سعادت خود و خانواده خود و کشور فکر می کند باید با محبت، با صمیمیت و عشق بیش از حد و ایثار و فداکاری جوانان را راهنمایی کنیم باید واقعاً وقت بگذاریم همانگونه که یک معلمی از آغاز وارد کلاس می شود تا پایان به فکر این است که آنچه می داند و لازم است به جوانان یاد بدهد، مسئولین دبیرستان ها هم با همدلی خود معلم را  یاری کنند. این تذکر معنی اش این نیست که یاری نمی کنند برای اینکه یادآوری به قول قرآن مجید برای مؤمنین و مسلمان منفعت دارد ذکر و یادآوری همیشه ما را بیشتر در راهی که در پیش گرفتیم آماده تر می کند.
دوم محیط مناسب برای تعلیم و تربیت: شما اکثر دبیرستان های گلپایگان را نگاه کنید اکثراً به همت خیرین بزرگوار و مسئولین محترم آموزش و پرورش در گذشته که باید یادآوری کنم آقای عباس خرمی که به عنوان یک مدیر مدرسه ساز در استان و کشور شهرت دارند خیرینی که ایشان با آنها همکاری کردند و واقعاً سرمایه خود را در راه تعلیم و تربیت جوانان این مملکت نثار کردند به قول یک ضرب المثل آسیای جنوب شرقی که می گوید: اگر می خواهی درخت صدساله بکاری در آموزش و پرورش بکار، درخت تعلیم و تربیت را خیرین بنیانگذاری کردند و مسئولین با درایت آنان را مجاب کردند و این مدارس زیبا و خوب و قابل سکونت ساخته شد و الان هم مسئولین محترم آموزش و پرورش ما همان را در حال ادامه هستند.
شما ببینید در جشن هایی که چند روز قبل به مناسبت بزرگداشت مقام معلم برگزار شد و در جشن هایی به نام دانش آموزان ممتاز چقدر سرمایه گذای شده؟ معنوی و مادی؟ این بچه ها با چه ذوق و شوقی می آمدند در جشن ستارگان جایزه می گرفتند، عکس می گرفتند من برای شما بگویم بسیاری از عکسها و یکی از صحبت هایی که من کردم را در سایت »آخاله«را آوردند اگر بدانید با چه ذوق و شوقی این بچه ها تماس می گیرند و از اینکه عکس خودشان در رسانه هاس هست سپاسگزاری می کنند، روزنامه ها و هفته نامه های گلپایگان بازتاب دادند »صدای گلپایگان« و دیگر رسانه ها و عکس این دانش آموزان ممتاز را در عصر ارتباطات به سمع مردم رساندند، بعد خیرین را تشویق کردند که هر چه در این مسیر سرمایه گذاری کنید کمک است الان هم می گویند اگر دبیرستانها وآموزش و پرورش ما با آموزش عالی همدلی و همکاری دارند ثمره اش این آماری که آقای دکتر ابراهیمی فرمودند این همدلی به این معناست اکثر جوانان ما که می خواهند انتخاب رشته کنند بسیاری ممتازند باید در دانشگاه هایی که امکانات به روز دارند بروند عده ای باید به دانشگاه شریف بروند، پزشکی تهران، داروسازی اصفهان و ... عده ای دیگر در رشته های مختلف مهندسی می روند الان مشاهده کردید یکی از جاهایی که می توانند ادامه تحصیل بدهند در شهر خودشان در وطن خودشان و در آغوش پدر و مادر باشند و بیایند اینجا تحصیل کنند  مجبور نباشند در شهر دیگری بروند و خوابگاه اجاره کنند یا خوابگاه دولتی بروند دور از وجود پدر و مادر یک زندگی جداگانه داشته باشند تا می خواهند با آن محیط انس بگیرند مدتی از عمر خود را از دست داده اند پس کسانی که چنین مؤسساتی را ساخته اند برای انتفاع که غیرانتفاعی است بسیار خدمتگزاری است افرادی هستند که پول دارند اما این کارها را نمی کنند ولی افرادی هستند که در شهر خودشان در استان خودشان سرمایه گذاری مناسب می کنند هم سود معنوی و مادی می برند این بسیار ارزشمند است و به خصوص اینکه من واقعاً احساس می کنم اگر اینها را نگویم حق شناسی نکرده ام.
  بنابراین در یک محیطی اینچنین و این گونه، تعلیم و تربیت شکوفا می شود جوانان ما رشد می کنند عزیزان ما به مدارج عالی بالا می رسند که در دانشگاه ها و ادارات و در همه مؤسسات می توانند خدمتگزار مردم باشند بنابراین صحبت من بیشتر این است همیاری و همدلی می تواند زمینه وحدت را برای پیشرفت شهرستان فراهم کند ما مسایلی هم داشتیم اکثراً یاد گرفتیم متأسفانه این همدلی کمتر وجود داشت یا وجود نداشت دودستگی ها یکپارچگی را به هم می زد می دیدیم که فرهنگ ما یک مقدار دچار افت می شد ولی شما باور کنید من باید بگویم در دبیرستان پهلوی که زمانی به نام کاشانی بود در اینجا در یک کلاس 31 نفره دو رشته ریاضی و فیزیک 8 درس با من بود. جبر، مثلثات، حساب استدلالی، رسم فنی، فیزیک، مکانیک و ... مرحوم اثنی عشری زبان و آقای ناظمی شیمی، آقای جوانبخت ورزش و آقای شهیدی ادبیات تدریس می کردند، این همدلی ها سبب شد از این 31 نفر 30 نفر در کنکور ورودی دانشگاه تهران، اصفهان و تبریز و شیراز آن سال قبول شدند و یک نفر هم سال بعد قبول شد، چرا؟ برای اینکه همه تلاش می کردند در هنگام تنظیم برنامه این را باید بگویم به خدا یکی از رؤسای دبیرستان ها آقای کشاورزی ساعت نیم بعد از نیمه شب درب منزل ما را زد گفت: من برنامه ها را نگاه کردم شما بعدازظهر یکشنبه ساعت دوم بیکار هستید. من برای شما کلاس مثلثات در دبیرستان امام (ره) گذاشتم نیم بعد از نیمه شب دنبال دبیران بودند من که قابل نیستم این چون برای من اتفاق افتاده بیان می کنم یعنی اینگونه نبود که رئیس دبیرستان  یک ساعت از کلاس را حذف کند یا رئیس آموزش و پرورش فکر کند به هر شکلی  شد.
همه و همه حتی در هنگام تنظیم برنامه کمک می کردند خدا آقای موسوی را رحمت کند که چه تلاشهایی داشت در آن دوره که که آقای شهیدی و آقای جلالی برای دخترانه تدریس می کردند ساعت ها بحث و گفتگو و جنجال بر سر اینکه دبیر چگونه انتخاب شود و قسمت شود که حق بچه های مردم تضییع نشود، نکند که همه در یک جا جمع شوند و در یک جایی که امکانات کمتری دارد از این مواهب الهی که وجود دبیران است دانش آموزان استفاده نکنند.
 بزرگان مجلس عزیزانی که مسئولیت دبیرستان ها را بر عهده دارند همه و همه بچه ها را به بهترین راه ارشاد کنید مشاورین ارزشمند مسئولین محترم مشاوره در اداره آموزش و پرورش گلپایگان و خوانسار که ما باید با این مؤسسه عالی پیام ، دانشکده فنی مهندسی گلپایگان که با شریف تهران مسابقه می دهد و فارغ التحصیلان این مرکز در رشته ارشد چه رتبه های قابل ملاحظه ای کسب کرده اند؟ لذا ما باید برای این مراکز عالی علمی که ساخته شده و دانشجو می خواهد  در درجه اول از شهرهای خودمان تأمین کنیم.
ما باید به آنهایی که انتخاب رشته می کنند را توجیه کنیم خیال نکنند دانشگاه های گلپایگان نیم تواند علمی در رقابت با نجف آباد، خمین، محلات و ... را ندارند واقعاً باید هوای این مراکز علمی را مردم ما داشته باشند باید در مواقع صبحگاه در دبیرستان ها راجع به این مسایل صحبت شود جوانان ما وقتی می خواهند انتخاب کنند لازمه انتخاب آنان بر پایه دو چیز است آزادی وآگاهی، اگر دانش آموز آزاد برای انتخاب نباشد در اثر اینکه پدر یک چیز و مادر چیز دیگر و اطرافیان حرفهای دیگر می زنند بخواهد رشته انتخاب کند مطابق میل خودش نباشد موفق نیست پس عنصر آزادی در هر انتخابی شرط اول است اما آزادی بدون آگاهی عین استبداد است. باید آزاد باشد که هر رشته که دلش می خواهد برود اما آگاهی ندارد کجا می خواهد برود بنابراین کسانی که آگاهی از رشته ها دارند باید این رشته ها را در اختیار دبیرستان ها بگذارند من تقاضایم از آقای دکتر ابراهیمی و استادان بزرگوار دانشگاه اینست همه دانشگاه های خوانسار و گلپایگان وقتی من صحبت می کنم خوانسار و گلپایگان برای من یکی است همه ایرانند که در مراسم صبحگاهی دانش آموزان همه رشته های تحصیلی را آگاهی بدهند که دانش آموزی که استعداد خوب دارد و پدر و مادر او را آزاد گذاشته اند با آگاهی انتخاب رشته کند بداند که به درد جامعه می خورد و می تواند برای آن مفید باشد الان هم رسانه های گلپایگان، نشریات و سایت های خبری باید جوانان را آگاه کنند و به عنوان یک رسالت همه به عهده بگیریم از معلم گرفته تا پدر، مادر و هر فردی که آگاهی دارد باید جوانان را آگاه کند.
بنابراین عنصر آزادی و آگاهی به ما مربوط شده به ما ارتباط دارد و می بینیم این ساختمان سازی ها رکن دوم تعلیم و تربیت است معلم استاد یک طرف ساختمان مجهز یک طرف و سوم ابزار و وسایل آموزش ممکن است دانشگاهی برقرار شد استادان برجسته هم در آن تدریس می کنند چه عزیزان گلپایگانی چه اساتید بزرگواری که از اصفهان و تهران جاهای دیگر تشریف می آورند اینها باشند آن وقت وسایل و تجهیزات مورد نیاز نباشد پس اینکه می گوییم مدرسه یار یا دانشگاه یار یعنی یاری کردن برای ابزار و وسایل آموزشی کمک فکری و مادی ومعنی انها دست به دست هم می دهد تا ما جوانانی تربیت کنیم که آینده سازان ایرانی هستند که یکی از مراکز تمدن بزرگ عالم بین النهرین هستند.
چه استعدادهایی در این شهرستان بوده و چه عظمتی این منطقه دارد؟ کتاب دیوان نجیم الدین جرفادقانی در قرن ششم هجری زندگی می کرده است و دانشگاه شهید باهنر کرمان آن را چاپ کرده است تصحیح این کتاب به دست آقای محمود مدبری بوده است جوان ما باید بداند قبل از سعدی و حافظ یک شاعر گرانقدر این خطه 6 هزار غزلیات سروده اطلاع رسانی در رسانه ها معنی اش اینست یعنی ما با مفاخر گذشته آشنا شویم بدانیم شهر ما چه کسانی را پرورش داده و چه کسانی در این شهر بودند و ما میراث چه تمدنی بودیم.
الان جا دارد از این هنرمندان نوجوان (گروه موسیقی پسران ایران زمین) و پدر بزرگوارشان که در جلسات مختلف همه را شاد می کنند و با هنرنمایی خود وجد به وجود آورند را باید تشویق کرد تشویق آنان موجب رشد موسیقی سنتی که یک نوع کار فرهنگی در مقابل موسیقی هایی که بعضاً مبتذل هستند و جوانان ما ممکن است به آن طرف سوق داده شوند وقتی چنین مدلی را جوانان ما می بینند به فرهنگ، به جامعه و مملکت خود رومی آورند البته این به این معنا نیست که از دیگران استفاده نکنیم، به قول پیامبر عالیقدر اسلام به دنبال دانش تا چین بروید در چین آن روز که اخلاقیات اسلام نبوده که پیامبر فرموده، پس هدف پیامبر بزرگ اسلام (ص) از دانش منظور دانش زمان است و ما نباید در چارچوب بمانیم ولی آنچه خود داریم را اول ارزیابی کنیم.
سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد
وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد
گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است
طلب از گمشدگان لب دریا می‌کرد
خود اتهامی یا خویشتن درمانی
.
پیش درآمد پیروزی
..
.
با بررسی روح ملت ها و اینکه هر ملت و مردمی چه ویژگی ها و برجستگی های خُلقی و رفتاری دارند، می توان به راه کارهای بنیادین دست یافت. نمونه را در فرهنگ مردم ژاپن شهرت دارد که:
» با به دست آوردن آمارهای پژوهشی، ژاپنی ها کم حرف ترین و پرکارترین مردم جهان اند«
من در این جا به اصل سخن و درست یا نادرست بودنش کاری ندارم؛ ولی می خواهم بگویم: نیاز فوری ما، در هر زمینه و بخش و شبکه ای، در رابطه با فرد و جامعه مان این است که شیوه ژاپنی ها را برای خویش این گونه تصحیح و دگرگون سازیم:
به دلیل این که ما زیاد حرف می زنیم، کم می اندیشیم، کار می کنیم. گاهی زیادتر از اندازه ضروری هم سرگرم کار و تلاش هستیم ولی چون: طرح و برنامه و روش نداریم، کار کردمان به سگ دوزدن بدل می شود. بهره تلاشمان بیشتر منفی است یا اصلاً جنبه ویران گری دارد.
پس لازم است و نیاز فوری در زمان تا گوش ها را هر چه فراخ تر نماییم، چشم ها را بیش از هر زمان باز کنیم. از جیک جیک پرنده تا خش خش شاخه درخت و ... تا صدای انسان و هر چه را در اطراف مان هست، بشنویم. دیدگان را شست و شو دهیم. از دورترین دور تا نزدیک ترین نزدیک را بنگریم. آن هم دیدنی تازه و شنیدنی اندیشه برانگیز. در هر حال و شرایط و در هر موقعیت و مقام، بر احساسات خویش غلبه نماییم. دوستی ها و دشمنی هامان را مهار کنیم و فرموله سازیم. آن هم با فرمولی قانون مند، با معیار و میزانی دقیق.
افراط و تفریط را در دوستی ها و دشمنی ها کنار بزنیم، زیاد بیندیشیم، از هوچی گری و سفسطه سخت دوری جوییم.
به جای پرداختن و نقد دیگران به خود بپردازیم. خویشتن خویش را با دقتی علمی و نگرشی فرزانه وار بکاویم. خودکاوی و خودیابی را در پیوسته زمان شیوه سازیم. آیینه نقد و اصلاح را با یک چرخش به سوی خود برگردانیم، تا چه می بینم و چه می یابیم؟! اگر داد را و نیکوساخت خویش (اصلاح) را فرادیدگان داریم، آمیخته ای بی سرانجام، چونان معجونی به هم ریخته و آشفته و سردرگم، یا غباری معلق در هوا خواهیم یافت... بی ریشه و بی ثبات.چون علفِ هرز روینده در کنار هر مزبله و با هر آبشخور!!
اگر با این شیوه راه را پی گیریم و بر این خودپردازی، پایداری نماییم و ثبات ورزیم، به گونه ای » خودخواهی آگاهانه« در معنی پردازش خویش برای دست یافتن به جوهر استعدادها دست می یابیم و از خودبینی و خودخواهی نارسیستی (خودشیفتگی) آزاد و رها می شویم؛ زیرا خودشیفتگی آغاز سقوط است، چنانچه خودپردازی با معرفت نخستین گام رشد و کمال و به نتیجه ای فرازمند دست یافتن است.
بنابراین با خودکاوی ژرف و چاره سازی (اصلاح) خویش، نیک درمی یابیم که سخت بیماریم. آن هم بیماری مُزمن و مُسری. به این معنی که بیماری مان کهنه شده و در ژرفای روح و اندیشه و وجدانمان رخنه کرده است و تمام شبکه های وجودی مان را فرا گرفته است. از سویی این بیماری به اندازه ای در ما نفوذ کرده که به گونه ای فراموشی دچار شده ایم. آن هم »خودفراموشی«! در نتیجه نمی خواهیم باور کنیم که بیمار هستیم و خطر این وضعیت برای یک فرد و ملت بس گران بار و مرگ زای است و مردمی را ماند گرسنه و فقیر که تا احساس گرسنگی نکنند و باورشان نشود که فقیرند و نیازمند، هرگز به فکر چاره نمی افتند؛ زیرا تنها وجود درد، انسان را به چاره سازی و درمان وانمی دارد، بلکه آگاهی و احساس درد است که درمان جویی را در پی دارد.
گفتم بیماری مان »مُسری« شده است. به این معنی است که پیوسته در تلاشیم تا دیگران را هم چونان خود سازیم و به همگان بباورانیم که راستی را ما سالم هستیم و اصلاً بیماری وجود ندارد. اگر میکروبی هم باشد، از بیرون است نه از درون. کسانی جز خودمان هستند که دست اندرکار پخش میکروب در میان ما می باشند. بنابراین مقصّر اصلی، وجودهای بیگانه از ما است نه خود ما و این اوج فاجعه و نکبت است برای یک فرد و ملت؛ زیرا در این صورت هرگز به فکر چاره نمی افتد تا میکروب بیماری را از درون خود بیابد، بزداید و وجود خویش را از نیروهای ناساز وجین کند و به یک نوع خانه تکانی فرهنگی، فکری، گفتاری، کرداری و جهت گیری علمی،  سیاسی و ... پردازد و بهره این حالت، جز »ایستایی«، رکود و بیهوده گرایی و ویران گری در هر مورد، چیز دیگر نخواهد بود.
پس درمان درد را چنانچه در آغاز بیان کردم، به گفته جلال آل احمد: »با وجدانی برهنه«، آیینه نقد و چاره سازی را فراروی خویش گیریم؛ هر کس هستیم و با هر وجهه و موقعیت علمی، اجتماعی، سیاسی و در هر رده و صنف اجتماعی قرار داریم و با این شیوه در عوض سخن گفتن و طرح دادن برای اصلاح دیگری و دیگران و تصویر دشمن خیالی و موهوم بیرون از وجود خویش، به خودپردازیم. پردازشی که اندوخته های ذهنی و باورهامان را خط بیندازد و در این روی به خود بقبولانیم که دست کم امکان دارد ما هم اشتباه کنیم و به خطا رویم.
این جاست که لازم می آید تا لب ها را فرو بندیم. کمتر حرف بزنیم. سکوت در اندیشه را شیوه سازیم. لحن کلام و بیانمان را دگر نماییم. لبه تیز نقد و چاره سازی را متوجه خود سازیم و با »خود اتهامی«؛ »خودپندگیری« و »خویشتن واعظی« را دمساز نماییم و در هر حال، بیندیشیم و راه درمان دردها را که تا مغز استخوانمان رخنه کرده است، بیابیم و از یاد نبریم که با این »خویشتن درمانی« است که فرد و جامعه مان به »صَلاح« می گراید و راه پیروزی و رشد در هر زمینه ای را پی می گیرد...
محمدحسن توکل گلپایگانی             
79/3/13
 
 
فردا برای خواندن دیر است
                                                  شاخه گلی تقدیم به خادمین کتاب                          دکتر ابراهیم جعفری
                                                                 ای باغ پرسخاوت اندیشه های ناب
                                                                 سوگند به برگ برگ تو اعجاز آفتاب
                                                                جان من و تو هرگز از هم جدا مباد  
                                                               ای خوب جاودانه ، ای دوست ، ای کتاب    فریدون مشیری  
                                                                                                                                         
                                                                                                                                                                                                                   
عنوان این مقاله شعار نمایشگاه بین المللی کتاب در سال 1395 بود که در نیمه اردیبهشت ماه برپا گردید. هراس از این که اگر امروز نخوانی ، فردا را هم از دست داده ای 0
اصطلاح "خادم کتاب" را نخستین بار زنده یاد طهوری مطرح ساخت .ناشر شریف و خوش نامی که همیشه خود را خادم کتاب می نامید . طبعا این نام برازنده اکثریت جامعه ناشران و کتاب فروشان کشور است. متاسفانه هیچ گاه موضوع خواندن ،‌چنین وضعیت نامطلوب و پژمرده ای نداشته است ، به گونه ای که می توان گفت اکنون در جامعه ما در میان مسائلی مانند کم آبی، بیابان زایی، حاشیه نشینی ، اعتیاد و ... بحران عدم مطالعه و ناخواندن بسیار غم انگیز است.کاهش تیراژ کتاب از 3000 نسخه در دهه 50 و 60 خورشیدی به 500 نسخه در دهه 90 با وجود دوبرابر شدن جمعیت جای تامل فراوان دارد. در همین راستا سخنان شهردار محترم تهران در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب در "شهر آفتاب" جالب توجه است:" نمی شود در شهری زندگی کنیم که تعداد مغازه های فروش لوازم آرایشی 8 هزار باشد، در حالی که تعداد کتاب فروشی های آن 1200 واحد، نمی شود در شهری زندگی کنیم که درآمد لوازم آرایش فروشی های آن 15 هزار میلیارد تومان باشد و درآمد کتاب فروشی ها هزار میلیارد تومان و ..." آقای دکتر غلامعلی حداد عادل در روایتی از سفر خود به مسکو با عنوان " روس ها کتاب خوان هستند" ، می نویسد : در جوانی و در روزهایی که در آکسفورد (انگلستان) و نیز نیویورک بودم، همه کتاب فروشی ها را پرجمعیت و پر رونق دیدم؛ اما انصاف این است که بگویم هیچ کجا را مثل مسکو ندیدم .با مشاهده علاقه مردم مسکو به کتاب خوانی ، احترام من نسبت به مردم روسیه بیشتر شد. اگر بگویم که در یک کتاب فروشی حدود 100 هزار جلد کتاب در دسترس خریداران بود و چند صد نفر زن و مرد همزمان مشغول خرید کتاب بودند، اغراق نگفته ام. فضای کتاب فروشی از حیث شلوغی شبیه میدان های تره بار تهران در ساعت 11 صبح بود، با این تفاوت که سر و صدایی شنیده نمی شد و ... " و در ادامه می افزاید": بی اختیار به یاد کتاب فروشی های تهران و خلوت بودن آن ها و کسادی کار و کسب ناشران و کتاب فروشان افتادم و ..." (روزنامه همشهری ، 16 دی ماه 94 صفحه 28)0
در اهمیت کتاب برای تکامل جوامع همین بس که تمام ادیان آسمانی و رجال بزرگ تاریخ بشری از طریق کتاب جاودانه مانده اند و روابط فرهنگی جامعه بشری نیز از طریق پوشش کتاب و مبادلات فرهنگی تقویت شده است. جایگاه کتاب در دین مبین اسلام تا آن حد است که خداوند متعال رحمت خود را در دل مصحفی ارزشمند و در قالب معجزه ای راه گشا بر نبی مکرم اسلام(ص) نازل کرده و همگان را به پیروی از آن دعوت می نماید. از این رو برای تمدن و فرهنگی که دین اش متکی بر نوشتن و نوشتار است و متن مقدس اش با سوگند به قلم و آنچه می نویسد، آغاز می شود، باید کتاب و کتاب خوانی شأن و ارج راستین خود را همواره بازیابد.  در شرح حال جاحظ متفکر مسلمان و بزرگ قرن سوم هجری بیان کرده اند که نسبت به کتاب و کسب دانش علاقه وافری داشت. هرگاه کتابی به دست او می رسید، آن را کاملا می خواند . او تا سال های پایانی عمر نسبتا طولانی خود غرق مطالعه و تحقیق در کتاب های گوناگون بود و سرانجام عمر خود را در این راه از دست داد و زیر انبوهی از کتاب ها جان سپرد 0
با همه رقیب هایی که در دوران معاصر برای کتاب پیدا شده ، از رادیو و تلویزیون تا اینترنت و شبکه های اجتماعی ، هنوز کتاب مهم ترین عامل انتقال دهنده فرهنگ شناخته می شود و تنها اوست که پذیرای عمیق ترین احساس و دریافت بشری است، به طوری که درجه پیشرفتگی یک جامعه به نوع و میزان کتابی سنجیده می شود که در آن انتشار می یابد؛ زیرا کتاب ها رشته پنهان نخی هستند که قطعات تاریخ را به هم پیوند می دهند. از این رو کتاب محدود به ورق های کاغذ نیست، بلکه زنده است و حیات دارد. در حقیقت کتاب همان چراغی است که مشعل هدایت انسان می شود . با درک این موضوع و طی شدن تجارب گوناگون بشری سخن سقراط مبنی بر این که " جامعه وقتی به فرزانگی و سعادت می رسد  که مطالعه کار روزانه اش باشد"، بهتر فهمیده می شود.هنوز هم یک متن کلاسیک مانند "ابله" داستایفسکی در آمریکا با تیراژ 700 هزار نسخه ای چاپ می شود و کتاب هایی چون " ارباب حلقه ها" با تیراژ میلیونی منتشر می گردند و ...بدون شک برگزاری هر ساله نمایشگاه بین المللی کتاب تهران زیباترین نمایش فرهنگی در ایران عزیز است. نمایشگاه کتاب را به درستی می توان "نوروز کتاب و کتاب خوانی " نام نهاد؛ چرا که همه ویژگی ها و زیبایی های نوروز را در دل خود دارد. از سوی دیگر در فرهنگی که رمضان را" بهار قرآن " می داند و قلم در ردیف سوگند های کتاب مقدس آن قرار می گیرد، نباید شگفت انگیز باشد که نمایشگاه کتاب ، "نوروز کتاب" نامیده شود. این موضوع در سخنان ریاست محترم جمهوری در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب (اردیبهشت 94) به شکلی دیگر متجلی می شود: "منطق ما کتاب است،نه شمشیر- کتاب مایه افتخار و پشتوانه ماست و راه توسعه ما را هموار خواهد کرد . به عبارتی بخش بزرگی از دیپلماسی فرهنگی ما بر عهده کتاب است0
ایران از جمله تمدن های اولیه بوده است که به فرهنگ و اهمیت آن آگاهی یافته و معروف است که از نخستین تمدن های قصه گوی جهان است که همواره در بیان و تفسیر و تبلیغ موضوع های گوناگون از عنصر قصه و داستان بسیار بهره برده وعجیب نیست که تا مقطع اختراع ماشین چاپ و ظهور نشر به مفهوم نوین ، ایران آن روزگاران یکی از مراکز تکثیر و ترجمه و از پایگاه های مهم علم و دانش بوده است. بدیهی است که در این مسیر درخشان ناشران،  نسبتی دیرینه با حفظ ارزش های اندیشه ای ،فرهنگی و آیینی جوامع دارند؛‌چرا که مخاطبان را به سرچشمه روشنایی رهنمون می سازند و از این رو شایسته تکریم و تحسین اند. به عبارت دیگر ناشران و نویسندگان دو رکن اصلی و انکار نشدنی از فرآیند گسترش فرهنگ به شمار می روند0
در جریان بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب با چند ناشر گلپایگانی مواجه گردیدم که  کنجکاوی ام را برانگیخت.برای اینجانب موجب خرسندی است که همشهریان ما با نشر آثار و کتاب ها در ترویج فرهنگ سهیم هستند. نکته جالب توجه این است که خاستگاه این ناشران "شهر گوگد" می باشد؛ زیرا  پس از راه اندازی کتاب فروشی صبایی در سال 1341 توسط مرحوم حاج آقا رضا صبایی در گوگد ،‌ فرزندان ایشان و برادر زاده شان فرزند مرحوم حاج رجب علی صبایی ، راهی تهران شده و از طریق انتشار کتاب به بازاریابی فرهنگی می پردازند0
انتشارات صبا با مدیریت آقای حاج علی اکبر صبایی پروانه نشر خود را در سال 1341 از اتحادیه ناشران و کتاب فروشی ها دریافت نموده و آنچه در خور ملاحظه می باشد این که ایشان هفتمین پروانه نشر را به عنوان یک ناشر فعال  از آغاز صدور تا  آن مقطع زمانی به خود اختصاص داده است.این پیشگامی در صنعت نشر برای ما غرور انگیز و نمادی از علاقمندی به مسائل معنوی و فرهنگ دوستی شهرستان ما می باشد. این ناشر عمدتا چاپ کتاب های مذهبی و ادبی را در دستور کار خود قرار داده است0
انتشارات رهنما با مدیریت آقای حاج محمد جواد صبایی و اخذ پروانه نشر در سال 1361 با شماره 347 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش عمده  خود را  تا کنون مصروف چاپ و انتشار بیش از  1500 عنوان کتاب های درسی زبان  انگلیسی ، فرانسوی و ...در مقاطع دانشگاهی از مراحل ابتدایی تا عالی ( آزمون های تافل و ...) نموده و در زمره اولین ناشران در این زمینه می باشد. علاوه بر آن نسبت به انتشار فرهنگ های دوزبانه (دیکشنری)  از انگلیسی ، فرانسوی، آلمانی ، ایتالیایی، اسپانیایی ، نروژی و ... به فارسی و بالعکس اهتمام ویژه ای مبذول داشته است. چاپ کتاب هایی در زمینه خودیاری به زبان فارسی نیز از جمله اقدامات انتشارات رهنما می باشد0
انتشارات گلپا با مدیریت آقای حاج محمد تقی صبایی و اخذ پروانه نشر در سال 1380 به طور مشخص در رابطه با انتشار کتاب های ادبیات، مذهبی ، روانشناسی  و عمومی فعالیت دارد و تا کنون بیش از 100 عنوان کتاب را به چاپ رسانده است.  البته استاد ما جناب  آقای صبایی هم اکنون در گوگد جنب مسجد جامع کتاب فروشی فعالی راه اندازی نموده و تعامل فرهنگی بسیار خوبی با علاقمندان به کتاب دارد و فرزند  فرهنگ دوست و خلاق ایشان آقای مهدی صبایی در انتشارات گلپا بار مسئولیت نشررا بردوش می کشد.همچنین فرزند دیگر ایشان جناب آقای هادی صبایی با راه اندازی "کتاب سرای بیان" در نشر و پخش کتاب در حوزه روانشناسی فعال می باشد. جا دارد از کتابی هم که با عنوان " آشنایی با معارف قرآن" توسط استاد حاج محمد تقی صبایی تالیف گردیده و توسط انتشارات گلپا در سال 1392 به چاپ رسیده، یاد کنم که با تاکید بیشتر برویژگی های مثبت دنیا نسبت به ویژگی های منفی آن به یک نوآوری دست یازیده است0
انتشارات فردوسی با مدیریت آقای محمد معراجی ناشر کتاب های حقوقی ، تاریخی، فرهنگ ، هنر و ادبیات ، انتشارات رهنمای اندیشمند با مدیریت خانم اشرف صبایی ، انتشارات رهنمای فرهنگ با مدیریت خانم اعظم صبایی ، انتشارات درخت زندگی با مدیریت آقای محمد صبایی  ، انتشارات صبای جاوید با مدیریت آقای علی صبایی  انتشارات قلم و  اندیشه  با مدیریت  آقای علی اصغر آقابراتی، انتشارات کلبه با مدیریت آقای مجید میر مهدی، شرکت چاپ و انتشار بانک ملت با مدیریت اقای حاج محمود رشیدی و انتشارات زهد با مدیریت آقای حسن وقوفی و چاپ بیش از 400 عنوان کتاب و... دیگر  ناشران  گلپایگانی  هستند که در تهران فعالیت دارند0
تا آنجا که به یاد دارم در گلپایگان دو کتاب فروش وارسته و عاشق آقایان حاج مهدی حقیقی و حاج ابوالفضل خادمی در پیشبرد اهداف آموزشی و فرهنگی نقش آفرین بودند0
مغازه آقای خادمی از ابتدا تا یک سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی روبروی دبیرستان فردوسی (سابق)  بود و پس از آن به ابتدای خیابان  شهید رجایی  انتقال یافت. به نظر بنده مرحوم آقای خادمی را می توان به عنوان خادم راستین به فرهنگ شهرمان قلمداد کرد؛ زیرا علاوه بر فروش کتاب ، مطبوعات نیز طی سالیان متوالی توسط ایشان به دست مردم می رسید و مهم تر این که کتاب فروشی مرحوم خادمی یک "حوزه عمومی" و یک "پاتوق فرهنگی" بود . بحث های گروهی فرهنگیان در زمینه مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی  در مغازه ایشان زبانزد خاص و عام بود و در جلسات هفتگی دبیران آموزش و پرورش که اغلب جنبه مذهبی داشت و در منازل آن ها برگزار می گردید، حضوری فعال و دائمی داشت.هرگز فراموش نمی کنم در سال های آخر دبیرستان و اول دانشگاه در برخی از اوقات حدود 2 ساعت در روز در مغازه ایشان کتاب های مختلف را تورق می کردم و این انسان دوست داشتنی نه تنها ناراحت نمی شد  بلکه اینجانب را به حضور بیشتر در کتاب فروشی ترغیب می نمود0
خداوند رحمت کند استاد عزیز ما مرحوم آقای اثنی عشری دبیر زبان انگلیسی را که با اقامت طولانی خود در کتاب فروشی ایشان طی یک روز تا مطالعه کتابی را به پایان نمی رساند، آنجا را ترک نمی کرد.هنوز هم نفیس ترین و کمیاب ترین آثار و کتاب ها در مغازه آن مرحوم موجود است و افسوس و دریغ بزرگ که این گنجینه معنوی و ارزشمند هم اکنون در دسترس مردم قرار ندارد. خاموش شدن این کانون فرهنگی و مردمی با درگذشت آقای خادمی خسارت بخش بود. امیدواریم فرزندان ایشان این میراث گرانقدر را به هر شکلی که می توانند ، احیا کنند
 
زندگی انسان
استاد اکبر افاضلی
همانا چیزی در آسمان و زمین از خدا پنهان نیست (آیه 4 سوره آل عمران)
اوست خدایی که قرآن را برای تو فرستاد که برخی از آن کتاب آیات محکم است. (آیه 7 سوره آل عمران)
در زندگی امروزی آدمی همان قدر که جامعه پیچیده تر و اختراعات و اکتشافات بیشتر و تمدن بشری پیشرفته تر می شود انسان آزادی را آسان تر از دست می دهد؛ زیرا در مراحل ابتدایی که زندگی ساده تر بود انسان دانا و کاری می توانست آزادتر زندگی کند و قانون مدار نظام اجتماعی خود باشد. در حقیقت باید گفت: امروزه اسارت در زندان مدنیت اکثریت جوامع را شامل شده است و اقلیتی که با وابستگی و اغلب با نادرستی موقتاً بر خر مراد سوارند از شرایط ظاهری مناسب تری برخوردارند و با امکانات رفاهی و درآمد کافی برای ادامه و اداره زندگی ناراحتی ندارند.
در همین گلپایگان بعد از سال 1320 که استعمارگران چپ و راست منابع و معادن مملکت را غارت می کردند عده ای که خود را روشفنکر می دانستند و به نام اعضای حزب توده در خیابان و کوچه های شهر با شعار زنده باد دکتر ..... و غیره محصلین تجدیدی در دروس را وادار می کردند بروند در منزل محضرداری از شهر، برگ عضویت حزب منحرف توده بگیرند، خود من در سال 1358 عده ای را دیدم در میدان رسالت تهران یکی از همان فعالان حزب توده گلپایگان مرا در جلوی روزنامه فروشی گرفت و گفت: بیا برویم دیدن ........ . من با خنده گفتم :تو که توده ای بودی! جواب داد: آدم باید نان را به نرخ روز بخورد.
متأسفانه بعضی افراد در عین حال غفلت از وظایف انسانی و خدمات اجتماعی خود را خوشبخت می شمارند و داشته ها را به حساب لیاقت و کاردانی خود می گذارند در حالی که چشم خود را از گرفتاری های متفاوت مردم و مصایب آنها بسته اند به نحوی که جامعه انسانی چون سایر موجودات تابع قوانین جبری طبیعت قرار گرفته است مثلاً به جای ارحام پرستی، احترام به بزرگان و دانشمندان، قدرشناسی از مربیان و معلمان واقعی و خدمتگزاران درستکار دوایر دولتی و مورد بسیاردیگر که یک انسان نسبت به جامعه دارد حق شناسی اغلب به صور مختلف تظاهر و دورویی و خودنمایی در اعمال و اقدامات عوام پسند که باید آن را عامل مفید و مؤثر برای نیل به زندگی بهتر خواص دانست صورت می گیرد.
ننگین ترین بلای انسانی گرسنگی و قحطی است که با تغذیه بد یا غذای ناکافی منجر به ایجاد انواع امراض در جوامع تنگ دست شده است. هر چند تعداد قلیلی از جامعه مسلمان واقعی علاوه بر اینکه نسبت به انجام وظایف شرعی و عبادت با اجرای قوانین اسلامی در حد وسع بدون تظاهر در تشخیص خودشان کمک های مؤثری به بهداشت عمومی و ساختن و پرداختن به بهبود وضع مستحقان و دلجویی از گرفتاران و مبتلایان به امراض سخت و آنچه را خود آموخته اند اقدام و به دلداری درماندگان و احترام به قوانین جاری و مفید اجتماعی و به خصوص عنایت نسبت به مسئولین ادارات مختلف و کارمندان و رؤسای دلسوز و قدرشناس از طبقات مختلف اجتماعی اعم از کارگر و شاغل و بازنشسته وظایف شرعی و اجتماعی خود را انجام می دهند که باید از چنین خیرین و انسانهای شرافتمند مسلمان تشکر نمود.
                                        تلخک
ابتدا فرا رسیدن ماه برکت رمضان ، ماه پاکی و صبر و بردباری را به تمام مسلمانان تبریک می گویم و خوشحال هستم که خداوند این بنده حقیرش را قابل دانست و توانستم امسال ماه مبارک رمضان را دوباره ببینم. یاد دوستان و کسانی که امسال در میان ما نیستند به خیر و خداوند از گناه تمام بنده هایی چون من حقیر درگذرد و تمام مردم عزیز در راه اهدنا الصراط المستقیم قرار بگیرند.
با رسیدن این ماه و انجام وظیفه نماینده عزیز شهرمان را نکو می پنداریم باشد که خداوند با همت این مردم عزیز شهرمان روز به روز قدم به جلو بردارد و مشکلات شهر با یاری نماینده خوش فکر و جوان و همیاری مسئولین و مردم به پیش برود.
در این مدت به فکر حرف رئیس دادگستری شهرستان بودم که چرا در شهر کوچک ما روزی 3 الی 5 طلاق توافقی صورت می گیرد.
با بررسی که در این خصوص داشتم به چند علت این مسئله پی بردم که شاید برای شما هم صدق آنها به اثبات رسیده باشد:
فعالیت آشپزخانه ها، اموزشگاه های رانندگی، نبود امکانات تفریحی در شهرستان بویژه برای بانوان، بیکاری و کاهش موالید در خانوادهاو آخرین و مهمترین این معضل که بلای جان خانواده ها شده است چشم و هم چشمی در بین زنان است.
با نگرشی به موارد فوق در می یابیم به ظهور رسیدن چنین امکاناتی در این شهرستان و نبود برخی دیگر می تواند از علل عارضه طلاق در این دوره از زمان محسوب شود که با استفاده از تهاجم فرهنگی و از بین بردن خیلی از اصالت ها غربی ها چقدر برای از بین بردن فرهنگ اصیل ایرانی تلاش می کنند  و متاسفانه برخی از ما نیزدر این امر به آنا  کمک می کنیم.
دوستدار فرهنگ اصیل ایرانی (تلخک)
کورش محسنی
 
نگذاریم منکرمعروف و معروف منکر شود
یکی از عواملی که در جامعه از بدیها جلوگیری می کند نهی از منکر و منکر ساختن منکر است. پس بیایید با تلاش و کوشش مان همت کنیم، نگذاریم »منکر« »معروف« و »معروف« »منکر« شود. این بار به بهانه های مختلف رفته ایم سراغ حکمت ها، نامه ها و خطبه هایی از نهج البلاغه که درباره امر به معروف و نهی از منکر بودند، لا به لای حرف های امام دنبال امر به معروف و نهی از منکر گشته ایم که همان قیام سیدالشهدا (ع) است. آی انسان آی مسلمان آی مؤمنین نیکی کن و به نیکوکاری امر کن از بدی کناره بگیر واز بدکاری برحذر دار و به دست و زبان و دل آنچنان که شایسته و بایسته است در راه خدایت تلاش کن ملامت ملامتگران و سرزنش سرزنش کنندگان تو را از تلاشت بازدار و از راهت بازگردان.
امر به معروف، خُلق خدا:
به یقین امر به معروف و نهی از منکر دو خُلق از اخلاق خداوند منزه و دو صفت از صفات باری تعالی است (خطبه 156) این بیان امیرالمؤمنین علی (ع) در مورد این دو خصیصه ارزشمند است، خصایصی که امام علی (ع) آنها را منتسب به حضرت حق کرده و برای همین اعتبار خاصی به آنها بخشیده است.
این بیان، نه تنها در کلام امام علی (ع) آمده است که متن صریح قرآن کریم هم به آن اشاره شده است آنجا که می فرماید: خدای عزوجل به عدل و احسان و بخشش به نزدیکان امر می کند و از فحشا و ستم و منکر نهی می نماید. (ترجمه سوره نحل آیه 90)
باید گفت: خدای متعال با ارسال رسولان و بعثت انبیاء و انتخاب پیامبران، بزرگترین گام را در جهت امر به معروف و نهی از منکر بشر عامی برداشته است. امر به معروف و نهی از منکر اساس نظام اسلام است و بنیان جامعه مسلمان، مرگ این دو فریضه مرگ مسئولیت پذیری، زنده شدن گناهان و سرآغاز تشکیل مردابی از فساد و تباهی است؛ پس بی راه نیست اگر حسین (ع) را خون خدا بدانیم که خُلق خداوندی خدا همچون خون در رگ های او جاری است آنجا که فرمود: من نه از سرخودخواهی و خوشگذرانی و ستمگری که از برای اصلاح امت جدم که به جهت امر به معروف و نهی از منکر و به دنبال عمل به سنت جد و سیره پدرم، قیام می کنم. پس اغراق نیست اگر حسین (ع) را خون خدا بدانیم که دمش به نیکی می خواند و بازدمش از بدی برحذر می دارد که دمش دم از معروف می زند و بازدمش از منکر باز می دارد که دمش خُلقی از اخلاق خداست و بازدمش صفتی از صفات او.
قرآن کریم در سوره آل عمران آیه 104 می فرماید: از بین شما مسلمانان باید عده ای مردم را به خیر و نیکی و معروف فراخوانده و از بدکرداری و فساد و منکر بازدارند که ایشان رستگاران و سعادتمندان هستند.
امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) که کلام او تفسیری است جامع بر قرآن می فرماید: مردم چهار دسته اند نخست آنانی که به دست و زبان و قلب هر منکری را ناپسند می دارند و به همین سبب تمام نیکی ها به قلب و زبان از هر منکری گلایه کرده است پس دو خصلت نیک را گرفته یکی را رها کرده اند، سومین گروه آنانند که نه به زبان و نه به دست بر هیچ منکری نمی شود نه بلکه تنها در دل نیست به آن اظهار خرسندی دارند این گروه دو خصیصه نیک را رها کرده و یکی را برای خود نگه داشته اند و دسته چهارم آنانند که منکر را زشت نمی دانند نه در قلب نه به زبان و نه به دست پس ایشان مردگانی هستند در میان زندگان.
و چه پیداست قیام حضرت امام حسین (ع) که امتداد غدیر است آن گاه که نه تنها به قلب و زبان و دست که با یکایک رگ های حنجرش و با تمام خاندانش و با همه وجودش برمی خیزد تا از منکر که دامان جامعه را گرفته تبری جسته و به معروفی که از امت جدش رخت بسته تأسی جوید و چقدر هویداست حیات حضرت اباعبدا... الحسین (ع) در میان قبرستانی مالامال از مردگان.
منابع: نامه 31 نهج البلاغه- نشریات دانشجویی- خطبه 156 نهج البلاغه- سوره نحل آیه 90- حکمت 373 نهج البلاغه سوره آل عمران آیه 104- حکمت 374 نهج البلاغه
                                                                    سید عطاء عبدالمنافی
 
اهمیت دوران جوانی
هنگامی که انسان پای به عرصه هستی می گذارد دوره های مختلفی مانند کودکی، نوجوانی، جوانی و ... را پشت سر می گذارد.
جوانى بهار زندگى است، بهارى ارزشمند اما زودگذر.
حال باید دید که چگونه از بهار جوانى کاملا بهره بریم و از این سرمایه عظیم پاسدارى و حراست نماییم؟
این جاست که باید با تلاشى پى‌گیر و مستمر، دنبال راه و روش صحیح و کاملا بى‌عیب و نقص بود؛ راهى که انبیا و پیشوایان معصوم (علیهم السلام) در پیش گرفتند و نتیجه روشن و مطلوب آن را براى ما بازگو نمودند.
حضرت علی قلب نوجوان را مانند زمین کاشته نشده ولى آماده بذر پاشى می‌داند که اگر آن چه را که باعث سعادت و کامیابى یک جوان است، بذر افشانى نکنیم، خواه ناخواه دیگران بذرافشانى خواهند کرد.
در نظر پیامبر (صلى الله علیه وآله)، این دوران آن‌چنان مهم و ارزشمند است که به ابوذر غفارى دستور می‌دهد تا این فرصت طلایى را به عنوان غنیمت تلقى کرده و از آن کاملا بهره بردارى کند و می‌فرماید: »یا أباذر اغتنم شبابک قبل هرمک.
اى ابوذر از جوانى خود پیش از فرا رسیدن دوران پیرى کاملا استفاده کن«
پیرى دوران استفاده از ذخیره‌هاست نه ذخیره سازى. بدین جهت پیامبر از ابوذر می‌خواهد تا قدر جوانى خویش را شناخته و آینده را پیشاپیش بیمه کند.
 بهره جوانى
عمرو بن حمق خزاعى، یکى از صحابه پیامبر و از یاران شجاع و مخلص ‍امیرمؤمنان (علیه السلام) بود که سرانجام توسط دژخیمان معاویه دستگیر شد و پس از شهادت، سر مقدسش را به عنوان هدیه نزد معاویه بردند.
او هنگام جوانى براى پیامبر (صلى الله علیه وآله) آب برد، پیامبر پس از آشامیدن، در حق او دعا کرد و چنین فرمود: »اللهم امتعه بشبابه ؛ خدایا او را از جوانى بهره‌مند ساز.«
دقت در این ماجرا و دعاى پیامبر (صلى الله علیه وآله) بسیارى از مسائل را براى ما آشکار می‌سازد؛ زیرا آثار جوانى در نظر مبارک پیامبر، آن قدر مهم بوده که درباره عمرو چنین دعایى می‌کند.
تأثیر این دعاى مستجاب درباره عمرو فقط براى این نبوده که وى از نظر ظاهرى و شکل و قیافه جوان بماند؛ چرا که این اثر در برابر دیگر آثار مثبت جوانى بسیار ناچیز است، گفتنى است که عمرو در اثر دعاى خیر پیامبر (صلى الله علیه وآله) تا هشتاد سالگى از روحیه‌اى جوان برخوردار بود.
پیامبر دعا کرد تا فکر و اندیشه عمرو مانند یک جوان، و سلامت جسمى او، سلامت یک جوان، و حال عبادت او، همانند حال عبادت یک جوان بانشاط و سالم همچنان باقى بماند در نتیجه، او با این که هشتاد سال از عمر با برکت خود را پشت سر گذرانده بود اما همچنان قوى و نیرومند، در کنار امیرمؤمنان (علیه السلام) در صحنه‌هاى نبرد می‌غرید و می‌خروشید؛ گویى فراموش کرده بود که هشتاد سال از عمر شریفش می‌گذرد.
پرسش از جوانی در قیامت
روشن است که نعمت های خداوندی هر چه ارزشمندتر باشد، در روز واپسین حساب دشوارتری را در پی خواهد داشت جوانی یکی از همان نعمت های ارزشمندی است که انسان باید در دادگاه عدل الهی پاسخ گوی برخورد با این نعمت باشد.
پیامبر (ص) نیز در این راستا می فرماید: هر بندگان در روز قیامت هیچ گامی بر نمی دارند مگر اینکه باید به چهار چیز پاسخ دهند: نخست از عمر، که در چه کاری آن را به پایان رسانیده؛ دوم از جوانی که در کجا به کار برده شده؛ سوم از علم و دانششان که چگونه از آن بهره جسته اند؛ و چهارم از دارایی و ثروتشان که از کجا آورده و در کجا به مصرف رسانیده اند.
در جوانی چه رازی نهفته است که از یک سو پیامبر (ص) سفارش فرموده و از سوی دیگر، در قیامت از آن سوال می شود؟
پاسخ این پرسش بسیار روشن است: جوانی دوران نشاط و سلامتی است فکر جوان همانند خود جوان بسیار مستعد است قلب جوان بسیار رقیق و مهربان است و تیرگی قلب بسیاری از بزرگسالان را ندارد.
 
                            مرا خاکم کنید
بنده را تا زنده ام خاکم کنید
گریه بر این شغل غمناکم کنید
چونکه بوده شغل دلخواهم کتاب
گشته کارم باعث رنج و عذاب
کس نمی پرسد ز وضع و حال من
رفته بر باد فنا آمال من
کس نخواند رستم و اسفندیار
کس نمی خواند نظامی یا بهار
لیلی و مجنون دگر افسانه شد
جایگاهش زیرزمین خانه شد
سعدی و حافظ نخواند کس دگر
بهر فرهنگِ غنی باشد خطر
مثنوی مولوی گشته غریب
هر جوان از شعر نغزش بی نصیب
شمسِ تبریزی نخواند هیچ کس
همچنان مرغی گرفتارِ قفس
از کتاب آخر چه آمد بر سرم
صد هزاران یار و من بی یاورم
ای کتاب این رسم دلداری نبود
رسم یاری و وفاداری نبود
نزدِ من ماندید و زندانی شدید
شاهد بحرانِ نادانی شدید
کس نمی باشد دگر یار شما
کس نمی گردد خریدار شما
بی کس و بی یار و بی یاور شدید
چون زنان بیوه بی همسر شدید
جایتان بگرفته اینک تلگرام
واتس آپ و تبلت و اینستاگرام
هر جوان کارش SMS بازی است
با موبایلش بازی و لجبازی است
چونکه برخیزد جوان از رختخواب
صد SMS مانده در شب بی جواب
با پیامک می دهد فوری جواب
این جوان دیگر کجا خواند کتاب
پشت فرمان هم موبایلش روشن است
فکر و ذکر او پیامک خواندن است
ما از این فرهنگ نو جا مانده ایم
بس اراجیف و پیامک خوانده ایم
راه چاره بهرِ این فرهنگ نیست
آنکه مرهم می نهد بر زخم، کیست
تلگرام و وایبر و اینستاگرام
روز و شب در اختیار ما مُدام
با شبک های مجازی چون کنم
می شود فکرش ز دل بیرون کنم؟
من از این دلبستگی ها خسته ام
از فشار زندگی ها خسته ام
طالب گلپایگانی
دیدار و بازدید مسوولین شهرستان از شرکت تولیدی زرفنر گلپایگان
مهندس علی بختیار در اولین هفته از فعالیت نمایندگی مردم شهرستانه های گلپایگان و خوانسار در مجلس دهم از برخی ادارات، نهادها و بخش های صنعتی این دو شهرستان دیدار کرد.
نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی در دیدار و بازدیدی که از شرکت صنعتی و تولیدی زرفنر شهرستان گلپایگان با همراهی فرماندار، مدیریت اداره صنعت،معدن و تجارت، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت و چند تن از مدیران برخی شرکت های صنعتی منطفه بعمل آورد، در جریان روند فعالیت این شرکت قرار گرفت که از سوی مهندس صدری  مدیر عامل شرکت زرفنر صورت گرفت.
مهندس علی بختیار در حاشیه بازدی از کارخانه شرکت زرفنر گلپایگان در گفتگویی ضمن تسلیت ایام بیست و هفتمین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی اظهار داشت: امروز برای ما توفیقی بود که باتفاق مسوولین و مدیران  کارخانه شرکت زرفنر بازدید داشته باشیم.
وی افزود: به حمدا... با توجه به ارائه گزارشی که از سوی مدیر عامل این کارخانه شد وضعیت آن در حال حاضر خیلی خوب و فعال استو با مدیریت مناسبس که در حال فعالیت است و لازم است همینجا تقدیر و تشکر از مدیران و پرسنل این شرکت داشته باشیم و همچنین از مسولین شهرستان که در جهت رفع مشکلات شرکت های صنعتی تلاش مضاعف دارند نیز تقدیر و سپاسگزاری می شود.
 نماینده دهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بدیهی است در راستای فعالی چشمگیر این شرکت که توانسته است تولید خود را به ظرفیت  اسمی آن برساند تلاش و همت بسیار خوبی صورت گرفته  و امیدواریم ما هم بتوانیم با پیکگیری هایی که در مجلس خواهیم داشت و در وضع قوانین حمایتی و تأمین نقدینگی این شرکت ها که نقش ارزنده ای در جلوگیری از واردات قطعات خودرو ایفا می کنند اقدام موثری در فعالیت چشمگیر تر این بنگاه های اقتصادی انجام دهیم.
مهندس بختیا ر در راستای اقدام جهت مشکلات مالکیتی شرکت های صنعتی در شهرک سایپای گلپایگان اظهار کرد: در خصوص سندهای مالکیتی شرکت های صنعتی سایپا که در اختیار شرکت نیوان ابتکار می باشد پیگیری هایی از سوی سازمان گسترش و توسعه صنایع ایران انجام شده و امیدواریم که اگر اداره راه و شهرسازی در این موضوع در شهرستان کمک کنندبتوانیم ظرف چند ماه آینده مشکل سند این شرکت ها را حل کنیم و مدیران این شرکت ها بتوانند با در اختیار داشتن اسناد مالکیت این شرکت ها از خدمات و تسهیلات مورد نیاز بهره مند شده و مشکلات نقدینگی که دارند را برطرف کنند.
مهندس صدری مدیر عامل شرکت زرفنر ضمن تقدیر و قدردانی از حضور مسوولین در این شرکت اظهار داشت: در راستای اهداف و برنامه های گروه صنعتی سایپا با توجه به مشکلات عدیده ای که از حدود 3 سال گذشته تاکنون ما با آن مواحه هستیم به حمدا... در حال حاضر با کمک تمامی مسوولین شهرستان گلپایگان و با حدیت و اهتمامی که مدیریت این شرکت داشتند توانستیم به یک شرایط مطلوبی برسیم و بخش اعظم از ظرفیت تولید را جامه عمل بپوشانیم.
 مدیر عامل شرکت زرفنر تصریح کرد: یکی از مشکلات عدیده امروز در اغلب شرکتها و این شرکت بحث تأمین سرمایه در گردش است که در حال حاضر ظرفیت 95 درصد  این شرکت برای خودروسازان اختصاص پیدا می کند که با در اختیار قرار گرفتن سرمایه در گردش این موضوع می تواند تولید فعلی ما را حداقل تا 25 در صد افزایش بدهد.
طراحی و ساخت ماشین فرز CNCدر دانشکده فنی و حرفه ای شهداء گلپایگان
این دستگاه یکی از انواع ماشینهای کنترل عددی می باشد و کلیه عملیات لازم برای ساخت یک قطعه صنعتی در یک برنامه "نرم افزار" گنجانده می شود
ریاست دانشکده فنی و حرفه ای گلپایگان در این زمینه اظهار داشت:
 این ماشین قادر است کلیه دستورهای کنترل کننده , مانند اطلاعات مسیر و وظایف سوییچ ها در قالب کدها به دستگاه معرفی گردد سپس  کامپیوتر ماشین  این کدها را شناسایی و پردازش می کند  و آنها را به محورهای مربوطه  ارسال می نماید . کامپیوتر می تواند به سرعت مجموعه ای از دستورها را به فرمانهای  قابل فهم ماشین تبدیل نماید. در سیکل های زمانی بسیار کوتاه ، سیستم کنترل از نتایج عملکرد گزارش می گیرد و پس از مقایسه با مقادیر تنظیمی ، اصلاحات لازم را انجام می دهد.اطلاعات فوق الذکر در حافظه ماشین ذخیره میگردد و بعد از آن قابل اجراء می باشد
منعمی اضافه کرد: سازه اصلی این دستگاه از مواد داخلی بوده و اجرای آن  توسطه یک  تیم دانشجویی به مدیریت مهندس رسول عمادی از اساتید فرهیخته این دانشکده طراحی و اجراء گردیده است بیشتر دستگاه های الکترونیکی این ماشین ، خارجی می باشد اما تقریبااغلب  ادوات مکانیکی آن داخلی بوده و طراحی منحصر بفرد آن نیز در این دانشکده صورت گرفته است البته ساخت قطعات الکترونیکی آن نیز مقرون به صرفه نبوده که در اینجا ساخته شود لذا جهت صرفه جویی در وقت و هزینه از قطعات واردتی استفاده گردیده است
قیمت مشابه خارجی این ماشین حدود یکصد میلیون تومان است و صرف نظر از هزینه های مطالعاتی و عملیات کارگاهی و نیروی کار دانشجوئی  و هزینه های جنبی مانند دورریزها و ... قیمت تمام شده این دستگاه حدود 35 میلیون تومان بوده است که در طی 2 ترم تحصیلی توسط 2 گروه از دانشجویان این دانشکده و به کمک اساتید آنان آماده بهره برداری قرار گرفته است
این دستگاه نمونه بیرونی نداشته و کپی برداری نیز نیست و سیستم آن ممکن است مشابه داشته باشد اما چنین دستگاه و ابعادی بدون مشابه است
کارایی این دستگاه بسیار بالا و در بعد صنعتی می باشد و تنها آموزشی نیست
از مزایای این ماشین میتوان به موارد زیر اشاره کرد
1-  توانائی ماشینکاری قطعات پیچیده 2- دقت بالا 3- تکرارپذیری 4- عدم نیاز به ماشینکار با تجربه 5- خطر کمتر برای اپراتور 6- سرعت بالا در ماشینکاری و به تبع آن کاهش زمان تولید 7- کاهش ضایعات 8- کاهش امکان خطای انسانی 9-کاهش هزینه ساخت قید وبست 10-کاهش زمان تنظیم اولیه ماشین 11-کاهش زمان اندازه گیری و کنترل 12-افزایش قابل توجه راندمان تولید و ده ها قابلیت دیگر است
علاوه بر موارد فوق
 در حال حاضر این دستگاه در این دانشکده  دو کار انجام می دهد یکی آموزش به دانشجویان که یکی از واحدهای درسی آنها ، ماشینهای کنترل عددی ست و به کمک این دستگاه با نحوه برنامه نویسی و کار کارگاهی آشنا می شوند و البته درس  ماشین های کنترل عددی در بسیاری از دانشگاهها تدریس می گردد اما به صورت عملی کار نمی کنند و تنها بصورت تئوری آموزش می بینند و مسلماً آموزشی که باید باشد را ندارندو برای ما مهمترین بحث از این دستگاه آموزش بصورت عملی است . دوم نیازهای دانشکده در امور کارگاه ها و استفاده دستگاه برای تولید قطعات در دروس کارگاهی دیگر است  .
طول محور اصلی این دستگاه یک متر و 25 سانتی متر است و دو محور دیگر آن قابلیت تنظیم برای انجام براده برداری اغلب قطعات صنعتی  را دارا می باشد این دستگاه چون در قالب کار دانشجویی ساخته شده و دانشجویان مختلفی روی آن کار کرده اند تقریباً دو ترم ساخت آن زمان برده است امادر تولید های بعدی امکان رساندن زمان ساخت به 2 ماه نیز میسر خواهد بود . وی ادامه داد : اجرای این طرح یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی بوده که در قالب طرحهای دانش بنیان در سالی که به این نام ( اقتصاد مقاومتی – اقدام و عمل ) توسط مقام معظم رهبری، نامگذاری گردیده است مورد بهره برداری قرار گرفت  منعمی در پایان جهت همکاری با واحدهای صنعتی و دانشگاهی در این زمینه اعلام آمادگی کرد
پروژه تسطیح، زیرسازی و آسفالت حاشیه محور اصلی محله وداغ به اتمام رسید.
از آنجا که بلوار اصلی گلشهر محور مواصلاتی استان اصفهان به استانهای غربی و شمال غربی کشور می باشد تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین در این محور روبه افزایش است؛از سوی دیگر پهنای کم جاده در محله وداغ علاوه بر افزایش خطر وقوع حوادث رانندگی، موجب بروز مشکلات ترافیکی گردیده بود که پس از عملیات خاک برداری، زیرسازی و تسطیح حاشیه محور مذکور توسط شهرداری گلشهر، اداره راه وشهرسازی شهرستان گلپایگان عملیات آسفالت ریزی را آغاز نمود. با اجرای این پروژه به طول 5/1 کیلومتر پهنای هردو باند این محور 12 متر افزایش یافت.
همایش روز ملی جمعیت (ویژه بانوان)به منظورتبیین سیاست‌های جدید جمعیتی در جهت ارتقاء کیفیت و کمیت جمعیت در حسینیه قدیم گلشهر برگزار شد. به گزارش روابط عمومی شهرداری گلشهر این همایش با مشارکت شهرداری، مشاور امور بانوان شورای اسلامی شهر، مرکز بهداشتی و درمانی گلشهر از ساعت 8:30 تا 10صبح روز پنجشنبه 30اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی جمعیت، با حضور جمع کثیری از بانوان گلشهری در این شهر برگزار شد. از محورهای این همایش میتوان به راهبردها و سیاست‌های جمعیتی، خانواده و سبک زندگی، بحث سالمندی جمعیت و کیفیت و سلامت جمعیت اشاره نمود.
 
گیاهانی که در درمان وکنترل دیابت نقش دارند
امروزه یکی از شایعترین بیماریهای جهان دیابت است که نیمی از افراد بدان مبتلا هستند،این بیماری با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند حمله قلبی و اسیب به اعصاب و اختلالات چشمی میتواند زندگی فرد را به مخاطره بیاندازدبنابراین برای داشتن زندکی بهترباید از بدن خود مراقبت و برای پیشگیری از این بیماری مهلک میزان  متعادل قند خون را حفظ نماییم. از گذشته دور گیاهان متفاوتی برای درمان این بیماری به کار میرفت که از نظر علمی نیز تاثیر انها اثبات شده است، در ذیل به دسته ای از انها اشاره میکنیم:     
الوئه ورا به عنوان گیاه شفا بخش شناخته شده است. شیره خشک شده و ژل که ازقسمت داخل برگ ها بدست میاید در کاهش قند خون بسیار موثر است.
دارچین: این ادویه دسترسی سلولهای چربی را به انسولین آسانتر میکند وتبدیل گلوکز به انرژی را چند برابر افزایش میدهد. علاوه بران دارچین مانع ایجاد رادیکالهای آزاد خطرناک میشود.
پیاز: این گیاه تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش قند خون دارد. پیاز روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر میگذارد وباعث افزایش ترشح انسولین میشود.
سیر: این گیاه بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلولهای لوزالمعده و تحریک ان برای تولید انسولین به حساب میاید.
برگ انبه: کافی است برگ های انبه را به مدت 24 ساعت در اب خیس کنید سپس  برگها رو بفشارید وآب بدست آمده رو بخورید یا برکهای انبه را خشک وسپس آسیاب کنید
وروزی 2 باربا اب مصرف کنید،این دو روش عوارض دیابت را از بین میبرد.
جینکوبیلوبا :عصاره این گیاه برای پیشگیری و درمان مراحل اولیه ناراحتی عصبی ناشی از دیابت موثر است.
شنبلیله: یکی از پر مصرف ترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به حساب میاید. شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کاهش میدهد و با افزایش گیرنده های انسولینی یا افزایش این گیرند ها در گلبول قرمز میزان قند خون را کاهش میدهد ، کافی است دانه های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان اب خیس کنید وروز بعد آب آنرا بخورید و دانه ها را بجوید.
اسفرزه: این گیاه خاصیت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را داراست. فیبر بالای موجود در آن یبوست را از بین میبرد و با کاهش کلسترول خطر عوارض قلبی را کم میکند.
ریحان: این گیاه روند ترشح انسولین را آسانتر میکندبطور عمومی هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کنددر درمان دیابت مفید است. اما اگر دیابتی هستید و دارویی برای کنترل میزان قند خون مصرف میکنید بهتراست با پزشک مشورت و به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل کنید تا با افت ناگهانی قند خون مواجه نشوید.
[ جمعه 21 خرداد 1395 ] [ 08:59 ] [ . ]

رییس جمهور در دیدار با حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی بر اهتمام و جدیت دولت برای تلاش در راستای رونق اقتصادی، توسعه کشور و حل مسائل و مشکلات مردم تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حسن روحانی روز جمعه با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در قم، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت ولی عصر(عج) به این مرجع عالیقدر جهان تشیع، گزارشی از اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه رفع مشکلات اقتصادی و اداره کشور در شرایط دشوار دوران تحریم و کاهش شدید قیمت نفت در سال 94 ارائه کرد.

رییس جمهور با بیان اینکه خوشبختانه در سال جاری با ایجاد فرصت ها و فضای مناسب برای توسعه روابط خارجی، بیش از هر زمان به بهبود شرایط اقتصادی کشور امیدواریم، گفت: فراتر از تلاشهای دولت؛ دستیابی به شرایط خوب اقتصادی و فرهنگی نیازمند وحدت، اتحاد و همدلی عمومی در کشور است.

روحانی با اشاره به شرایط حساس و اوضاع نابسامان در برخی کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری امن و با ثبات؛ برای تامین صلح، آرامش و امنیت در منطقه تلاش می کند.

رییس جمهور با اشاره به حضور پر شور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در آرامش و امنیت کامل، اظهار امیدواری کرد تا دولت تدبیر و امید بواسطه دعای خیر و حمایت مراجع و علما و ادامه حضور مردم بتواند هماهنگ تر و فعال تر از گذشته در مسیر رفع مشکلات کشور گام بردارد.

روحانی اجرای احکام الهی در کشور را هدف اصلی انقلاب اسلامی و مجاهدت هایی که در این مسیر انجام شده دانست و ادامه داد: همه ادیان الهی به دنبال بسط معنویات الهی و انسانی هستند و دولت از ابتدای فعالیت خود تلاش کرده تا در این مسیر، بویژه آشنا کردن بیشتر نسل جوان با معنویات اسلام، تلاش کند.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی نیز در این دیدار با تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت صاحب الزمان(عج) به رییس جمهوری و آرزوی توفیق برای دولتمردان در مسیر خدمت به مردم و تعالی کشور، افزودند: خوشبختانه با اقدامات و تلاش های دولت و حسن تدبیر رییس جمهوری، مردم نسبت به بهبود شرایط بسیار امیدوارتر از گذشته شده اند و مطمئنا با تلاش بیشتر و تدبیر شما، مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم مراقبت از رعایت قوانین شرعی و حفظ احکام اسلام در مناسبات سیاسی و اجتماعی در کشور، بر ضرورت ادامه سیاستهایی که به ثبات، آرامش و امنیت مردم منطقه بویژه در سوریه، عراق و یمن منجر می شود، تاکید کردند.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی توسعه روابط با دیگر کشورها را ضروری و مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: باید در مجامع بین المللی حضور و مشارکتی فعال داشته باشم و به گونه ای پیش برویم که مردم به توسعه روابط با دنیا امیدوارتر باشند و ما و دیگران از این ارتباط بهره ببریم.

وی همچنین با تاکید بر لزوم عدم اختلاف و تفرقه و رعایت اتحاد و همدلی در کشور برای پیشبرد امور افزودند: حفظ این روحیه امیدواری در مردم حائز اهمیت است و مطمئن هستیم که مشکلات با حسن تدبیر جنابعالی برطرف خواهد شد و همواره دعاگوی رییس جمهوری و مسوولان هستم.

 

شهید مصطفی فیضی

فرزند: اسدا...

محل تولد: گلپایگان- گلشهر

تاریخ تولد: 1346

تاریخ شهادت: 1363

محل شهادت: جزیره مجنون

سن در هنگام شهادت: 17 سال

یگان اعزامی: بسیج سپاه پاسداران

قسمتی از وصیت نامه شهید:

بارالها، معبودا، پروردگارا مرا ببخش و از گناهانم درگذر و بیامرزم؛ چرا که تو کریم و رحیم هستی و رحم و شفقت تو مرا بیشتر از طاعتم امیدوار ساخته است. من هرگز توان تحمل عذاب سهمگین تو را ندارم.

ای برادر و خواهر؛ همه خوب می دانید که این دنیا محل عبور است.  به فرموده امام حسین (ع) دنیا پلی است که انسانها از آن عبور می کنند و به حیات ابدی می رسند. پس آیا سزاوار نیست که لحظه ای بنشینیم و به خود و حال خود و سرنوشت خود فکر کنیم؟ آیا بهتر نیست به جای اینکه غرق در این مادیات واهی شویم کمی هم به عاقبت مان بیاندیشیم؟

 

اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

گلپایگان در مسیر توسعه صنعت گردشگری

با توجه به وجود منابع متعدد طبیعی و انسان ساخت موجود در شهرستان گلپایگان و با عنایت به قدمت و پیشینه تاریخی این شهرستان، وجود آثار متعدد تاریخی و همچنین وجود منابع بکر و خوش سیمای خدادادی در این شهرستان، موجبات برنامه ریزی هایی جهت تدوین سند راهبردی گردشگری در مجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان فراهم آمده است و از ابتدای سال 90 تاکنون نسبت به گردآوری نقاط قوت و ضعف موجود جهت توسعه گردشگری نسبت به تدوین این سند صورت پذیرفت و با تقسیم بندی موقعیت ها در قالب طبیعی، انسان ساخت، روستایی ، شهری و با محوریت فصول، تاکنون توفیقاتی در این خصوص حاصل شده است و بر همین اساس از ابتدای سال 95 با شعار »گلپایگان در مسیر توسعه صنعت گردشگری« تلاش می کنیم تا در بازه زمانی پیش رو تا افق 1404 به این مهم که یکی از راهکارهای اصلی اقتصاد مقاومتی در حوزه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، دست یابیم.

در همین راستا طرح هدف گردشگری روستای وانشان و اجرایی شدن آن به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، طرح احیای بافت های با ارزش روستایی و طرح خانه های بوم گردی در روستاهای وانشان، تیکن و حسن حافظ، پیگیری طرح باغ شهر و دهکده گردشگری سد کوچری، طرح بهسازی و ساماندهی وضعیت آثار تاریخی شاخص، ساخت مستند در مسیر ابرایشم و توزیع بیش از 5000 نسخه در ابتدای سال95، چاپ و نشر بروشورهای متنوع گردشگری، تدوین نقشه جامع گردشگری شهرستان، اجرای طرح های گردشگری موقت در قالب کمپ های گردشگری روستایی (روستاهای تیکن و هنده)، اجرای طرح های گردشگری در قالب سفره خانه های سنتی و اماکن اقامتی، تفریحی و گردشگری نظیر قلعه قدیمی وانشان و مرمت حمام بهشت و ... از جمله اهم فعالیت های صورت گرفته در حوزه گردشگری است که امیدواریم با حمایت مسئولین و مردم شریف شهرستان گلپایگان بتوانیم در سال های پیش رو در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی گردشگری شهرستان تلاش نموده و در راستای توسعه و پیشرفت اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در صنعت گردشگری به شکوفایی شهرستان کمک شایانی بنماییم و در همین راستا خواستار ایجاد فرهنگ گردشگری در موضوعات  محورهای مختلف هستیم و از کسانی که با قصد و غرض ورزی سعی در نادیده گرفتن تلاش های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان و استان اصفهان را دارند تقاضامندیم خود را با مسیر حرکت این سیل عظیم که همان رشد صنعت گردشگری شهرستان گلپایگان است هم مسیر نمایند و خلاف جهت حرکت نکنند.

                                                                                                                                                 مهدی نوبخت

 

کیفر نپرداختن مهریه زن

مهریه همسر از بدهکاری هایی است که پرداختن آن واجب و تأخیر عمدی در پرداختن آن معصیت دارد.

در روایت است پیامبر خدا (ص) پیش از رحلت، در آخرین سخنرانی خود در مدینه توصیه هایی فرمود که چشم ها از آن گریان و دل ها هراسان شد. هر کس در مهریه همسرش ستم کند نزد خدا زناکار به شمار می آید و در روز قیامت خدا به او می فرماید: بنده من کنیزم را با عهد خودم به عقد تو درآوردم ولی تو به عهدم وفا نکردی پس خدا طلب حق آن زن را بر عهده می گیرد و همه نیکی های آن مرد را برای زن به حساب می آورد ولی حق آن زن ادا نمی شود از این رو فرمان داده می شود آن مرد را به آتش افکنید.

                                                                                             مجتبی نخعی- مدیریت مؤسسه خیریه و دارالایتام گوگد

 

احترام یعنی چه؟

                                                                                                                                          استاد اکبر افاضلی

آیا در جامعه امروز به خصوص در شهرهای کم جمعیت تر که مردم یکدیگر را بهتر می شناسند و توقعشان از یکدیگر بیشتر به چشم می خورد، سطح رفتارشان باید چگونه باشد؟

از هر کس در مورد احترام بخواهیم جمله ای بگویند اول احترام والدین توسط فرزندان و بعد هم سایر وظایفی که اقشار جامه شهری و روستایی نسبت به یکدیگر باید انجام دهند را در جملات مختلف در حد بیان به زبان می آورند مثلاً زمان کودکی خود را و خاطراتی که دارند ابتدا خواهند گفت من نسبت به پدر ومادرم در نوجوانی و جوانی احترام زیاد قائل می شدم حتی وقتی خانواده دور هم جمع می شدیم من به خودم اجازه نمی دادم پایم را جلوی پدرم دراز کنم و یا راضی نمی شدم مادرم برای من چای بیاورد و برای حفظ احترام خودم نزد ایشان بلند حرف نمی زدم. خواهر و برادر نسبت به بزرگتری یکدیگر را احترام می می کردند، وقتی از هر کدام ما فرزندان سوالی می شد حتی المقدور نسبت به درک و فهم شخصی جواب می دادیم و از پاسخ حقیقت دریغ نداشتیم و از راهنمایی والدین و بزرگترها ناراحت نبودیم و موضوع را با بهتر فهمیدن و عاقلانه تر می پذیرفتیم. فرمانی که بزرگترها از لحاظ سنی می دادند با توجه به توان جسمی و شعوری که داشتیم اجرا می کردیم تا خواهر و برادربزرگ برای انجام آن دستور از جا بلند نشده بودند هرکدام از فرزندان کوچکتر در حد توانشان آن فرمان را اجرا می کردند. غمخوار یکدیگر و پشتیبان هم بودیم، پدر و مادر که نماز می خواندند ما سعی می کردیم همانگونه در نماز و سایر عبادات مانند ایشان ادای وظیفه کنیم که امروز بهتر از ما فرزندانم جواب می دهند که شبانه روز دعاگوی ایشان هستیم و خدا را شاکریم که فرزندان لایقی داریم.

معمولاً در خانواده های کشاورز، کاسب، کارگر و کارمند حتی نوع لباس و پارچه آن را نسبت به امکانات مالی که پدر و مادر وسع داشتند، تهیه می کردند فقط گاهی در رنگ پارچه از ما نظر می خواستند به خود اجازه دخالت نمی دادیم و به برداشتن همان لباس که والدین صلاح می دانستند افتخار می کردیم.

در امور کشاورزی و کسب و کاری که داشتند سعی می کردیم در حد توان همکاری داشته باشیم مثلاً خود من از سن پنج شش سالگی که به مکتب و مدرسه می رفتم صبح زود که از خواب برمی خاستم اگر حیوانات را باید به صحرا ببریم این کار را کمک می کردم و ظهر برای آب دادن گاو و گوساله به صحرا می رفتم و آنها را تک تک می بردم سر سنجقوان آب می دادم و عصر هم که از مدرسه باز می گشتم برای سیرکردن حیوانات به قول معروف و تازه کردن آنها و برگرداندن نجانه و بردن به طویله و بهاربند با علاقه این کارها را انجام می دادم و درسم را هم می خواندم. وقتی برادرانم بزرگتر شدند آنها این زحمت را به عهده می گرفتند ایشان هم از سن 6 سالگی به مدرسه می رفتند و با علاقه درس می خواندند به حمدا... همه خانواده با خوشحالی از زندگی ساده ای که داشتیم با لطف خدا و نماز خواندن و خدمت اجتماعی خانواده خوشبخت بودیم و شاکر نعمت های الهی بوده و هستیم. تمام همسایگان و بستگان نیز نسبت به توان مالی فرزندان لایقی تربیت کردند که حقیر به وجود تک تک این عزیزان تحصیل کرده افتخار کرده ام و از روی علاقه ای که به مردم شهرم دارم بعد از 53 سال به شهرم و زادگاهم برگشته ام وتوفیق چاپ دو کتاب برای گلپایگان به نام گلپایگان و مردم آن که اولین تاریخ گلپایگان است و گلپایگان در گذر زمان را تقدیم کرده ام و چند مجلد دیگر هم یکی برای گلپایگان به نام تاریخ مصور در دست چاپ دارم تا خدا چه خواهد راضی به رضای او و پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع)و دعای شما عزیزان هستم.

یک چند به کودکی به استاد شدیم

یک چند ز استادی خود شاد شدیم

پایان سخن شنو که ما را چه رسید

از خاک درآمدیم بر باد شدیم

گر کار فلک به عدل سنجیده بدی

احوال فلک جمله پسندیده بدی

ور عدل بدی به کارها در گردون

کی خاطر اهل فضل رنجیده بدی

نیکی و بدی که در نهاد بشر است

شادی و غمی که در قضا و قدر است

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل

چرخ از تو هزار بار بیچاره تر است

آنانکه محیط فضل و آداب شدند

در جمع کمال شمع اصحاب شدند

ره زین شب تاریک نبردند برون

گفتند فسانه ای و در خواب شدند

در کارگه کوزه گری رفتم دوش   

دیدم دو هزار کوزه گویا و خموش

ناگه یکی کوزه برآورد خروش    

کو کوزه گر کوزه خر و کوزه فروش

 

طنز هفته

پاچه خواری

گر رئیسی به تو (طالب) برسد آزارش

شِکوه هرگز منما بار مکن لیچارش

عصبانی مشو و اخم مکن در برِ او

چون بهم می زنی از اخم همه افکارش

گر که او گفت برو هفته ی آینده بیا

حرفِ او گوش نما باز مکن تکرارش

بحثِ بیهوده مکن دادمزن شکوه مکن

(بر حذر باش که سر می شکند دیوارش)

پاچه خواری کن و یک بوسه بزن بر دستش

(خواجه آنست که باشد غم خدمتکارش)

تازه او گشته رئیس و برسیده ست به میز

(ناز پروردِ وصالست، مجو آزارش)

تو مگو شاعرم و بنده گزارشگرِ شهر

(جانبِ عشق عزیز است فرو مگذارش)

چون حقوقش کم و بسیار مخارج باشد

زیر میزی اگرت خواست بده بسیارش

تو خبردار نگشتی که چرا خواسته پول

شاید از شوق دو تا گشته همی شلوارش

شاید از جهل یکی کرده ورا، معتادش

مکن از خوابِ گران با هدفی بیدارش

این چنین پول به مانند ربا می ماند

می شود خرج دوا و قر و هم سیگارش

یا که ناگاه ته دره رود ماشینش

گره ای سخت بیفتد ز خطا در کارش

چونکه ماشین به ته دره همی کرد سقوط

این سزای عملِ وی بُوَد و کردارش

(طالب) آنگونه عمل کن که بگویند همه

(هر کجا هست خدایا به سلامت دارش)

ابوالقاسم طالبی (طالب)

 

خود اتهامی یا خویشتن درمانی

پیش درآمد پیروزی

با بررسی روح ملت ها و اینکه هر ملت و مردمی چه ویژگی ها و برجستگی های خُلقی و رفتاری دارند، می توان به راه کارهای بنیادین دست یافت. نمونه را در فرهنگ مردم ژاپن شهرت دارد که:

» با به دست آوردن آمارهای پژوهشی، ژاپنی ها کم حرف ترین و پرکارترین مردم جهان اند«

من در این جا به اصل سخن و درست یا نادرست بودنش کاری ندارم؛ ولی می خواهم بگویم: نیاز فوری ما، در هر زمینه و بخش و شبکه ای، در رابطه با فرد و جامعه مان این است که شیوه ژاپنی ها را برای خویش این گونه تصحیح و دگرگون سازیم:

به دلیل این که ما زیاد حرف می زنیم، کم می اندیشیم، کار می کنیم. گاهی زیادتر از اندازه ضروری هم سرگرم کار و تلاش هستیم ولی چون: طرح و برنامه و روش نداریم، کار کردمان به سگ دوزدن بدل می شود. بهره تلاشمان بیشتر منفی است یا اصلاً جنبه ویران گری دارد.

پس لازم است و نیاز فوری در زمان تا گوش ها را هر چه فراخ تر نماییم، چشم ها را بیش از هر زمان باز کنیم. از جیک جیک پرنده تا خش خش شاخه درخت و ... تا صدای انسان و هر چه را در اطراف مان هست، بشنویم. دیدگان را شست و شو دهیم. از دورترین دور تا نزدیک ترین نزدیک را بنگریم. آن هم دیدنی تازه و شنیدنی اندیشه برانگیز. در هر حال و شرایط و در هر موقعیت و مقام، بر احساسات خویش غلبه نماییم. دوستی ها و دشمنی هامان را مهار کنیم و فرموله سازیم. آن هم با فرمولی قانون مند، با معیار و میزانی دقیق.

افراط و تفریط را در دوستی ها و دشمنی ها کنار بزنیم، زیاد بیندیشیم، از هوچی گری و سفسطه سخت دوری جوییم.

به جای پرداختن و نقد دیگران به خود بپردازیم. خویشتن خویش را با دقتی علمی و نگرشی فرزانه وار بکاویم. خودکاوی و خودیابی را در پیوسته زمان شیوه سازیم. آیینه نقد و اصلاح را با یک چرخش به سوی خود برگردانیم، تا چه می بینم و چه می یابیم؟! اگر داد را و نیکوساخت خویش (اصلاح) را فرادیدگان داریم، آمیخته ای بی سرانجام، چونان معجونی به هم ریخته و آشفته و سردرگم، یا غباری معلق در هوا خواهیم یافت... بی ریشه و بی ثبات.چون علفِ هرز روینده در کنار هر مزبله و با هر آبشخور!!

اگر با این شیوه راه را پی گیریم و بر این خودپردازی، پایداری نماییم و ثبات ورزیم، به گونه ای » خودخواهی آگاهانه« در معنی پردازش خویش برای دست یافتن به جوهر استعدادها دست می یابیم و از خودبینی و خودخواهی نارسیستی (خودشیفتگی) آزاد و رها می شویم؛ زیرا خودشیفتگی آغاز سقوط است، چنانچه خودپردازیِ با معرفت نخستین گام رشد و کمال و به نتیجه ای فرازمند دست یافتن است.

بنابراین با خودکاوی ژرف و چاره سازی (اصلاح) خویش، نیک درمی یابیم که سخت بیماریم. آن هم بیماری مُزمن و مُسری. به این معنی که بیماری مان کهنه شده و در ژرفای روح و اندیشه و وجدانمان رخنه کرده است و تمام شبکه های وجودی مان را فرا گرفته است. از سویی این بیماری به اندازه ای در ما نفوذ کرده که به گونه ای فراموشی دچار شده ایم. آن هم »خودفراموشی«! در نتیجه نمی خواهیم باور کنیم که بیمار هستیم و خطر این وضعیت برای یک فرد و ملت بس گران بار و مرگ زای است و مردمی را ماند گرسنه و فقیر که تا احساس گرسنگی نکنند و باورشان نشود که فقیرند و نیازمند، هرگز به فکر چاره نمی افتند؛ زیرا تنها وجود درد، انسان را به چاره سازی و درمان وانمی دارد، بلکه آگاهی و احساس درد است که درمان جویی را در پی دارد.

گفتم بیماری مان »مُسری« شده است. به این معنی است که پیوسته در تلاشیم تا دیگران را هم چونان خود سازیم و به همگان بباورانیم که راستی را ما سالم هستیم و اصلاً بیماری وجود ندارد. اگر میکروبی هم باشد، از بیرون است نه از درون. کسانی جز خودمان هستند که دست اندرکار پخش میکروب در میان ما می باشند. بنابراین مقصّر اصلی، وجودهای بیگانه از ما است نه خود ما و این اوج فاجعه و نکبت است برای یک فرد و ملت؛ زیرا در این صورت هرگز به فکر چاره نمی افتد تا میکروب بیماری را از درون خود بیابد، بزداید و وجود خویش را از نیروهای ناساز وجین کند و به یک نوع خانه تکانی فرهنگی، فکری، گفتاری، کرداری و جهت گیری علمی،  سیاسی و ... پردازد و بهره این حالت، جز »ایستایی«، رکود و بیهوده گرایی و ویران گری در هر مورد، چیز دیگر نخواهد بود.

پس درمان درد را چنانچه در آغاز بیان کردم، به گفته جلال آل احمد: »با وجدانی برهنه«، آیینه نقد و چاره سازی را فراروی خویش گیریم؛ هر کس هستیم و با هر وجهه و موقعیت علمی، اجتماعی، سیاسی و در هر رده و صنف اجتماعی قرار داریم و با این شیوه در عوض سخن گفتن و طرح دادن برای اصلاح دیگری و دیگران و تصویر دشمن خیالی و موهوم بیرون از وجود خویش، به خودپردازیم. پردازشی که اندوخته های ذهنی و باورهامان را خط بیندازد و در این روی به خود بقبولانیم که دست کم امکان دارد ما هم اشتباه کنیم و به خطا رویم.

این جاست که لازم می آید تا لب ها را فرو بندیم. کمتر حرف بزنیم. سکوت در اندیشه را شیوه سازیم. لحن کلام و بیانمان را دگر نماییم. لبه تیز نقد و چاره سازی را متوجه خود سازیم و با »خود اتهامی«؛ »خودپندگیری« و »خویشتن واعظی« را دمساز نماییم و در هر حال، بیندیشیم و راه درمان دردها را که تا مغز استخوانمان رخنه کرده است، بیابیم و از یاد نبریم که با این »خویشتن درمانی« است که فرد و جامعه مان به »صَلاح« می گراید و راه پیروزی و رشد در هر زمینه ای را پی می گیرد...

محمدحسن توکل گلپایگانی 

79/3/13

 

واجب فراموش شده

امر به معروف و نهی از منکر

سلام به پیشگاه حضرت حق و درود حق به پرچم دار عدالت و توحید و سلام و درود نثار روح اولین شهید امر به معروف و نهی از منکر بزرگ پرچمدار اسلام و شهید و شهادت حضرت سیدالشهدا (ع)، آنکه در قیامش فرمود: فقط برای اصلاح امت آمدم.

خواستیم امر به معروف و نهی از منکر را بشناسیم و بدانیم وظیفه ما چیست؟ روزها به دنبال آیات و روایات پیگیری کردم و به جستجو پرداختم، از هر کسی امداد خواستم، به حساب خود در دریای شناخت امر به معروف و نهی از منکر غرق شده بودم. با استفاده از کتب معتبر و رساله های موجود گامی در جهت این نوشتاری برداشتم معضلی که جامعه اسلامی را فراگیر نموده و سره از ناسره سخت شده است، بی حجابی و بدحجابی و بی بند و باری در جامعه رواج پیدا کرده و همه گیر شده است، مهار از دست رفته و یله گشته است زیرا وقتی در جامعه گناه منتشر شود و مردم با گناه خو بگیرند کار کسی که در رأس جامعه قرار دارد و می خواهد مردم را به خیر و صلاح و معروف و نیکی سوق دهد با مشکل مواجه خواهد شد یعنی نخواهد توانست یا به آسانی نخواهد توانست و مجبور است با صرف هزینه فراوان این کار را انجام دهد.

یکی از موجبات ناکامی تلاش های آقا امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) با آن قدرت و عظمت در ادامه این راه (امر به معروف و نهی از منکر) که بالاخره هم به شهادت آن بزرگوار منجر شد، همین بود. روایتی که می خوانم روایت تکان دهنده و عجیبی است می فرماید: »لتامرن بالمعروف و لتنهن عن المنکر او لیسلطن الله علیکم شرارکم فیدعوا خیارکم فلا یستجاب لهم«؛ باید امر به معروف و نهی از منکر را میان خودتان اقامه کنید، رواج دهید و نسبت به آن پایبند باشید. اگر نکردید خدا اشرار و فاسدها و وابسته ها را بر شما مسلط می کند؛ یعنی زمان سیاست کشور به مرور به دست امثال حجاج بن یوسف خواهد افتاد! همان کوفه ای که امیرالمؤمین (ع) در رأس آن قرار داشت و در آنجا امر و نهی می کرد و در مسجدش خطبه می خواند به خاطر ترک امر به معروف و نهی از منکر به مرور به جایی رسید که حجاج بن یوسف ثقفی آمد و در همان مسجد ایستاد و خطبه خواند و به خیال خود مردم را موعظه کرد.

 حجاج چه کسی بود؟ حجاج کسی بود که خون یک انسان در نظر او با خون یک گنجشک هیچ تفاوتی نداشت به همان راحتی که یک حیوان و یک حشره را بکشند، حجاج یک انسان را می کشت. یک بار حجاج دستور داد و گفت: همه مردم کوفه باید بیایند و شهادت بدهند که کافرند و از کفر خودشان توبه کنند. هر کس بگوید نه، گردنش زده می شود! این جا بود که با ترک امر به معروف و نهی از منکر مردم اینگونه دچار ظلمهای عجیب و غریب و استثنایی و غیرقابل توصیف و تشریح شدند. وقتی که امر به معروف و نهی از منکر نشود و در جامعه خلاف کاری، دزدی، تقلب و خیانت رایج گردد و به تدریج جزو فرهنگ جامعه شود، زمینه برای روی کار آمدن آدم های ناباب فراهم خواهد شد.

عدم گفتار امر به معروف و نهی از منکر که وظیفه شرعی همه است موجب اینگونه آسیب ها می شود. باید گفت: ما هنوز تا یک جامعه کاملاً اسلامی که نیک بخت دنیا و آخرت مردم را به طور کامل تأمین کند و تباهی و کجروی و ظلم و انحطاط را ریشه کن شود فاصله زیادی داریم، این فاصله باید با همت مردم و تلاش مسئولان طی شود و پیمودن آن با همگانی شدن امر به معروف و نهی از منکر آسان گردد و رواج یابد.

البته ما باید تأسف بخوریم از اینکه امر به معروف و نهی از منکر درست تشریح نمی شود و امر به معروف یعنی دیگران را به کارهای نیک امر کردن و نهی از منکر یعنی دیگران را از کارهای بد نهی کردن است، امر و نهی فقط زبان و گفتن نیست البته یک مرحله قبل از زبان هم دارد که مرحله قلب است و اگر آن مرحله باشد امر به معروف زبانی کامل خواهد شد.

مسأله امر به معروف و نهی از منکر مثل مسأله نماز است یادگرفتنی است باید بروید، یاد بگیرید مسئله دارد که کجا و چگونه باید امر به معروف و نهی از منکر کرد. البته به شما بگویم عزیزان من منکر را باید شناخت ممکن است بعضی منکر بیاید در صورتی که منکر نباشد باید معروف را شناخت واقعاً بدانید این منکر است باید گفت بر هر مکلفی واجب است شرایط و مراتب امر به معرو ف و نهی از منکر و موارد وجوب و عدم آن را یاد بگیرد تا مبادا در امر و نهی خود دچار عمل خلاف و منکر شود.

                                                                                                                         سید عطاء عبدالمنافی

 

تلخک

گفتم این بار درباره موضوعی بنویسم که اکثراً با آن سر و کار دارند و درک صحیحی از این مسئله ندارند و آن فاشیسم است، فاشیسم تفکری است که در آن یک شخص یا گروه و یا قومی خود را برتر از دیگر اقوام بشری می دانند، در واقع نوعی اصالت برای خود قائل هستند مانند اصالت خون، برتری نژاد و ...

اولین فاشیست که عقیده خودش را بروز داد حضرت والاتبار ابلیس و شیطان بود و در طول تاریخ و در بین اکثر انسان ها این نوع تفکر وجود دارد و خواهد داشت.

اما جاهایی مشکل افراطی پیدا می کند و به خشونت تبدیل می شود، مانند نسل کشی هیتلر در جریان هلوکاست که شش میلیون یهودی را در کوره آدم سوز انداخته و سوزاند یا نسل کشی صهیونیسم در فلسطین و همچنین نسل کشی سفیدپوستان در ایالت متحد که در آن سرخ پوستان را گروه گروه کشتند در زمان حال هم نسبت به مسلمانان سیاه پوست و ... و تبعیض های نژادی در کشورهای اروپایی و امریکایی علیه مسلمانان صورت می گیرد.

در جامعه شناسی اصطلاحی است به نام قوم مداری که در آن مردم یک قوم یا سرزمین را افرادی به عنوان سردمداران آن قوم را تحریک و به اتحاد و انسجام هدایت می کنند. از این طریق به آنها یاد می دهند که بهترین تفکر، بهترین روش و بهترین پیشینه از قوم آنان است و افراد خارج از قوم فاقد مراتب برتر انسانی و اجتماعی هستند، این باعث می شود مردم آن سرزمین مردم دیگر سرزمین ها را بیگانه، خارجی،اجنبی، ... بپندارند و خود را برای خطرات احتمالی از خارج از قوم آماده نگه دارند.

تفکر قومدارانه شکل ملایم تری از فاشیسم است که نه تنها خطرناک نیست بلکه برای برخی جوامع در جاهایی ضروری، مناسب و حتی انسانیست و با توجه به کتاب آسمانی قرآن کریم افرادی برتری دارند که تقوای بشتری داشته باشند و در جامعه که ما زندگی می کنیم یک راه بیش نیست و آن اهدنا الصراط المستیقیم است.

به امید سرافرازی و جامعه اسلام دار

دوستدار کسانی که از راه صحیح هدایت می شوند

کورش محسنی

 

آبشار زردلیمه

به تاریخ 1394/3/20 آقای علی اصغر توسلی به بنده زنگ زد و گفت: یک آبشار زیبا و بکر پیدا کرده ام، پرسیدم از کجا؟ در کدام منطقه؟ گفت: از اینترنت در منطقه چهارمحال و بختیاری، آبشار زردلیمه.

تاکنون این اسم به گوشم نخورده بود.

با اعتمادی که به دوست خود داشتم هیچگونه تحقیقی در خصوص موقعیت و منطقه آبشار به عمل نیاوردم و موافقت کردم؛ چون به قصد آبشار می رفتیم و برنامه هم تابستانی بود تجهیزات کامل با خود برنداشتم.

صبح روز بعد حرکت کردیم، آقای سلیمانی هم ما را در این برنامه همراهی نمود.

از شهرهای خوانسار، دامنه و داران گذشتیم، نگاهی به نقشه کردم نوشته بود از آخرین نقطه ماشین رو تا آبشار حدود سه ساعت پیاده راه است.

تصمیم گرفتیم در مسیر به شهر چهل گرد از تونل کوهرنگ و آبشار شیخ علی خان آن بازدید به عمل آوریم این نقاط زیبا در منطقه زردکوه چهار محال و بختیاری می باشد سرعتی این مسیر را طی کردیم و هر سه محل را بازدید نمودیم چون قبلاً هم این مسیر را بارها رفته بودیم و مسیر آبشار را در امتداد زردکوه به سمت جنوب شرق ادامه دادیم نزدیک گردنه شاه منصوری پرس و جو را در خصوص آدرس زردلیمه شروع کردیم.

هیچ کس اطلاعی از آبشار در اختیارمان نگذاشت یعنی کسی بلد نبود، از کنار عالی کوه گذشتیم مناطق بسیار زیبا و بکر دشت ها و دامنه های سرسبز به منطقه دشتک رسیدیم جای باصفایی برای نهار و نماز بود محلی را در بالادست روستا در مسیر رودخانه انتخاب کردیم پس از انجام فریضه نماز، غذای پرحجم و مقوی از جگر گوسفند با سیب زمینی و گوجه و پیاز و مخلفات به صورت آب پز با آتش تهیه و ناهار مفصلی را سرو نمودیم.

حدود ساعت 1/5 است و هنوز کسی آدرس به ما نداده، طبق نقشه پیش می رویم. البته یک اشکال در کار است و نقشه آدرس را از مسیر دیگر یعنی شهر اردل معرفی نموده و ما از مسیر دیگر در حال حرکت هستیم، به همین سبب باید مرتب سوال کنیم که دچار اشتباه نشویم از هر کسی سوال می کردیم پاسخ منفی بود به شهر رستم آباد رسیدیم پیاده شدیم داخل یک مغازه رفتیم سه نفر محلی در آنجا نشسته بودند سوال کردیم آبشار زردلیمه کجاست؟ دو نفر به نفر سوم که تجربه بیشتری داشت نگاه کردند و از ما دوباره پرسید آبشار چه؟ گفتیم زردلیمه

اشاره ای به دوردست کرد و گفت: پشت این کوها خیلی راه است.

از روی نقشه گفتیم از این روستاها باید عبور کنیم گفت: آری خیلی دور است. بی درنگ حرکت کردیم از روستاهای عباس آباد، زرد پینه، گردنه دسیور عبور کردیم و گاهی در مسیر از افراد محلی سوال می کردیم پاسخ منفی بود یا اشاره به دور می کردند.

آخرین روستا توقف کردیم چند نفر دورهم در روستا جمع بودند، نزد آنها رفتیم گفتیم: می خواهیم برویم زردلیمه!! با خنده اشاره ای به دور کرد و به گویش محلی گفت: شما نترید رین اوچو (نمی توانید بروید آنجا) گفتیم: حال از کجا برویم؟ چقدر راه است؟ گفتند: خیلی راه است بعد از روستا آخرین تیربرق به سمت چپ جاده فرعی را ادامه می دهید به یک ساختمان تکی وسط بیابان می رسید به نام تعاونی عشایر از آنها بپرسید ولی شما نترید رین اوچو!!! آدرس درست بود همانی که روی نقشه نشان می داد اما مدت زمانی که محلی ها می گفتند با آن چیزی که در نقشه نوشته بود خیلی متفاوت بود و آن چیزی که ما را دچار تردید کرده بود تناقض گویی افراد محلی بود که برخی 12 ساعت و حتی دو روز راه را هم به ما می گفتند و توصیه آنها بر این بود که شما به هیچ عنوان شب حرکت نکنید. نزد عشایر بمانید صبح زود بروید!

به تعاونی عشایر رسیدیم پسرک نوجوانی جلوی تعاونی نشسته و مشغول خوردن تخمه بود وقتی گفتیم آبشار زردلیمه کجاست؟ با خنده های شیطنت آمیز با حالت تمسخر با کف دست به زانوی خود می زد و به زبان محلی می گفت: ما نتریم به اوبشار ریم اینا اخون روین اوچو (ما نمی توانیم برویم آبشار اینها می خواهند بروند آنجا) تا اینجا همه افراد محلی آیه یأس می خواندند و ما را مأیوس می کردند نکته قابل توجه اینکه هیچ یک از افراد محلی به ما نگفتند تا به حال به آبشار رفته باشند.

در امتداد طول رشته کوههای زاگرس به سمت جنوب شرق حد فاصل زردکوه تا رشته کوههای دنا بیش از 50 قله بالای 4000 متر وجود دارد که برخی از آنها را تاکنون کسی صعود نکرده است.

در روزنامه ای حدود 20 سال قبل خواندم که نوشته بود در منطقه زاگرس افراد محلی چند نفری را آن سمت یک رودخانه در کوه و جنگل مشاهده نموده که هنوز به سبک انسان های غارنشین زندگی می کنند پس از اینکه آنها را پیدا می کنند و به شهر می آورند آنها از دیدن ماشین پاهای خود را به زمین می زدند و قصد فرار داشتند.

به محل عشایر بعد از تعاونی روستایی رسیدیم مهمترین راهنمایی که در نقشه وجود داشت این بود که نوشته بود از آخرین نقطه عشایر تا آبشار هیچ گونه دسترسی به آب وجود ندارد و کوهنوردان بایستی آب کافی به همراه داشته باشند.

از عشایر سوال کردیم آب کجا هست؟ گفتند: پشت این کوه این مسیر مال رو را ادامه دهید حدود یک کیلومتر به چشمه می رسید.

مسیر را ادامه دادیم. به محل چشمه رسیدیم که حدود هفت هشت نفری از بچه های عشایر از سن 5 الی 13 ساله دختر و پسر مشغول پرکردن ظروف آب از چشمه کوچک بودند. از دیدن ما تعجب کردند و می خندیدند ما بایستی به نوبت می نشستیم برای پرکردن ظروف آب از طرفی عجله داشتیم و آفتاب نزدیک غروب بود.

مبلغی پول به آنها دادیم و از آب آنها حدود هفت هشت لیتر خریدیم و با عجله برگشتیم.

آدرس آبشار را از عشایر سوال کردیم مسیر را با اشاره به ما نشان دادند به سرعت آن مسیر را گرفتیم  و به سمت آفتاب غروب از داخل جنگل های گون گزی به سمت بالا حرکت کردیم بیش از یک ساعت راهپیمایی با شیب نسبتاً تند انجام دادیم تا به خط الرأس قله رسیدیم.

آفتاب کاملاً غروب کرده و ما حدود نیم ساعت فرصت داریم در روشنایی به سمت پایین حرکت کنیم پس از آن با تاریکی مواجه می شویم و خطر گم کردن مسیر دور از ذهن نیست.

لبه کوه قرار گرفتیم تا محاسبه ای داشته باشیم ارتفاع کوه تا عمق دره بیش از سه هزار متر تخمین زده می شد آن طرف دره عمیق هم کوههای سر به فلک کشیده دیگر مشاهده می شد که آفتاب پشت آنها ناپدید شده و هیچ

 گونه سفیدی و آثار برف روی آن قله های مرتفع دیده نمی شد و ما به سمت جنوب و حد فاصل چهارمحال و بختیاری و استان خوزستان باید حرکت کنیم . هوا گرم بود و تاریک، باید هر چه سریعتر تا روشنی هوا خود را از سختی های کوه پایین بکشیم.

مسیر برای افراد خبره مشهود است حدس می زدیم تا سه ساعت خود را به پایین می رسانیم البته در صورتی که هوا روشن باشد و مستقیم فرود بیاییم اما به علت صعب العبور بودن راه بایستی به صورت مارپیچی به سمت چپ و راست حرکت می کردیم هوا هم تاریک شده مشکل دیگر اینکه ما سه نفر هستیم و یک چراغ پیشانی داشتیم با تاریک شدن هوا عشایر هم آتش روشن کردند یکی پایین دست ما و چند تا هم در دامنه کوههای روبرو در فاصله زیاد

با روشن و خاموش کردن چراغ به سمت نور پایین دست علامت دادیم او هم با روشن و خاموش کردن چراغ به ما پاسخ داد کمی امیدوار شدیم اما هر چه می رفتیم به آنها نمی رسیدیم فکر می کردیم آنها هم دارند می روند ولی جای آنها ثابت بود.

خلاصه با سختی خود را به عشایر پایین دست رساندیم با نزدیک شدن ما، سگها با سر و صدا به استقبالمان آمدند صاحب آنها هم سعی می کرد سگ ها را آرام کند و از حمله آنها جلوگیری نماید.

عشایر یک خانواده کوچک یعنی یک پیرمرد و یک پیرزن و یک پسر جوان بودند.

با چوپان جوان وارد گفتگو شدیم او نگاهش به سگ سیاه بود و با ما صحبت می کرد گویش او محلی غلیظ بود.

پرسیدیم آبشار کجاست؟ اشاره کرد خیلی دور است.

پرسیدیم می توانیم برویم؟ گفت: تاکنون رفته اید؟ پاسخ منفی بود گفت: شب گم می شوید.

پیرمرد از درون سیاه چادر صدا زد چه می خواهند؟ چوپان جوان گفت: کوهنوردان می خواهند بروند آبشار! سر و صدای پیرمرد بلند شد که داشت به زبان محلی اعتراض می کرد و می گفت: اینها دیوانه شده اند تو این شبی سراغ آبشار را می گیرند؟

ما که خسته شده و از تناقض گویی ها به ستوه آمده بودیم و عجله داشتیم، پرسیدیم آب موجود است؟ گفت: خیر!! پس شما از کجا تأمین می کنید؟ چایی داشتیم اخیراً خشک شده و توسط قاطر از چشمه می آوریم.

توصیه کرد شب بمانید و صبح حرکت کنید

گوش ندادیم حرکت کردیم سی چهل متری که فاصله گرفتیم صدای چوپان بلند شد، به عقب برگشتیم ناگهان سگ سیاه را به فاصله دو سه متری خود دیدم که بی صدا پشت سرم به قصد گاز گرفتن می آمد چوب دستی را حرکت دادم سگ خوره ای کرد و ایستاد. جوان نزدیک آمد سگ را دور کرد و گفت: از این مسیر نروید پرتگاه بلندی است خطرناک می باشد، راه سمت راست است وارد مسیر شدیم و حالا بایستی به موازات دره عمیق به سمت شمال غرب حرکت کنیم.

فکرم مشغول شد، یاد روزی افتادم که چند سال قبل در کوههای محلی تابستان بر اثر گرما و بی آبی نزدیک بود تلف شوم.

صدای آب از دوردست در کوه می پیچید و ما شک داشتیم که صدای آب است یا صدای باد!! از عشایر فاصله گرفتیم من توقف کردم و پیشنهاد دادم که دیگر صلاح نیست حرکت کنیم رفقا هم دچار تردید شدند و نشستیم.

اما جای مناسب برای ماندن نبود تصمیم گرفتیم که جلوتر برویم اولین جای مناسبی که پیدا کردیم شب را در آنجا اتراق کنیم شب از ساعت 11 گذشته و سنگها بر اثر گرمای روز هنوز داغ است.

جای مناسبی پیدا کردیم نماز خواندیم.

چادر سه نفره داشتیم، چادر را به پا کردیم و بدون شام خوابیدیم من بر اثر فکر منفی مستأصل شده بودم و دچار تردید تا صبح خوابم نبرد سحر پا شدیم نماز خواندیم هوا روشن شد منطقه را تجسس کردیم آثاری از آب و آبشار نبود.

به دوستان گفتم دیگر صلاح نیست که ادامه دهیم چون اگر مسیر آبشار این باشد باید گروهی کوهنورد در این ایام تعطیل در این محل رفت و آمدی داشته باشند در همین هنگام سر و کله چند نفر کوهنورد پیدا شد که از آبشار بر می گشتند آنها را که دیدیم امیدوار شدیم به استقبال آنها رفتیم پرسیدیم تا آبشار چقدر راه است؟ گفتند: کمتر از یک ساعت، پرسیدیم: آیا کسی آنجا حضور دارد؟ جواب مثبت بود، بلافاصله وسایل را برداشتیم و حرکت کردیم.

هر چه به سمت آبشار نزدیک تر می شدیم صدای آب واضح تر بود.

به محض ورود به آبشار تمام خستگی از تن ما بیرون رفت. عظمت و شکوه آبشار در آن کوههای گرم و خشک ما را به وجد آورد نسیم سرد و خنک آبشار مانند صدها کولر گازی آن منطقه را تا شعاع دویست متری خنک کرده بود یک خانواده عشایر و چند گروه کوچک کوهنورد در آبشار حضور داشتند.

منطقه بکر، باشکوه باصفا، درختان سر به فلک کشیده گردو و ... دو طرف آن کوهای بلند سرچشمه اصلی آبشار است که از دل کوه آب فراوان بیرون می آید معلوم نیست این همه آب به کجا وصل است آب خنک و زلال صخره های خزه بسته به رنگ سبز را هر سمت آبشار نغمه آب موسیقی و آوازهای مختلفی به گوش می رسد جلوه گاهی اعجازآور که تاکنون این عظمت و زیبایی را در هیچ آبشار دیگر ندیده بودم از ادامه دره عمیق رودخانه آب از منطقه ای به نام پل خودآفرین به سمت آبشار سرازیر و در محل خروج آبشار به هم متصل می شوند و به سمت سد کارون در حال حرکت بود.

یک گروه سه نفر دیگر از سمت منطقه خودآفرین آمده بودند و از جاذبه منطقه خودآفرین صحبت می کردند، گروه دیگر روز گذشته از شهرستان خمینی شهر اصفهان آمده بودند که همه از سختی راه تعریف می کردند و شکایت داشتند و اکثراً پاهایشان می لنگید. گروه سه نفره دیگری اهل شهرستان ایذه راه را گم کرده و نزدیک دو روز در آن کوهها سرگردان بودند حدود ظهر بود توسط عشایر جوان به آبشار آمده بودند. با وجود اینکه هر سه نفر بومی آن مناطق بودند راه را گم می کنند که عشایر به داد آنها می رسند.

جوان عشایر نزد ما آمد سفارش آنها را به ما کرد و گفت: در برگشت آنها را با خود همراه کنید.

شایان ذکر است ارتباط تلفن همراه از هنگامی که روز گذشته از کوه سرازیر شدیم به کلی قطع و هیچ گونه تماسی برقرار نمی شد و همین موجب اضطراب بیشتر گروهها می شد.

 دوست داشتیم شب را در آبشار بمانیم چند مشکل وجود داشت: 1) آذوقه ما تمام شده بود 2) آقای سلیمانی قول داده بود که دنبال خانواده خود به اراک برود3) مسئولیت گروه ایذه ای هم به گردن ما افتاده بود.

ناگزیر بایستی حرکت می کردیم اما هوای گرم بعدازظهر و بالاکشیدن خود از این کوه بلند با وجود اینکه گروه ایذه ای توانایی خود را از دست داده بودند و به سختی حرکت می کردند به خصوص یکی از آنها که هیکلی درشت تر داشت. البته آنها گروه قدر و با غروری بودند و نمی خواستند وانمود کنند که ما وامانده ایم حتی می گفتند: ما دماوند را هم صعود کرده ایم. وقتی دوست آنها می نشست ناراحت می شدند اما آن بنده خدا فشارش افتاده بود و قادر به حرکت نبود آنقدر مغرور بودند که حتی از ما طلب تغذیه هم نکردند.

ما هم درست متوجه مشکل آنها نشدیم هر چند که خودمان هم تغذیه مناسبی نداشتیم.

مقداری بدن وی را ماساژ دادم و پاهای او را به طرف بالا گرفتم تا خون به مغزش برسد. آقای توسلی مقداری کشمش به او داد و او بی درنگ گرفت و استفاده کرد بلافاصله از جا بلند شد و به حرکت ادامه داد.

در برگشت به غیر از بچه های ایذه ای مشکلی جلوی خود نمی دیدیم چرا که حالا هم مسیر را بلدیم و هم مسافت را میدانیم از طرفی اساساً مشکلات و خطرات هنگام فرود است آن هم در شب و جایی که برای انسان ناشناخته باشد.

به عشایر شب گذشته نزدیک شدیم.پیرمرد و پیرزن در سیاه چادر نشسته بودند پیرمرد پرسید: شما بودید دیشب سراغ آبشار را می گرفتید؟ گفتیم: بله. چرا به ما اعتراض می کردی؟ گفت: به خاطر جان خودتان. افراد ایذه ای با گویش محلی گرم صحبت با پیرمرد عشایر شدند. پیرزن عشایر ما را با چند لیوان دوغ مشک پذیرایی کرد، دوغ در آن شرایط خیلی می چسبید اما پیرزن بنده خدا با داشتن چند بز که از طریق آنها ارتزاق می کردند جوابگوی نیازهای خود هم نبودند چه برسد به اینکه 6 نفر آدم گرسنه و دوغ ندیده را هم بخواهد سیرکند.

چوپان جوان هم حضور نداشت یا به دنبال بزها رفته بود یا اینکه جهت آوردن آب.

ما عجله داشتیم که دوباره به شب نخوریم اما گروه ایذه ای جا خوش کرده بودند و گرم صحبت بودند و قصد حرکت نداشتند به ما گفتند شما حرکت کنید ما به شما می رسیم تعجب کردیم آنها که از ما عجله شان بیشتر بود.

منظور آنها را فهمیدم می خواستند از عشایر طلب غذا کنند.

به حرکت ادامه دادیم بازهم به شب خوردیم تصمیم گرفتیم در آن جنگل های بلوط جایی مناسب را پیدا کنیم و اتراق نماییم . جایی پیدا کردیم آتش روشن نمودیم چایی درست کردیم گروه ایذه ای هم آمدند هر چه اصرار کردیم پیش ما بمانید تا فردا صبح زود حرکت کنیم قبول نکردند گفتند: خانواده های ما نگرانند و راننده ای که ما را آورده منتظر است باید سربع خود را برسانیم به قله فقط راه را به ما نشان بدهید ما کم کم می رویم.

 مسیر را برای آنها توجیه کردیم و آنها که معلوم بود توسط عشایر از نظر تغذیه تأمین شده بودند خداحافظی کردند و رفتند. فردا صبح زود که بلند شدیم و به قله رسیدیم به طرف عشایر و ایستگاه ماشین به سرعت حرکت کردیم که دچار گرما نشویم ساعت 11 به ایستگاه و ماشین رسیدم بعدا ًبا گروه ایذه ای تماس گرفتیم و حال آنها را جویا شدیم می گفتند آن شب که به بالای کوه رسیدیم دوباره در میان جنگل های گون گزی گیر کرده و راه را گم کردیم و با فاصله حدود یک ربع زودتر از ما یعنی 15 دقیقه زودتر به ایستگاه رسیده بودند.

 

کارگاه آموزشی کارآفرینی زنان

کارگاه آموزشی کارآفرینی زنان در تاریخ 95/3/6 ساعت 9 صبح با حضور خانم دکتر ندافی در سالن اجتماعات مدیریت جهاد کشاورزی برگزار می گردد؛ لذا از علاقمندان دعوت می شود در کارگاه آموزشی مذکور حضور بهم رسانند.

                                                                                                                                 اداره آموزش و ترویج

 

جشن پایان سال پیش دبستانی هفت ستاره

جشن پایان سال 95-94 پیش دبستانی هفت ستاره در باغ بهشت مادر، مورخ 29 اردیبهشت ماه برگزار شد.

این مراسم جشن که با حضور مدیریت و کادر آموزشی این پیش دبستانی و اولیاء نوآموزان صورت گرفت، با اعطای گواهی پایان دوره و اهداء جوایز به نوآموزان به پایان رسید.

 

 

تشریح برنامه های بیست و هفتمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره)

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی موسوی خراسانی امام جمعه گلشهر گلپایگان در جلسه برنامه ریزی مراسم های نیمه شعبان و بیست و هفتمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) که با حضور مسئولین ذیربط در محل سالن اجتماعات فرمانداری پیش از ظهر چهارشنبه تشکیل شد، با بیان اینکه ما برای وجود حضرت سیدالشهدا (ع) 10 روز قبل از شهادت به عزاداری و مراسم های عزا می پردازیم، اظهار داشت: چگونه است که برای امام حاضر و زنده که می فرمایند: شیعیان ما کسانی هستند که در شادی های ما شاد و در غم ما غمگین هستند، آن گونه که شایسته و بایسته است مراسم های شادی و جشن برپا نمی کنیم.

وی افزود: ما ملت غم نیستیم بلکه در کنار عزاداری و غم شادی نیز داریم بدیهی است همان طور که برای غم اهل بیت (ع) سنگ تمام می گذاریم برای شادی آنها نیز باید آنچه در توان داریم به کار گیریم چنانکه حتی در سرگذشت برخی از حکام این سرزمین در تاریخ نگاه می کنیم و زندگی نادرشاه را که هم اکنون نیز با گذشت چندین سال از تاریخ زندگی آنان مجسمه اش بر فراز باغ نادری برجاست نکته ای که محبوبیت وی را تاکنون در اذهان نگه داشته این است که نادرشاه برای حضرت ابوالفضل العباس (ع) سنگ تمام گذاشت و حرم آن حضرت را ساخت.

امام جمعه گلشهر با بیان اینکه هر چه برای اهل بیت (ع) سرمایه گذاری کنیم در واقع چیزی از دست نداده و برای خود، مملکت و جوانان مان سرمایه گذاری خواهد شد، افزود: در این راستا می توان در هر گوشه و کنار این شهرستان با برپایی جشن های باشکوه ایام شعبان آنچه در شأن امامان به ویژه امام زمان (عج) است را انجام داد.

حجت الاسلام موسوی با اشاره به فرمایش امام صادق (ع) که می فرمایند: کسی که از خدا بترسد خداوند تبارک و تعالی ابهت او را به تمام موجودات می اندازد و در مقابل اگر کسی از خدا نترسد خداوند تبارک و تعالی او را از همه چیز و همه کس می ترساند، تصریح کرد: امام راحل (ره) نمونه بارز و کامل این روایت بود و با کار بزرگی که در راستای پیروزی انقلاب بدون اتکا به کشورهای بیگانه و امکانات و با تکیه بر خدای تبارک و تعالی ملت را آزاد کرد و به ما افتخار، بزرگی و آزادی داد.

وی در پایان با اذعان به اینکه امروز در هر جای دنیا اسم ایران و ایرانی با عظمت یاد می شود، افزود: هر آنچه داریم از برکت وجود امام راحل و کار بزرگی بود که ایشان در زنده نگه داشتن دین و اسلام کرد، بدیهی است باید نسبت به پاسداشت رحلت آن رهبر فرزانه آنچه در توان داریم به کار گیریم چنانکه ما در سال گذشته و در ایام رحلت آن رهبر فقید در گلشهر مراسم ویژه ای با حضور مداح کشوری و سخنران امام جمعه شهرستان خمین برگزار کردیم که امید است امسال نیز بتوانیم با حرمت گذاشتن به این ایام مراسمی شایسته و در شأن آن امام راحل (ره) برگزار کنیم.

در ادامه مهندس محمدرضا توسلی بخشدار مرکزی گلپایگان ضمن گرامیداشت ایام شعبان اظهار داشت: لازم است در راستای برگزاری و حضور در آیین بیست و هفتمین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در مرقد آن یار سفرکرده برنامه ریزی های لازم صورت گیرد و کمیته های مختلف که امور برگزاری این مراسم ها را عهده دار هستند نسبت به پیش بینی های لازم اقدام کنند.

وی تصریح کرد: کمیته پشتیبانی که در مسئولیت فرمانداری گلپایگان قرار گرفته با مشخص شدن اعضای آن نسبت به انجام امور محوله و دیگر اقدامات آمادگی های لازم را پیدا خواهد کرد که در این راستا برای زائرین مرقد امام راحل (ره) پیش بینی های لازم در بحث تأمین صبحانه و تأمین سرویس ایاب و ذهاب اقدام صورت خواهد گرفت که در این خصوص لازم است هم از کمک مالی زائرین و در صورت لزوم با استفاده از توان دستگاه های اجرایی و شرکت های مختلف که سال های گذشته نیز در این خصوص همکاری و مساعدت لازم را داشته اند اقدام خواهد شد.

بخشدار گلپایگان در پایان یادآور شد: در راستای مسایل برگزاری ایام رحلت امام راحل (ره) در شهرستان لازم است نیروی انتظامی و دیگر دستگاه های ذیربط اقدامات و برنامه های مورد نظر را با پیش بینی لازم در روند کاری خود داشته و شبکه بهداشت و درمان نیز در راستای اعزام آمبولانس جهت زائرین مرقد امام راحل (ره) با همکاری هلال احمر پیش بینی آن را داشته باشند.

در ادامه صادق جباری رئیس هماهنگی شورای تبلیغات اسلامی گلپایگان با توجه به اهمیت مراسم سالگرد ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیاز بود که یک فرصت بیشتری برای برنامه ریزی می گذاشتیم که با توجه به مشکلاتی که یکسری از مدیران دارند امیدواریم بتوانیم در راستای انجام این امر مهم نهایت سعی و تلاش مان را به کار گیریم، اظهار داشت: امسال بزرگداشت بیست و هفتمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) است که به هر حال طبق سنوات سال های گذشته با علم به اینکه امسال این مراسم با ایام ماه شعبان مصادف شده است و سال آینده نیز مصادف با ماه مبارک رمضان خواهد شد و امکان آن می رود که با تداخل برنامه ها حضور گسترده زائران را در مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی مانند سال های گذشته شاهد نباشیم.

وی افزود: امید است سهمیه ای که برای شهرستان در جهت حضور در مرقد امام (ره) تعیین کرده اند را بتوانیم به نحو احسن به این مراسم اعزام کنیم.

رئیس هماهنگی شورای تبلیغات اسلامی گلپایگان با اشاره به اینکه مسئولیت ستاد سالگرد حضرت امام راحل (ره) با ابلاغی که از سوی ستاد مرکزی تهران اعلام شده و استانداری نیز مورد تأیید قرار داده بر عهده فرمانداری خواهد بود، افزود: در این راستا کمیته هایی شامل کمیته اعزام با مسئولیت ناحیه مقاومت بسیج سپاه، کمیته ترابری و ایمنی با مسئولیت اداره حمل و نقل و پایانه، کمیته اطلاع رسانی با مسئولیت دفتر خبر صدا و سیما، کمیته فرهنگی هنری با مسئولیت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیته بهداشت و درمان با مسئولیت مرکز بهداشت و درمان شهرستان، کمیته پشتیبانی با مسئولیت فرمانداری، کمیته ارزیابی با مسئولیت دفتر بازرسی فرمانداری، کمیته امنیت و انتظامات با مسئولیت نیروی انتظامی و کمیته مناسبت ها و برنامه های مراسم داخل شهرستان بر عهده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان است.

جباری تصریح کرد: در راستای برگزاری بیست و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت امام راحل (ره) برای همه ادارات شرح وظایفی تهیه شده که امید است برابر این دستورالعمل امور انجام گیرد و برنامه هایی که ما در سطح شهرستان داریم شامل یک برنامه متمرکز داخل شهرستان خواهد بود، برنامه های گسترده در شهر گوگد و گلشهر و همچنین مدیریت اداره تبلیغات اسلامی با هماهنگی امور مساجد جلساتی را با حضور هیئات و هیئت امنای مساجد برگزار خواهد کرد و در آن ایام که از 10  الی 15 خردادماه است، مساجد عنایت کنند برنامه های خود را اداره کرده و 15 بنر نیز به منظور اعلام مراسم سالگرد ارتحال امام راحل (ره) در میادین مختلف سطح شهر گلپایگان توسط شهرداری نصب خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: امسال برای اعزام کاروان به مرقد امام (ره) سهمیه شهرستان 520 نفر است که با 11 دستگاه اتوبوس به مرقد مطهر حضور خواهند یافت و بدیهی است با توجه به اینکه مراسمی که در مرقد امام راحل (ره) برگزار می شود نماد جهانی دارد و از اقصی نقاط کشور جمعیت در این مراسم شرکت می کنند لازم است برنامه ریزی در راستای اعزام بدون هیچ گونه نواقص و ایراداتی انجام گیرد و در این راه با سپاه کشور که عهده دار برگزاری آن هستند همکاری لازم صورت پذیرد.

 

 

موسسه غیر انتفاعی پیام گلپایگان با کسب عناوین برتر همسو با مراکز مهم علمی کشور

در مراسمی که به منظور پاسداشت مقام اساتید و ارائه راهکارهایی در جهت همگرایی دانشگاه و مقاطع دوم متوسطه در محل موسسه غیر انتفاعی پیام برگزار شد و در آن تنی چند از اساتید این موسسه آموزشی، مدیریت، معاونین و مدیران دبیرستان های آموزش و پرورش شهرستان های گلپایگان و خوانسار حضور داشتند، ضمن برگزاری برنامه های متنوع ابتدا دکتر ابراهیمی مدیریت موسسه غیر انتفاعی گزارشی از روند فعالیت 11 ساله این مرکز آموزشی را به استحضار میهمانان رساند و پس از ایشان استاد علی اکبر جعفری پیرامون چگونگی سوق دادن جوانان به ادامه کسب علم و استفاده از فضای مناسب علمی شهرستان در این راستا مطالب مبسوطی بیان نمود که به لحاظ اهمیت مطالب ارائه شده در شماره آتی نشریه آنرا به استحضار همشهریان عزیز خواهیم رساند. لازم به ذکر است پس از ارائه مطالب ایراد شده در این جلسه و دیگر برنامه های تدارک دیده شده مدعوین از قسمت های مختلف این مرکز آموزشی بازدید و در جریان فعالیت ها و امکانات و تجهیزات این مرکز آموزشی قرار گرفتند.

 دکتر ابراهیمی رئیس مؤسسه آموزش عالی پیام ضمن خیرمقدم به مدعوین در ادامه افزود: هدف از این دعوت، آشنایی دست اندرکاران آموزش و مدرسه می باشد با صحبت هایی که با رؤسای آموزش و پرورش داشتیم مناسب دیده شد که دعوتی داشته باشیم از دوستان که هم گفتگو باشد و هم تبادل نظر و به ویژه بازدید از مؤسسه داشته باشیم.

این مؤسسه در سال 1384 تشکیل که یاد شد از دو نفر هیئت مؤسس مرحوم دکتر ابراهیمی و مرحوم حجت الاسلام نوربخش که در بین ما نیستند خداوند روحشان را شاد کند در آن زمان با دو رشته کاردانی و با حدود 200 نفر دانشجو در قالب مؤسسه آغاز به کار کرد.

عنوان مؤسسه همانطور که می دانید غیردولتی و غیرانتفاعی است معنایش این است که این مؤسسه یک مؤسسه خصوصی است با شهریه دانشجویان اداره می شود و هیچ بودجه ای از دولت دریافت نمی کند این واقعیت که با یکسری مشکلات که انتفاعی ها با آن مواجه هستند.

مؤسسه های دانشگاهی غیرانتفاعی شبیه به مدارس غیرانتفاعی نیستند یک اساسنامه دارد که بر اساس آن تا وقتی که آن به کار می دهند می تواند با شهریه دانشجو به کار ادامه بدهند ولی در زمانی که بخواهند ادامه کار به هر دلیلی ندهند آن ساختمان و دارایی آنها به اسم وزارت علوم خواهد بود این حکمی است اما از آن طرف باعث شده که بسیاری از غیرانتفاعی ها در سطح کشور توسعه زیرساخت هایشان را انجام نمی دهند یعنی ساختمان سازی نمی کنند 70 تا 80 درصد غیرانتفاعی ها در ایران از جمله در استان اصفهان هنوز در مکان استیجاری هستند منتها هیئت مؤسس این مؤسسه فرصتی که ایجاد کردند هیچ توقعی از توقعی از نداشتند و این باعث شد که ما بتوانیم زیر ساخت ها را توسعه بدهیم.

ما در این دانشکده که در 20 هزارمترمربع زمین واقع شده ایم ساختمان داریم که یکی از آنها با 1600 مترمربع زیربنا و ساختمان دیگر با 2400 مترمربع زیربنا و دیگر ساختمان با 1400 متر زیر بنا داریم و زیرساخت های دیگر که ساخته شد این به معناست که تمام بودجه ای که در دانشگاه آمده به اضافه است.

اولیه ای که هیئت مؤسس کرد وقف توسعه زیرساخت های این مؤسسه شده است و در طول این یاده سال تمام تلاش ما این بوده که از راه های مختلف بتوانیم پیشرفت کنیم.

امکانات مؤسسه:

در حال حاضر با 3 ساختمان و 20 کلاس های درسی که مجهز به ویدئو پروژکتور و دیگر تجهیزات هستند کارگاه برق و جوشکاری آزمایشگاه و سایت کامیپوتر با 45 کامپیوتر 1500 متر سوله هلال احمر را به صورت اجاره ای در اختیار داریم که برای ورزش استفاده می شود کتابخانه با 8 هزار عنوان کتاب به پایگاه اطلاعاتی دانشگاه اصفهان وصل شده که به همین لحاظ به طور کامل به پایگاه اطلاعاتی آن دانشگاه کلیات رشته ها در حال حاضر 37 دسته فعال داریم 7 رشته کارشناسی ارشد، دو رشته دیگر امسال اضافه می شود و دیگر رشته ها در مقاطع پیوسته در حال حاضر 1200 دانشجو داریم در حال حاضر از ابتدا تاکنون 4366 فارغ التحصیل در پایان سال گذشته داریم به دنبال اخذ مجوز 3 دانشکده هستیم بعد به دنبال مجوز دانشگاه شدن است برنامه این است که بتوانیم طبق مقررات وزارت علوم اینجا را دانشگاه کنیم تا عضو هیئت علمی داریم 100 نفر استاد تا امکان از اساتید مجرب استفاده می کنیم.

در مراکز به راحتی می توان به اساتید دسترسی داشت لذا ما با هزینه های بالاتری اساتید مجرب را در شهرستان آورده ایم.

با معرفی اساتید مجرب که در دانشگاه های معتبر کشوری در حال تدریس هستند سعی می کنیم اساتید مجرب استفاده کنیم تا دین خود را به دانشجویان ادا کنیم اشاره مختصر به توانایی های مؤسسه در جذب دانشجو در رشته کارشناسی ارشد که طبق نظر کارشناسان سازمان سنجش رتبه خوبی را از این نظر داریم2515 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی کشور که 344 مؤسسات غیرانتفاعی هستیم ما در کلیه گروه ها که بررسی شده بین 2515 دانشگاه رتبه 145 را آوردیم از لحاظ برتر دانشجویانی که قبول در کارشناسی ارشد شدند در گروه فنی مهندسی که بیشتر حیطه کاری ما هست ما رتبه 5 یا 6 را در بین کل دانشگاه ها پیدا کردیم و رتبه 15 را در کل غیرانتفاعی های کشور در گروه برق اختصاصی ما است: بین کل دانشگاه های کشور رتبه نهم و در بین غیرانتفاعی ها رتبه اول را به دست آوردیم و در گروه علوم انسانی دو رشته ارشد داریم بین کل دانشگاهی کشور رتبه 13 و بین غیرانتفاعی ها رتبه اول را داریم که رسماً اعلام شده برای ما بسیار نویدبخش است که باید تلاش کنیم بهتر شود.

مسلماً نقاط ضعفی هم داریم منتها...

ما در سال گذشته مراجعاتی از دانشجویانی داشتیم که جایی قبول شده بودند و از وجود این مؤسسه و رشته های آن بی اطلاع بودند و اظهار ناراحتی می کردند که باید به مناطق دور برویم

 

مراسم تجلیل از جانبازان

در مراسمی که به مناسبت ولادت با سعادت پرچمدار دشت کربلا، ساقی لب تشنگان و بزرگ جانباز اسلام حضرت ابوالفضل العباس (ع) در تالار اندیشه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور مسئولین و جمعی از جانبازان و ایثارگران شهرستان برگزار شد، اکبر فروغی رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران گلپایگان ضمن گرامیداشت این ایام و روز جانباز اظهار داشت: امیدوارم به یمن برکت این اعیاد باشکوه همه ما در راه اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی گام برداشته و ادامه دهنده راه شهیدان باشیم.

وی افزود: بی شک تجلیل و قدردانی از زحمات و فداکاری های جانبازان هر چه صورت گیرد جوابگوی ایثار و فداکاری و از جان گذشتگی آنان در راه اعتلای اسلام و جانفشانی و در طبق اخلاص گذاشتن جان خود که بزرگترین ایثار است کاری نکرده ایم.

فروغی با تقدیر از حضور جانبازان در این مراسم تجلیل تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم قدردان زحمات شما باشیم.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین یزدان بخش قاسمی رئیس اداره تبلیغات اسلامی گلپایگان با بیان اینکه شما جانبازان و خانواده های محترمتان علاقمند هستید که بر اساس زندگی جانباز عالم هستی حضرت قمر بنی هاشم (ع) ادامه راه دهید لذا با توجه به شخصیت والای قمر بنی هاشم که در عصر تاسوعا حضرت سیدالشهدا (ع) به ایشان می فرمایند یا عباس! جان حسین فدای تو، باید بسنجیم در حالی که امامان معصوم (ع) همان ویژگی های پیامبر (ص) را دارند چگونه می شود امامی به فردی که امام نیست بگوید جان من فدای تو؟

وی با بیان اینکه در روایات ائمه معصومین (ع) آمده که خداوند در روز قیامت به حضرت ابوالفضل العباس (ع) منزلتی می دهد که همه شهدا به حال او غبطه می خورند، افزود: در راستای اینکه بدانیم آنچه بر اساس این روایت خداوند تبارک و تعالی به حضرت ابوالفضل العباس (ع) عطا می نمایند که شهدا بر آن غبطه می خورند لازم است جایگاه شهدا را اول بشناسیم که خداوند یکی از مقام هایی را که به آنان عطا می فرماید حیات طیبه است و به معنی محضر پروردگار می باشد لذا به اهمیت جایگاه حضرت ابوالفضل (ع) بر اساس این روایت پی خواهیم برد.

حجت الاسلام قاسمی با اشاره به اینکه دونفر در بهشت به حالت پرواز حرکت می کنند و خداوند تبارک و تعالی در ازای دست های بریده آنان بال به آنان عطا می کند که یکی از آنان جعفر طیار و دیگری قمر بنی هاشم (ع) هستند، تصریح کرد: امروزه با نگاهی به این روایات و احادیث باید پیگیر این امر باشیم که آیا راه برای دیگر مؤمنین در رسیدن به این جایگاه ها باز است یا خیر؟ که در این راستا باید به زندگانی ائمه معصومین (ع) به ویژه قمر بنی هاشم (ع) بپردازیم که ایشان چگونه بزرگ و تربیت شدند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی گلپایگان با بیان ویژگی های زندگانی و تربیت حضرت ابوالفضل العباس (ع) عنوان کرد: برخورداری حضرت ابوالفضل (ع) از مربیان تربیتی والا مانند پدر بزرگوارش حضرت علی (ع)، امام حسن مجتبی (ع) و حضرت سیدالشهدا (ع) و دارا بودن شجاعت، ادب و فروتنی و پیروی از ولایت را از خصوصیات بارز حضرت قمر بنی هاشم (ع) برشمرد.

وی در پایان یادآور شد: ایثارگری حضرت قمر بنی هاشم (ع) ایشان را به درجه ای می رساند که همه شهدا به حال او غبطه می خورند.

 

در جلسه شورای اداری شهرستان:

ضمن تقدیر از خدمات مهدی ذکاوتمند، مهدی صادقی وصفی به عنوان مدیریت جدید اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان گلپایگان معرفی شد

رضوان زمانی: علی بهبهانی مدیرکل ثبت اسناد استان اصفهان در جلسه شورای اداری گلپایگان که با حضور مسئولین شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری به منظور معرفی رئیس جدید اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان و تقدیر از خدمات ریاست قبلی این اداره حضور یافته بود، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: همه می دانیم مجموعه ثبت اسناد یک مجموعه دیوانی و کاملاً استخوان دار و ریشه ای است و در قرآن به اهمیت خدمات آن نیز اشاره شده است.

وی با اذعان به اینکه گستره قوانین ثبت اسناد مربوط به تمامی نفوس در کشور و از نظر سرزمینی تمامی کشور را در بر می گیرد، تصریح کرد: امروزه کسی نیست که به اهمیت ثبت اسناد پی نبرده باشد و کمتر کسی است که برای رفع مسایل مربوط به امور ثبتی و ... به مجموعه ثبت اسناد گذر نداشته باشد که در این راستا افرادی که به این مرکز مراجعه دارند اموری از قبیل ثبت املاک، تحدیدها، افرازها و اموری که در دفاتر اسناد رسمی، ازدواج و آنچه در حوزه ثبت شرکت ها صورت می گیرد همه گوشه هایی است از شاخ و برگ های زیادی که در زیرمجموعه های ثبت اسناد هستند.

بهبهانی تصریح کرد: قدیمی ترین اسناد دیوانی ثبت اسناد قریب به یکصد و بیش از یکصد سال با کار سنتی در این مرکز صورت می گیرد اما امروز ناچار و ناگزیریم که این مسیر سنتی و غده سرطانی کار کردن را از بطن این خدمات سطحی بیرون بیاوریم و چاره ای نداریم که وارد فضای ایجاد بانک های مجازی شده و در بخش پدافند غیرعامل به مسایلی مانند آنچه در جنگ و در شهر خرمشهر به وقوع پیوست گرفتار نشویم.

وی با تشریح مشکلات پدید آمده در جنگ تحمیلی و اشغال خرمشهر توسط مزدوران بعثی و آسیب هایی که در این راستا به مدارک و اسناد مردم این خطه وارد شد مطالبی اظهار داشت و افزود: برای اینکه این اتفاق دوباره تکرار نشود طبیعی بود که سازمان یک طرحی را ایجاد کند و با فعال کردن بانک های الکترونیکی مانع از بروز چنین مسایلی که پیش آمد و در بلایا و مسایلی که خدای ناکرده اتفاق خواهد افتاد ما بتوانیم با کمترین آسیب حقوق مالکانه مردم را بازسازی کنیم که امروز با فراهم شدن این شرایط سندهای الکترونیکی با عنوان تک برگی ارائه می شود خروجی همین تفکر است که در دو بانک جامع املاک و جامع کاداک جمع آوری می شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان با معرفی بانک های جامع املاک و کاداک به نتایج مثبتی که این امر در فرایند نگهداری اسناد شهروندان و آحاد جامعه خواهد شد، پرداخت و بیان داشت: برای اجرای الکترونیکی شدن اسناد ما مجبور هستیم فرایندی را طی کنیم که این امر بدین معنی نیست اموری که در ثبت انجام می شود در کل بی نقص است و ممکن است مواردی و افرادی را داشته باشیم که در روند این امور مشکلاتی را به وجود آورده باشند لیکن تغییر و تحولات در این است که ما بتوانیم آن بخش را علیرغم مشکلات و زحمات زیاد به صورت الکترونیکی به وجود آوریم.

وی با اشاره به اینکه ساختار ثبتی شهرستان گلپایگان قدمت بالایی دارد و در آن منازل قدیمی، موضوعات اشتراکی و اختلافات مالکیت ها به وفور یافت می شود، افزود: این امور فرایندی نیست که ما بتوانیم به راحتی از کنار آن بگذریم و در این راستا در حوزه اداری نیاز به یکسری اصلاحات داریم که انجام داده و گله مندی مردم را که از اصل موضوعات الکترونیکی شدن ثبت اسناد اطلاع ندارند را با بکارگیری قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و املاک به انجام برسانیم.

بهبهانی با گله مندی از برخی قوانین ثبتی در کشور اظهار کرد: برخی از قوانین نامشخص به مردم زور می گوید و مردم را در این قانون مجبور می کند که برای دریافت سند حتماً در ملک خود ساخت و ساز داشته باشند و این در حالی است که برخی از مالکین امکان ساخت و ساز برایشان فراهم نبوده و لاجرم فقط می توانند یک دیوار یا حصار برای ملک خود بسازند و این امر موجب می شود که آنها نتوانند سند املاک خود را از ما بگیرند چون قانون ما را در این راستا منع کرده است.

مدیرکل ثبت اسناد استان اصفهان با اذعان به اینکه در قانون 147 قبلی ما می توانستیم به افراد دارای قطعه زمین سند واگذار کنیم، افزود: متأسفانه با تصویب لایحه ای در مجلس قطعه زمین ها را به اعیانی تبدیل کردند و این امر موجب شد که مالکین جهت دریافت سند اعیانی مراجعه به ثبت داشتند و ما خواستار ساخت و ساز در ملک مذکور بودیم که شهرداری برای ساخت و ساز از آنها سند طلب می کرد لیکن باید مشخص شود تکلیف این ارباب رجوع با کیست و ما در این راستا حق را به ارباب رجوع می دهیم زیرا خودمان قربانی این قانون غلط هستیم.

وی با اشاره به اینکه قانون باید بتواند همسان برای رفع مشکلات مردم حرکت کند، تصریح کرد: در گلپایگان چه منابع درآمدی برای بحث اشتغال زایی و اقتصاد مقاومتی وجود دارد؟ که اگر بتوانیم قوانین را اصلاح کنیم بسیاری از مشکلات مردم را حل کرده و متأسفانه به لحاظ همین قوانین در ثبت اسناد، کشور ما قبل از افغانستان و دو کشور دیگر در رده های آخر مسایل ثبتی جهان قرار دارد.

بهبهانی با بیان اینکه ما ناگزیریم برای حل مشکلات مردم تغییر و طرح در عمل داشته باشیم و باید عملاً وارد این حوزه به صورت آسیب شناسی شده تا مشکلات مردم را مرتفع کنیم، افزود: در راستای ساخت ساختمان جدید اداره ثبت اسناد شهرستان نیز عملیات کارشناسی انجام شده و نیازمند اعتبارات از سوی سازمان مدیریت هستیم که امید داریم با پیگیری مسئولین این امر هر چه زودتر صورت گیرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان با اشاره به اینکه به تازگی طرحی در مرکز استان و برای اولین بار در کشور انجام شده به نام طرح پستی تقاضای سند مالکیت که مالکین بدون مراجعه به ادارات ثبت و در دفترخانه ها درخواست سند می دهند و با طی مراحل ده گانه که در این سند آمده ثبت آنان انجام خواهد شد که فرایند این امر در سال 94 باعث شد از مراجعه بیش از دو میلیون و 500 هزار نفر به واحدهای ثبتی در سراسر استان جلوگیری شود و ضمن صرفه جویی در وقت مانع از پنج میلیون سفر شهروندان شد که هزینه هایی برای آنان دربرمی داشت.

وی تصریح کرد: در راستای طرح ثبتی بیش از 80 نفر جوان بیکار استخدام و ضمن کاهش مراجعات در سالهای قبل که ماهیانه 14 هزار سند مالکیت صادر می شد در حال حاضر ماهیانه بیش از 22 هزار سند مالکیت بدون اضافه کردن نیروی انسانی صادر می شود.

بهبهانی در پایان تصریح کرد: در حوزه نیروی انسانی اداره ثبت اسناد گلپایگان به زودی 6 نفر نیروی جدید و جوان به ظرفیت آن اضافه خواهد شد که امیدواریم با مدیریت جدید این اداره آقای مهدی صادقی وصفی که نیروی جوان، کارآزموده و با تجربه بالغ بر 10 سال فعالیت در زمینه های مختلف ثبتی هستند بتوانیم از فعالیت ایشان مانند مدیریت قبلی آقای مهدی ذکاوتمند که به حق یکی از پاک ترین و زحمت کش ترین نیروهای ثبت اسناد بودند بهره مندی کامل را  مردم شهرستان گلپایگان ببرند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا اسماعیلی امام جمعه گلپایگان ضمن تبریک ایام شعبانیه و روز روابط عمومی اظهار داشت: برخی از ادارات دارای روابط عمومی قوی هستند که این امر می تواند در روند فعالیت آن اداره مثمر ثمر واقع شده و ارتباط خوبی با ارباب رجوع پیدا خواهند کرد.

وی افزود: کشور ایران کشور جوانی است و ما مسئولین باید نسبت به جوان ها رویکردمان را درست کنیم چون آنها از قابلیت خوبی برخوردارند و وظیفه ما کشف این قابلیت ها و جهت دهی و بهادادن به آنها است و به همین لحاظ رویکرد ما باید نسبت به جوانان متفاوت بوده و فرق داشته باشد و به این نکته توجه داشته باشیم که جوانان ما از ظرفیت های بالایی برخوردار هستند لیکن ما نتوانستیم این ظرفیت ها را کشف و استعدادهای آنان را به دست آوریم.

امام جمعه گلپایگان با تقدیر از خدمات مهدی ذکاوتمند در 6 سال مدیریت اداره ثبت اسناد شهرستان اظهار کرد: همان گونه که فرماندار فرمودند مردم از عملکرد مهدی ذکاوتمند رضایت خود را ابراز می کردند هر چند ممکن است مشکلاتی در عرصه ثبتی خود داشتند لیکن از مدیریت این اداره و شخص ایشان راضی بودند و این امر خیلی مهم است که رفتار و برخورد و دنبال کردن امور مردم را پیگیر باشیم و امیدواریم مهدی صادقی نیروی جوانی که تازه در این تصدی قرار می گیرند موفق بوده و در راستای امور مردم بتوانند مشکلاتی که این اداره با آن مواجه است را رفع کنند.

حجت الاسلام اسماعیلی با اذعان به اینکه مشکلاتی که در عرصه ثبت اسناد وجود دارد باید حل شود، افزود: مواقعی ما یک گلوگاه های اداری داریم که تا اینها حل نشود مسئولین هر چه تلاش کنند با مشکلات مواجه هستند و این به لحاظ این است که خیلی از قوانین ما با تراکم مواجه و دست و پاگیر شده است و به نوعی همدیگر را خنثی می کند و برای مردم دردسرساز شده است که لازمه رفع این موارد انتقال مشکلات به مسئولین بالای کشوری است و امیدواریم کسی از اینکه مشکلات را به مسئولین بالاتر ارجاع دهد ترس از برکناری سمت خود نداشته باشد و وظیفه مسئولین که خط مقدم مراجعات مردمی هستند ارجاع مشکلات به مسئولین رده های بالا برای رفع آنها است.

نماینده ولی فقیه در گلپایگان در پایان با اشاره به اینکه امید است در جلسات شورای اداری مسئولین اداراتی که کمتر وارد مسایل می شوند بتوانند موارد و مشکلات خود را مطرح کنند و ما متکلم وحده نشویم و در راستای هدفی که مقام معظم رهبری برای رفع مشکلات جامعه در سال جاری با تکیه بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بیان کردند، بتوانیم یک قدمی برای رشد و تعالی مردم و اداره و نهادمان برداریم.

در ادامه حجت الاسلام سید علی موسوی خراسانی امام جمعه گلشهر ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: بعضی مواقع آنچنان در مسایل دنیا گرفتار می شویم که فراموش می کنیم آخرتی هم برای ما است و مرگ فقط برای همسایه نیست و هر لحظه ممکن است این فرشته عزیز خدا سر رسیده و جان ما را بگیرد.

وی با اشاره به اینکه بعضی مواقع خداوند یک مقامی را به انسان می دهد که انسان های دیگر به آن نیاز دارند، افزود: تصدی هر مسئولیتی باید در راستای رفع مشکلات مردم بوده و هر مشکلی که از یک مؤمن برطرف کنیم برابر عبادت سالها و ماهها در مسجد است اگر برای خدا و به قصد قربت باشد و انسان خالص و مخلص برای آن دنیای خودش کار کند.

امام جمعه گلشهر با تشریح گفتاری از فرماندار شهرستان اظهار کرد: آقای فرماندار گفتند در دوره ای که تصدی بازرسی داشته اند فردی به استانداری شکایت برده مبنی بر اینکه کارخانه کالباس سازی وی را تعطیل کرده اند و وقتی ایشان به عنوان بازرس به این محل مراجعه داشتند مسئول بهداشت وی را در جریان فعالیتهای غیربهداشتی و خارج از عرف این کارخانه کالباس سازی قرار داد، به نحوی که به وی گفته بود در این کارخانه مرغ مرده از شهرهای دیگر و الاغ های پیر را جمع کرده و آنها را برای مردم کالباس درست می کنند!!

وی افزود: برخی به قیامت اعتقاد ندارند که این کارها را می کنند و چگونه می خواهند زندگی خود را با کسب درآمد از این فرایند تأمین کنند؟ مال حرام خوردن باعث زندگی هایی می شود که امروز شاهد برخی از آنان هستیم، امیدواریم خداوند این فرصتی که به ما داده است را از آن در جهت کمک به مردم و رفع مشکلات آنها استفاده کنیم و به گونه ای قدم برداریم که فردا بتوانیم به پیامبر گرامی اسلام (ص) بگوییم این کارها را ما برای شیعیان شما انجام دادیم.

در ادامه حسین فراست فرماندار گلپایگان ضمن خیرمقدم به مسئولین شهرستان و مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان و تقدیر از خدمات مهدی ذکاوتمند رئیس اداره ثبت اسناد گلپایگان، اظهار داشت: از باب اینکه ثبت یک کار فنی و تخصصی است لذا لازمه آن این است افرادی که به کار گرفته می شوند از تخصص لازم برخوردار باشند و مردم هم توقع دارند در کوتاه ترین زمان امور آنان انجام گیرد هر چند برخی امور اجتناب ناپذیر است ولی خیلی از کارها را هم شاید بتوان راحت تر انجام داد و لازمه اش این است که مدیریت جدید اداره ثبت شهرستان یک تحولی در آن به وجود آورند هر چند خود آقای ذکاوتمند فوق العاده زحمت می کشیدند و من خود متوجه بودم.

وی افزود: شاید یک مقدار سازمان (ثبت اسناد و املاک) از باب فنی بودن یا پیچیدگی بودن که در تخصص ما نیست مشکلاتی در امور خود داشته باشد لذا مردم گلایه مندند که پرونده های آنان در این اداره خیلی زمان بر و طولانی جواب داده می شود که درخواست ما از جنابعالی تأمین نیروی مورد نیاز به ویژه کارشناسانی که وجود آنان می تواند جوابگوی مراجعات باشد را با توجه به گستردگی حوزه گلپایگان انتظار داریم.

فرماندار گلپایگان با بیان اینکه محل اداره ثبت اسناد گلپایگان با توجه به سابقه قدیمی فعالیت که در این شهرستان دارد دچار فرسودگی و نیاز به بازسازی و تأمین دارد، افزود: مبالغ جزیی که در راستای هزینه های این اداره اختصاص می یابد بسیار پایین بوده و نمی توانند جوابگوی مشکلات عدیده آن باشد لذا تقاضایی که از مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان در این راستا داریم امید است نسبت به مرمت و بازسازی این اداره که روزانه مراجعات زیادی از باب امور مردم در آن صورت می گیرد توجه بیشتری نسبت به آن صورت گیرد که در این راستا اگر کاری از دست ما برمی آید، آماده هستیم چون محیط کار ثبت اسناد باید یک فضای مناسب حتی برای پرسنل آن باشد.

فراست تصریح کرد: با توجه به نزدیکی بیست و هفتمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ضرورت و همکاری دستگاه های ذیربط را در این راستا مد نظر قرار داده، امید است طبق سنوات گذشته بتوانیم با حضور پررنگ این مراسم را چه در داخل شهرستان و چه در حرم مطهر به نحو احسن به انجام برسانیم.

وی با اذعان به اینکه لازم است با توجه به شعار سال در راستای اقتصاد مقاومتی مسئولین ادارات صرفه جویی را در مصرف آب و برق و دیگر انرژی های مصرفی سرلوحه کار خود قرار دهند، اظهار کرد: ادارات در این راستا الگو برای سایر مردم شوند و لازم است مکاتبات را پیگیری و نسبت به توصیه مقام عظمای ولایت در راستای اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در ادارات و دستگاه ها در مسایل بروز بحران همکاری لازم را داشته باشند چون در مواقع بروز حوادث آمادگی لازم ضروری است به عنوان مثال چه کسانی متوجه وقوع زلزله در گلپایگان شدند؟ هر چند خفیف بود لیکن آمادگی لازم باید در زمینه چنین حوادثی در دستگاه های ذیربط صورت گیرد.

فراست در ادامه سخنان خود ضمن تقدیر از مدیریت شبکه دامپزشکی گلپایگان که در راستای بحران بیماری دام (تب برفکی) اقدامات معقول و به موقعی را برای ریشه کنی آن با تلاش شبانه روزی انجام دادند، افزود: امیدواریم بتوانیم این معضل را نیز پشت سر بگذاریم و به دنبال تأمین اعتبار خسارت به دامداران هستیم.

وی با اشاره به جاری شدن آب در رودخانه اناربار گلپایگان اظهار داشت: جاری شدن این آب در رودخانه گلپایگان برای برخی از جمله کشاورزان مورد سوال واقع شده بود که لازم است اطلاع رسانی شود با توجه به اینکه در سدّ کوچری حدود بیش از 60 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده که این امر با عنایت به اینکه سدّ نوساز می باشد و در حال حاضر مسئولین مربوطه پر شدن آن را ضروری نمی دانند لذا برنامه ریزی کرده اند تا مقدار اضافی آب از آن خارج شود و در سال های آینده که اطمینان نسبت به در جلسه شورای اداری شهرستان :گنجایش سد خواهد شد، سد به میزان مورد لزوم پر خواهد شد، بدیهی است جاری شدن آب می تواند نسبت به تأمین آب های زیرزمینی کمک کند.

فرماندار گلپایگان در پایان از همکاری ادارات برق، بیمه، گاز و آب که با صنعتگران شهرستان در راستای بدهی آنان، تقدیر کرد.

در ادامه سید رضا میرهندی مدیریت اداره گاز گلپایگان با اشاره به منافع و مزایای بهره مندی از گاز طبیعی در مصارف صنعتی و خانگی اظهار داشت: گاز یک نعمت خدادادی و سوختی بسیار پاک و خوب است و لزوم استفاده از آن در امور صنعت و خانگی متدوال و گسترده شده است لذا لازم است شهروندان عزیز و دیگر دستگاه های ذیربط که از این منبع خدادادی برای امور تجاری و مصرفی خود در حال استفاده هستند درخواست بهره مندی مطلوب از آن را داریم.

وی افزود: هر چند مردم در حال حاضر با شرایط اقتصادی حاکم بر کشور وضعیت مناسبی ندارند و این مدیریت نیز بر همین مبنا در راستای دریافت وجوهات مصرفی و معوقه گاز خود در مصارف خانگی و حتی صنعتی مردم را در تنگنا قرار نداده لیکن درخواست می شود از مسئولین ذیربط امور صنعت، معدن، اوقاف و امور مساجد در جهت پرداخت بدهی های خود و سبک کردن معوقه ها اقدام کنند تا ما نیز با توجه به اقداماتی که برای امور زیربنایی داریم بتوانیم نسبت به آنها با تأمین بودجه اقدام کنیم.

میرهندی با اشاره به اینکه شهروندان و امور صنعت شهرستان بالغ بر 37 میلیارد ریال بدهی معوقه مصرف انرژی گاز دارند، تصریح کرد: اداره گاز شهرستان علیرغم بدهی های معوقه 5 یا 6 ماهه مصرف کنندگان بخش صنعت و خانگی به دلایل مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه تاکنون موفق به پرداخت بدهی خود نشده اند نیز تا حد امکان آنان را در تنگنا قرار نداده لذا انتظار داریم نسبت به همکاری و همیاری با ما دaر این راستا اقدام معقول صورت گیرد.

 لازم به ذکر است در جلسه شورای اداری شهرستان مدیر کل ثبت  اسناد و املاک استان اصفهان ضمن تقدیر از خدمات 6 ساله مهدی ذکاوتمند در تصدی  مدیریت اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان  گلپایگان، مهدی صادقی  وصفی را به عنوان مدیریت  جدید این اداره  به حضار معرفی کرد.                         

 

 

   نادر ولی شایع......... 

       داستان از آنجاشروع شد که بیمار آقای 27 ساله با کم خونی بدون علت و دل دردهای دوره ای اطراف ناف از حدود ابان 94 که بررسیهای مختلف از جمله کولونوسکپی و اندوسکپی و ..... علت خاصی را آشکار نساخته بود و از اسفند 94 دچار فلج اندام شده بود را جهت ادامه بررسی علت کم خونی جهت انتروسکپی ( اندوسکپی روده باریک) به اینجانب ارجاع نموده بودند و جالب بود که انتروسکپی وی نیز در طول 7 متر روده باریک نرمال بود فلذا از شغل بیمار سوال شد که گفتند ایشان قبلا دانشجو بوده و فعلا بیکار است و در پاسخ به سوال دال بر استفاده از مواد مخدر خواهر ایشان به استفاده چندین ساله او از مواد مخدر اشاره داشت که سایر اعضای خانواده نمی دانستند!! لذا با احتمال مسمومیت با سرب سطح سرمی این فلز اندازه گیری شد که 4 برابر نرمال بود لذا بیمار به مرکز مسمومیت  ها ارجاع داده شد تا در صف نوبت دارویی قرار گیرد که هم بسیار گران است و هم نایاب!!!!!

بنده در طول 20 سال طبابت بیمار با مسمومیت با سرب نداشتم یا به آن فکر نکرده بودم ولی در 4-5 ماه قبل تا کنون حداقل 10 بیمار با این تشخیص به مرکز مسمومیتها ارجاع نموده ام لذا برخود واجب دیدم تا از بروز و شیوع این فاجعه ملی گزارشی تهیه نمایم بلکه مورد توجه و عنایت افرادی که در معرض خطر هستند قرار گیرد.

مسمومیت با سرب:                                   

 بروز و پیشرفت این بیماری بطئی و کند است فلذا ممکن است بیمار در صدد تشخیص و درمان زودرس نباشد علایم آن بسیار متنوع بوده و در صورتیکه به فکر آن نباشید تشخیص داده نخواهد شد . از جمله علایم ان میتوان به دل درد ، یبوست ، و تحریک پذیری و اشکال در تمرکز حواس و کم خونی اشاره کرد. ایجاد فشارخون بالا و عوارض کلیوی و عوارض حرکتی و عصبی نیز از جمله عوارض دراز مدت است

علت ابتلا اکثر بیماران تماسهای شغلی است و بیشترین راه ابتلاء در بزرگسالان تنفسی و در کودکان از طریق افزایش جذب گوارشی است، یک فرم ارگانیک سرب به گازوییل اضافه میشود تا عدد اکتان آن بالاتر رود و تخمین زده میشود 90 درصد سرب اتمسفر حاصل سوخت ناقص اتومبیل ها باشد و حذف این سرب از گازوییل در برخی نقاط دنیا باعث کاهش خطر مسمومیت با سرب شده است. افرادیکه در کارخانه های باطری سازی شاغل اند یا در صنایع رنگ کار می کنند یا با مواد شیمیایی حاوی سرب سر وکار دارند و معتادین به مواد مخدرخوراکی یا تزریقی بیشتر در معرض مسمومیت سروکار دارند.

ناخالصی های موجود در تریاک بویژه خاک رس که ممکنست حاوی سرب زیادی باشد عامل این مسمومیت در معتادین به مواد مخدر است. مصرف برخی انواع الکل که بطور غیرقانونی و مخفیانه توسط افراد سود جو تهیه شده است عامل دیگری برای این نوع مسمومیت است. سوء تغذیه و کمبود کلسیم و آهن و روی که در افراد معتاد به وفور یافت میشود باعث افزایش جذب گوارشی سرب شده و شانس مسمومیت را بالا میبرد . سرب وارد خون شده و در استخوانها و بافت نرم رسوب میکند و سرب موجود در خون 90 در صد به گلبولهای قرمز متصل شده و باعث لیز و از بین رفتن گلبولها میشود فلذا سرب اثرات مضری را روی بدن اعمال میکند که مهمترین آنها : 1- ایجاد کم خونی 2- با تغییر در سد خونی مغزی ، عوارض عصبی و حرکتی و خستگی مزمن و عوارض روانپزشکی همجون افسردگی و پرخاشگری ایجاد میکند. 3- سرب با تغییر در ساختار DNA سلولی خطر ایجاد سرطان را افزایش و حوادث قلبی عروقی را می افزاید.       4- کاهش میل جنسی ، اختلال در شکل و حرکت اسپرم ها و ایجاد ناباروری و .........................      

                              توصیه میشود در صورت بروز کم خونی بدون علت ، دل دردهای دوره ای و رفتارهای توجیه ناپذیر عصبی و روانی و خستگی مزمن و اشکال در تمرکز حواس و اختلال خواب به فکر این بیماری مهلک باشیم چرا که تشخیص دیررس میتواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت و حتی مرگ بشود. شیوع این بیماری در ماههای اخیر بنظر میرسد بدلیل الودگی مواد مخدر با ترکیبات آلوده به سرب است و این نکته باید مورد توجه مصرف کنندگان مواد افیونی باشد گرچه نقش آلودگی هوا را نیز نباید از نظر دور داشت.       

دکتر محسن شریفی

 فوق تخصص گوارش- کبد

     مدرس و پژوهشگر دانشگاه.

 

جشن بزرگ فوتبال شهرستان که همزمان باولادت باسعادت آقا ابولفضل العباس( ع)در سالن 22بهمن شهرستان برگزار شد

درجشن بزرگ فوتبال شهرستان که همزمان باولادت باسعادت آقا ابولفضل العباس( ع)در سالن 22بهمن شهرستان برگزار شد از قهرمانان ومدال آوران فوتبال سال 94 تجلیل وکاپ وحکم قهرمانی اهدا شد

طبرزدی رئیس هیئت فوتبال شهرستان طی گزارشی در این راستا اظهار داشت: درسال 1394 بیش از250 نفر ازجوانان شهرستان درقالب تیمهای فوتبال وفوتسال در مسابقات استانی شرکت کردند ودرپایان در رده بزرگسالان تیم کیوان گلپایگان مقام نائب قهرمانی مسابقات لیگ یک آسیاویژن استان اصفهان را کسب کرد در ردهای امید تیم سیناشیمی قهرمان امیدهای شهرستان بعنوان نماینده شهرستان درمسابقات امیدهای استان شرکت نمود ودربه مقام قهرمانی مسابقات دست یافت تا گلپایگان برای اولین بار درتاریخ فوتبال خود امتیاز کشوری داشته باشد در ردهای متعدد جوانان نونهالان رده 14.13 .12.و10 فوتبال وفوتسال درمسابقات استانی شرکت کردیم که تیم فوتسال 11سال پیام مقام سوم استانی رابدست آورددرمسابقات شهرستانی جام رمضان تیم دهیاری سعید آباد قهرمان در لیگ فوتبال شهرستان لیگ 1 کشت وصنعت قهرمان تیم ذولفقار گوگد دوم وپاس سوم شد لیگ دو شهرستان تیم فجر قهرمان تیم سیناشیمی دوم واتحاد سوم شد رده امیدها سیناشیمی قهرمان

تیم کشت وصنعت دوم وپاس سوم شدند دررده جوانان همای شادگان اول پاس دوم واستقلال سوم شدند نوجوانان کشت وصنعت اول صنعت گلپا دوم وپاس سوم شدند درمسابقات لیگ 1فوتسال، الماس شهر قهرمان الوند گلشهر دوم وکشت وصنعت سوم شدند در لیگ 2دهیاری نیوان قهرمان پگاه دوم وپارسیان سوم شدند

یک دوره کلاس مربیگری سی ایران درفروردین 94 برگذار گردیدباحضور 25 نفر ویکدوره کلاس داوری درجه 3 اردیبهشت 94 برگژار گردید

 همچنین برگزاری کلاس داوری 3فوتسال زیر نظر استاد مشفق مدرس رسمی فرداسیون آغاز شد که دراین کلاس تعداد 22نفرآقا و7نفر خانم شرکت دارند

لازم بذکر است در جنگ فوتبال شهرستان که همراه با برنامه های متنوع و نشاط آور همراه بود چندین گروه هنری شهرستان به اجرای برنامه پرداختند و در پایان نیز به برترین های این رشته ورزشی شهرستان کاپ ، لوح و هدایا که از سوی هیئت فوتبال شهرستان تدارک شده بود، اهداء گردید.

 

کسب مقام اول  بانوان رزمی کار در مسابقات استان

تبریک به خانها فاطمه شیخوندی و فاطمه مصطفائی که با در خشش در ششمین دوره مسابقات او-اسپرت که به میزبانی استان اصفهان و با حضور 161نفر از کشور ایران و 88نفر شرکت کننده خارجی از 9 کشور (اقایان و بانوان)در بخشهای مبارزه ،هنرهای فردی و تیمی در این مسابقات کسب مقام اول در بخش مبارزه نمودند. در این دوره از مسابقات سرکار خانم زهرا ابراهیمی بعنوان داور و اقای  محسن محسنی بعنوان کادر اجرایی مسابقات  حضور داشتند  ک مایه افتخار گلپایگان و هیات رزمی میباشد.

عیادت مدیریت اداره آموزش و پرورش شهرستان از دانش آموز تصادفی

در روز دوشنبه  مورخ 95/3/3  مدیریت آموزش و پرورش شهرستان گلپایگان،از مبینا جوانبخت،دانش آموز پایه سوم دبستان شهید اشرفی اصفهانی،که بر اثر تصادف در ICU بیمارستان آیت الله کاشانی اصفهان بستری بودند،عیادت کرد.

در صحبت با مسولان بخش و گزارش دکتر معالج حال ایشان رو به بهبودی ست و به حمدا... از قسمت ICU به بخش انتقال یافتند.

 

  برگزاری جشن میلاد در ارگ گوگد

  برگزاری جشن میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) با حضور با شکوه مردم از نقاط مختلف شهرستان در ارگ تاریخی گوگد برگزار شد و طی آن برنامه های شاد و متنوع با هنرمندی هنرمندان شهرستان و اهداء لوح و هدایا به شرکت کنندگان در مسابقه اهداء شد. این برنامه که مورد استقبال بسیار مردم قرار گرفت توسط شهرداری، هیئت رزمندگان اسلام و ارگ گوگد برگزار شد و گروه هنری محراب اندیشه با مدبریت و اجرای علیرضا محرابی ، هنرمندان این گروه و گروه هنری کوثر اجرا شد

 

شهردار گلپایگان:

گلپایگان زیباترین شهر استان اصفهان است

شهردار گلپایگان گفت: گلپایگان یکی از شهرهای زیبای استان اصفهان است و این زیبایی را بابت تلاش، همکاری و همراهی شهروندان در پاکیزه نگه داشتن شهر می دانیم.

مهندس محمدامین جمالی شهردار گلپایگان در حاشیه آیین اهدای جوایز جشنواره زمستانی شهرداری گلپایگان که عصر دوشنبه در محل پارک شهر برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام ولادت حضرت ولیعصر (عج) و حماسه آزادسازی خرمشهر روز مقاومت و ایثار اظهار داشت: در جشن بزرگ شهرداری که چندی قبل با حضور جمع کثیری از شهروندان در محل سالن 22 بهمن شهرستان صورت گرفت و طی قرعه کشی انجام گرفته، برندگان جوایز جشنواره زمستانی مشخص و امروز با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری جوایز آنان شامل یک دستگاه خودروی پراید، پنج کمک هزینه سفر زیارتی مشهد مقدس و پنج دستگاه دوچرخه به آنان اهدا شد.

وی افزود: با توجه به اینکه قسمت عمده بودجه و اعتبارات شهرداری از وصول عوارض و نوسازی شهروندان تأمین می شود، لذا در جهت افزایش مشارکت ها و تعامل بیشتر مردم با شهرداری در راستای پرداخت به موقع این عوارض، جشنواره ای با نظر شورای اسلامی شهر و شهرداری گلپایگان در دو ماهه پایانی سال برگزار و مقرر شد جوایزی در خصوص شرکت شهروندان در این جشنواره در نظر گرفته شود.

شهردار گلپایگان با اذعان به اینکه خوشبختانه استقبال خوبی شهروندان از این جشنواره به عمل آوردند، تصریح کرد: توقع ما این است که چنین برنامه هایی در جهت تداوم حضور مردم در همراهی و مساعدت با شهرداری در زمینه های مختلف با برگزاری مکانیزم های تشویقی که مشارکت مردم را در پرداخت عوارض به دنبال خواهد داشت، ادامه یابد.

مهندس جمالی با اشاره به اینکه انتظار مدیریت شهرداری از مردم همراهی و مساعدت آنان در تمامی زمینه ها در راستای روند رفاه و عمران شهری است، افزود: همان گونه که مردم شهر گلپایگان در بحث نظافت، زیباسازی، نگهداری از فضای سبز و توسعه آن همکاری صمیمانه با شهرداری داشته و دست یاری ما را در روند امور می فشارند تا ما با تکیه بر آن بتوانیم در پیشرفت و توسعه عمرانی و خدماتی قدم های مؤثر برداریم، ما می توانیم امروز با افتخار اعلام کنیم که گلپایگان یکی از شهرهای زیبای استان اصفهان است و این زیبایی را بابت تلاش، همکاری و همراهی شهروندان در پاکیزه نگه داشتن شهر می دانیم.

وی با تقدیر از مساعدت و همراهی مردم در امور شهری با شهرداری گلپایگان، بیان داشت: امیدواریم مردم در بحث پرداخت عوارض نیز که قانونی است و قسمتی از بودجه سالیانه شهرداری را شامل می شود در بحث آزادسازی پروژه های عمرانی همکاری خود را مضاعف کرده و در مواردی که آماده سازی این پروژه ها مشکلاتی را برای ساکنین محل به وجود می آورد، همکاری مردم را می طلبیم تا با قوت بیشتر بتوانیم امور را در راستای رضایت مندی آحاد جامعه به انجام برسانیم.

شهردار گلپایگان با یادآوری این نکته که در جشنواره زمستانی دو ماهه شهرداری در پایان 94، حدود 2800 نفر از شهروندان در این طرح شرکت کردند، افزود: در نتیجه قرعه کشی که به مناسبت اعیاد رجب و شعبانیه در جشن بزرگداشت شورا در نهم اردیبهشت صورت گرفت، سرکارخانم سمانه منتصری برنده یک دستگاه خودروی پراید و پنج نفر از آقایان: ابوذر طبرزدی، ابوالفضل الله بخشی، محمدرضا انصاری، ناصر خادم الحسینی و یدالله تکبیری برنده کمک هزینه سفر زیارتی مشهد مقدس شدند و پنج دستگاه دوچرخه به آقایان: غلامرضا ذنوبی، علی ربیعی، علیرضا سلطانی و سیدعلی اکبر مصطفوی و خانم اکرم یاوری اهدا شد.

مهندس جمالی در پایان به آخرین پیش بینی جمعیت شهر گلپایگان بالغ بر 59497 نفر اشاره کرد و یادآور شد: در جشنواره زمستانی شهرداری گلپایگان بیش از 16 میلیارد ریال از عوارض نوسازی و خودروی شهروندان وصول شد و بیش از یک چهارم بودجه ای است که در این بخش باید وصول شود و پیش بینی ما برای جمع آوری عوارض خودرو و نوسازی سال 94 حدود 45 میلیارد ریال می باشد.

در ادامه مسعود اسکندری رئیس شورای اسلامی شهر گلپایگان ضمن گرامیداشت ایام شعبانیه و سالروز پیروزی آزادسازی خرمشهر و تقدیر از همکاری، همراهی و مساعدت پرشور مردم در راستای برگزاری جشنواره زمستانی، اظهار داشت: شهرداری متعلق به مردم است و از مردم برای مردم در جهت رفاه آنان تلاش دارد.

وی افزود: امیدواریم سال آینده و سال های بعد نیز بتوانیم در راستای ساخت پروژه های عمرانی و خدماتی حضور پررنگ مردم را در همراهی و مساعدت آنان داشته باشیم و جشنواره های متعدد برگزار کرده و با جمع آوری عوارض قانونی در امر مشارکت مردم قدم برداریم.

اسکندری با اذعان به اینکه امیدواریم روزی در گلپایگان شاهد پرداخت عوارض به موقع مردم در راستای وصول به برنامه های آتی شهرداری بوده و تعامل بسیار خوبی بین مردم و شهرداری و شورا و شهرداری صورت گیرد که نتیجه آن به نفع مردم و شهر خواهد بود.

رئیس شورای اسلامی شهر گلپایگان در پایان با یادآور این نکته که دریافت عوارض دو ماهه سال 94 شهرداری طی 40 سال گذشته بی سابقه بوده است، تصریح کرد: امیدواریم شهرداری در راستای اتمام و بهره برداری از پروژه های عمرانی که نیاز بالقوه افراد جامعه است، قدم بردارد.

اولین مرکز پارک نجومی کشور به زودی در گلپایگان راه اندازی خواهد شد

گلپایگان- اولین مرکز پارک نجومی رصدخانه ای که دارای موزه نجوم و اولین کتابخانه تخصصی نجوم در کشور است با مجموعه توریستی به زودی در گلپایگان راه اندازی خواهد شد.

، در حاشیه برگزاری اولین همایش نجوم که در دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان با حضور اساتید این عرصه، دکتر مهدی اسحاقی رئیس نجوم ادیب اصفهان، دکتر سپهر اربابی عضو هیئت علمی انجمن نجوم ایران و دکتر محمود نوری نماینده نجوم استان قم، پژوهشگران، علاقمندان و مسئولین شهرستان صورت گرفت، دکتر حمیدرضا مؤمنی رئیس دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان با ابراز خرسندی از برگزاری همایش نجوم در این دانشکده هدف از برگزاری این همایش را این گونه اظهار داشت: یکی از اهدافی که دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان در حال پیگیری آن است مسایل علمی و پژوهشی و برگزاری سمینارها در خصوص نجوم بوده و به لحاظ اینکه ما متولیان امر پژوهش هستیم از برگزاری کنفرانس ها، سمینارها و همایش های علمی که جزیی از وظایف ماست، استقبال می کنیم.

وی افزود: یکی از دلایل استقبال مدیریت دانشکده از این همایش به واسطه وظایف ما به عنوان یک مرجع علمی و حمایت از اقدامات مهندس سید حسن شریف زاده مجری طرح احداث و فعالیت پارک نجوم در راستای اهداف و برنامه هایی است که این جوان فعال در شهرستان داشتند و این همایش را به خوبی برگزار کردند که باعث تشویق ما برای برگزاری چنین همایشی در آینده خواهد شد.

رئیس دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان با بیان اینکه ما آمادگی برگزاری یک کلاس در زمینه نجوم را با توجه به نیاز شهرستان فراهم خواهیم کرد، افزود: این دانشکده در راستای ایجاد مرکز رشد یا شرکت های دانش بنیان فعالیت هایی را زمینه امور خود قرار داده که اگر مورد حمایت مسئولین قرار گیرد، دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان می تواند یک مرکز و قطب نجوم در شهرستان باشد که این امر بستگی به حمایت مدیریت و مسئولین ذیربط دارد.

دکتر مؤمنی تصریح کرد: دانشگاه ها با توجه به سیاست وزارت علوم به سمت فعالیت های کاربردی، پژوهشی کاربردی و شرکت های دانش بنیان در جهت تولید علم و فروش آن اقداماتی را در راستای فراهم کردن چنین موقعیت هایی در مراکز علمی خود در حال انجام دارند که دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان نیز از این امر مستثنی نبوده و تنها به لحاظ کمبود فضای لازم بر اساس استانداردهای مورد نیاز به دنبال رایزنی هایی با مراجع ذیربط است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از چشم اندازهای دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان دایر کردن شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد بوده که در یک حالت خوش بینانه امیدوار هستیم بتوانیم در سال جاری (95) اقدامات مؤثری را در این زمینه انجام داده و بتوانیم مرکز رشد را در این دانشکده دایر کنیم.

در ادامه علی فیروزی عضو شورای شهر گلپایگان و مجری طرح برگزاری همایش نجوم ضمن تقدیر از فعالیت ها و اقدامات خانواده شریف زاده در راستای اختراعات و اکتشافات فنی و مهندسی اظهار داشت: من به عنوان عضو کوچکی از شورا و خادم مردم ضمن حمایت از فعالیت های این خانواده نخبه انتظارم از مسئولین ذیربط در راستای حمایت از این افراد مخترع این است که پس از به ثبت رساندن اختراع آنان دستگاه ذیربط پشتیبانی و حمایت از اختراع مذکور را عهده دار شوند.

وی افزود: چندی قبل پدر مهندس سیدحسن شریف زاده که خود یک نخبه و مخترع متفکر در زمینه های مختلف فنی است، موفق به اختراع جداسازی کابین هواپیما در مواقع حوادث هواپیمایی بود که به علت عدم حمایت از این اختراع علیرغم به ثبت رسیدن آن، یک اکراینی با الگوبرداری از این اختراع آن را به نام خودش به ثبت رسانده و به جهان معرفی می کند و این می رساند که حمایت جدی از این اختراع و فرد مخترع در کشور ما صورت نگرفته است که در این راستا باید حمایت های جدی از مخترعین و مکتشفین صورت پذیرد.

در ادامه مهندس سیدحسن شریف زاده مخترع، پژوهشگر، محقق و دبیر همایش نجوم گلپایگان با اشاره به اینکه از دوران کودکی و طفولیت علاقه زیادی به ستاره و ستاره شناسی داشتم، اظهار داشت: در سال 88 با توجه به علاقه شدیدم به علوم نجوم، موفق به ساخت بزرگترین تلسکوپ در ایران شدم و اختراع من با نام "ایران تارا" با حضور معاون اول رئیس جمهور وقت در همان سال رونمایی شد که از بُعد کیفیت در حد بسیار بالایی قرار داشت.

وی افزود: تلسکوپ اختراعی به قطر یک و نیم متر و طول لوله آن 10 متر، حتی قادر به دیدن چاله های کیهانی با دقت بسیار بالایی بود که با هزینه بسیار پایین آن را اختراع و در سال 88 به ثبت رساندم.

این پژوهشگر و مخترع تصریح کرد: با فعالیت در رشته نجوم و علاقه مندی که نسبت به این امر داشتم، انجمن نجوم شهرستان را در سال 87 به ثبت رساندم و موفق به دریافت مجوز پارک نجوم از انجمن نجوم کشور شدم که در راستای داشتن یک نقطه گریزپذیر و تاریک که دارای استانداردهای لازم و موقعیت شهری بوده و در حال حاضر پیگیر فعالیت پارک نجوم (شریف) در شهرستان هستیم.

مهندس شریف زاده با اذعان به اینکه پارک نجومی مورد نظر هم بُعد نجومی خواهد داشت و دارای موزه نجوم و اولین کتابخانه تخصصی نجوم در کشور است، افزود: نرم افزار هوافضا از دیگر ملزومات این پارک نجوم بوده و در کنار آن یک مجموعه توریستی فعالیت خواهد کرد که در کل تمامی آیتم های مورد نظر پارک نجوم را تشکیل می دهد که در صورت واگذاری زمین از سوی مسئولین ذیربط این مجموعه فعالیت خود را به زودی آغاز خواهد کرد.

وی با تشریح موقعیت نقطه انتخابی در راستای احداث پارک نجوم به منظور فراهم شدن رصدخانه شهرستان گلپایگان بیان داشت: با توجه به نقطه انتخابی که زلزله خیز نبوده و دارای تمامی استانداردهای رصدخانه ای است، محل جذب توریست های علاقمند به بحث نجوم خواهد شد که طی شش سال گذشته پیگیر آن بودم که به لحاظ عدم همکاری و دلسوزی برخی مسئولین مکان مورد نظر ما را حدود 500 الی 600 متر دور کردند که این امر به لحاظ دورشدن از برق به نوعی کار ما را مختل خواهد کرد که امیدواریم واگذاری زمین هر چه زودتر تحقق یابد.

دبیر همایش نجوم گلپایگان با اشاره به اینکه فعالیت پارک نجوم در شهرستان موجب جذب توریست های خارجی برای استفاده از این مکان خواهد شد، تصریح کرد: گلپایگان یکی از بهترین نقاط تاریک ایران به منظور ایجاد رصدخانه و امور نجومی در کشور است که در بازدید صورت گرفته طی غروب روز گذشته که هنوز هوا کاملاً تاریک نشده بود ما به اتفاق یکی از اساتید موفق شدیم سیاره مشتری را در نزدیکی ماه با چشم غیرمسلح مشاهده کنیم که تعجب و شگفتی همراهان خبره در امر نجوم را برانگیخت.

وی در پایان یادآور شد: راه اندازی پارک نجوم شهرستان نیاز به حمایت مسئولین داشته ضمن اینکه اعلام می کنیم نیاز به بودجه زیادی در این زمینه نداریم و با جذب توریست می توانیم نسبت به تأمین بودجه مورد نیاز خود اقدام کنیم و توریست بازدید کننده از این مرکز که عمدتاً خارجی خواهند بود فقط از هوای آسمان این شهرستان در جهت بازدید کهکشان ها اقدام خواهند کرد، کاری که در کشور شیلی از بابت آن مبالغ هنگفتی از بازدیدکنندگان دریافت می کند.

در ادامه دکتر محمود نوری نماینده نجوم استان قم با اذعان به اینکه شهرستان گلپایگان با دارا بودن تمامی معیارهای ایجاد یک جایگاه ایده آل رصدخانه ای می تواند به عنوان یک مرکز مهم در این امر در کشور فعالیت داشته باشد، اظهار داشت: بیشتر کسانی که اجرام جدید در آسمان را رصد و ثبت می کنند منجمین آماتور هستند و امیدواریم با فعالیت این مرکز در شهرستان که با چشم غیرمسلح و در هوای نزدیک به غروب قادر خواهیم بود سیارات زهره یا ناهید را در صورت دانستن مکان دقیق آن ببینیم.

وی افزود: به عنوان یک پژوهشگر در عرصه نجوم طی 18 سال فعالیت در این رشته هیچ گاه سیاره مشتری را در هنگام غروب که هنوز آفتاب به طور کامل پایین نرفته در هیچ جای ایران مشاهده نکرده بودم که روز گذشته با بروز چنین واقعه ای برای من اتمام حجت شد که شهرستان گلپایگان با استفاده از توان مهندس شریف زاده می تواند به عنوان جایگاه مهم نجوم فعالیت چشمگیر داشته باشد.

دکتر نوری با اذعان به اینکه مکان مورد نظر احداث پارک نجوم دارای استاندارد و شرایط لازم در راستای این امر است، افزود: وقتی چنین برنامه ای در یک شهر اتفاق بیافتد و هیچ جای دنیا مشابه آن وجود نداشته باشد می تواند در راستای جذب جوانان و علاقمندان به دنیای علم وارد عمل شده و تمامی افرادی که در امر فضانوردی و نجوم وارد این عرصه شدند از آماتوری و وارد شدن به چنین مکان های بکر بوده است.

کشت گل محمدی در گلپایگان نیازمند حمایت مسئولین

گلپایگان- برداشت و فرآوری محصول گل محمدی در صنایع تبدیلی نیاز به نیروی کار فزاینده دارد که لازم است با توجه به تولید و رویش انواع گیاهان دارویی و ... در بحث صنایع تبدیلی این محصول در شهرستان اقداماتی صورت گیرد.

حیدرعلی گل محمدی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان گلپایگان در حاشیه برداشت گل محمدی از یک مزرعه پنج هکتاری در بخش حسن آباد گلپایگان که عصر پنج شنبه صورت گرفت، با اشاره به اینکه یکی از سیاست های جهاد کشاورزی تغییر الگوی کشت است که کشور و کشاورزی از کشت های پرمصرف آب به سمت کشت های کم مصرف برود، اظهار داشت: در راستای امر تغییر الگوی کشت که در بسیاری از شهرهای کشور دچار کمبود آب هستیم، کشاورزان به راحتی می توانند در مزارعی که خاک خیلی غنی و آب مکفی برای کشاورزی ندارد از کشت های پرمصرف آب پرهیز و به سمت کشت هایی سوق پیدا کنند که نیاز به آب کم دارد.

وی افزود: در راستای بهره برداری از زمین های غیرغنی و دارای آب کم برای کشاورزی، کشت گل محمدی در حال حاضر در اقصی نقاط کشور به ویژه در منطقه مرکزی آن مانند دیگر شهرستان هایی مانند کاشان، آران و بیدگل می توانند قطب هایی برای کشت گل محمدی باشند.

رئیس جهاد کشاورزی گلپایگان با بیان اینکه کشت گل محمدی نیاز به آب زیادی نداشته و در راستای جذب اشتغال زایی نیز نیاز به نیروی کار دارد، افزود: در مواقع برداشت و فراوری محصول گل در صنایع تبدیلی نیاز به نیروی کار فزاینده دارد که لازم است با توجه به تولید و رویش انواع گیاهان دارویی و ... در بحث صنایع تبدیلی این محصول در شهرستان اقداماتی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: سطح زیر کشت گل محمدی در حال حاضر در شهرستان گلپایگان خوشبختانه به بیش از 42 هکتار رسیده و با توجه به اینکه مزارع کشت گل محمدی در شهرستان بسیار جوان است و کشاورزان هم از کشت و عملکرد آن راضی هستند و با عنایت به اینکه برخی مناطق شهرستان زمین های خوبی از لحاظ کشت های دیگر محصولات کشاورزی نیست علیهذا کشت گل محمدی با مصرف آب کمتر، بازدهی مطلوب تری نسبت به کشت دیگر محصولات کشاورزی دارد.

گل محمدی با اشاره به اینکه در شرایط ایده آل کاشت و برداشت گل محمدی بین 4 تا 9 تن در هکتار می توانیم محصول از مزارع برداشت داشته باشیم، افزود: با توجه به اینکه زنبورعسل نیز در این مزارع از شهد این گل ها برای تولید عسل استفاده می کنند و عسل فراوری شده از گل محمدی بسیار عالی به دست خواهد آورد، نگهداری زنبور نیز در کنار این مزارع می تواند بهره مندی مناسب را در برداشته باشد.

رئیس جهاد کشاورزی گلپایگان در پایان یادآور شد: در حال حاضر تولید کنندگان گلاب در شهرستان کاشان از مشتریان عمده گل محمدی تولید شده در شهرستان گلپایگان هستند و استقبال بسیار خوبی نسبت به خرید آن دارند و آنگونه که تولید کنندگان این محصول کشاورزی بیان کرده اند قیمت هر کیلو گل محمدی را در شهرستان گلپایگان حدود 20 هزار ریال بالاتر از نرخ آن در شهرستان کاشان خریدار هستند.

در ادامه مهندس استادعلی کارشناس امور باغبانی جهاد کشاورزی گلپایگان با اذعان به اینکه هم اکنون در 50 هکتار از سطح زیر کشت گل محمدی این شهرستان یک سوم آن باروری می شود و در حدود پنج تن در هکتار نیز عملکرد دارد، اظهار داشت: برآورد می شود حدود 50 تن گل محمدی در سال جاری از مزارع آن برداشت و رقمی بالغ 70 الی 80 تن گلاب از آن به دست آید.

وی با انتقاد از نبود شرکت های فرآوری و تبدیلی محصول گل محمدی و دیگر محصولات گیاهی در این شهرستان تصریح کرد: در حال حاضر محصولات تولیدی گل محمدی در شهرستان گلپایگان به شهرها و مراکز به ویژه شهرستان کاشان ارسال می شود که این امر با توجه به بُعد زمانی مسافت از کیفیت آن کاسته و مقداری از کسب درآمد تولیدکنندگان را نیز کاهش می دهد.

مهندس استادعلی با اشاره به کشت گل محمدی در مزرعه حسن آباد گلپایگان یادآور شد: با توجه به جوان بودن فعالیت کشت گل محمدی در این مزرعه پیش بینی می شود حدود سه تن در هکتار محصول از آن برداشت شود و با توجه به اینکه این فعالیت در شهرستان سابقه زیادی ندارد لذا کارگر ماهر نیز در این زمینه کم بوده و کارگران فصلی مهارت چندانی در چیدن این محصول ندارند.

کارشناس امور باغبانی جهاد کشاورزی گلپایگان قیمت گل تازه محمدی را بین 8000 الی 12 هزار تومان برآورد کرد و افزود: قیمت برداشت گل برای هر کارگر 20 هزار ریال در هر کیلوگرم است و در شهرستان گلپایگان با توجه به وضعیت آب و هوایی سال جاری برداشت آن از اواسط اردیبهشت ماه شروع شده و تا 10 خردادماه ادامه خواهد داشت.

در ادامه محسن ابراهیمی متصدی مزرعه کاشت گل محمدی با اشاره به اینکه زمین این مزرعه فاقد بازدهی محصولات کشاورزی رایج در این شهرستان بود، اظهار داشت: به لحاظ پایین بودن غنی زمین و آب موجود برای کشاورزی در این مزرعه با راهنمایی جهاد کشاورزی شهرستان، تغییر الگوی کشت دادیم و به سمت کشت گل محمدی که نیاز به آب کمتر و کشت سالیانه ندارد و بهره وری اقتصادی بهتر نیز خواهد داشت، اقدام کردیم.

وی تصریح کرد: پیش بینی 5 تا 7 تن برداشت گل محمدی را از این مزرعه داریم که به لحاظ اقتصادی بسیار مناسب و ایده آل می باشد و در صورت زدودن مشکلاتی که در روند تولید این محصول وجود دارد از جمله نبود زیرساخت های لازم برای فراوری و تبدیل این محصول، امیدواریم تمهیداتی از سوی مسئولین ذیربط اندیشیده شود.

این کشاورز در پایان با ابراز خرسندی از کشت گل محمدی در این مزرعه اظهار کرد: امیدواریم با توجه به بازدهی خوبی که کشت گل محمدی در این منطقه از این شهرستان با توجه به موارد مورد اشاره دارد بتوانیم شاهد دگرگونی در کشاورزی شهرستان بوده و با مصرف کم آب در شرایط حال که خشکسالی فراوانی منطقه را دربرگرفته بتوانیم ضمن تولید این محصول با بکارگیری نیروی کار فصلی زمینه اشتغال را در برداشت و در صورت ایجاد تمهیدات لازم نیروی کار را در صنایع فراوری و تبدیلی مورد استفاده قرار دهیم.
 
 

[ شنبه 8 خرداد 1395 ] [ 23:36 ] [ . ]

اعدامی که با گذشت اولیاء دم ختم به خیر شد
میدان کارگر روبروی پارک جنگلی شهر گلپایگان محل اجرای چندمین اعدامی در ساعات اولیه صبح که هنوز هوای تاریک جایش را به روشنایی نداده بود مملو از تماشاگرانی شده بود که در اطراف حصار داربست به انتظار پایان ماجرایی بودند که دو راه حل بیشتر نداشت.
چیزی که در این مواقع بیشتر لازم است مردم بدنبال آن باشند اجرای حکم و قانون است که اگر چنین امری مختل شود یا خدای ناکرده به نوعی کوتاهی در آن صورت گیرد، مطمئنأ دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و در این امر مسئولین که مجری قانون هستند هر چند ممکن است از این کار ناراضی باشند اما چه کنند که باید قانون را عمل کنند.
حضور یگان های انتظامی با تجهیزات مورد لزوم در دورتا دور این حصار داربست که به این منظور در میان چمن این میدان با ساعتها تلاش گارگران نصب شده در راستای تامین حفاظت از اجرای حکم مردم را از نزدیک تر شدن به داربست ها و بالا آمدن از آن بازمی دارند.
جمعیتی از خانواده و بستگان محکوم در اطراف این حصار تجمع کرده اند و از میان جمع آنان صدای شیون وفریاد زنان شنیده می شود یک دستگاه جرثقیل (بالابر) در وسط این میدان آماده قرار گرفته است و هر از چند گاهی که یک خودرو سواری وارد  میدان می شود سیل جمعیت برای مشاهده فردی که این تجمع را باعث شده به طرف آن هجوم می برند و صدای هیاهو و شیون نیز در این مواقع بیشتر می شود.
کم کم مسئولین و عوامل اجرای حکم یکی یکی در این میدان حضور پیدا می کنند. در میان خودروهایی که وارد صحنه اجرای حکم می شوند خانواده مقتول نیز در یکی از آنها حضور دارند.
با آمدن خودرو حامل محکوم هجومی چند جانبه از سوی بستگان و اطرافیان محکوم به طرف آن صورت می گیرد اما یگان های حفاظت مانع از ورود آنان به درون این حصار داربستی می شوند.
یکی از ماموران که بالای جرثقیل رفته و طناب دار را که به منظور بالا بردن محکوم تهیه شده در جای خودش نصب می کند، در این لحظه صدای شیون و فریاد بیشتر می شود. با آماده شدن طناب دار، محکوم را از خودرو خارج می کنند و به محض خروج او از خودرو چند تن از بستگانش برای وداع آخر به طرف او هجوم می برند. اما فقط چند تن از نزدیکانش می توانند به او نزدیک شوند .
با آوردن محکوم  در حالی که هنوز چشمانش بسته است در بالای جرثقیل حکم آن توسط دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قرائت می شود:
در شانزدهم تیرماه 1391خانم س-ت با اعلام شکایت به دادسرای عمومی و انقلاب گلپایگان اعلام مفقودیت شوهرش را مطرح کرد.
وی با بیان اینکه تحقیقات اولیه قاضی پرونده و مامورین پلیس آگاهی، حاکی از وقوع جرم بود اظهار کرد: پس از جمع آوری دلایل و تفهیم اتهام اولیه وعنوان مخفی کردن شوهر،متهمه تحت قرار روانه زندان شد.
دادستان گلپایگان ادامه داد: سرانجام با ادامه تحقیقات، مشارالیه لب به اعتراف گشود و جنایت هولناک واقع شده را بر ملا کرد و اعلام داشت با همکاری قاتل به نام ح-ف به لحاظ انگیزه شهوانی و رابطه نا مشروع، اقدام به قتل شوهرش کرده است.
 وی تصریح کرد: پس از اعتراف متهمه، در همان مراحل اولیه متهم دیگر دستگیر و به اتهام مباشرت در قتل عمد و رابطه نامشروع حدی، هر دوی آنان روانه زندان شدند و با صدور کیفر خواست و حکم قصاص برای آقای ح-ف به ارتکاب قتل عمدی و صد ضربه شلاق حدی به اتهام رابطه نامشروع و صدور حکم پانزده سال حبس برای متهمه به اتهام معاونت در قتل و صد ضربه شلاق حدی به لحاظ ارتباط نامشروع با قاتل صادر شد و به تایید دیوان عالی کشور رسید .
شلاق حدی زن متهمه نیز هفتم اردیبهشت در ملاء عام و در شهرستان محل وقوع جرم اجرا شد.
پس از قرائت این حکم صدای فریاد »ببخشش « و »گذشت کن« خطاب به اولیاء دم از گوشه و کنار بلند شد و هر لحظه این درخواست از خانواده مقتول خواسته می شد.
خواهر مقتول به نمایندگی از سوی اولیای دم برای اجرای حکم بالای جرثقیل رفت و این در حالی بود که درخواست رضایت از سوی خانواده محکوم بشدت ادامه داشت و حتی برخی از عوامل اجرای حکم با توجه به جوانی متهم و اینکه انتظار خانواده و بستگان متهم برآورده شود نیز خواستار بخشش وی شدند.
متهم که هنوز در بالای دار و در حالی که طناب در گردن داشت با اظهار پشیمانی از عملی که مرتکب شده از اولیاء دم خواستار بخشش شد و در فرصتی که در این لحظات به او داده شد و چشمانش را باز کرده بودند شاهد تلاش جمعی بود که چگونه می خواستند او را از حکمی که برایش در حال اجرا بود رهایی بخشند.
صحبت با نماینده اولیاء بشدت ادامه داشت و هوا نیز روبه روشنایی گذاشته بود افراد زیادی با خانواده اولیای دم صحبت می کردند و هر لحظه که یک مذاکره صورت می گرفت صدای صلوات بود که از گوشه و کنار شنیده می شد.
پس از دقایق طولانی که از رفت و آمد و گفتگو خانواده ها گذشت بلاخره و با وساطت هایی که انجام گرفت صدای صلواتی بلند خبر از گذشت و بازگشت یک جوان به زندگی بسیاری را خوشحال کرد تا بلکه این گذشت ها فرصتی برای جبران اشتباهات غیر قابل جبران شود.
و آنچه روی آنتن های خبری در این صبح بهاری در راستای این واقعه آمد.   
 
صبح امروز در گلپایگان صورت گرفت؛
بخشش اعدامی پای طناب دار
گلپایگان- دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گلپایگان گفت: قاتلی که قرار بود امروز حکم اعدامش در ملاء عام و با حضور اولیای دم و شهروندان اجرا شود تا پای چوبه دار رفت و طناب دار به گردنش آویخته شد که اولیای دم به لحاظ حرمت شهرستان و محض رضای خداوند متعال از این قصاص اعلام گذشت کردند.
 برابر حکم تأیید شده قتل نفس عمد از سوی دیوان عالی کشور که به موجب آن قرار بود حکم اعدام قاتلی که با همدستی همسر مقتول در سال 91 اقدام به قتل "مرحوم ولی ا... ریاضتی" در شهرستان گلپایگان کرده بود، صبح امروز شنبه با چوبه دار در ملاء عام در گلپایگان به دار مجازات آویخته شود، با تلاش های مجدانه خانواده های مقتول و دیگر عوامل حاضر در صحنه اعدام و گذشت اولیای دم، قاتل در پای طناب دار از قصاص رهایی یافت و برای ادامه محکومیت جرم عمومی راهی زندان شهرستان شد.
علی علیان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گلپایگان در راستای اجرای حکم اعدام و بخشش اولیای دم به خبرنگاران اظهار داشت: اجرای حکم قصاص، مجازات اولیه جرم قتل عمد است که برابر تقاضای اولیای دم، دادگاه حکم قصاص نفس را صادر می کند و به لحاظ اینکه ارتکاب این جرم جنایی بسیار شدید و وخیم صورت گرفته بود، اعدام در ملاء عام از طرف هیئت تشخیص دادگاه کیفری استان در محل وقوع جرم در شهر گلپایگان هم به حکم اضافه شد.
وی افزود: به لحاظ اینکه اجرای قصاص جنبه خصوصی داشت، اولیای دم می توانند درخواست اجرای آن را داشته باشند و یا نسبت به آن گذشت کنند که در این راستا دادستان با درخواست گذشت اولیای دم، حکم اعدام را اجرا نخواهد کرد اما جنبه عمومی جرم که همان حبس است به جای خود باقی است که مدت آن به اولیای دم گفته شده است.
دادستان عمومی و انقلاب گلپایگان با اشاره به اینکه حکم اعدام قاتل این جنایت طی دو نوبت در دیوان عالی کشور مطرح و تأیید شد، افزود: حکم مذکور مورد تنفیذ ریاست محترم قوه قضاییه قرار گرفت و زمان اجرای آن امروز 11 اردیبهشت ماه مقرر بود انجام گیرد که این انتظار به حق اولیای دم بود و ما به عنوان دستگاه حاکمیت شهرستان به لحاظ حفظ امنیت و حقوق اولیای دم، شرایط اجرای آن را فراهم کرده بودیم.
علیان تصریح کرد: قاتلی که قرار بود امروز حکم اعدامش در ملاء عام و با حضور اولیای دم و شهروندان اجرا شود تا پای چوبه دار رفت و طناب دار به گردنش آویخته شد که اولیای دم به لحاظ حرمت شهرستان و محض رضای خداوند متعال از این قصاص اعلام گذشت کردند.
وی افزود: قطعاً این اتفاق باید یک درس بسیار بزرگ و عبرت آمیز باشد و متوجه باشیم که اگر خدای ناکرده جرمی در خفا مرتکب شدیم مسلماً جرم کشف خواهد شد و برای اینکه خونی پایمال نشود خداوند متعال نیز در کشف جرم نیز کمک و یاری خواهد کرد.
دادستان عمومی و انقلاب گلپایگان در پایان با بیان اینکه یک پرونده دیگر در رابطه با جرم مشابه این واقعه در مرحله تحقیقات داریم، خاطرنشان کرد: امروز با تقاضای اولیای دم و گذشت آنان، حکم اجرا نشد و انشاء ا... به نوعی انتظار برآورده شده باشد و همین که طناب دار به گردن محکوم انداخته شد، می تواند برای وی بازدارنده و ترغیب کننده باشد که شاهد چنین وقایعی نباشیم.
 
دریافت نشان ایمنی و سلامت توسط شرکت پگاه گلپایگان
پگاه، هفت نشان ایمنی و سلامت دریافت کرد.
در همایش ملی اعطای نشان ایمنی و سلامت که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، شرکت‌های پگاه تهران، آذربایجان غربی و گلپایگان نشان ایمنی و سلامت را دریافت کردند.
نشان ایمنی و سلامت که از آن به عنوان "سیب سبز همراه با علامت تیک" یاد می‌کنند، توسط وزیر و معاون غذا و داروی وزارت بهداشت به شرکت‌های پگاه تهران، آذربایجان غربی و گلپایگان اعطا شد.
این نشان جهت تولید محصولات نوشیدنی دوغ کفیر، ماست پروبیوتیک، شیر استریل نیم‌چرب غنی‌شده با کلسیم و ویتامین دی، ماست سین بیوتیک و پنیر کم‌چرب و کم‌نمک توسط شرکت‌های پگاه دریافت شد.
 
قابل توجه متقاضیان احداث گلخانه
در راستای سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و ایجاد اشتغال، افزایش بهره برداری و تولید محصول سالم و همچنین با عنایت به تخصیص تسهیلات تلفیقی جهت احداث گلخانه متقاضیان می توانند به منظور بررسی شرایط لازم و استفاده از تسهیلات مذکور به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان گلپایگان مراجعه نمایند.
 
کشف 600 متر تور ماهی گیری
قاسم حسومی رئیس اداره حفاظت محیط زیست گلپایگان با ارسال گزارشی که یک نسخه از آن به دفتر این هفته نامه ارسال شده است اعلام داشت: مأمورین یگان حفاظت این اداره مقارن ساعت 6 عصر مورخه 95/2/19 موفق به کشف و ضبط بیش از 600 متر تورماهی گیری غیرمجاز در سد گلپایگان شدند که متخلفین متواری و نسبت به معدوم سازی تورهای ماهی گیری اقدام گردید.
 
 
کسب افتخاری دیگر در ورزش رزمی شهرستان
حمید مخلصی رئیس هیات کاراته شهرستان گلپایگان اعلام کرد: هیات کاراته استان اصفهان در تاریخ 95/2/8 در همایشی که با حضور رئیس هیات کاراته استان و شهرستانها و نمایندگان سبکها برگزار گردید ، هیات کاراته شهرستان گلپایگان به عنوان هیات برتر و موفق در سال 1394معرفی و شناخته و لوح سپاس به رئیس هیات کاراته شهرستان گلپایگان حمید مخلصی اهدا نمود.
وی این موفقیت را مرهون زحمات کلیه هنرجویان و مربیان کاراته شهرستان بیان کرد و افزود:  هیات کاراته گلپایگان 2تیم در لیگ کاراته استان شرکت داده که تاکنون در رتبه اول و دوم و بالای جدول قرار دارند.
رئیس هیات کاراته شهرستان گلپایگان در پایان این گزارش با تقدیر از زحمات کلیه مربیان و ورزشکاران از حمایت  سلیمی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان نیز تقدیر و تشکر نموده است.
 
 اجرای طرح بررسی عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر در شهر گوگد
 شبکه بهداشت و درمان گلپایگان اعلام داشت:
فاز دوم طرح بررسی افراد بالای 30 سال در شهرستان گلپایگان درخصوص بررسی عوامل طرح بیماریهای غیرواگیر پس از اجرای فاز اول در شهر گلشهر و مناطق تابعه در شهر گوگد آغاز شد. این طرح از تاریخ 95/2/1 همزمان با شروع هفته سلامت و به مدت یک ماه اجرا می شود.
در این طرح  اندازه گیری فشار خون ،چربی خون،قند خون ،BMI و بررسی زنان 70-30 ساله از نظر سرطانهای شایع در مرکز بهداشتی درمانی گوگد به صورت کاملا رایگان انجام می شود.
کلیه افراد بالای 30 سال ساکن گوگد با همراه داشتن کارت ملی و آخرین آزمایشات انجام شده خود در یک ساله گذشته به مرکز بهداشتی گوگد مراجعه نمایند
جهت انجام ازمایش مناسب است 10-8 ساعت ناشتا باشید.
 
تشریح اهداف و برنامه های اداره بهزیستی شهرستان در سال گذشته و جاری
رئیس اداره بهزیستی شهرستان گلپایگان گفت: حوزه پیشگیری از دو مرکز مشاوره ازدواج و خانواده و یک مرکز مشاوره عمومی در سال جاری فعالیت خود را در گلپایگان شروع خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، حسن مرادی صبح شنبه در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان که در محل این اداره صورت گرفت، با بیان اینکه اداره بهزیستی شهرستان همسو با دیگر مراکز مددجویی در کشور در راستای ایجاد تسهیلات و خدمات به آسیب دیدگان اجتماعی گام های مهمی برداشته است، اظهار داشت: این مرکز در حوزه اجتماعی دارای هشت مهدکودک فعال شهری، یک روستایی و یک آدینه مهد بوده و یک کلینیک مددکاری در مرکز شهر به زنان سرپرست خانوار ارائه خدمات می دهد.
وی افزود: اداره بهزیستی شهرستان در راستای ایجاد تسهیلات و تمهیدات برای کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست یک خانه کودک و نوجوان داشته و اورژانس اجتماعی آن در خصوص خدمات آسیب های اجتماعی، کودک آزاری، همسرآزاری و... فعالیت دارد.
رئیس اداره بهزیستی گلپایگان با اشاره به اینکه حوزه توانبخشی در مرکز روزانه خود دو واحد جداگانه پسران و دختران بالای 14 سال که کم توان ذهنی هستند را تحت پوشش دارد، افزود: مرکز تلاش ویژه دختران و پسران زیر 14 سال نیز در راستای تحت پوشش قرار دادن این افراد که دارای اختلال کم توان ذهنی هستند، فعالیت دارد.
مرادی فعالیت مرکز اوتیسم پایدار که از سال گذشته در شهرستان به منظور تحت پوشش قرار دادن مراجعان از شهرستان و مراکز شهری همجوار فعال شده را از اقدامات مهم اداره بهزیستی برشمرد و تصریح کرد: مرکز سالمندان رئوف و خدمات گفتاردرمانی شهید تندگویان در راستای شنوایی سنجی و بینایی سنجی از جمله فعالیت های تحت پوشش بهزیستی شهرستان است.
پرداخت هشت کمک هزینه ازدواج به مددجویان گلپایگانی
وی در راستای حوزه پیشگیری از دو مرکز مشاوره ازدواج و خانواده و یک مرکز مشاوره عمومی که در سال جاری فعالیت خود را شروع خواهد کرد، خبر داد و افزود: یک مرکز کمپ ترک اعتیاد (طلوع دوباره) و مرکز ترک اعتیاد سرپایی (ابن سینا) نیز در شهرستان فعالیت دارد.
رئیس اداره بهزیستی گلپایگان مددجویان تحت پوشش این مرکز را در حوزه توانبخشی حدود یک هزار و 800 نفر ذکر کرد و گفت: از این تعداد حدود 500 نفر کم توان ذهنی و نزدیک به 600 نفر معلول جسمی- حرکتی، 100 نفر معلولیت بینایی، 220 نفر ناشنوا، 30 نفر ضایعه نخاعی و 380 نفر بیمار اعصاب و روان تحت پوشش هستند.
مرادی به پرداخت کمک هزینه نگهداری بیماران تحت پوشش به مبلغ ماهیانه 530 هزار ریال و پرداخت کمک هزینه تحصیلی به 44 نفر از افراد مددجو اشاره کرد و افزود: این مرکز همچنین کمک هزینه توانبخشی 45 نفر از مددجویان را بر عهده داشته و در سال گذشته هشت کمک هزینه ازدواج و 32 کمک هزینه ساخت مسکن برای مددجویان پرداخت شده است.
پرداخت 25 میلیارد ریال وام اشتغال به 82 نفر از مددجویان در سال گذشته
وی همچنین به پرداخت حق پرستاری در منزل ماهیانه یک میلیون و 200 هزار ریال 30 نفر مددجویان خبرداد و افزود: شهریه دانشجویی به میزان 100 درصد و بیمه مکمل معلولان نیز به تعداد 41 نفر، وام اشتغال ویژه معلولان و تحویل ویلچر و تشک مواج به تعداد 32 نفر از جمله اقدامات بهزیستی شهرستان در سال گذشته است.
مرادی مهدآموزان مستقر در مهدهای کودک مراکز بهزیستی را 385 نفر ذکر کرد و بیان داشت: 48 نفر از این مهدآموزان در روستاها و 20 نفر در آدینه مهد از خدمات استفاده می کنند.
رئیس اداره بهزیستی گلپایگان به طرح های مصون سازی و پیشگیری از اعتیاد و برگزاری جلسات آموزشی برای مربیان مهد به تعداد 400 نفر در ماه خبرداد و افزود: 140 نفر از روستاییان تحت پوشش بیمه و 19 نفر دانشجوی غیردولتی، 90 نفر محصل و 30 خانواده دارای فرزندان دوقلو و چهار خانوار دارای فرزندان سه قلو را تحت پوشش قرار داده است.
وی به پرداخت 25 میلیارد ریال را در راستای وام اشتغال به 82 نفر از مددجویان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این مرکز در حوزه مشارکت ها نیز به میزان 50 میلیون ریال کمک نقدی به 55 نفر و 175 میلیون ریال نیز به صورت خدماتی پرداخت کرده است.
مرادی با تقدیر از خیران به پرداخت کمک هزینه نصب انشعابات آب، برق و گاز مددجویان اشاره کرد و بیان داشت: در سال گذشته و همزمان با آغاز سال نو 40 میلیون ریال اسباب بازی به فرزندان خانواده های مددجو و تعداد 50 مورد گفتاردرمانی، دو هزار نفر بینایی سنجی و یک هزار نفر شنوایی سنجی را پذیرش کرده است.
رئیس اداره بهزیستی گلپایگان در پایان یادآور شد: امیدواریم همچنان که کمک های بشردوستانه و خیرخواهانه خیران نیکوکار برای رفاه حال نیازمندان کمک حال این نهاد و این اداره بوده است از این اقدام خیرین و نیکوکاران بتوانیم در راستای اهداف خیرخواهانه و جاری خود در کمک به نیازمندان و مددجویان که 80 نفر از آنها جهیزیه و دیگر ملزومات نیاز دارند، اقدام کنیم.
 
 
 فرمانده ناحیه مقاومت بسیج گلپایگان:
همکاری با مسئولان برای تحقق اقتصاد مقاومتی
 از اهداف مجمع راهبردی بسیج است
 فرمانده ناحیه مقاومت بسیج گلپایگان گفت: همکاری با دولت و مسئولان در تحقق اقتصاد مقاومتی از اهداف کار مجمع راهبردی بسیج است.
محمداسماعیل علیشاهی در اجلاس مجمع شورای راهبردی بسیج شهرستان گلپایگان، اظهار داشت: بسیج بزرگ‌ترین تشکل مردمی در جهان اسلام است که باید از پتانسیل و ایده و تفکر آن استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه مجمع بسیج راهبردی شهرستان از سال 93 به عنوان اتاق فکر با عضویت نخبگان در قالب کارگروه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، سلامت، علمی، پژوهشی، زنان و خانواده به فعالیت مشغول شده است، تصریح کرد: مجمع راهبردی بسیج به صورت هفتگی جلساتی در زمینه چالش‌ها و مشکلات شهرستان برگزار می‌کند.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج گلپایگان با اشاره به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام‌گذاری شده است، گفت: اگر همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس جانانه در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح ایستادگی و مقاومت کردیم در موضوع اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنیم این مهم نیز محقق خواهد شد.
علیشاهی با بیان اینکه سابقه فرهنگی و مذهبی گلپایگان شهرت خاص و عام در دنیای اسلام است، تصریح کرد: مجمع بسیج راهبردی شهرستان نظارت و بررسی نفوذ جریان تشیع انگلیسی در هیأت‌های مذهبی و مداحی‌ها و در بین جلسات مذهبی و همچنین گسترش فرهنگ علوی را در اولویت قرار داده است.
وی با بیان اینکه اهداف مجمع راهبردی بسیج این است که با استفاده از ایده و تفکر بسیج باید با دولت و مسئولین همکاری مضاعف انجام دهیم تا اقشار مختلف مردم حلاوت و شیرینی جامعه اسلام ناب محمدی و ولایتی را بچشند، اذعان داشت: همکاری با دولت و مسئولان در تحقق اقتصاد مقاومتی اهداف کار مجمع راهبردی بسیج است.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج گلپایگان تأکید کرد: نباید بین نیروهای انقلابی دوگانگی به وجود آید چرا که همه در یک جبهه و هدف مشترک در راه تحقق آرمان‌های نظام تلاش می‌کنیم.
 
ابلاغ معلمی به بشر یک منت از سوی باریتعالی به رسول گرامی اسلام (ص) بود
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا اسماعیلی در مراسم هفته بزرگداشت روز معلم که در محل سالن امور تربیتی همزمان با روز عید مبعث و با حضور آیت ا... سید هاشم بطحایی نماینده دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری، فرهنگیان و جمعی از مسئولین شهرستان برگزار شد با گرامیداشت روز معلم و یاد و خاطره متفکر اندیشمند و فیلسوف گرانقدر شهید علامه مطهری و تقدیر از حضور دکتر بطحایی اظهار داشت: شما معلمین در سنگر معلمی از جایگاه ویژه برخوردارید و امروز که همزمان با روز عید مبعث این مراسم برگزار می شود، امیدوارم خداوند توفیق کاربردی کردن سخنان اندیشمندانه و ژرف پیامبر اسلام (ص) را به همه عنایت فرماید تا بتوانیم در مقام معلمی رضایت و خوشنودی خداوند و قلب مقدس امام زمان (عج) و روح پرفتوح پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع) را از خودمان خوشنود نماییم.
در ادامه حبیب ا... جمالی مدیریت آموزش و پرورش گلپایگان ضمن تقدیر از حضور کلیه مدعوین و فرهنگیان در جلسه بزرگداشت مقام معلم اظهار کرد: با توجه به جایگاه مهم و تأثیرگذار آموزش و علم که بر هیچ کس پوشیده نیست و به اظهار بسیاری از اندیشمندان و دانشمندان اگر کشوری می خواهد به توسعه پایدار دست یابد باید به آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت اهتمام ورزد به ویژه آموزش در دوره ابتدایی که به لحاظ شرایط خاص رشد ذهنی و جسمی به آن تأکید بیشتر شده است.
وی افزود: با توجه به یک پژوهش که از سوی جمعی از دانشمندان خبره و اقتصاددان تحت عنوان جنگ درون،  تحقیقاتی صورت گرفته نتیجه و ماحصل آن این است که صنایع کارخانجات و فعالیت های دیگر جمعی که در جامعه انجام می شود به عنوان مسکّن عمل می کند لیکن اگر توسعه پایدار در جامعه ای بخواهد انجام شود فقط و فقط باید در سایه توجه به آموزش و پرورش انجام گیرد که این امر خوشبختانه مورد تأکید مسئولین نظام به ویژه مقام معظم رهبری است که همیشه در دیدار با معلمین و قشرهای مختلف آموزشی، اهمیت آموزش و پرورش را مورد توجه قرار داده و سرمایه گذاری در آن را بهترین راه موفقیت و پیشرفت علمی کشور برشمرده اند.
جمالی با اذعان به اینکه در همه این برنامه ها انسان محور توسعه است، تصریح کرد: انسان هم هدف و محور توسعه می باشد لیکن باید در راستای آموزش به انسان توجه ویژه شود و در این خصوص پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) می فرماید: مردم معادن طلا هستند یعنی هر چه از آن برداشت کنید باز هم ادامه دارد و ارزش انسانی آنقدر بالاست که می تواند موجب ثمرات و مزایای مختلف باشد.
مدیر آموزش و پرورش گلپایگان با تأکید بر اینکه هیچ نهادی در کشور و در دنیا به جز آموزش و پرورش در پیشبرد اهداف علمی نمی تواند موفق باشد، اظهار کرد: از دوره ابتدایی تا دوره پیش دانشگاهی که بیشترین فعالیت آموزش و پرورش در اختیار این نهاد است باید در رسیدن به توسعه پایدار توجه به آموزش و پرورش داشته باشند که در این راستا می توان به نمونه کشورهایی که با تکیه بر این راهها به درجات عالیه رسیده اند به کشور کره و تایوان اشاره کرد که هم اکنون در هر خانه ای در دنیا محصولات کشور آنان به چشم می خورد.
وی افزود: امسال به لحاظ نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان امتحانات دانش آموزان یک هفته زودتر از سال گذشته آغاز می شود و روزشمار هفته معلم تحت عنوان معلم و جلوه های ایثارگری است که به لحاظ توجه ویژه همکاران محترم آموزش و پرورش در عرصه تعلیم و تربیت و آموزش دانش آموزان این عنوان انتخاب شده و ما می توانیم جلوه های ایثارگری فراوانی از همکارانمان در راستای ترویج علم و دانش ببینیم که از جمله آن کمک هایی که از سوی فرهنگیان به خانواده های بی بضاعت و همچنین اهدای وجوه نقدی به مجمع خیرین مدرسه ساز را مثال بزنیم.
در ادامه آیت ا... دکتر سیدهاشم بطحایی نماینده دوره پنجم خبرگان رهبری ضمن تبریک هفته گرامیداشت مقام معلم و سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری به فرهنگیان اظهار داشت: باید به خود ببالید که در مجموعه ای قرار گرفته اید که در شغل و منصبی فعالیت دارید که ابلاغ حکم آن از طرف حضرت احدیت مستقیماً به معلم معلمان سپرده شد.
وی افزود: ابلاغ معلمی به بشر یک منت از سوی باریتعالی به رسول گرامی اسلام (ص) بود که با تکیه بر تزکیه و تعلیم دو واژه ای که در همه ابعاد زندگی بشر کاربرد دارد از جمله اهداف شغل معلمی از دوران نوآموزی، پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه و دانشگاه است.
دکتر بطحایی تصریح کرد: اگر شغل معلمی انسان ها را مشمول شناخت زمین، آسمان و ... قرار می دهد متقابلاً منصب خطرناکی هم می تواند باشد و کسی که بر منصب ریاست نشسته است مانند کسی است که سوار بر شیر است و ممکن است مورد تشویق همگان نیز قرار گیرد اما خودش می داند که چه جای خطرناکی نشسته که با یک غفلت ممکن است لقمه شیر شود و معلمی نیز همین گونه است.
نماینده دوره پنجم خبرگان رهبری با اذعان به اینکه محبوب ترین قشر جامعه معلمین هستند، بیان داشت: تأکید من به مسئولین این است که سه گروه را همیشه تأمین کنند تا آنان با خیال راحت به وظایف محوله عمل کنند. اول معلمین از دبستان تا دانشگاه که دیگر فکر شغل دوم و سوم در شأن او نیست و بتواند با نیروی فکری و ذهنی آسوده خود را معطوف پرورش نیروهایی کند که سرنوشت ملت و مملکت به دست آنها خواهد افتاد. دوم قضات و سوم نیروهای مسلح.
وی خاطرنشان کرد: معلم حیات انسانی را ایجاد می کند، معلم می تواند فرشته بیافریند و می تواند دیو بیافریند. آنقدر که معلم در جامعه نقش دارد هیچ عاملی حتی عامل خانواده آنقدر نقش ندارد زیرا معلم دانش آموز را با دین و دانش می پروراند، بار می آورد، بزرگ می کند، زنده و رشد می دهد و وارد بازار کار جامعه می کند که به همین لحاظ است تمام ذرات عالم به معلمین دعا می کنند.
دکتر بطحایی با بیان اینکه معلم کسی است که خفته را بیدار و مرده را زنده می کند، افزود: معلم پیام آور است و پیام حق پروردگار را به خلق خدا می رساند؛ زیرا حیات ویژه بشری در گرو تعلیم و تعلم قرار دارد و در نقطه مقابل معلم خیر، معلم شر است که می تواند سرنوشت یک انسان را چنان عوض کند که وادی فتنه برای بشریت شود آنگونه که یک معلم سرنوشت هیتلر را که قصد داشت کشیش صومعه شود به سوی جهان گشایی و جهان افروزی هدایت کرد و باعث بروز جنگ جهانی و کشته شدن میلیون ها نفر در جهان شد.
امام جمعه اسبق شهرستان گلپایگان در پایان با اذعان به اینکه پایه گذاران وهابیت امروز باعث جنایت های بیشماری به نام اسلام شده اند و برخی از آنان با هدف ریشه کنی شیعیان مظلوم جهان در کشورهایی مانند بحرین که زمانی جزو قلمرو این مملکت بود اعلام می کنند که کشتن شیعیان بهشت را نصیب شما می کند؛ این نمونه ای از فرهنگ کسانی است که معلم شر بودند و لذا ما باید امروز قدر امنیتی که در کشورمان و این جزیره امن که در محاصره امواج شرق و غرب با پشتیبانی حکام صعودی پست در جریان است و بانی آن معلمین شر بودند را بدانیم.
در پایان مراسم روز معلم با حضور مسئولین از 24 تن از معلمین که 4 تن از آنان نمونه استانی و 20 نفر دیگر نمونه منطقه ای بودند با اهداء لوح تقدیر و هدایا تجلیل بعمل آمد.
منتخبین استانی
 فرزانه سنایی آموزشگاه استثنایی امید
 مریم کاظمی آموزشگاه بانوقائدی
 مهدی نوری آموزشگاه شهید فهمیده
 علیرضا ربیعی آموزشگاه نمونه آزادگان
اسامی معلمین نمونه منطقه ای
 گروه آموزگاران ابتدایی
 فاطمه خدابخشی آموزشگاه محمدمعین
 اعظم خدابخشی آموزشگاه امین
 محبوبه صیادی آموزشگاه شهید حسینجان زینلی
 یحیی فصاحت آموزشگاه شهدای گلشهر
 اسدا... زین الدینی آموزشگاه امیرکبیر
 خدیجه محمود صالحی آموزشگاه شهید آیت ا... اشرفی اصفهانی
 فرشته محمدی آموزشگاه معلم
 فاطمه محمدنقی آموزشگاه شهیدان جمالی
 زهرا صداقت آموزشگاه شهید فیروزی
 گروه دبیران متوسطه اول
 صدرا... مرجانی آموزشگاه شهید خوشنویسان
 علیرضا تبرایی آموزشگاه شهید ترابی
 ربابه آرامی آموزشگاه پروین
 رحمت ا... ثمری آموزشگاه شهید رجایی
گروه دبیران متوسطه دوم
 ژیلا اخلاقی آموزشگاه شاهد مهندس وکیلی
 مریم امام جمعه آموزشگاه شاهد مهندس وکیلی
 علیرضا فیاضی آموزشگاه آیت ا... گلپایگانی
 ابوالحسن منتظری آموزشگاه امام خمینی
گروه هنرآموزان
 فاطمه حبیبی آموزشگاه بانوقائدی
گروه معلم یاران
 مجتبی یاوری آموزشگاه شهید فیضی
گروه مدیران و معاونین
 علیرضا محرابی آموزشگاه شهید فهمیده
همچنین از طرح های مختلف در این مراسم تجلیل به عمل آمد.
·        کسب رتبه برتر استانی در اجرای برنامه تعالی مدیریت مدرسه در سال تحصیلی 94-93 توسط هنرستان بانوقائدی
·        طرح کشوری پژوهش مدارس نمونه دولتی دوره اول متوسطه توسط دبیرستان شهید فهمیده
·        تجلیل از فرهنگی پیشکسوت آقای سید مرتضی حسینی به عنوان کارآفرین برتر استان در عرصه صنعت.
 
امام جمعه گلپایگان: 
دین و اسلام با شادی مردم و برنامه های شاد هیچ گاه مخالف نبوده و نخواهد بود
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا اسماعیلی امام جمعه گلپایگان در آیین جشن شورای اسلامی گلپایگان که به همت شهرداری و شورا در سالن 22 بهمن و با حضور پرشور جمع کثیری از شهروندان با اجرای برنامه های متنوعی همراه بود، اظهار داشت: بنده لازم می دانم از حضور کلیه حضار در مراسم باشکوه جشن شورای اسلامی شهرستان گلپایگان در ایام ولادت ها و در آستانه عیدمبعث و اعیاد بزرگ شعبانیه در این اجتماع باشکوه تقدیر و تشکر  سپاسگزاری داشته باشم و از شورا و شهردار و پرسنل خدوم آن نیز که همواره در خدمت مردم هستند نسبت به برگزاری این مراسم باشکوه تقدیر داشته باشم.
وی افزود: اگر چه مرسوم است علما و روحانیت در شهرستان گلپایگان در این جلسات شرکت نمی کنند اما من پیام دین و اسلام را باید به شما برسانم زیرا وظیفه خود می دانم به عنوان امام جمعه شما و خادمی کوچک در سنگر امامت و نماز جمعه در خدمت مردم خوب و ولایی شهرستان هستم و باید این طلسم را بشکنیم و بگوییم دین و اسلام با شادی مردم و اینکه آنان اجتماع کنند و برنامه های شاد داشته باشند هیچ گاه مخالف نبوده و نخواهد بود.
نماینده ولی فقیه در گلپایگان با بیان اینکه اگر کسی بخواهد القا کند که دین با شادی مردم مخالف است این کاملاً مغایرت با دین دارد، افزود: شادی بر اساس ضوابط و رعایت شئونات اسلامی مخالفی ندارد و اگر مجالس و محافل ما بدون پیرایه بوده از آنچه که در شأن و منزلت جامعه اسلامی است را هیچ کس نمی تواند با آن مخالفت کند.
حجت الاسلام اسماعیلی با اشاره به جایگاه شوراها اظهار کرد: اعضای شورا افرادی هستند که از سوی مردم انتخاب شدند و در جهت خدمت گزاری به مردم آستین خدمت بالا زده اند که امیدواریم بتوانند در انجام وظایف خود و خدمت بیشتر به مردم تلاش داشته باشند.
امام جمعه گلپایگان با اذعان به اینکه اگر شادی ها بر اساس شئونات اسلامی و در چارچوب آنچه اسلام مشخص می کند باشد، تصریح کرد: من تضمین می کنم که شادی ها و برنامه های فراوان جشن در این شهرستان باز هم برگزار شده ولی به این شرط همه عزیزانی که برای اجرای برنامه دعوت می شوند رعایت این نکات را داشته باشند و به گونه ای نشود که در این شهرستان القا کنند که همیشه باید مراسم عزا و عزاداری و ختم و اینگونه مسایل شلوغ باشد اما برای برگزاری مراسم های شادی یا نسبت به برگزاری آن جرأت نکنند یا بترسند از اینکه زیر سوال بروند.
وی افزود: انسان اگر کار خودش را شایسته و به نحو احسن و در قالب شئونات دینی و اسلامی انجام دهد فقط باید از خدا بترسد زیرا رعایت چارچوبی که دین، پیغمبر، ائمه هدی و علمای ربانی برای ما مشخص کرده اند عبور نکنیم از هیچ کس نباید ترس و واهمه ای در اجرای این برنامه ها داشته باشیم.
در ادامه مهندس محمدامین جمالی شهردار گلپایگان ضمن تبریک عیدمبعث و اعیاد شعبانیه و مناسبت های ملی گرامیداشت خلیج فارس و روز شوراها خطاب به حضار در مراسم جشن اظهار داشت: همان طور که می دانید مردم بزرگترین ناظران و داوران عملکرد مدیریت شهری هستند و مدیریت شهری در گلپایگان با دو بازوی توانمند اجرایی و نظارتی (شهرداری و شورا) در سال گذشته تمام سعی و تلاش خود را در جهت افزایش اعتماد و پیشرفت شهر گلپایگان با رعایت مصالح و حال شهروندان به کار گرفته و در این خصوص توفیقات خوبی حاصل کرده ایم.
جمالی افزود: شهرداری گلپایگان توفیقات به دست آمده در امور خود را و در قالب پروژه های عمرانی و طرح های کوچک و بزرگ و پروژه هایی که در دست اقدام دارد مرهون مشارکت، همراهی و حمایت های شما عزیزان و شهروندان محترم و همدلی و اتحاد همکاران و مدیران در این مجموعه و اعضای شورای اسلامی شهر و کلیه مسئولین شهرستان می داند.
وی در پایان تصریح کرد: امروز ما مفتخریم اعلام کنیم گلپایگان به مرز تحول عمرانی رسیده به نحوی که شهروندان این قضیه را به عینه می بینند، با اجرای طرح های عمرانی متعدد در سطح شهر و پروژه هایی که شهرداری در دست اقدام دارد بیانگر این ادعا می باشد و امیدواریم با استمرار و افزایش همدلی مردم شریف و همراهی و هماهنگی مسئولین هر چه بیشتر در جهت توسعه شهر بتوانیم قدم برداریم.
در ادامه مسعود اسکندری رئیس شورای اسلامی شهر گلپایگان طی سخنانی ضمن تبریک ایام از حضور کلیه آحاد جامعه که در مراسم جشن شوراها شرکت کردند، تقدیر و سپاسگزاری نمود.
 
نصب 10 هزار پلاک و کدپستی در شهر گوگد
 شهرداری گوگد با همکاری اداره پست شهرستان گلپایگان با هزینه ای بالغ بر 600 میلیون ریال در راستای نصب 10 هزار پلاک و کدپستی منازل و اماکن شهر گوگد طی دو ماه اقدام خواهد کرد.
مهندس محمود اشرفی شهردار شهر گوگد در آیین نصب پلاک و کدپستی های منازل و تمامی اماکن شهر گوگد که با حضور جمعی از اهالی، معتمدین و خانواده معظم شهدا برگزار شد، ضمن اظهار خرسندی در راستای آغاز به کار نصب پلاک های منازل شهر گوگد از درب منزل شهدای گرانقدر اکرمی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: کار مطالعاتی و به هنگام سازی این پروژه از دو سال قبل انجام شده و در این راستا تصمیم گرفته شد که اولین پلاک و کد پستی از درب منزل خانواده معظم شهدا شروع شود که برکت آن شامل همه عزیزان شهروند و افرادی شود که به نوعی مشکلاتی پیرامون آدرس و مرسولات پستی خود در شهر گوگد دارند.
وی با تقدیر از همکاری مدیریت اداره پست شهرستان گلپایگان در این رابطه افزود: طبق آمار و ارقامی که به ما داده شده حدود 10 هزار پلاک در شهر گوگد شناسایی شده است که تعداد 2000 از این پلاک ها زمین بوده و 8000 پلاک نیز طی پروسه دو ماهه با هزینه ای بالغ بر 600 میلیون ریال به منازل و اماکن شهر گوگد نصب خواهد شد.
مهندس اشرفی با اذعان به اینکه به غیر از بحث نصب پلاک های پستی نام بسیاری از کوچه های شهر گوگد هم مخدوش بوده و تابلوهای فرسوده هم در معابر و کوچه ها دیده می شود، تصریح کرد: در گام بعدی شهرداری گوگد قصد تعویض این تابلوها را هم در دستور کار داشته و امیدواریم طی سال جاری با همکاری مسئولین ذیربط بتوانیم در راستای نصب تابلوهای کوچه ها اقدام کنیم.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین یزدان پرست امام جماعت مسجد امام حسین (ع) ضمن قدردانی از تلاش مسئولین در جهت رفع مشکلات و معضلات اهالی به ویژه شهروندان شهر گوگد اظهار داشت: امیدواریم با عنایت خداوند متعال که نعمت های فراوانی به انسان عطا کرده و در رابطه با هیچ نعمتی نمی فرماید بر شما منت دارم لیکن در رابطه با بعثت رسول گرامی اسلام (ص) خدای متعال آنقدر این نعمت را بزرگ می داند که می فرماید ما بر شما منت می گذاریم که چنین انسانی را در بین شما مبعوث به رسالت می کنیم ما هم بتوانیم از نعمت های بیکران الهی در رفع معضلات و مشکلات اهالی با همکاری مسئولین دلسوز قدم های چشمگیری برداریم.
 
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
خبرنگار در نگارش خبر باید قلم منصفانه و صادق داشته باشد
میثم سلیمانی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت روز کارگر در محل این اداره برگزار شد، ضمن تبریک روز جهانی کارگر به کارگران اظهار داشت: کارگران یک سری مطالبات مادی و یک سری مطالبات معنوی دارند که در راستای پیگیری مطالبات مادی آنان ما موظفیم در حد و توان و بضاعت خود در استیفای حق قانونی آنان انجام وظیفه کنیم و مطالبات معنوی آنان که مشتمل بر حفظ شأن، شخصیت و جایگاه آنان است کوشا باشیم.
وی با تقدیر از تلاش کارگران این قشر مظلوم بیان کرد: کارگران علیرغم شرایط بغرنج اقتصادی حاکم بر کشور فشارهای وارده بر خود را تحمل می کنند تا بتوانند چرخ های حرکت در کشور را بچرخانند که باید همیشه و به نحو شایسته مورد تقدیر قرار گیرند.
سلیمانی تصریح کرد: با توجه به عمده اشتغال کارگران شهرستان گلپایگان در صنعت خودرو و ساختمان متأسفانه این دو صنعت در حال حاضر با توجه به مسایل اقتصادی و رکود حاکم بر کشور شرایط مطلوبی ندارد و سال گذشته از این لحاظ برای ما سال بسیار سختی بود و زنجیره معیوبی که ما در صنعت خودرو داشتیم و رکودی که در بحث ساخت و ساز وجود داشت، گریبان گیر کارگران این شهرستان شد و اشتغال را به شدت تحت تأثیر قرار داد به طوری بحث مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال گذشته یک آمار افزایشی حدود 50 درصدی پیدا کرد و حجم بالای ترافیک ضوابط کار، آمار شکایت ها در سال 94 را به 900 شکایت رساند.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلپایگان با اشاره به اینکه علیرغم این شکایت ها تمامی هدف این بود که ضمن داشتن یک تعامل سه جانبه با شرکای اجتماعی مان یعنی کارفرمایان و کارگران آرایی که صادر می کنیم یک آرای سازشی باشد و از 900 دادخواستی که به اداره تحویل شد 522 رأی صادر شده آرای سازشی بود که امیدواریم در سال جاری مهمترین چالش پیش روی کشور در شرایط پسابرجام با اتخاذ سیاست هایی که هم در صنعت خودرو و هم در ساخت و ساز ساختمان ایجاد می شود از حالت رکود خارج شویم تا شاهد شکوفایی، رونق اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری کارگران باشیم.
وی با اشاره به اینکه در جلسه اخیر شورای عالی اشتغال طرح توسعه اشتغال فراگیر با عنوان هر کس در راستای طرح برنامه ریزی مکانیزم تقسیم کار بین دستگاهی و الزامات وصول نرخ بیکاری تک رقمی تا پایان سال 96 جهت اجرا در کل کشور با توسل بر بنگاه های کوچک عملیاتی شده است، افزود: دستورالعمل این طرح هنوز به ما ابلاغ نشده که امیدواریم با توجه به اینکه تمرکز دولت امسال بیشتر معطوف بنگاه های کوچک و متوسط برای بحث ایجاد اشتغال است قدم های مؤثری برداشته شود.
سلیمانی با اذعان به اینکه در راستای بحث مقاومتی و مردمی کردن اقتصاد که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز است، جمعی از دلسوزان شهرستان در سال گذشته اقدام به تشکیل شرکت تعاونی توسعه عمران شهرستانی کردند، افزود: در راستای ثبت این شرکت مشکلاتی وجود داشت که به یاری خدا این امر صورت گرفت و تاکنون قریب بر دو هزار و 900 نفر عضو این شرکت تعاونی شده اند که با پیگیری هایی که در حال انجام است امیدواریم با فعالیت آن، وضعیت اشتغال در شهرستان به منظور بالابردن وضعیت اقتصادی مردم صورت گیرد.
وی با انتقاد از برخی نشریات محلی در شهرستان اظهار داشت: متأسفانه در این شرایط در طول سال که این نشریات یک تحلیل درست و کلی از بحث صنعت نداشته و هیچ نگرانی حتی بابت شرایط پیش رو ندارند بدون اینکه رعایت راهکار حرفه ای تقوای رسانه ای را داشته باشند به گونه ای به دنبال مقصر و پیدا کردن آن هستند و متأسفانه بدون رعایت انصاف در نگارش خبری و صداقت به دنبال ایجاد تشنج هستند و در حال که خبرنگار در نگارش خبر باید قلم منصفانه و صادق داشته باشد در این شرایط رویه ای را در پیش رو گرفتند که برای خبرنگار زیبنده نیست که در این خصوص ما پیگیری های حقوقی را نیز برای خود محفوظ می دانیم.
سلیمانی با اشاره به مشکلاتی که یکی از شرکت های صنعتی در ابتدای سال جاری در شهرستان به وجود آورد، اظهار کرد: شرکت پویا صنعت از نیمه دوم سال 92 مشکلات و افول آن شروع شد به طوری که به شدت با کاهش ظرفیت تولید مواجه و تولید این شرکت از نیمه دوم سال 92 و 93 و 94 با کل تولید سال 91 آن برابری می کرد.
وی ادامه داد: قبل از سال نو در اسفند ماه 94 هیئت مدیره شرکت پویا صنعت به لحاظ همان بحث کاهش تولید، تغییر نرخ ارز و نیاز سه برابری سرمایه در گردش تصمیم گرفتند شرکت پویا صنعت در شرکت محور سازان کوشا در جهت کاهش هزینه های تولید ادغام کنند و مابقی تجهیزات را به اشتهارد کرج انتقال دهند. در فروردین سال جاری و اولین روز کاری تعدادی از کارگران این شرکت در جلوی درب اداره جمع بودند و بیان داشتند که در روز سوم یا چهارم عید نوروز مدیریت شرکت قصد خارج کردن ماشین آلات و تجهیزات خود را از این شرکت داشتند ه با ممانعت کارگران مواجه شده بودند.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با هماهنگی که با دادستان در راستای مسایل این شرکت صورت گرفت ایشان نیز خواستار راهکار برای فراهم شدن شرایط فعالیت آن بودند و تأکید داشتند در صورت عدم ادامه فعالیت مطالبات کارگران پرداخت شده و بعد تجهیزات را از شرکت خارج کنند که همچنین در این راستا ریاست دادگستری با اجرای پرونده به قاضی مربوطه پیگیر امور بودند که با دیداری که در این راستا بنده با مهندس رادنیا در شهرستان داشتم ایشان اظهار کردند: مسئولین ارشد سایپا قصد خارج کردن کلیه قطعه سازان از شهرستان گلپایگان را دارند و اظهار می دارند ما در گلپایگان مالک هیچ چیز نبوده و کاهش ظرفیت تولید باعث خسارت های هنگفت به آنان شده است و در آخرالامر ایشان گفتند به معاون وزیر صنایع دکتر منصور معظمی مراجعه و راهکار را از ایشان بخواهید.
سلیمانی با اشاره به پیگیری این امر با معاون وزیر صنایع و مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی این وزارتخانه آقای دکتر معظمی اظهار کرد: طی نامه ای که به ایشان ارجاع شد و رونوشت آن به مسئولین شهرستان و نماینده منتخب نیز ارسال شد و دکتر معظمی نیز در جواب نامه اظهارداشتند: درخواست مورد نظر شما را به مدیرعامل سایپا ارجاع داده اند.
وی با اشاره به اینکه در تهران برای شرکت های شهرستانی تبعیض قائل می شوند و این امر سبب شد که مسئولین شهرستان با معاون وزارت صنایع دکتر معظمی دیداری داشته باشند و ایشان نیز قول هایی دادند مبنی بر اینکه در شهرستان گلپایگان حضور یافته و رسیدگی به موارد آنها را مدنظر قرار خواهند داد لذا در این راستا ما نیز ناراحت بوده و اظهار شرمندگی برای فرصت های شغلی که از دست رفته است داریم هر چند ما متولی صنعت و ایجاد اشتغال نیستیم لیکن تلاش خود را صادقانه برای ماندگاری شرکت های صنعتی داریم و از اینکه بعضی با غرض ورزی مقصرین این جریان را ما قرار می دهند گله داریم زیرا آنچه به حق بوده را رعایت نکرده اند.
حجت الاسلام اسماعیلی در مراسم جشن روز کارگر:
 افراد تحت تأثیر و وسوسه های خناسان قرار نگیرند
 در آیین گرامیداشت روز جهانی کار و کارگر که با حضور معاون فرهنگی اجتماعی اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی استان و امام جمعه، فرماندار و مسئولین و کارگران واحدهای صنعتی و صنفی گلپایگان برگزار شد، با اهداء لوح تقدیر و هدایا از 43 کارگر نمونه گلپایگانی تجلیل به عمل آمد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا اسماعیلی امام جمعه گلپایگان دراین مراسم که در محل تالار اندیشه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک این روز خطاب به حضار اظهار داشت: امروز را باید به همه به ویژه عزیزانی که در عرصه کار و کارگری با عشق و خلوص و نیت، صفا و وفای همه جانبه در حال تلاش و کوشش و فداکاری هستند تبریک عرض کنیم.
وی افزود: در فرهنگ اصیل اسلامی ما به یکی از موضوعاتی که اهمیت ویژه داده شده و در خور توجه است مسئله کار و کارگری است که علاوه بر عبادت که مورد توجه قرار گرفته، کار و کوشش و تلاش نیز به منزله عبادت حساب شده است یعنی انسان می تواند در محیط کار، کارخانه، شرکت و هر جایی که کار محسوب شود با نیت خالص تلاش کند در نامه اعمالش به عنوان عبادت ثبت و ضبط خواهد شد.
نماینده ولی فقیه در گلپایگان با اشاره به جایگاه کارگر در نزد انبیاء الهی به ویژه پیامبر گرامی اسلام (ص) افزود: کسانی که فرهنگ سازی می کنند و نقش علم و ادب و اخلاق و آموزش را بر عهده دارند معلمان و مربیان جامعه هستند اما آنچه در تاریخ مقدس اسلامی و جامعه توحیدی مورد توجه است، بوسه پیامبر گرامی اسلام (ص) بر دست مبارک کارگر است که آن را ما در جای جای زندگی پیامبر (ص) به صورت مشهود و ملموس مشاهده می کنیم.
وی با اشاره به دوران زندگی پیامبر گرامی اسلام (ص) که همیشه مانند کارگران به کارهای سخت مشغول بود اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام (ص) با اینکه افتخار انبیاء، خاتم رسل و بنی آدم است اما به کار و کارگری اش افتخار می کرد آنگونه که اظهار می داشت:  نمی شود کنار نشست که دیگران کاری را که از عهده او برمی آید انجام دهند، که این امر را ما در زندگی ائمه اطهار (ع) و علی (ع) با چاه هایی که در مناطق مختلف حفر می کردند و پس از حفر، وقف می کردند شاهد و ناظر هستیم.
امام جمعه گلپایگان با اذعان به اینکه ما نباید از اینکه لباس کار بر تن کنیم خجالت بکشیم، تصریح کرد: باید به کسانی که در عرصه های تولیدی نقش آفرینی می کنند احترام بگذاریم زیرا اگر کارگران نباشند بسیاری از ما مایحتاج روزمره ما به دست نمی رسد و با مشکلات عدیده اجتماعی مواجه خواهیم شد.
حجت الاسلام اسماعیلی با تقدیر از کارفرمایان نیز اظهار داشت: جا دارد از سرمایه گذاران و کارفرمایان عزیز که اندوخته و سرمایه خود را در بخش های تولیدی قرار می دهند و کارگرانی را در جهت فعالیت در آن به کار می گیرند، تقدیر داشته باشم.
وی با اشاره به اینکه ما بحران های سختی را پشت سر گذاشتیم و الان در حال گذران از این بحران ها هستیم، تصریح کرد: امیدواریم با حول قوه الهی و با مدد خداوند این مقطع و پیچ تاریخی را به قول مقام معظم رهبری پشت سر بگذاریم و من نظرم این است که با صبر و بردباری و با ملایمت و همدلی و وفاق کارگران و کارفرمایان می توانیم امور را بهتر اداره کنیم.
نماینده ولی فقیه در گلپایگان در پایان ضمن انتقاد از برخی افراد که با مشاهده کوچکترین مشکلاتی جنجال به پا می کنند، اظهار داشت: می دانم سخت است که سه یا چهار ماه حقوق تأخیر داشته باشد اما بروز برخی کارها در شأن کارگری و مردم نیست و به دور از انتظار است که وجهه شهرستان را با هجمه و سر و صداهای نابجا مخدوش کنیم ضمن اینکه همواره از حق و حقوق کارگران و در جهت تولید در عرصه های مختلف حمایت و دفاع کرده ام اما در عین حال این انتظار را هم از کارگران دارم که به تخطئه و تحت تأثیر و وسوسه های خناسان قرار نگیرند و دردسر برای خود و دیگران نیز به وجود نیاورند.
سرپرست اداره کار  تعاون و رفاه اجتماعی گلپایگان با بیان اینکه در سال گذشته 2116 فرصت شغلی از سوی دبیرخانه کارگروه اشتغال استان به شهرستان تکلیف شد عنوان داشت: از این تعداد 1480 فرصت شغلی در سامانه رصد اشتغال کشور به ثیت رسیده است که ما اذعان مینماییم این فرصتهای شغلی پایدار نیستند و افرادی بوده اند که با وجود دریافت تسهیلات و بجای بکارگیری آن در مسیر اشتغال، از این مسیر انحراف داشته اند.
سلیمانی، تعداد کارفرمایان بهره مند شده از معافیت بیمه ای را 247 نفر عنوان نمود و افزود: از طریق این معافیت بیمه ای، 538 نفر مشغول بکار شده اند که جزو همان 1480 فرصت شغلی می باشد.
سرپرست اداره کار  تعاون و رفاه اجتماعی گلپایگان تصریح کرد: در حال حاضر تقریباً 18000 نفر کارگر در شهرستان تحت پوشش بیمه قرار دارند  که از این تعداد 12000 مورد، بیمه اجباری هستند و از این 12000 مورد تقریباً 7000 مورد از آنها در حوزه صنعت می باشند که در این حوزه 5000 نفر از آنان بصورت مستقیم یا غیر مستقیم با صنعت خودرو در ارتباطند.
وی با بیان اینکه آمار کلی بیکاران در سطح شهرستان تقریباً بین 4 تا 5 هزار نفر می باشد، نرخ بیکاری در سال گذشته را 12.4 درصد عنوان کرد و گفت: در حوزه قطعه سازی نیز 250 مورد بیشتر از سال گذشته تعدیل نیرو بوده است.
سلیمانی تشکیل تعاونی مسکن مهر در شهرستان را در راستای مردمی کردن اقتصاد شهرستان عنوان نمود و افزود: این تعاونی با داشتن غریب به 2900 نفر عضو در تلاش است در بالا بردن وضعیت اقتصادی شهرستان و وضعیت اشتغال مثمر ثمر باشد.
وی اظهار داشت: 4 هزار میلیارد ریال اعتبار در سال 94 به حوزه مشاغل خانگی تخصیص یافت که تاکنون 70 درصد تسهیلات پرداخت شده است .
سرپرست اداره کار  تعاون و رفاه اجتماعی گلپایگان با بیان اینکه در حوزه نظارت، 11 شرکت تعاونی به خاطر غیر فعال بودن و تحقق فعالیتها منحل گردیده اند اضافه نمود:  در حوزه مسکن مهر هم از مجموع 2576 واحد مسکن مهر، 2116 واحد تقسیط شده اند .
 
.آمادگی هلال احمر
 در امداد رسانی به
 حادثه دیدگان جاده ای
حمیدرضا کریمیان رئیس جمعیت هلال احمر گلپایگان در نشست خبری که با خبرنگاران در محل این اداره برگزار کرد در راستای اهداف و برنامه های جمعیت هلال احمر و نیز گزارشی از روند فعالیت آن در سال 94 و ابتدای سال95 بیان داشت.
وی با اشاره به اینکه در ایام تعطیلات نوروز امسال جمعیت هلال احمر شهرستان یک پست مسافران نوروزی و دو پست امداد و نجات در محورهای خمین- گلپایگان و موته- گلپایگان را تحت پوشش قرار داد، افزود: تعداد 4503 مسافر در بحث راهنمای مسافرین نوروزی با اهدای بروشور و نقشه راهنما در دو محور موته و جاده خمین- گلپایگان خدمات رسانی شد.
کریمیان تصریح کرد: یک فعالیت ویژه متفاوت با سال گذشته این جمعیت در پایگاه های پست امدادی برای مسافران اجرا کرد، بدین نحو که مسافران در این محل ها ضمن استراحت، فشارخون و تست قند آنها گرفته می شد و فرزندان آنان نیز در مسابقه نقاشی شرکت داده می شدند و یک جایزه هم به آنها تعلق می گرفت که این امر با توجه به آمادگی پست های امدادی از 25 اسفند 94 لغایت 14 فروردین95 صورت می گرفت.
وی با تشریح حوادث به وقوع پیوسته در دو پایگاه این جمعیت از 25 اسفند 94 لغایت 14 فروردین 95 اظهار کرد: طی این مدت 5 حادثه جاده ای در این دو محور به وقوع پیوست که 12 مصدوم داشت و از این 12 نفر سه نفر سرپایی مداوا شدند و 8 نفر دیگر به مراکز درمانی انتقال یافته و یک کودک هم فوت کرد.
رئیس جمعیت هلال احمر گلپایگان با اشاره به اینکه به غیر از حوادث ترافیکی در دو پایگاه این جمعیت حدود 20 نفر از افراد حادثه دیده نیز مراجعه داشتند، افزود: 12 نفر از این افراد حادثه دیده به طور سرپایی مداوا و 8 نفر نیز که به انواع حوادث مسمومیت و پرت شدن از ارتفاع و موارد دیگر دچار شده بودند نیز به مراکز درمانی انتقال یافتند.
وی در کل حوادث امداد و نجات مربوط به سال 94 جمعیت هلال احمر را در پایگاه شهدای امدادگر(موته گلپایگان) 31 مورد بیان کرد و افزود: در این 31 مورد حادثه تصادفی 64 نفر دچار حادثه شده بودند که از این تعداد 11 نفر به طور سرپایی مداوا و 53 نفر نیز به بیمارستان و مراکز درمانی اعزام شدند و یک نفر فوتی نیز در این محور بر اثر حادثه تصادفات داشتیم و در پایگاه شهید غزنوی با وقوع 24 حادثه تصادف طی سال 94 منجر به مجروحی 56 نفر که 34 نفر به مراکز درمانی, یک نفر فوتی و مابقی نیز سرپایی مداوا شدند که در مجموع در محورهای تحت پوشش جمعیت هلال احمر در سال 94 با وقوع 65 تصادف، دو نفر فوتی و 120 نفر نیز مجروح شده بودند.
کریمیان به حوادث جدا از تصادفات به چهار حادثه شهری کارگاهی در سال 94 در محور موته اشاره کرد و افزود: در پایگاه شهید غزنوی نیز 26 حادثه شهری کارگاهی در نقاط مختلف این پایگاه به وقوع پیوست و به غیر از این موارد 117 مورد مراجعه حضوری افراد به پایگاه شهدای امدادگر (موته) و 198 مورد هم مراجعه حضوری به پایگاه شهید غزنوی در سال 94 بوده است.
وی تصریح کرد: در فصول سرما و زمستان و ایام بارندگی نیز تعداد 112 نفر اسکان اضطراری در پایگاه شهدای امدادگر (موته) و 16 نفر در پایگاه شهید غزنوی به دلایل فوق و مسدود بودن راه های ارتباطی انجام گرفت.
کریمیان با اشاره به افتتاح پایگاه شهید غزنوی در سال 94 به امکانات و تجهیزات مدرن امداد و نجات اعم از تست های غواصی و آمبولانس مجهز به GPS افزود: در بحث عملیاتی غیر از مواردی که در پایگاه ها انجام شد، این جمعیت در دو حادثه غرق شدن با حضور تیم های غواصی خود در سد باخگر خوانسار و سد کوچری مأموریت داشتند و چند عملیات در محور گلپایگان- خمین و یک مورد هم نجات افراد گرفتار در کوهستان در ایستگاه صدا و سیما نیز انجام داده است.
رئیس جمعیت هلال احمر گلپایگان در راستای آموزش به امدادگران و داوطلبان بیان داشت: سال گذشته تعداد 200 نفر دوره 35 ساعته مقدماتی و 150 نفر در دوره عمومی امداد شرکت کردند و برای اولین بار جزو معدود اتفاقاتی که در شهرستان روی داد با توجه به وجود امکانات و فضای مناسب، آموزش امدادگران و اعضا با حضور اساتید از مرکز استان در شهرستان گلپایگان برگزار شد.
وی به دوره تخصصی جاده با حضور 40 نفر، دوره تخصصی اسکان و سرپناه به تعداد 30 نفر و دیگر دوره های آموزشی در جمعیت هلال احمر اشاره کرد و افزود: علاوه بر دوره های فوق طرح دادرس در مدارس شهرستان برای دوره اول متوسطه در سال 94 با همکاری آموزش و پرورش در 14 مدرسه برگزار شد که پس از برگزاری المپیاد مدرسه ای نفرات برتر به المپیاد استان اعزام شدند که در این راستا این جمعیت موفق به کسب رتبه در استان گردید و در طرح دادرس امسال نیز با شرکت 10 مدرسه دیگر فعالیت خود را در راستای آموزش به دانش آموزان شروع کرده ایم.
کریمیان در پایان به برنامه های اجرا شده در این جمعیت شامل کارگاه های آموزشی اعتیاد- ایدز- مهارت های زندگی- برگزاری مسابقات نقاشی- آموزش به اعضای بسیج- برگزاری کارگاه های آموزشی و نمایشگاهی برای اعضا و دیدار اعضا از مکان های علمی صنعتی و دانش اموزی اشاره و تصریح کرد: حمایت های این جمعیت با همکاری داوطلبان به نیازمندان در طرح های همای رحمت ویژه ماه رمضان به 600 خانوار با توزیع بسته های غذایی به مبلغ 31 میلیون ریال و طرح فرشتگان رحمت در قبل از ایام نوروز به خانواده های نیازمند به تعداد 20 نفر با اهدای مواد غذایی و لباس صورت گرفته است.
 
 
اخلاق اسلامی
تعریف اخلاق: اخلاق جمع خٌلق است دو کلمه خلق و خٌلق در لغت عرب ازیک ماده هستند.
مراد از خلق چهره ظاهری و ساختمان طبیعی و مراد از خٌلق خصوصیات نفسانی و صفات معنوی است که در درون آدمی رسوخ داشته و ثابت است و به روح شکل خاصی می بخشد ولی ازنظر ظاهر مشهود نیست به عبارت ساده تر خٌلق ملکه ای است نفسانی که بدون آن که نیازی به تفکر و تامل باشد به آسانی هر عملی از انسان صادر خواهد شد.
مرحوم علامه طباطبائی فرموده است: خٌلق عبارت از خویی است که در نفس آدمی به واسطه با تکرار آن اعمال بصورت (ملکه)در می آید.
فایده اخلاق:تمام اندیشمندان جهان،اخلاق را بزرگترین سرمایه معنوی و عاملی برای رسیدن به سعادت و کمال واقعی شمرده اند
هدف علم اخلاق: هدف علم اخلاق به کمال استعدادهای آدمی، رساندن وی به والاترین مرتب رشد و تکامل ، صعود تا درجه فرشتگان و بلکه بالاتر از آن است
رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند   
    بنگر که تا چه حد است مقام آدمیّت
امام صادق (ع) فرمود: خٌلق نیک عطیه ای است که خداوند به بندگان خود عطا فرموده است و آن برد و قسم است .پاره ای صفات خوب برای بعضی جنبه فطری دارند و به طور طبیعی دارای آن هستند و برای برخی اکتسابی است و باید با اراده و قصد آن را تحمیل کنند.
راوی گوید: سوال کردم کدامیک از این دو برتر است حضرت در پاسخ فرمود: کسی که خٌلق خوب با سرشتش آمیخته است ناچار برطبق آن عمل می کند و طبعش به غیر آن گرایش ندارد ولی صاحب خٌلق اکتسابی برای رسیدن به فضایل اخلاقی باید سختی ها را تحمل کند و در برابر اطاعت الهی صبرنماید تا بتواند شکل باطنی خود را ساخته و به صفات پسندیده متخلق شود و این افضل و برتر است .
بطور کلی افراد بشر در تحصیل اخلاق نیک یکسان نیستند . از این رو حضرت علی میفرمایند: شَرَف المَرءِ بِالعلم وَ اَلادَب: شرافت و عظمت انسان به علم و ادب است.
خوش خٌلقی: امام باقر فرمود: کاملترین مردم از لحاظ ایمان خوش خٌلق ترین آنهاست
رسول خدا (ص) فرمود: روز قیامت در ترازوی کسی چیزی بهتر از حسن خٌلق گذاشته نمی شود.
امام صادق (ع) فرمود:  خدای تبارک و تعالی به یکی از پیغمبرانش وحی فرمود.که خٌلق خوش گناه را آب می کند چنانکه خورشید یخ را آب می کند.
وَ اِنََّکَ لَعلَی' خٌٌلٌق عظیم  قرآن کریم سوره قلم آیه 4 - و راستی تو خٌلق و خویی نیکو و والا داری ( و توخٌلقی عظیم داری )
ابن عباس می گوید: اخلاق خوش پیامبر (ص) در مرتبه ای قرار داشت که روزی در مسجد نشسته بود و اصحاب و یاران آماده به خدمت در حضورش بودند در این هنگام مردی بیابانی از مسجد در حالی که شمشیری حمایل داشت و سوسماری در دامن فریاد زد: ای محمد (ص) تو جادوگری، دروغگویی- – یاران درصدد برآمدند که او را به قتل رسانند. حضرت آنان را از این کار بازداشت و به آن بیابانی فرمود:  برادر عرب که را می گویی – که را می خواهی؟ گفت : محمد (ص) جادوگر و دروغگو را ! فرمود:  محمد منم ولی نه جادوگرم و نه دروغگو بلکه فرستاده ی خدایم عرب گفت: سوگند به بت که اگر مسئله شخصیت و منزلت در کار نبود این شمشیر را از خونت سیراب می کردم و سوگند به بت تا این سوسمار به تو ایمان نیاورد من به تو ایمان نمی آورم آن گاه سوسمار را رها کرد. رسول خدا (ص) فرمود: ای سوسمار، پاسخ داد لبیک، فرمود: من کیستم گفت: تو فرستاده خدایی – با این پیش آمد دل مرد بیابانی به نور معرفت گشاده شد و با نیتی صادقانه به وحدانیت خدا و رسالت پیامبر (ص) اقرار کرده گفت: یا رسول ا... از این مسجد در آمدم در حالی که در همه جهان هیچ کس نسبت به تو دشمن تر از من نبود اکنون می روم در حالی که هیچ کس را از خود به تو عاشق تر نمی یابم .
اخلاق و قرآن: قرآن کاملترین کتاب اخلاقی آسمانی است و راز انگیزش پیامبر اسلام(ص) اکمال اخلاق انسانی است چنانچه خود فرمود: ِانی بُعثتُ لِمُاتِمَ مکارم الاخلاق
من برای تکمیل فضایل اخلاقی مبعوث شدم  و خود نمونه کاملترین اخلاق انسانی بود که خدای او را بدین صفت محمود ستوده و فرموده تو دارای خلق عظیم هستی .
اخلاق و تورات : حضرت موسی دستورات اخلاقی و زیبایی و ارزنده ای در کتاب خویش برای پیروانش آورده است و از جمله مواد 10 ده فرمان اوست که می گوید: پدر و مادر را احترام کن_- – قتل مکن- – زنا مکن –- دزدی مکن- بر همسایه خویش شهادت دروغ مده -– و به خانه همسایه خود طمع مورز –- دست خود را برای برادر مسکین خویش گشاده دار- غصه احمق را می کشد و حسد را می سیراند –- شادی سَریران اندک زمانی است و خوشی ریاکاران لحظه ای_- اجتناب از بدی زیرکی است .
اخلاق و انجیل :  حضرت مسیح (ع) خود پیکره ای پاک و روشن از اخلاق ستوده بود و از گفتار و کردارش فروغ و ایمان می درخشید و در انجیل های مسیحیت گفته رهامی از اخلاق آمده : خوشا به حال بردباران که وارثان زمین خواهند شد ، خوشا به حال رحم کنندگان ، زیرا برایشان رحم کرده خواهد شد – خوشا به حال پاکدلان زیرا ایشان خود را خواهند دید- – اگر چشم تو فاسد دست است تمام بدنت تاریک می شود- – آنچه خواهید که مردم به شما کنند شما نیز بدیشان همچنان کنید زیرا این است تورات و صحف انبیاء.
منابع:  قرآن کریم - تمدن اسلامی مرحوم فخرالدین حجازی - گفتار ائمه                            سید عطا عبدالمنافی
 
 
هشدارهایی که باید جدی گرفته شود
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا اسماعیلی امام جمعه گلپایگان در آیین همایش شوراها که با حضور فرماندار و معاونت دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان،بخشدار مرکزی، شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاران در محل سالن اجتماعات کتابخانه آیت ا... محمدی برگزار شد، با بیان اینکه هدف همه ما خدمت رسانی بهتر و بیشتر به مردم خوب، انقلابی و زحمتکش روستاها و شهرهاست، افزود: شوراها یک بستر بسیار مناسب و قابلی برای عرضه خدمت به مردم است.
وی افزود: هر چند خدمت گذاری منحصر به شورا و شهرداری نیست و در قالب های دیگر هم می توان خدمت کرد لیکن در قالب یک ظرفیت و با یک برنامه ریزی و سیستم انسان قطعاً به نتیجه بهتر و بیشتری می تواند برسد که اگر عزیزان شوراها واقعاً این قابلیت را بروز و ظهور برسانند می توانند خدمات خیلی خوبی را برای شهروندان و روستاییان داشته باشند.
وی با اذعان به اینکه مشکلات فراوانی جلوی پای دولت است، تصریح کرد: بروز بحران های اقتصادی، از آن طرف تحریم ها و مشکلات عدیده ای که وجود دارد دست دولت را برای ارائه خدمت بهتر و بیشتر مقداری کوتاه کرده است از این روست که ما باید به مردم امید دهیم دست آنان را بگیریم و کمک کنیم و مردم را نیز به کمک بطلبیم تا پای کار بیایند و امور بهتر دنبال شود.
در ادامه حسین فراست فرماندار گلپایگان در ادامه همایش شوراها ضمن تبریک این روز با اشاره به اینکه شوراها کوچکترین نهاد مدنی کشور و کوچکترین کانون تصمیم گیری در روستاها و شهر هستند، اظهار داشت: شوراها می توانند بستر مناسبی برای اعمال سیاست های دولت بوده و منشأ وحدت در روستاها و شهرها باشند.
وی افزود: جایگاه شورا بسیار مهم است و علیرغم اینکه برخی اظهار می دارند شوراها قابلیت اجرایی ندارند باید یادآور شد حرمت امامزاده را متولی باید نگه دارد و اعضای شورا در درجه اول باید خودشان به یکدیگر احترام بگذارند تا مردم به آنان احترام بگذارند و تصمیم گیری هایی که در امور انجام می دهند در روند آن پیش قدم باشند.
فراست با بیان اینکه وقتی یک شورای 3، 5، 7، 9 و ... خودشان با یکدیگر تفاهم ندارند و همصدا نیستند، چگونه انتظار دارند که دیگران جایگاه آنان را قبول داشته باشند، افزود: وقتی می گوییم شورا یعنی خرد جمعی، فکر، مشورت و عقل جمعی، این امری است که می خواهیم با اندیشه چندین نفره بر روی آن تصمیم بگیریم و چند فکر را با هم سازماندهی کرده که بتواند یک مشکلی را حل کند، بدیهی است در صورت رسیدن به این نقاط تفاهم، کارایی شورا بالا خواهد بود چنان که در برخی مناطق شاهد عملکرد بسیار مثبت آنان در اقصی نقاط کشور هستیم.
فرماندار گلپایگان با بیان اینکه برخی از شوراها بلد نیستند از اختیارات قانونی که به آنان داده شده استفاده کنند و اولین مشکل هم همان عدم تفاهم بین خودشان است و این از مواردی است که باید حتماً به آن دقت کنند، افزود: شورا می تواند کمک های بسیاری برای فرمانداران باشند و قدم های مثبت و خوبی در رسیدن به اهداف روند رو به رشد محل خدمت خود بردارند.
وی تصریح کرد: آنچه تاکنون در عملکرد برخی شوراها نمایان شده،عدم وحدت و انسجام بین آنان است که در صورت نبود مشکلات تفاهمی،شورا می تواند بسترسازی مسایل کشور را هم فراهم کند و باعث آرامش شود که در این خصوص امور بهتر اداره خواهد شد.
فراست با اذعان به اینکه در بسیاری از مواقع فکر می کنیم چاره امور با پول و اعتبار حل می شود، افزود: در بسیاری از امور می توان کارهایی بدون اتکا به پول و اعتبار انجام داد که در این راستا باید فکر و خرد جمعی بتواند راهگشا باشد و امروز که متأسفانه شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها هستیم که به دلایل پدیده خشکسالی و از رونق افتادن کشاورزی شده است باید راهکارهایی برای جلوگیری از مهاجرت و ساکن ماندن روستاییان در روستاها اتخاذ کنیم.
فرماندار گلپایگان با اشاره به مشکلاتی در خصوص بیماری های دام، عدم یکپارچه کردن زمین های کشاورزی، تغییر نوع کشت و هدر دادن آب کشاورزی افزود: امروز می گویند سد از آب پر شده، آب سد مربوط به شهرستان گلپایگان نبوده و فقط محل ذخیره است و با حساب و کتاب، آورده مربوط به این شهرستان را تحویل ما داده و مابقی را به قم و شهرهای دیگر می فرستند.
وی با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: معنی اقتصاد مقاومتی یعنی آنچه داریم با بهترین نحو از آن استفاده کنیم و از کمترین سرمایه بهترین سود را ببریم زیرا امروز چه بخواهیم یا نخواهیم خشکسالی دامن ما را گرفته و اینجاست که شورا وظیفه دارد با ایجاد راهکارهایی، کشاورزان را تشویق به استفاده از آبیاری تحت فشار و مکانیزیوم ادوات و تجهیزات روز نماید.
فراست ضمن توصیه به کشاورزان در مصرف آب کشاورزی بیان داشت: من اعلام خطر می کنم و مکرر گفته ام و باز هم می گویم، آب در حال تمام شدن است، اراضی باید یکپارچه شود، آبیاری قطره ای باید متداول و با تغییر نوع کشت روی محصولی سرمایه گذاری کنیم که کمتر مصرف آب داشته و نیاز کشور را تأمین کند زیرا امروز در همه جای دنیا با حساب و کتاب کار می کنند.
فرماندار گلپایگان در پایان با اشاره به اینکه شهرستان گلپایگان دارای جاذبه های بسیار خوبی برای صنعت توریسم است، افزود: باید در راستای سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار به منظور صنعت توریسم استفاده کنیم و در مراکزی که دارای امکانات هستیم بهترین کاروانسراهای موجود را در جاده ابریشم در این شهرستان داریم که در حال مخروبه شدن است به منظور منابع درآمدی از آنها با جذب توریسم استفاده کنیم.
در ادامه علی اکبر زندی رئیس شورای اسلامی شهرستان گلپایگان ضمن تقدیر و تشکر از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاران اظهار کرد: شوراهای روستایی که بدون هیچ گونه چشمداشتی و بی منت تلاش های خود را در راستای امور روستاها انجام می دهند و دهیاران که تلاش های بی وقفه ای را در راستای امور روستایی با کمترین امکانات و اعتباارت عهده دار هستند نیز تقدیر و سپاسگزاری دارم.
وی افزود: با توجه به مشکلات عدیده ای که کشاورزان و روستاییان با آن مواجه هستند و به نوعی با آن دست و پنجه نرم می کنند و باپایین بودن قیمت محصولات کشاورزی و شیر و دیگر معضلات از قبیل بیماری های دام و تب برفکی گریبان آنها را می گیرد و خسارات عمده ای به دامداران و کشاورزان تحمیل کرده است جای تقدیر دارد.
رئیس شورای اسلامی شهرستان گلپایگان با بیان اینکه در نشست با مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری به معضل کاهش جمعیت روستایی در شهرستان گلپایگان اشاره داشتم، تصریح کرد: مهاجرت روستاییان زنگ خطری برای شهرستان است که برابر آماری جمعیت بیش از 17 هزارنفری آن هم اکنون به 16 هزار نفر رسیده که این یک هشدار جدی است و اگر برای آن چاره اندیشی نشود قطعاً در سال های آینده می تواند روند کاهش را افزایش داده و مشکلات و معضلات را بیشتر کند.
وی در پایان یادآور شد: از مسئولین شهرستان در خواست داریم که متناسب با برنامه های شوراها همکاری های بهتر و بیشتری با آنها داشته و پاسخگوی مشکلات و خواسته های آنان که برگرفته از معضلات روستاییان است باشند تا آنان بتوانند با دلگرمی بهتر در رفع معضلات و امور فعالیت داشته باشند.
 هشدارهایی که باید جدی گرفته شود
در ادامه حسین بساطی فرمانده انتظامی گلپایگان با بیان اینکه بحث امنیت و نیروی انتظامی بحث جذابی در صدا و سیما و فیلم ها است، اظهار داشت: در واقعیت و اصل مطلب معصوم (ع) فرموده اند که امنیت رأس کار است و ما باید بدانیم که دو نعمت وجود دارد اگر ما از آنها غافل شویم مطمئناً به چالش خواهیم خورد که یکی سلامتی جسم و روح و جان و دیگر امنیت است.
وی با اشاره به اینکه از سال های گذشته در کشور ما کشاورزی و صنعت را محور توسعه می دانستند لیکن از دید ما امنیت محور توسعه است زیرا محال است در جایی امنیت نباشد و بتوان کار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انجام داد پس ما باید به امنیت اهمیت داده و برای آن هزینه کنیم، هزینه امنیت سرمایه گذاری است و باید در این زمینه سرمایه گذاری کرد تا به اهدافی که در جامعه داریم نائل شویم.
فرمانده انتظامی گلپایگان با اذعان به اینکه بحث تولید امنیت یک بحث جمعی است و تنها به یک دستگاه و نهاد برنمی گردد، تصریح کرد: تنها نیروی انتظامی نمی تواند امنیت جامعه را تأمین کند و این ها دیگر منسوخ شده، امروز جامعه و دنیا به این نتیجه رسیده اند که یک نهاد به تنهایی قادر به تأمین امنیت نیست لذا همه دستگاه ها در چارچوب وظایف خود در ایجاد امنیت نقش دارند، در کشور، استان و شهر ما خوشبختانه وضعیت امنیتی در حد عالی است یعنی کشور و نظام ما در ایده آل ترین شرایط امنیتی است.
وی با اشاره به مقایسه آمار سال 94 نسبت به سال 93 از 8 درصدی کاهش تمامی جرایم خبر داد و افزود: در راستای این کاهش جرایم زحمت کشیده شد و این در حالی بود که در خیلی از شهرستان های همجوار ما با افزایش جرایم مواجه بودیم و این به دلیل برنامه ریزی و ساماندهی و استفاده از توان شهرستان در این امر بود که نتیجه هم داد.
سرهنگ بساطی با بیان اینکه از ابتدای سال 95 تا اواسط اردیبهشت ماه کاهش 24 درصدی جرایم نسبت به مشابه سال قبل در شهرستان داشتیم، افزود: همچنین از ابتدای اردیبهشت تا امروز 15 اردیبهشت ماه 60 درصد کاهش جرایم نشان دهنده این است که شرایط ما خوب است. ما در جرایم مهم و خشن نیز در سال 94 و در 45 روز گذشته هیچ موردی در شهرستان نداشتیم.
فرمانده انتظامی گلپایگان با اشاره به نبود زیرساخت های پایش تصویری در شهرستان اظهار کرد: در بسیاری از شهرستان ها با استفاده از پایش تصویری، کنترل بهتری نسبت به وقوع جرایم به وجود آمده است و متأسفانه یکی از نقص های امنیت در شهرستان گلپایگان نبود پایش تصویری است که ما جایگزین آن را با نیرو پر کرده ایم و با تمام نیروهای انسانی مضاعف و پشتیبانی کارکنان مان امنیت را در شهرستان تأمین می کنیم.
وی با اذعان به اینکه امروز دیگر در شهرهای بزرگ پایش های تصویری امنیت آنها را تأمین می کند به وجود این سیستم در شهرهایی مثل اصفهان اشاره کرد و افزود: با استفاده از این پایش ها پلیس محسوس را کاهش داده و آنان را برای کارهای علمی و فنی به کار می گیرند که اگر بتوانیم این نقیصه در شهرستان گلپایگان برطرف کنیم مطمئناً وضعیت امنیتی بهتری خواهیم داشت.
سرهنگ بساطی با ارائه آماری در خصوص وقوع تصادفات در شهرستان اظهار داشت: مسیرهای ورودی و خروجی در شهرستان به غیر از حادثه ای که روز گذشته در محور جاده خمین- گلپایگان به وقوع پیوست وضعیت عالی داشت و کنترل و کاهش خوبی از وقوع تصادفات داشتیم لیکن بروز این تصادف آمار پلیس راه را زیر سوال برد و متأسفانه در این حادثه سه نفر کشته شدند.
وی به کاهش سرقت ها اشاره کرد و افزود: با توجه به حضور اعضای شوراهای روستایی و شهری به سرقت هایی که در راستای احشام صورت می گیرد و مقداری ما را اذیت کرده باید یادآور شوم که چرا سرقت احشام در گلپایگان شکل می گیرد چرا ما باید اجازه دهیم سارقین گاهی در این شهرستان به هدف شان برسند دلیل آن واقعاً چیست؟ و این در حالی است که من پلیس وظایف خود را در این رابطه انجام داده ام و از ابتدای سال که با 7-6 مورد سرقت احشام مواجه شدیم هر چند آمار وحشتناک و تکان دهنده ای در کشور و استان محسوب نمی شود لیکن ما برای خودمان آن را خط قرمز قرار دادیم و اعلام می کنیم سرقت احشام در این شهرستان نباید صورت گیرد.
فرمانده انتظامی گلپایگان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با دامداران و آموزش چهره به چهره به آنان اظهار کرد: متأسفانه در شهرستان به نگهداری دام و احشام توجه نمی شود و اگر فردی بخواهد به راحتی می تواند از نقاط مختلف سطح شهرستان نسبت به سرقت آنها اقدام کند و این در حالی است که دامدار، دام های 20 و یا 30 میلیونی خود را در صحرا و بیابان رها کرده بدون اینکه ذره ای برای نگهداری آن هزینه کند.
وی با اذعان به اینکه هیچ جای قانون برای نیروی انتظامی دستور ننوشته که در محل گاوداری و نگهداری احشام مأمور بگذاریم،  خاطرنشان کرد: امنیت یک حصول جمعی است و باید کمک کنیم تا نسبت به تأمین امنیت مشکلی پیش نیاید لذا باید بستر جرم را با رهاکردن احشام برای سارقین فراهم نکنیم که این موارد در شهرستان گلپایگان یک نقص و مشکل است که ما از شما عزیزان انتظار کمک و توقعی که از اعضای محترم شوراهای اسلامی داریم همکاری با ما در راستای نگهداری از احشام و دام است.
سرهنگ بساطی با اشاره به اینکه در راستای تمامی مسیرهای عبور و مرور احشام اقدام و هماهنگی های خوبی بین دستگاه محترم قضایی شده و در حال برخورد با این قضایا هستیم، افزود: ریشه کنی این موارد همت و عزم جمعی را می طلبد و مردم باید پای کار آمده کمک کنند هر چند این موارد در شهرستان های دیگر هم به وفور دیده شده و به وقوع می پیوندد لیکن آنها با استفاده از نگهبانان محله در جاهایی که امکان حفاظت پلیس مقدور نبوده دوربین مداربسته به کارگیری و سیستم های دزدگیر و امنیتی نصب کرده اند اما در شهرستان گلپایگان هیچ یک از این موارد رعایت نمی شود و گستردگی حوزه استحفاظی نیز در این شهرستان که از ابتدای ورزنه تا نزدیکی کوچری امتداد دارد کار ما را مشکل تر و فضای امنیتی پلیس را بیشتر کرده است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر تناسبی بین تمام دستگاه ها که یکی از آنها نیروی انتظامی است با وضعیت جمعی امروز در شهرستان نمی خواند و این نقایص و مشکلات را ما باید مد نظر و کمبودها را در نظر بگیریم اما اینها را دستاویز قرار نمی دهیم و کار مضاعف با برنامه ریزی و سازماندهی که انجام دادیم برای تمام تحرکاتی که سارقین داشتند ما طرح و برنامه داشتیم و اجازه ندادیم سارقی دو بار در این شهرستان مرتکب جرم شوند و آنها را به موقع دستگیر و از تکرار جرم آنها جلوگیری کردیم.
فرمانده انتظامی گلپایگان با درخواست از شورای اسلامی و دهیاران اظهار کرد: انتظار از شما بزرگواران در جمع مجالس خانواده که تشریف می برید یک مقدار در بحث امنیت بیشتر تأکید کنید و این در حالی است که در بودجه هایی که اعلام شد یک مورد برای امنیت در نظر گرفته نشده بود ما می گوییم فرهنگ و اقتصاد خوب است اما امنیت هم مهم است و ما خیلی وقت ها از امنیت غافل هستیم باید حتماً اتفاقی بیافتد بعد بیدار شویم و چاره ای بیاندیشیم اول باید راه را ببندیم و مشکل را حل کنیم برای امنیت دست یاری همه شما را می فشارم و می خواهیم به نیروی انتظامی کمک کنید ما نیاز مالی نداریم، کمک روانی و فرهنگی را خواستاریم.
وی با تأکید بر لزوم مواظبت و تأمین احشام اظهار کرد: در بعضی مواقع هم برخی محل نگهداری دام ها را پاتوق خود قرار داده و اقدام به کارهای خلاف در این مراکز می کنند که در این راستا تذکر داده شده و برخورد و دستگیری هم نیز داشته ایم.
سرهنگ بساطی از دیگر مشکلات دامداران را نبود افراد جوان و نگهداری دام ها به وسیله افراد مسن بیان داشت و افزود: یکی دیگر از مشکلات روستاهای گلپایگان افراد مسن هستند که اینها نگهداری احشام را برعهده دارند لذا باید هشدار دهیم که اگر اتفاقی در این راستا افتاد جوابگویی آن سخت است.
فرمانده انتظامی گلپایگان افزود: بازدارنده نبودن مجازات ها برای افراد مجرم است که در خیلی از موارد به دلایل مشکلاتی که در قانون است متأسفانه سارقین بعد از یک مدت کوتاه آزاد می شوند و مجازات برای آنان بازدارنده نبوده و این در حالی است که انرژی پلیس و دستگاه قضایی در این کار صرف می شود ولی ضعف قانون گاهی باعث شده ما این مشکل را در سطح کشور هم داشته باشیم.
وی با اشاره به تشکیل جلسات به منظور راهنمایی و گوشزد به مردم در امور امنیتی به جلسات برگزار شده در مساجد و مدارس اشاره کرد و افزود: جامعه محور بودن پلیس دیگر امروز شعار نیست و به یک واقعیت تبدیل شده و ما هم سعی کردیم این ارتباط بیشتر شده چرا که مطمئنیم اگر مردم بخواهند امنیت برقرار شود، شدنی است زیرا به فرموده مقام معظم رهبری مهمترین سرمایه نیروی انتظامی اعتماد مردم است و ما می خواهیم این اعتماد باشد و تقویت شود.
سرهنگ بساطی خواستار تأمین بودجه کافی برای حفظ امنیت در شهرستان شد و افزود: کاهش محسوس تصادفات نتیجه عملکرد خوب همکاران ما در بخش های مختلف بوده و انتظار است شاهد کاهش بیشتر این تصادفات درون شهری باشیم.
وی با اذعان به اینکه در سال گذشته نسبت به مشابه امسال 90 مورد سرقت داشتیم و امروز این مورد به کمتر از 70 سرقت رسیده، افزود: این در حالی است که جامعه همان و نیرو هم همان است و علیرغم مشکلات اقتصادی و تعطیلی کارخانجات و تهدیداتی که در جامعه وجود دارد، کاهش محسوس سرقت را شاهد هستیم.
اعتیاد و موادمخدر ادامه بحث فرمانده انتظامی شهرستان بود که در این راستا اظهار داشت: ما در حال حاضر با افزایش کشف مواد مخدر مواجه هستیم هر چند از این امر خوشحال نیستیم چرا باید در شهرستانی با این پتانسیل و توانمندی ها این مشکلات باشد.
وی در پایان با بیان اینکه ما دیگر اجازه سرقت در شهرستان را به هیچ فردی نخواهیم داد افزود: در بحث امنیت اخلاقی که امور روز نیروی انتظامی است برابر دستورالعملی که از فرماندهی داریم در حال اقدام بوده و با موتورسیکلت سواران متخلف در سطح شهرستان برخورد می شود و اجازه نمی دهیم کسی برای ایجاد ناامنی کند و با صداهای ناهنجار این موتورها ایجاد مزاحمت شود.
 در ادامه مهندس غفار عرب معاون امور دفتر روستایی و شوراهای استانداری استان اصفهان ضمن ابراز خرسندی از حضور در شهرستان گلپایگان افزود: به لحاظ وجود چندین اصل در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به شوراها این امر بیانگر اهمیت کار و نقش مردم در تصمیم گیری، تصمیم سازی و فکر برای تصمیم است به واسطه این که شوراها چکیده و عصاره و منتخبین مردم هستند و در قانون اساسی به نقش آنان بسیار تأکید شده است.
وی با اشاره به اینکه شوراها باید به قوانین شورا آشنایی کامل داشته باشند، تصریح کرد: آشنایی شوراها به قوانین شورا طبیعتاً موجب تصمیم گیری های بهتری در راستای برنامه ریزی در محل فعالیت آنها خواهد شد.
 
گلپایگان شهر هنر سوخته
 چند روز پیش تیتری را بر روی صفحه اول هفته نامه صدای گلپایگان مورخه 95/1/31 با این مضمون دیدم رونمایی از 2تابلو جدید در خیابانهای شهر گلپایگان و خوانسار خیلی خوشحال شدم  در نظرم آمد دو خیابان جدید به خیابانهای شهرم افزوده شده وگره ای از گره های کور این شهر باز شده است یا شاید هم بزرگراهی در شهر افتتاح شده شاید هم پل زیر گذری ساخته شده شاید هم نونل تازه احداثی افتتاح شده وهزاران شاید دیگربا شوق و شعف صفحات هفته نامه را ورق زدم تا متن اصلی خبر را بخوانم با دقت که خواندم متوجه شدم این تیتر بزرگ صفحه اول و عکسهای رنگی بزرگ که حدودا 20 نفر از مسئولین 2 شهرستان  را نشان میداد فقط برای نصب یک تابلو در شهر بوده است ( هر چند ارزش این نامگذاری که به نام دو فقید و مجتهد گرانقدر جهان تشیع منتصب به دو شهرستان گلپایگان و خوانسار می باشد ، نقطه مثبت این اقدام بوده که جای ستودن دارد.) ولا غیر که فکر نکنم قیمت تمام شده تابلواش از 100 هزار تومان ونصبش هم بیشتر از 20 دقیقه طول کشیده باشد تازه آن هم در خیابانی که 100 سال پیش ساخته شده است.
اما اینجا زادگاه من است آنجایی که در آن متولد شدم و دوستش دارم وبه آن عشق می ورزم شهری که مردمانش را دوست دارم مردمان با صفایش را مردمان مهربانش را مردمان ساده و بی آلایشش را
شهرم را دوست دارم چون قلبم به عشق آن می تپد اینجا را دوست دارم چون خشت خشت بنا ها و عمارتهایش برایم یادآور خاطراتی فراموش نشدنی است .شهر من زیباست مردمی دارد نجیب که نجابتشان هم ستودنی است هنرمندانی دارد که هنرشان فقط در محدوده این شهر خلاصه نمی شود و هنرشان جهانی است و دنیا آنها را می شناسد چون هنرشان ماندگار است و جاودانه
هنرمندان دیارم هنر با پوست و گوشت و استخوانشان عجین شده و من به خود میبالم که در جایی به دنیا آمدم که زادگاه چنین هنرمندانی است واین را افتخاری میدانم که آنها هم مرا همشهری خود میدانند.
اما مدت مدیدی است که هنر و هنرمندان دیارم حال خوشی ندارند. ودر سایه بی تفاوتی ها ونامهربانی ها مانده اند  .خیلی از آنها روزگار سختی را می گذرانند و حتی گاهی از پس گذران زندگی روزمره بر نمی آیند و روزگار سخت و پر مشقتی را سپری می کنند وکسی هم یادی از آنها نمی کند. خیلی از آنها اسطوره های بی بدیلی هستند که دیگر تکرار شدنی نیستند . اما مسئولین ما هنوز هم در خوابی عمیق به سر می برند .
واین سوال را باید جوابی برایش یافت که اگر این هنرمندانی را که قدرشان را نمی دانیم چندین و چند سال دیگر در بین ما باشند و چراغ عمرشان خاموش شود واز بین ما بروند دیگر چه کسی بار این مسئولیت خطیر را که انتقال پیام هنر انها به نسل آینده است به دوش خواهد کشید .درشهر ما در کدام ضمینه هنری هنرمندان مطرح و بی بدیل نداریم . مگر میتوان اهل گلپایگان بود و اثر منبت استاد توسلی را نشناخت مگر میتوان اثار استاد پیکر تراش چیره دست استاد منتظری را دید و به فکر فرو نرفت آیا نباید به اثار نقاشی استاد کرمی بالید آیا میتوان از کنار زحمات استاد شمس که برای اعتلای هنرهای تجسمی بچه های این آب و خاک میکشد به راحتی گذشت آیا میتوان اثار هنرمندان عرصه موسیقی این شهر را که جان و دل را نوازش می دهد ویا آثار نویسندگان خوش فکرش را و یا شعرا خوش ذوقش راویا بازیگران عرصه تئاتر و سینمایش را نادیده گرفت .
ایا میتوان مطالب استادافاضلی . استاد اشراقی . استاد جعفری و....را خواند و مدتها در موردش تعمق نکرد . مطالبی را که حاصل سالها مطالعه و تجربه است .اما بسیاری از هنرمندانمان چنان مورد کم لطفی و بی مهری قرار گرفته اند که بسیاری از آنها یا خانه نشین شده اند و یا باتمام ناملایمات می سازند و دم نمی زنند که آن هم از نجابتشان است
اما ما چه کردیم در حق هنرمندانمان ؟ مسئولین شهرمان چه کردند ؟
راستی چند نفر از ما مردم این شهر آثار هنرمندان شهرمان را در خانه هایمان داریم درخانه چند نفر از ما آثار منبت یا نقاشی و .... هنر مندان دیارمان خود نمایی می کند .کدام یک از ما گاه گاهی سری به هنرمندانمان میزنیم و یادی از آنها میکنیم .هنرمندانی که هویت ما و شهرمان در گرو وجود انهاوهنرشان است .
مسئولین شهر چه کرده اند ؟
شما که خود را نمایندگان و منتخبین مردم میدانید برای هنرمندان این مردم چه کردید چه باری از دوششان برداشتید .کدام یک از خیابانهای شهر را با نام یکی از هنرمندانمان نام نهادید . کدام میدان نام یکی از بزرگان عرصه هنر بر آن نهاده شده است . نام کدام یک از هنرمندان متوقع و بااخلاص این شهر بر روی سر در مجموعه ها و یا سالنهای این شهر خودنمایی می کند . آثار کدام یک از این بزرگان بر معابر عمومی در دید مردم نصب گریده است . عکس وزندگینامه کدام یک از آنها برروی تابلوها شهر نقش بسته تندیس کدام هنرمند این شهر را میتوان در شهر دید .
اگر مهمان تازه واردی بر شهرمان آید از کجا باید بداند اسطوره های علم و ادب و هنر این شهر چه کسانی بود ه اند و چه کسانی رهرو آنها هستند . و آیا میتوان ادعا کرد که هویت مردمی را بدونه هنر و هنرمند میتوان بیان کرد .
اگر شهرمان را در دنیا به نام شهر علم و ادب و هنر می شناسند به خاطر وجود چنین اسطوره هایی است اگر نه کوه و سنگ و آسمان چه افتخاری دارد که بر آن بنازیم .
حقیقتی است تلخ و باور نکردنی اما حقیقتی است که باید پذیرفت و اگر به همین منوال باشد روزگاری نه چندان دور باید شاهد وقوعش باشیم .در روزگاری که دور و برمان را سنگ وفلز احاطه کرده وروحمان با دیدن آثار هنرمندانمان قوتی میگیرد به همین زودی ها به پایان خواهد رسید .وروزگاری خواهد آمد که دیگر نه از هنر و نه از هنرمند خبری ، و باید در موزه ها دنبال اثارشان باشیم آن هم نه در موزه های خودمان بلکه در موزه های کشورهای دیگر چون ما ارزش آثار آنها را هم نمی دانیم .
واگر فرزندانمان در آینده از هویتمان بپرسند چه جوابی خواهیم داشت باید چطور فرزندانمان را قانع کنیم که ما در سرزمینی با هویت فرهنگی چند هزار ساله زندگی میکنیم راستش با این جواب آنها قانع می شوند................
وای از این آشفتگان فریاد اهل درد کو ؟   
    ناله مستانه دلهای صاحب درد کو ؟
ماه مهرآیین که میزد باده با مستان کجاست 
    باد مشکین دم که بوی عشق می آورد کو ؟
                     ابراهیم ابراهیمی
                          95/2/12         
 
تجلیل از دبیران و دانش آموزان دبیرستان فرهنگ با برگزاری جشن ستارگان
حبیب ا... جمالی مدیریت اداره آموزش و پرورش شهرستان در مراسم جشن ستارگان مدرسه فرهنگ ضمن تقدیر از مدیریت و کادر مدیریتی آموزشگاه و تبریک به دانش آموزان و اولیای آنان اظهار داشت: امروز جشن موفقیت شما را که در طول سال تحصیلی به دست آورده اید برگزار می کنیم، این دبیرستان از بهترین دبیرستان های سطح شهرستان است که به یاری خدا در مسابقات و برنامه های مختلف، دانش آموزان آن درخشیده اند و این نتیجه زحمات اولیاء است که همراهی و زمینه های موفقیت فرزندانشان را داشته اند، توصیه می کنم به شما دانش آموزان که همیشه قدردان زحمات اولیاء و دبیران تان باشید.
در ادامه قندهاری مدیریت آموزشگاه ضمن تبریک هفته معلم و سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و با تقدیر از حضور مدعوین، دبیران و دانش آموزان، مدیریت و معاونین اداره آموزش و پرورش   بویژه استاد علی اکبر جعفری و اولیاء در مراسم جشن ستارگان دبیرستان غیر دولتی فرهنگ اظهار داشت: فرزند صالح گلی است از گلهای بهشت و امروز مفتخریم اعلام کنیم کسب افتخارات و رتبه های برتر که توسط دانش آموزان این آموزشگاه از بدو تاسیس و مخصوصا در سال جاری تحصیلی که رتبه ی اول مسابقات غلمی را دانش آموزان پایه هفتم (بین دختران و پسران در منطقه) و رتبه دوم منطقه بین پران توسط دانش آموزان پایه هشتم و رتبه اول منطقه بین پسران و دوم منطقه توسط دانش آموزان پایه نهم بدست آمده  تمامأ حاصل تلاشها و زحمات اولیای محترم دانش آموزان گرامی، دبیران و کادر آموزشی است.
مدیریت دبیرستان غیر دولتی فرهنگ افزود: همچنین دانش آموزان پایه های هفتم، هشتم و نهم این آموزشگاه رتبه اول انفرادی در مسابقات علمی در منطقه بین پسران و دختران، رتبه اول تا سوم مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی، دیپلم افتخار مسابقات ریاضی (خانه ریاضیات کانگورو) را با سعی و تلاش مضاعف بدست آورده اند.
قندهاری به دیگر برنامه ها و امور انجام شده در دبیرستان فرهنگ اظهار داشت: دانش آموزان این آموزشگاه در اردوهای مختلف تفریحی، علمی و فرهنگی و در مراسم های سیاسی و عبادی شرکت داشته و در جهت هرچه بهتر آموزش در این آموزشگاه به جذب و بکارگیری دبیران متعهدو مجرب و جذب دانش آموزان برتر علمی با برگزاری آزمونهای ورودی پرداخته است.
وی برگزاری آزمون های جامع علمی در طول سال و ارائه کارنامه ماهانه، تشکیل کلاس های فوق برنامه در طول سال و ارائه خدمات مشاوره تحصیلی و خانواده توسط مشاور دبیرستان به صورت انفرادی برای دانش آموزان را از دیگر اهداف و برنامه های دبیرستان فرهنگ برشمرد.
 
 در ادامه مراسم جشن ستارگان دبیرستان غیر دولتی دوره متوسطه اول فرهنگ استاد علی اکبر جعفری طی مطالب مشروحی خطاب به حضار در مراسم اظهار داشت:
ضمن تقدیر از حضور کلیه عزیزان در مراسم به ویژه نوگلان دانش آموز این سرزمین یعنی دانش آموزان گلپایگان و مدرسه فرهنگ
من در مقدمه صحبت، از همه شما به لحاظ این همه محبت و لطف سپاسگزارم و خدا را شاهد می گیرم که جز شرمندگی و خجالت در مقام این همه مهر و محبت هیچ سخنی برای گفتن ندارم و اصلاً خود را لایق این همه محبت و لطف شما نمی دانم. این بزرگ منشی و بزرگواری شما مردم را می رساند که من معلم که دست همه معلمین کشور را می بوسم این گونه مورد لطف قرار می دهید.
خداوند همه شما و ایران را زنده نگه دارد.
من در این صحبت نمی خواستم تکرار مکررات باشد. فقط و فقط می گویم یک فرهنگ بالنده است که اینگونه مدارس و اینگونه دانش آموزان را تربیت می کند و من این جشن همچون جشن ستارگان به آموزش و پرورش گلپایگان و مدیریت محترم و همه معلمین و کادر اداری و آموزشی دبیرستان ها تبریک می گویم.
وقتی یک آموزش و پرورش بالنده است دانش آموزانی چنین تربیت می شود، وقتی عرق ملی و فرهنگی در وجود مردم این شهر است بچه های ما اینگونه رشد می کنند و من می خواهم با اجازه بیشتر صحبتم را معطوف به این گلهای نو شکفته کنم. دانش آموزان و نوجوانانی که سازندگان ایران عزیز ما در آینده خواهند بود.
عزیزان من؛ آنچه یک کشور را، آنچه یک ملت را در جهان بزرگ و عظیم جلوه می دهد و نگه می دارد عوامل گوناگونی است.
اول وحدت سرزمین
 دوم خاک ایران زمین
خاکی که به قول فرخی یزدی:
ای خاک مقدس که بود نام تو ایران
فاسد بود آن خون که به راه تو نریزد
ایرانی که از زمان سلسله بزرگ هخامنشیان کورش بزرگ، داریوش کبیر و بعد از آن با تمام عظمت و بزرگی مورد تهاجم اسکندر مقدونی قرار گرفت و این ملت رشید با خون مقدس خودشان از سرزمین خود دفاع کردند و ایران همچنان ایران باقی ماند تا اینکه آرام آرام گذشت حمله عرب به ایران شروع شد، عرب منهای اسلام و ایران بزرگ از نظر فرهنگی و دلاور مردانی که داشت در مقابل این هجوم ایستاد.
به این جمله دقت فرمایید گفتم عرب منهای اسلام برای اینکه ایران با آغوش باز اسلام را پذیرفت، منهای عرب و در مقابل خلفای ستمگر بنی امیه و بنی عباس مردانه ایستاد. من یاد دارم در نمایشنامه از یعقوب لیث     خوار در بستر بیماری که در دانشسرای مقدماتی در زمان ما اجرا شد یعقوب می گفت: اگر مرگ امانم دهد من می دانم و معتمد خلیفه نالایق بغداد بنابراین در مقابل هجوم عرب ایستاد زبان خود را حفظ کرد اسلام را با آغوش باز پذیرفت منهای عرب در اینجا من می خواهم مطلبی را بگویم که ببینید ایران چی بود؟
دکتر حسنین هیکل سردبیر بزرگ روزنامه الاهرام که چندی پیش دار فانی را وداع کرد. یک خبرنگاری از ایران در پیش ایشان بوده، این خبرنگار از حسنین هیکل می پرسد چگونه شد که ملت مصر با آن همه عظمت زبان خود را رها کرد و زبان عرب را پذیرفت؟ حسنین هیکل جواب می دهد: خیلی روشن است برای اینکه مصر فردوسی نداشت، ملت مصر فردوسی نداشت و ایران فردوسی داشت.
عظمت و فرهنگ ایران و این حفظ کردن زبان ایران که یکی دیگر از عامل های وحدت این ملت است توسط حکیم بزرگوار طوس فردوسی بزرگ پایه گذاری شد؛ پس یک عامل وحدت وطن و سرزمین است.
این سرزمین بعد از حمله عرب گرفتار حمله مغول شد؛ گرفتار حمله افغان ها شد؛ گرفتار حملات متعدد شد تا زمان ما گرفتار حمله عراق شد و با خون پاک جوانان ایران زمین از هخامنشیان تاکنون ایران نجات پیدا کرده است و به قول شاعر بلند پایه ما از خون جوانان وطن لاله دمیده و از ماتم سرو قدشان سرو خمیده ارتش دلاور ما سپاه و بسیج جانباز ما و ملت فداکار ما از وجب به وجب خاک این سرزمین در مقابل حمله عرب و حمله صدام دفاع کرد و با خون پاک خود درخت تمدن و فرهنگ ایران را آبیاری کرد.
بنابراین اولین عامل وحدت برای ایران وطن بود. عام دومی که یک ملت را زنده نگه می دارد زبان است زبان فارسی به عنوان زبان رسمی ملت ایران و همچنین زبان های اقوام مختلف که به همه آنها احترام گذاشته می شود فردوسی خودش در مقدمه شاهنامه می گوید:
بناهای آباد گردد خراب ز باران و از تابش آفتاب
پی افکندم از نظم کاخی بلند که از باد و باران نیابد گزند
بر این نامه بر سال ها بگذرد
                       بخواند همی هر که دارد خرد
بسی رنج بردم در این سال سی
                        عجم زنده کردم بدین پارسی
نمیرم از این پس که من زنده ام
                           که تخم سخن را پراکنده ام
توانا بود هرکه دانا بود
                                ز دانش دل پیر برنا بود
بنابراین عامل دوم وحدت برای یک ملت زبان رسمی آن ملت است چرا این را می گویم عزیزان دانش آموزان سرفراز چقدر با شاهنامه آشنایید؟ چقدر با گلستان سعدی انس دارید؟ چقدر مثنوی سعدی را می شناسید؟ چه اندازه از غزلیات اسلامی حافظ برخوردارید؟ و چه اندازه با رباعیات خیام آشنایی کامل دارید؟ اینها گنجینه هایی برای ادب و فرهنگ این سرزمین و ادب و فرهنگ این سرزمین را معلمین عالیقدر به شما تحویل می دهند و این شما هستید که باید پاسدار این تمدن و این فرهنگ باشید با ادبیات ایران بیگانه نباشید، هر شب مطالعه کنید، من برای شما می گویم ما جلسات هفتگی با بسیاری از پیشکسوتان آموزش و پرورش داریم که در محضر اساتید بزرگوارمان هستیم ما همچون گذشته در محضر استاد بزرگوار جناب آقای مرتضی شهیدی تلمذ و شاگردی می کنیم، گلستان می خوانیم و حکایات گلستان را تجزیه و تحلیل می کنیم و به روز می آوریم که امروز چه باید کرد؟ یعنی امروز ملت و مردم ما به شاهنامه نیاز دارند به گلستان و بوستان سعدی نیاز دارند. وقتی سعدی می فرماید دو کس رنج بیهوده بردند و سعی بی فایده کردند یکی آنکه مال اندوخت و نخورد و دوم آنکه علم آموخت و نکرد یعنی سعدی می گوید اگر شما گنجینه دانش باشید ولی مردم از شما استفاده نکنند هیچ اثری ندارد برای نهادن چه سنگ و چه
بعد به دنبال اینکه در گلستان سعدی می فرماید:
هر چند علم که بیشتر خوانی
چون عمل در تو نیست نادانی
نه محقق بود نه دانشمند
چارپایی بر او کتابی چند
بنابراین به شما دانش آموزان عزیز توصیه می کنم از دانش و معلوماتتان به نفع جامعه استفاده کنید. دانش را نشر بدهید. به قول امام صادق (ع): زکات علم نشر آن است، پراکندن علم است و این رسالت شما جوانان است، رسالت ما معلمین است، رسالت پدر و مادر و جامعه شماست، اولیاء محترم دانش آموزان، ترتیبی دهید که شبی یک حکایت گلستان را در جمع خانواده مطالعه کنید، یک غزل از حافظ را زمزمه کنند تا بچه ها با این ادب کهن فارسی انس بگیرند تا بدانند که ادب در این سرزمین چگونه رشد کرده، رباعیات خیام به 7 یا 8 زبان زنده دنیا ترجمه شده شاعر بلندپایه آلمان گوته پیرو مکتب حافظ و خیام است بنابراین ما با چنین گنجینه های علم بشری مواجهیم و این دومین عامل وحدت است و سوم دین، اسلام که دین رسمی ملت ما و همچنین مذاهب دیگری که در این سرزمین رسمیت دارند، زرتشتیان، یهودیان و ادیان رسمی کشور حافظ این کشورند. کشور ایران همچون رنگین کمانی رنگارنگ است، شامل قوم فارس، عرب ایرانی شامل بلوچ، کرد، ترکمن که همچون یک لحاف چهل تکه ایران بزرگ را در خاورمیانه مظهر عظمت و قدرت و دلاوری و شوکت خاورمیانه قرار داده اند، از این مسایل باید محافظت شود و به ادیان و قومیت ها احترام گذاشته شود و همه و همه در حفظ این سرزمین مقدس کوشا باشیم.
به چه علت و با چه خمیرمایه ای؟ با خمیرمایه دانش، شما پیرو مکتبی هستید که پیامبر بزرگوارش می فرماید: به درستی که این است و جز این نیست که من معلم مبعوث شدم.
پیامبر شما معلم است، پیرو دانش است. کتاب ما قرآن مجید در عصر جاهلیت عرب به دانش سوگند یاد می کند، به قلم قسم می خورد به خمیرمایه دانش سوگند می خورد »ن و القلم و ما یسطرون« قسم به قلم و قسم به خمیرمایه ای که قلم بر صفحه دانش می نگارد بنابراین از ابعاد گوناگون که شما تصور کنید شما رسالت یاد گرفتن و دانش دارید. بزرگان سرزمین شما را در ادب فارسی چند بار اشاره کردم شما در کشور خوارزمی هستید، ابن سینا، فارابی، زکریای رازی و ... بنابراین افتخار و وارث چنین دانشمندانی در جهان هستید. 
ما به آنها افتخار می کنیم برای آنکه آنها ریشه های وجودی ایرانند، ریشه های درخت کعن فرهنگ هستند ولی این درخت آبیاری می خواهد، باید رشدش دهیم، باید تکثیرش کنیم، ما باید ضمن احترام به گذشتگان و اینکه گذشته چراغ راه آینده است آینده ای روشن را ترسیم کنیم. الان در مقابل جهان و ملت ایران و در مقابل این تمدن عظیم ما مسئولیت داریم که تا زنده هستیم در راه کسب علم و دانش بکوشیم و با جهل و خرافات و جنود مبارزه کنیم.
چه خوش گفت پیغمبر راستگو
ز گهواره تا گور دانش بجوی
به معلمین تان که مظهر و طلایه دار این تمدند احترام بگذارید به خیرین بزرگوار که سبب شدند شما در محیطی سالم، امن و ایمن تحصیل کنید، احترام بگذارید و من دست همه را می بوسم که این اندازه به فرهنگ این شهر کمک می کنند. مدیر شما فرمودند ما هر چه که از اولیا محترم خواستیم روی ما را زمین نزدند و کمک کردند. مدیریت آموزش و پرورش شهرستان از خیرین گلپایگانی صحبت کردند از مسئول خیرین مدرسه سخن گفتند اینها افتخارات این شهر دانش پرور است، افتخارات این سرزمین کهن است، همه اینها به خاطر شماست. مدرسه سازی و مدرسه یاری تعلیم و تربیت این دستگاه عریض و طویل تعلیم و تربیت برای این است که شما آینده ای روشن و تابناک و پر از مهر محبت و عشق را برای این سرزمین هدیه کنید.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه: من روز بزرگداشت معلم با یکی از معلمین خود که 60 سال قبل (یعنی در 13 سالگی) شاگرد ایشان بودم، جناب آقای محمود کاشانی مثل همیشه تماس گرفتم و صدای دلنشین این استاد بزرگ ریاضی ام را به گوش جان شنیدم که لازم بود نام این بزرگ مرد را که من در مکتب ایشان ریاضی آموختم را در این جلسه علمی به زبان بیاورم، به احترام تمامی معلمین زحمت کشی که الان در قید حیات هتسند و افتخار آفرینند و به یاد همه معلمینی که الان در بین ما نیستند و در خاک خفته اند و این سرزمین مقدس را با کلام و درس و بحث خود آبیاری کردند، درود و صلوات بفرستید.
و افزود: شعری از شاعر گرانقدر گلپایگان استاد محمدعلی سعیدی که یکی از شاعران بلند پایه این سرزمین است را برایتان می خوانم: 
 بیار ساقی ز می چراغی  
 به بزم نوروزکه یاد ایران
 نشسته بر دل فتاده در سر  
 دلی که مهرش سرشته با جان
 سری که شوری دگر ندارد
****
به نو بهاران کهن شرابی
 ز جام جمشید بکام جان ریز
که تشنه کامی غریب و مهجور
ز مام میهن گسسته پیوند
  ز جان و جانان خبر ندارد
****
وطن که چون کوه ستاده بر پای 
 چنان درختی است که ریشه ها را
به طول اعصار فشرده در خاک
ز باد و طوفان نمی هراسد   
خزان بجانش اثر ندارد
****
خوشا دیاری که آسمانش
 ز علم و دانش ستاره باران
فشانده گوهر چو مهر تابان 
به دامن دهرکه هیچ گنجی
چنین فراوان گهر ندارد
****
به روزگاران سپرده بس نام 
 ز نامداران  به دست تاریخ
چو آن ابَرمَرد که بر شد از طوس
 سخن سرایی که باد و باران
 به کاخ نظمش گذر ندارد
****
چنان پراکند به فرّ و اورند
   سخنوری را کلام نغز و
خوشِ دری را که خیره مانده است
نگاه تاریخ به نامی او  
چنانکه تاب نظر ندارد
****
زهی شکوه بزرگ مردان
 که می درخشند ز تاج حکمت
چو شیخ سعدی ز گنج عرفان
چو خواجه حافظ که شهد شعر و
بیانشان را شکر ندارد
****
فلک برافروخت چراغ دانش
ز شمع خیّام سبوکش عشق
چو مولوی ریخت به کوزه بحری
ز مثنوی ساخت بدیل قرآن 
 همانکه مثلی دگر ندارد
****
هزارها نام همه جهانگیر
همه گرانقدرچو رازی از ری
چو ابن سینا سترگ مردی
که مادر دهرچو او نزاید
 زمانه چون او پسر ندارد
****
ز مرز و بومی چنین کهنسال
که عشق و عرفان نهاده از شرق
به دامن غرب خدای داند
کس آرزویی جز سعادت
  برای نوع بشر ندارد
****
جهان خدایا ز خاک پاکش
 بلا بگردان که همچو خورشید
هماره تابد همیشه پاید  
که شاخسار درخت خاور 
 از این نکوتر ثمر ندارد
****
برآر ای مهر به مهربانی
 سر از دماوند ز صبح صادق
تن افق را به طشت زرّین
ز خون فرو شوی ترا که گفته است
 که شام غربت سحر ندارد
****
 
 
  سفر به مناطق مختلف جنگی و آبشار شِوی  برگرفته از خاطرات
کوهنورد:
محسن یاوری
مدتها بود با آقای توسلی به فکر رفتن به آبشار شوی بودیم اما به دلایل مختلف برنامه عملی نمی شد .آبشار شوی واقع در حد فاصله ی استان لرستان و خوزستان  است و دسترسی به ان از راه ماشین رو برای کوهنوردان و گردشگران مقدور نمی باشد.
بهترین مسیر از طریق خط راه آهن و ایستگاه تله زنگ می باشد .تله زنگ در یکصد و ده کیلومتری حوزه ی استحفاظی شهر اندیمشک قرار دارد .
به تاریخ 86/2/6  تصمیم گرفتیم از طریق کاروانهای راهیان نوربه مناطق جنگی جنوب سفر کنیم. ناگهان به فکرمان خطور کرد که با یک تیر دو نشان بزنیم، وسایل خود را برداریم و در برگشت از مناطق جنگی اندیمشک پیاده شویم و از طریق راه آهن با قطار تا ایستگاه تله زنگ برویم و از آنجا پیاده خود را به ابشار شوی برسانیم.
به لطف خدا طرح ما با موفقیت عملی شد.
به اتفاق آقایان توسلی ،سخایی، حقیقی، ابراهیمی، هدایتی از طریق اردوهای راهیان نورجهت بازدید از مناطق جنگی جنوب ثبت نام نمودیم.
قبل از اعزام با دوستان صحبت کرده بودیم که وسایل و تجهیزات کوهنوردی خود را به همراه بیاورند؛ تا اینکه در برگشت اندیمشک پیاده شویم وبا قطار به تله زنگ برویم.
هنگام اعزام که میخواستیم سوار اتوبوس بشویم دیگر همسفران به ما میگفتند شما چرا این همه تجهیزات با خود برداشته اید؟
فکر کردند آنها هم باید این کار را انجام میدادند. می گفتیم ما چون همیشه به کوه میرویم عادت کرده ایم همه وسایل را با خود می آوریم.
کوله ها را در صندوق بغل اتوبوس قرار دادیم و سوار اتوبوس شدیم .
اولین باری بود که بعد از جنگ به مناطق جنگی جنوب مراجعت می کردم حال و هوای بسیار خوبی داشتم. یاد آوری خاطرات زمان جنگ احساس عجیبی به من می داد و درس بزرگی بود . در اردوگاه آبادان مستقر شدیم از مناطق مختلف جبهه های جنوب بازدید کردیم .
با خود میگفتم چرا پس از جنگ باید آن همه دست آورد و ایثار گری رزمندگان و فداکاری شهدای گرانقدر را فراموش کنیم.
براستی انسان چقدر فراموش کار است و خیلی زود همه چیز را از یاد می برد.
 محل اسارت شهید تندگویان، به اروند رود (فاو) ،مسجد جامع خرمشهر، هویزه محل شهادت شهدای هویزه، دهلاویه محل شهادت دکتر چمران ، تنگه چزابه, فکه, بستان و بطرف دشت عباس و ابوغریب و از کرخه و اندیمشک همه جای این مناطق یادآور دلاوری رزمندگان هشت سال دفاع مقدس جلوی چشممان تداعی می شد .
آقای توسلی دوستی داشت بنام آقای مریدی در شهر اندیمشک به وی اطلاع داده بود که ما در منطقه خوزستان حضور داریم.
هنگام برگشت در شهر اندیمشک که می خواستیم از اتوبوس پیاده شویم مسئول کاروان با ما مخالفت می کرد و می گفت برای من مسئولیت دارد بین راه پیاده شوید . ما با مسئولیت خودمان او را متقاعد نمودیم و پیاده شدیم آقای مریدی که از اعضای شورای اسلامی شهر اندیمشک بود جلوی ما آمد و با اسرار ما را به منزل خود دعوت کرد .
هر چه میگفتیم ما زمان کم داریم از طرفی سر و وضع ما در برگشت از مناطق جنگی بهم ریخته و برای مهمانی مناسب نیست حریف وی نشدیم .
او میگفت در فرهنگ ما لرها ننگ است اگر بخواهیم به مهمان احترام نکنیم .
بلاخره ما را شرمنده کرد و به منزل خود برد و پس از پذیرایی مفصلی که از ما بعمل آورد پرسید برنامه شما چیست ؟ گفتیم ما میخواهیم بوسیله قطار به ایستگاه تله زنگ برویم جهت دیدین آبشار شوی
گفت حالا که تا اینجا آمده اید شب استراحت نمائید فردا از سد دز و سد کرخه هم بازدید کنید و سپس به تله زنگ بروید در تله زنگ هم آشنا دارم سفارش شما را میکنم.
می گفتیم وقت کم داریم از طرفی خیلی مزاحم شدیم وسیله هم نداریم که بخواهیم از سدها بازدید کنیم . گفت مزاحمتی نیست و باید شب بمانید برای ما ننگ است از مهمان پذیرایی نکنیم .
دست به تلفن شد و با مسئولین سد دز تماس گرفت و هماهنگی بعمل آورد و سد کرخه را هم هماهنگ کرد به راننده آژانس هم زنگ زد و وسیله فراهم نمود . پسر عموی خود را در ایستگاه تله زنگ در جریان ورود ما قرار داد و سفارش نمود.خلاصه ما خجالت میکشیدیم و او هماهنگی ها را بعمل می آورد .
شب را با مهمان نوازی آقای مریدی در منزل ایشان سپری کردیم .
 فردا صبح پس از سرو صبحانه از آقای مریدی خداحافظی و به قصد دیدن سدهای بزرگ دز و کرخه راهی آنجا شدیم .ابتدای سد دز به وروی سد که رسیدیم پیر مردی با ریشها و موهای بلندویک دست سفید و چشمان آبی روشن منتظر ما بود . پرسید مهمانهای آقای مریدی هستید ؟ گفتیم بله  ، پس از سلام وعلیک وی ما را همراهی نمود و از نقاط مختلف سد دیدن کردیم . اول تونلهای شگفت انگیز، سپس دیواره بلند بتونی سد به ارتفاع 204 متر و طول آب گیری سد با 60 کیلومتر و ژنراتور و توربینهای تولید برق که به گفته آن مهندس راهنما بزرگترین تولید برق کشور در آن سد صورت میگیرد و هنگام جنگ تحمیلی رژیم بعث چند بار با هواپیما قصد انهدام سد را داشته اما موفق نشده و آثار ترکشهای راکت هواپیماهای بعثی در دیواره سد آشکار بود. پس از بازدید از سد عظیم و بتونی دز عازم سد کرخه شدیم .
سد کرخه در زمان انقلاب بعد از جنگ ساخته شده و حجم آبگیری آن بسیار زیاد است و بزرگترین سد خاکی کشور محسوب می شود .
در اطراف سد کرخه که قدم می زدیم به یاد دورانی که در زمان جنگ در اردوگاه کرخه بودم فکر می کردم و گاهی به تغییراتی که در منطقه ایجاد شده بود به سد نگاه می کردم .به سمت اردوگاه کرخه و بسمت پادگان دوکوهه خیره می شدم .به یاد آن شبی که از اتوبوس زود پیاده شدم و تا پادگان دو کوهه پیاده آمدم . یاد رزم شب و خشم شب اردوگاه کرخه و دوستان با صفای گردان مقداد بخیر، یاد رزمندگان لشکر 27 حضرت رسول (ص) بخیرو یاد کلیه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بخیر .
بازدید از دو سد با عظمت کرخه و دز به اتمام رسید اما تحولی عجیب در ذهنم به خاطر یاد آوری روز و شبهای دفاع مقدس ایجاد شده بود.
به ایستگاه قطار در اندیمشک آمدیم و با قطار به ایستگاه تله زنگ رفتیم . تله زنگ پلی دارد که قطار از روی آن عبور می کند این پل در زمان جنگ بسیار حیاتی بود .یک بار هواپیماهای عراق پل را بمب باران کردند و اختلالاتی در وضعیت جنگ ایجاد گردید اما با تلاش و ابتکار مسئولین مربوطه پل بازسازی شد و به داد پشتیبانی رزمندگان رسید .
در ایستگاه تله زنگ پسر عموی آقای مریدی منتظر ما بود به محض ورود ما به ایستگاه به استقبال ما آمد و ما را به منزل خود واقع در خانه های سازمانی جنب ایستگاه دعوت کرد و با پذیرایی و محبتی که بعمل آورد ما را شرمنده نمود .
برای دسترسی به مسیر پیاده روی ابشار شوی بایستی از عرض رودخانه عظیم و خروشان دز عبور می کردیم . و به آن طرف رودخانه می رفتیم ناگزیر بایستی از تله کابین دستی استفاده می شد. خدمه تله کابین در هر مرحله تنها دو نفر مسافر را به آنطرف رودخانه انتقال می داد و ما در سه مرحله خود را به آنطرف رودخانه رساندیم . عرض رودخانه حدود یکصد متر می شد و هنگام عبور از رودخانه گل آلود و خشمگین نمی شد به آب خیره شوی . عظمت رودخانه خروشان در آن فصل که بر اثر ذوب شدن برفها از سرشاخه های دز که دهها رودخانه را بهم متصل می کند و نهایتا از مسیر تله زنگ عبور وبه سد دزمی ریزد حیرت آور و قابل توصیف نیست .
از پسر عموی آقای مریدی تشکر و خداحافظی کردیم وبه آن طرف رودخانه رسیدیم.
دسترسی به ابشار شِوی هیچگونه راه ماشین رو ندارد . وروستاییان وعشایر آن منطقه بایستی از مسیر مال رو بصورت پیاده و یا با قاطر و الاغ حدود 5 الی 6 ساعت راه طی کنند .
ما هم نا گزیر بودیم این مسیر پنج ساعته را پیاده روی کنیم .
ساعت حدود 3 بعد از ظهر است بایستی زودتر حرکت کنیم که به شب برخورد نکنیم .
کنار رودخانه را گرفتیم و به سمت جنوب شرقی به قصد ابشار حرکت کردیم . نگاهی به رودخانه گل آلود می کردیم که سنگهای چندین تنی را به اندازه یک ماشین غلطانده بود و در برخی جاها عرض رودخانه به 20 متر هم می رسید . پس از طی مسافتی رودخانه مسیر خود را به سمت جنوب تغییر داد و ما بایستی مستقیم راه را ادامه می دادیم . در این نقطه رودخانه جدید با آب شفاف از طرف آبشار به پایین سرازیر بود که به رودخانه اصلی متصل و به طرف سد می رفت .
 پس از عبور از چند آبشار کوچک و عشایر نزدیک اذان مغرب به روستای شِوی رسیدیم . از رودخانه عبور کردیم وارد روستای کوچک شدیم . جای مناسبی برای شب مانی در روستا وجود نداشت  و افراد محلی و دیگر کوهنوردان میگفتند بایستی به آن طرف رود خانه به عقب برگردیم و شب را در یک محل مسطح سپری کنیم .
غیر از ما یک گروه با جمعیت حدود پنجاه نفره از شهر اهواز هم در آن منطقه حضور دارند . جای با صفایی بود اهوازی ها تجربه ی بیشتری از آن منطقه داشتند، ما هم نزدیک آن ها اتراق نمودیم .
هوای بهاری آن منطقه بدون چادر و پناهگاه قابل تحمل بود. باید شب را درون کیسه خواب در آن محل استراحت کنیم ، فردا صبح مسیر صعب العبور تا آبشار را که کمتر از یک ساعت است طی کنیم. پس از بجا آوردن نماز مغرب و عشاء و خوردن مختصری شام ، درون کیسه خوابهای خود می خوابیم. به علت خستگی و مساعد بودن هوای بهاری به خواب عمیق فرو می رویم. غافل از این که دزد نا به کار در کمین وسایل ما نشسته .نیمه های شب از خواب بیدار شدیم 3 تا از کوله پشتی های دوستان را به یغما برده بود .
از گروه اهوازی که در حال پست نگهبانی بود سوال کردیم گفت از معایب این جا کار زشت برخی افراد نادان است که منطقه را نا امن می کنند و شما می بایست نگهبان می گذاشتید که مورد دستبرد قرار نگیرید .
کار از کار گذشته بود دوستان نگران موبایل های خوشان بودند بعد از آن تا صبح ما 6 نفر نگهبان مابقی اموال خود بودیم . صبح که هوا روشن شد ، متوجه شدیم اطراف ما کوله هایی مشاهده می شود دزد نا بکار دلش به رحم آمده بود اشیاء و وسایل قیمتی را  از درون کوله برداشته بود و خود کوله ها را به اطراف پرتاب کرده بود . یکی از کوله ها را هم در دوردست ها انداخته بود که فردا در برگشت گروه همدانی ها آن را پیدا کرده بودند و تحویل دادند .
با روشن شدن هوا به طرف آبشار ادامه مسیر دادیم تا این که به آبشار نزدیک شدیم .
با مشاهده آبشار خستگی راه از تن ما بیرون آمد بواسطه زیبایی و عظمت آبشار بویژه دیواره سنگی که برای نزدیک شدن به آبشار بایستی از آن عبور می کردیم جلوه گاهی اعجاز آور که تاکنون نظیر آن را ندیده   بودم .
پس از گشت و گذاری در اطراف آبشار بناچار بایستی زودتر به ایستگاه  برمی گشتیم طولانی شدن سفر و خستگی راه ، دوستان را مجبور به عجله کردن نمود و مسیر روز گذشته را در برگشت به سرعت ادامه دادیم تا اینکه به عشایر رسیدیم خانم مسنی از عشایر با گویش محلی خطاب به ما صدا میزد روغن وکشک نمیخواین ؟(روغن و کشک نمی خواهید؟ ) به طرف او رفتم دو کیلو کشک گوسفندی از او خریدم حدود یکسال از کشک برکتی استفاده نمودیم تمام نمیشد!
 
ام سلمه و    عثمان  
 روزگاری که عثمان اموال بیت المال مسلمین را به خویشاوندان خود می بخشید و اوضاع شرب الیهودی به وجود آورده بود در ارکان مملکت اسلامی هرج و مرج ایجاد کرده بود همه از هر طرف صدای اعتراض بلند کرد، بودند ، از جمله کسانی که اعتراض می کردند یکی ام سلمه همسر پیامبر بود که عثمان را چنین پند می داد ، ای پسرمن چرا باید مردم مملکت از تو متنفر وروگردان باشند و از تو فرمان نبرند و از زیر فرمانت شانه خالی کنند ؟
چرا راهی که پیغمبر(ص) پیش گرفته بود محو و نابود کردی؟ حداقل راهی راکه دو رفیقت ابابکر و عمر رفته اند برو خلاصه این حق مادری من بود که به تو گفتم و آنرا ادا کردم و حق تو هم آنست که به ان عمل کنی و اطاعت نمائی.
ام سلیط انصاری   
  ایشان زنی بوده است رزمنده و جنگ جوی مسلمانی با تقوا و پارسا و پاکدامن در روزگار پیامبر بزرگ اسلام در جنگ احد شرکت کرد و در رشته تعمیرات لشکریان محمد (ص) کار می کرد. یکی از ویژگی های این زن حریت و آزادگی اوست که از مکتب محمد (ص) به دست آورد و به مقتضای آن روزگاران جز از خدا از دیگری ترس و هراس نداشت چنان دلیر و توانا بود که انگار اصلا از جنس بشر نمی ترسید این زن پارسا با ویژگی هایی که داشت برای زنان پیامی داده است : ای هم کیشان در راه عقیده درست و حق بجنگنید در این راه از هیچ گونه فداکاری و از خود گذشتگی دریغ روا ندارید، جان بازی کنید و در عین حال مواظب باشید پای شما از جاده عفاف و تقوا  نلغزد.   
                                                                  استاد علی اکبر افاضلی
 
سوم شعبان
نخل باغ حیدر و زهرا ثمر آورده است     
    یا درخت گلشن دین برگ و برآورده است
فاطمه آن کوثر دریای بی پایان عشق    
      سوم شعبان زد امانش پس آورده است
از برای نصرت قرآن و دین احمدی    
       فاطمه آیینه ی فتح وظفر آورده است
از زلال چشمه های ژرف اقیانوس عشق   
   بحر مواج خداوندی گهر آورده است
آسمان عصمت و پاکی و تقوا و عفاف    
    چون حسین ابن علی قرص قمر آورده است
از برای پایداری درده قران و دین       
    طبق فرمان خداوندی خبر آورده است
فاطمه از چشمه ی جوشان رب العالمین 
     شربتی شیرین تراز شهدوشکر آورده است
کور چشمانی که نشناسند راه ازچاه را  
   بهرده گم کردگان ، حق راهبرآورده است
چارم شعبان زباغ حیدر و امالبنین   
      مادر عباس هم ، ماهی دگر آورده است
بهر میدان نبردوروز عاشورای عشق  
   بیشه ی آزاد مردی شیرند آورده است
گفت (طالب )روز میلاد حسین ابن علی 
   ازعنایات خدا ، زهرا پس آورده است
طالب گلپایگانی
 
شهید: محمد رضا رحیمی
فرزند: حسین
تاریخ تولد: 1347
محل تولد: گلپایگان – روستای شادگان
تاریخ شهادت : 3/11/1365
محل شهادت : شلمچه
یگان اعزامی : سپاه پاسداران گلپایگان
سن در هنگام شهادت 18 سال
قسمتی از وصیتنامه شهید :
با منافقان و کافران جهاد کنید که از کار انبیاست مبادا در حراست کشور و انقلاب کوتاهی نمائید امروز اسلام در کشور ما روحیه تازه گرفنه است و تمام وقایع دوران صدر انقلاب مرتبا تکرار می گردد . همیشه در صحنه باشید و پایدار و صبور بمانید.
 
استقبال از زائران دوچرخه سوار گلپایگانی
 علی اصغر اشراقی، مرتضی صدرایی و حسین جمشیدی 3 دوچرخه سوار گلپایگانی که همزمان با میلاد با سعادت مولی الموحدین امیر مومنان حضرت علی (ع) گلپایگان را به منظور زیارت مرقد مطهر ثامن الحجج حضرت امام رضا (ع) به سمت مشهد مقدس ترک کردند و با طی مسیر حدود 1400 کیلومتری با عبور از چندین استان، شهرستان و شهرهای مختلف که مورد استقبال اهالی و مسئولین این مراکز نیز قرار می گرفتند، توانستند گلپایگان تا مشهد مقدس را 9 روزه رکاب بزنند.
زائران دوچرخه سوار مرقد امام هشتم (ع) در بازگشت از این سفر زیارتی مورد استقبال ورزشکاران و مردم گلپایگان قرار گرفتند.
سرپرست این تیم سه نفره دوچرخه سواری در مراسم  استقبال که در میدان بقیه ا... شهر گوگد ضورت گرفت ضمن تقدیر از حضور استقبال کنندگان اظهار داشت: به عشق امام رضا(ع) و اهل بیت سلام ا... علیهم توانستیم مسیر گلپایگان تا مشهد را با موفقیت طی کنیم.
علی اصغر اشراقی با تشکر از مردم شهرهایی که در این مسیر پذیرای آنان بودند افزود: بی شک این عزیزان ماموران و فرستادگان امام رضا(ع) برای پذیرایی از ما بودند که صمیمانه از آنان تشکر و سپاسگذاریم.
وی پیام این حرکت ورزشی را سلامتی،عشق و دوستی ذکر و آن را به تمام مردم گلپایگان تقدیم کرد.
 
 
 برگزاری المپیاد ورزشی در آموزشگاه دخترانه شاهد
جمالی مدیریت اداره آموزش و پرورش گلپایگان در آیین برگزاری المپیاد ورزشی آموزشگاه دخترانه شاهد (مهندس وکیلی) که در رشته های والیبال، بسکتبال، آمادگی جسمانی، داژبال و رشته های رزمی با هم به رقابت پرداختند، طی سخنانی با تقدیر از مدیریت و دبیران این آموزشگاه از حضور اعضاء انجمن اولیاء و دانش آموزان تقدیر نمود و افزود: واقعیت این است که علمای تعلیم و تربیت کار آموزش را این می دانند که دانش آموز را برای زندگی آینده آماده کنند. برای آماده شدن زندگی آینده فقط تحصیلات و علم آموزی صرف کافی نیست اگر بنا باشد فقط دانش آموزان دوره متوسطه دوم که تحصیلات دبیرستان و پیش دانشگاهی را به اتمام رسانده اند، همه مهارتهای زندگی را کسب کرده باشند تا بتوانند در زندگی شخصی و اجتماعی موفق باشند مهارتها فقط علم آموزی ادبیات حساب اجتماعیات نیست اینکه بتوانیم سلامت جسمی که اولویت اول تعلیمات دینی و درسی است ادامه دهیم زیرا اگر سلامت جسمی نباشد هیچ کدام از اینها ارزش ندارد مهمترین چیز و اولویت اول حفظ سلامت است که دستور خداوند است که در این صورت انسان می تواند خدمت کند و نمی تواند یک فرد موفق باشد تربیت بدنی از مسایل مهمی است که همه باید در این جهت کوشا باشیم.
خوشبختانه این آموزشگاه از مدارس موفق سطح شهرستان است چه در زمینه های مختلف علمی، جشنواره های دانش آموزان آن از برگزیدگان کسب رتبه های برتر موفق هستند و ممتاز استانی هستند.
انتظار است که دانش آموزان علاوه بر مسایل علمی مهارت های مختلف آموزشی که کسب می کنند مهارت های تربیت بدنی را نیز که اولویت اول برای هر انسانی است تلاش و کوشش داشته باشند.
در ادامه خانم اشراقی مدیریت آموزشگاه شاهد، ضمن تقدیر از مدیر و معاونین اداره آموزش و پرورش گلپایگان و اعضای انجمن اولیاء و مربیان و تبریک آغاز هفته معلم اظهار داشت: از جمله اهداف نظام آموزش و پرورش تربیت نسل شاداب و با نشاط است که در کنار فراگیری علوم مختلف بتوانند از سلامتی، شادابی و پویایی لازم برخوردار باشند در تحول بنیادین آموزش و پرورش یکی از اهداف بها دادن به فعالیت های ورزشی و از جمله برگزاری المپیاد ورزشی است که در این راستا امروز شاهد برگزاری این المپیاد در این آموزشگاه هستیم که در این راستا از دبیران و دست اندرکاران برگزاری آن تقدیر و سپاسگزاری می شود.
 
 
استقبال علاقمندان به اسب از همایش سوارکاری
مهدی رجب حسینی رئیس هیئت سوارکاری گلپایگان در حاشیه برگزاری همایش سوارکاری شهرستان اظهار داشت: امروز دومین همایش سوارکاری با حضور 45 سوارکار با همکاری سوارکاری بسیج و هیئت سوارکاری اداره ورزش و جوانان در منطقه اشرف آباد گلپایگان برگزار شد.
وی افزود: این مسابقات با استقبال بسیار خوب سوارکاران از شهرهای مختلف از جمله استان مرکزی، اصفهان، خوانسار، داران و ... برگزار شد و جمع کثیری از شهروندان علاقمند از آن استقبال کردند که با توجه به اینکه شهرستان گلپایگان مهد پرورش اسب های بسیار خوبی از نژادهای مختلف است و جوانان مستعدی در این رشته که از جمله ورزش های مورد تأکید ائمه معصومین (ع) است فعالیت چشمگیر دارند.
رئیس هیئت سواری کاری گلپایگان تصریح کرد: شهرستان با وجود چنین استعدادهای بالقوه سوارکاری فاقد امکانات زیرساختی بوده که می طلبد مسئولین ذیربط به ویژه اداره ورزش و جوانان به لحاظ اهمیت حضور تعداد بیشمار اسب های اصیل و سوارکاران علاقمند در راستای فراهم کردن جایگاه برگزاری پیست های سوارکاری اقدام داشته باشد.
وی با تقدیر از مالک مکان برگزاری این همایش اظهار کرد: علیرغم اینکه این محل در یک منطقه کاملاً بیابانی است و فاقد جاده آسفالت می باشد علاقمندان به این رشته جذاب استقبال بسیار خوبی از آن داشته اند که این امر وظیفه هیئت سوارکاری و مسئولین ذیربط را در جهت فراهم کردن مکان مناسب سنگین تر می کند.
 
 
بازهم حادثه تصادف کام مردم و مسئولین را در آغازین سال نو تلخ کرد
3  کشته حاصل برخورد وانت زامیاد با پراید در محور "خمین - گلپایگان "
بار دیگر حادثه تصادف جاده ای در محورهای مواصلاتی شهرستان بر اثر برخورد یک دستگاه وانت زامیاد با خودروی سواری پراید در محور خمین به گلپایگان رخ داد، سه نفر کشته شدند و یک نفر مجروح شد.
مشخص نیست چقدر دیگر باید شاهد این حوادث هولناک در قرن 21 که وجود جاده های مواصلاتی یک بانده منسوخ شده، باشیم تا مسئولین ذیربط نسبت به ایجاد شرایط ایمن در جاده هایی اقدام کنند که امروزه محل تردد ده ها خودروی سبک و سنگین است.
علیرغم اینکه جاده مواصلاتی گلپایگان - خمین که این حادثه تلخ در آن روی داد و یک دستگاه خودرو وانت نیسان که راننده آن بر اثر این حادثه مجروح شد و در بیمارستان بستری است با انحراف به چپ موجب برخورد با خودروی پرایدی شد که سه سرنشین جوان در آن بودند و متاسفانه هر سه آنان در این حادثه جان خود را از دست دادند، دوبانده شدن قسمت اعظم آن به اتمام رسیده لیکن هنوز در انتظار اعتبار برای تکمیل ادامه اتمام دوبانده شدن آن است که امیدواریم در سال جدید با رفع مشکلات کشور مسئولین امر نسبت به اتمام این جاده و جاده گلپایگان - موته نیز که فقط حدود 16 کیلومتر آن با وجود زیر سازی آماده بهره برداری نشده اقدام عاجل نمایند تا کمتر شاهد چنین رخدادهای تلخ در شهرستان، استان و کشور باشیم.   
قرار می گیرد سرهنگ "غلامرضا شهریاری " رئیس پلیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان در تشریح این خبر گفت: ساعت 18 روز 14 اردیبهشت ماه در محور خمین به گلپایگان، یک دستگاه وانت زامیاد با سواری پراید با یکدیگر برخورد کردند که بلافاصله عوامل گشت پلیس راه به محل حادثه اعزام شدند.
وی افزود: در این حادثه متاسفانه هر سه نفر سرنشین سواری پراید به علت شدت جراحات وارده در دم جان باختند و راننده 24 ساله وانت زامیاد نیز به شدت مجروح شد و به بیمارستان امام حسین شهر گلپایگان انتقال یافت.
سرهنگ شهریاری در خصوص علت این حادثه گفت: با بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان تصادفات پلیس راه ، راننده وانت مزدا به علت انحراف به چپ در راه دو طرفه مقصر اصلی حادثه تشخیص داده شد.
[ دوشنبه 3 خرداد 1395 ] [ 08:41 ] [ . ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 7409

  • paper | ماه موزیک | راه بلاگ